Otis (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Otis“
Сингл од Џеј-Зи и Кање Вест заедно со Отис Ридинг
од албумот Watch the Throne
Издаден 20 јули 2010
Формат Дигитално симнување
Снимен ноември 2010[1]
Жанр хип-хоп
Должина 2:58
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Композитор Кање Вест, Шон Картер, Џими Камбел, Рег Конели, Кирк Робинсон, Рој Хамонд[2]
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Marvin & Chardonnay"
(2011)
"Otis"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)
Хронологија на синглови на Џеј Зи
"H•A•M"
(2011)
"Otis"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)

Otis е сингл изведен од американскиот продуцент, текстописец и рап артист Кање Вест и американскиот рапер Џеј-Зи. Otis е четвртата песна од нивниот колаборациски албум „Watch the Throne“. Овој сингл е долг 2:58 минути, снимен е на 20 јули 2010. Издавањето на оваа песна беше потврдено преку објава на Твитер.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[3] 42
Australia Urban (ARIA)[4] 16
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[5] 73
Белгија (Ultratip Фландрија)[6] 5
Белгија (Ultratip Валонија)[7] 15
Canada (Canadian Hot 100)[8] 37
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[9] 73
Франција (SNEP)[10] 69
Ирска (IRMA)[11] 49
Japan (Japan Hot 100)[12] 29
South Korea (Gaon Chart)[13] 33
Шкотска (The Official Charts Company)[14] 28
Швајцарија (Media Control AG)[15] 61
UK R&B (The Official Charts Company)[16] 10
UK Singles (The Official Charts Company) [17] 28
US Billboard Hot 100[18] 12
US Hot R&B/Hip-Hop Songs (Billboard) [19] 2
US Rap Songs (Billboard) [20] 2

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
САД RIAA Злато[21] 500,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dombal, Ryan (October 25, 2010). „Kanye West and Jay-Z Planning Joint Album“. Pitchfork Media. Посетено на October 26, 2010.
 2. Osei, Anthony (July 18, 2011). „Production Credits: Kanye West & Jay-Z "Watch The Throne". Complex. Complex Media. Посетено на July 18, 2011.
 3. "Australian-charts.com – Kanye West & Jay-Z feat. Otis Redding – Otis". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 4. „Aria Top 40 Urban Singles Chart“. ARIA. August 8, 2011. Посетено на August 8, 2011.
 5. "Kanye West & Jay-Z – Otis Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 6. "Ultratop.be – KANYE WEST & JAY-Z FEAT. OTIS REDDING – Otis" (на холандски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 7. "Ultratop.be – KANYE WEST & JAY-Z FEAT. OTIS REDDING – Otis" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BB-CAN-Sing.
 9. "Dutchcharts.nl – Kanye West & Jay-Z – Otis" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-08-11.
 10. "Lescharts.com – Kanye West & Jay-Z feat. Otis Redding – Otis" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved August 24, 2011.
 11. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved September 8, 2011.
 12. „Billboard Japan“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-12-04.
 13. „:: Otis - Jay-Z & Kanye West ::“. Gaonchart.co.kr. Посетено на 2011-08-23.
 14. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 15. "Kanye West & Jay-Z feat. Otis Redding – Otis swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved August 24, 2011.
 16. "TOP 40 R&B SINGLES ARCHIVE". theofficialcharts.com. Retrieved September 16, 2010.
 17. "Kanye West - The Official Charts Company". theofficialcharts.com. Retrieved September 4, 2011.
 18. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Hot100.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BB-R&B-Sing.
 20. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BB-Rap-Sing.
 21. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2006-02-15. Архивирано од изворникот на 2015-12-12.