Runaway (песна од Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Runaway“
Runaway Kanye West artwork.png
Сингл од Кање Вест во соработка со Pusha T
од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Снимен 2010
Жанр хип-хоп
Должина 9:08 (Верзија од албумот)
5:38 (Сингл верзија)
4:28 (радио верзија)
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Теренс Тортон, Емил Хајние, Џеф Баскер, Мајк Дејн, Џон Роџер Бранч
Продуцент Кање Вест, Емил, Џеф Баскер, Мајк Дејн
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Erase Me"
(2010)
"Runaway"
(2010)
"Monster"
(2010)
Хронологија на синглови на Pusha T
"Lose Your Life"
(2008)
"Runaway"
(2010)
"Trouble on My Mind"
(2011)

Runaway е сингл од американскиот хип-хоп артист и продуцент Кање Вест, издаден како втор сингл од Вестовиот петти студиски албум „My Dark Beautiful Twisted Fantasy“. Има и друга верзија на песната во која гостува американскиот рапер Pusha T. Песната го направи својот дебакл заземајќи го 12 место на американскиот Билборд Хот 100. Синглот е издаден на 4 октомври 2010. Како верзија од албумот, песната Runaway трае 9:08 минути, како сингл верзија трае 5:38 минути, додека пак како радио обработена верзија песната трае 4:28 минути.[1]

Оваа песна може да се забележи и на вториот филм на Вест, „Runaway“ којшто ја направи својата премиера на 20 октомври 2010 година.

Табели[уреди | уреди извор]

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[2] 46
Белгија (Ultratip Фландрија)[3] 11
Белгија (Ultratip Валонија)[4] 9
Канада (Канадски Хот 100)[5] 13
Данска (Tracklisten)[6] 40
South Korea (Gaon Chart)[7] 14
Шведска (Sverigetopplistan)[8] 28
Швајцарија (Media Control AG)[9] 56
UK R&B (The Official Charts Company)[10] 11
Британски Синглови (The Official Charts Company)[11] 56
САД Билборд Хот 100[12] 12
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[13] 30
САД Рап Песни (Билборд)[14] 9

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA Злато[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Runaway [Explicit Version] - Kanye West“. Billboard. Архивирано од изворникот на 2010-11-03. Посетено на October 27, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. "Australian-charts.com – Kanye West feat. Pusha T – Runaway". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 3. "Ultratop.be – Kanye West feat. Pusha T – Runaway" (на холандски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 4. "Ultratop.be – Kanye West feat. Pusha T – Runaway" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 5. "Kanye West feat. Pusha T Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Kanye West feat. Pusha T. Prometheus Global Media.
 6. "Danishcharts.com – Kanye West feat. Pusha T – Runaway". Tracklisten. Hung Medien.
 7. „:: Jay-Z & Kanye West ::“. Gaonchart.co.kr.
 8. "Swedishcharts.com – Kanye West feat. Pusha T – Runaway". Singles Top 60. Hung Medien.
 9. "Kanye West feat. Pusha T – Runaway swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved 2011-01-30.
 10. "Archive Chart" UK R&B Chart. The Official Charts Company.
 11. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 12. "Kanye West feat. Pusha T Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Kanye West feat. Pusha T. Prometheus Global Media.
 13. "Kanye West feat. Pusha T Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Kanye West feat. Pusha T. Prometheus Global Media.
 14. "Kanye West feat. Pusha T Album & Song Chart History" Billboard Rap Songs for Kanye West feat. Pusha T. Prometheus Global Media.
 15. ARIA Charts - Accreditations - 2011 Singles