Jesus Walks

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Jesus Walks“
Сингл од Кање Вест
од албумот The College Dropout
Страна Б „Heavy Hitters“
Издаден 25 мај 2004
Формат 12 инчен сингл, ЦД сингл, винил
Снимен 1999-2002
Sony Music Studios
Light @ The End Of The Tunnel
(Њујорк Сити, Њујорк)
Жанр хип-хоп
Должина 3:13
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Че Смит
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест
"All Falls Down"
(2004)
"Jesus Walks"
(2004)
"The New Workout Plan"
(2004)

Jesus Walks“ е хип-хоп песна изведена од страна на американскиот продуцент, текстописец и хип-хоп артист Кање Вест. Издадена е на 25 мај 2004 година како трет сингл од неговиот прв албум, The College Dropout (Губитникот од Колеџ). Песната главно се заснова на примерок од песната „Walk with Me" изведена од страна на хорот „ARC“. „Jesus Walks“ прими главно добри критики од страна на музичките критичари.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Позиции на табели[уреди | уреди извор]

Табела (2004)[1][2] Највисока
позиција
Australian Singles Chart 37
Canadian Singles Chart 4
Irish Singles Chart 18
САД Billboard Hot 100 11
САД Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 2
САД Billboard Hot Rap Tracks 3
САД Billboard Rhythmic Top 40 16
UK Singles Chart 16

Позиции на табелите на крајот на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2004)[3][4] Највисока
позиција
САД Billboard Hot 100 43
САД Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 7

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
САД RIAA Злато[5] 500,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Artist Chart History – Kanye West“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Архивирано од изворникот 2007-09-29. Посетено на 2007-08-03.
  2. „Kanye West – Jesus Walks“. aCharts.us. Посетено на 2005-05-24.
  3. „The Billboard Hot 100 – 2004 Year-End Chart“. Billboard. Nielsen Business Media Inc. 2004-12-31. Посетено на 2004-12-31.[мртва врска]
  4. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – 2004 Year-End Chart“. Billboard. Nielsen Business Media Inc. 2004-12-31. Посетено на 2004-12-31.[мртва врска]
  5. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2008-12-12. Архивирано од изворникот на 2015-12-12. Посетено на 2008-12-12.