Не-Јо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Не-Јо Ne-Yo
Ne-Yo, 2007
Биографски податоци
Родено име Шафер Чимер Смит, Јр.
Познат(а) и како Не-Јо
Роден(а) октомври 18 1979 (1979-10-18) (воз. 38 г.) Камден, Арканзас, САД
Потекло Лас Вегас, Невада
Жанрови Р&Б, поп, денс, соул, хип хоп
Занимања Пејач-текстописец, снимачки продуцент, танчер, актер, рапер
Инструменти Вокали, пијано
Период на активност 1999–сега
Издавачи Def Jam
Соработници Stargate, Fabolous
Мреж. место yearofthegentleman.com

Шафер Чимер Смит, Јр. ( анг. Shaffer Chimere Smith, Jr. ;роден 18 октомври, 1979),[1] подобро познат под неговото сценско име Не-Јо е американски поп и Р&Б пејач-текстописец, снимачки продуцент и актер.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]