H•A•M

Од Википедија — слободната енциклопедија
„H•A•M“
Сингл од Џеј-Зи и Кање Вест
од албумот Watch the Throne (Делукс верзија)
Издаден јануари 11 2011 (2011-01-11)
Формат Дигитално симнување
Снимен 2010
Жанр хип-хоп, Источнобрежен хип-хоп
Должина 4:38
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Композитор Шон Картер, Кање Вест, Лексус Луис
Продуцент Лекс Лугер, Кање Вест (co.), Мајк Дејн (add.)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Monster"
(2010)
"H•A•M"
(2011)
"Otis"
(2011)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Hurricane 2.0"
(2010)
"H•A•M"
(2011)
"All of the Lights"
(2011)

H•A•M“ е песна изведена од страна на американскиот рапер, продуцент и текстописец Кање Вест и американскиот рапер Џеј-Зи (Jay-Z), издаден како прв сингл од нивниот колаборациски албум Watch the Throne. Дебитираше на 23-то место на американскиот Билборд Хот 100. Песната беше издадена на Ајтјунс (iTunes) на 11 јануари 2011 година во форма на дигитално симнување. Продуценти на оваа песна се Лексус „Лекс Лугер“ Луис и Кање Вест.[1] . It impacted Australian radio on January 17, 2011.[2]. It impacted Urban radio in the U.S. on January 25, 2011.[3]

Табели[уреди | уреди извор]

На 19 јануари 2011, "H•A•M" дебитираше на американската Билборд Хот 100 табела на 23-то место и на американската Билборд Хот Дигитал Сонгс табела на 10-то место, со дигитална продажба од над 125,000 копии.[4]

Табели (2011) Највисока
позиција
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[5] 56
Канада (Канадски Хот 100)[6] 47
Данска (Tracklisten)[7] 35
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[8] 53
Ирска (IRMA)[9] 40
Шкотска (The Official Charts Company)[10] 32
South Korea (Gaon Chart)[11] 10
Британски Синглови (The Official Charts Company)[12] 30
САД Билборд Хот 100[13] 23
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[14] 24
САД Рап Песни (Билборд)[15] 14

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Jay-Z & Kanye West. It stands for Hard As a Mother****** – H.A.M.“. Real Talk NY. Архивирано од изворникот на 2012-03-05. Посетено на 2011-12-07.
 2. http://www.themusicnetwork.com/music-releases/singles/2011/01/17/issue-819/KANYE-WEST-JAY-Z--HAM/
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2011-01-25. Посетено на 2011-01-25.
 4. Trust, Gary (January 19, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Debuts Atop Hot 100“. Billboard.
 5. "Kanye West & Jay-Z – H•A•M Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 6. "Kanye West Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
 7. "Danishcharts.com – Kanye West & Jay-Z – H•A•M". Tracklisten. Hung Medien.
 8. "Dutchcharts.nl – Kanye West & Jay-Z – H•A•M" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-01-30.
 9. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved 2011-01-21.
 10. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 11. „:: Jay-Z & Kanye West ::“. Gaonchart.co.kr.
 12. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 13. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
 14. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.
 15. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Rap Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.