OneRepublic

Од Википедија — слободната енциклопедија
OneRepublic
перфонмансот во Burswood Dome, Перт, март 2008
Животописни податоци
ПотеклоКолорадо Спрингс, Колорадо,
САД
ЖанровиПоп, поп рок, алтернативен рок, соул рок, пијано рок
Период на активност2004-сегашност
ИздавачиMosley/Interscope
СоработнициTimbaland
Грег Велс
Рајан Тедр
Членови
Рајан Тедр
Зак Филкинс
Еди Фишер
Брент Кацл
Дру Браун

OneRepublic е американска поп-рок група, формирана во Колорадо, САД. Тие го привлекуваат вниманието врз себе со издавањето на хит синглот Apologize, чиј ремикс е на албумот на TimbalandTimbaland Presents: Shock Value.

Членови на групата[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Наслов Позиција[1][2] Продажба
U.S. CAN UK FRA AUT GER AUS WW
2007 Dreaming Out Loud 14 7 2 91 15 7 12 10
  • Светска продажба: 1 милион
  • U.S. продажба: 504,832[3]
  • RIAA certification: Златна
  • CRIA certification: Златна

Синглови[уреди | уреди извор]

Сите песни се официјално пуштени како синглови на U.S. Billboard Hot 100 (U.S.), the Pop 100 (U.S. Pop), Канада (CAN), Велика Британија (UK), Европа (EU), Белгија (BEL), Ирска (IRE), Финска (FIN), Холандија (NL), Германија (GER), Австрија (AUT), Франција (FRA), Норвешка (NOR), Израел (ISR), Швајцарија (SUI), Австралија (AUS), Нов Зеланд (NZ), Чешка (CZE), Шведска (SWE), Данска (DEN), Италија (ITA), Бугарија (BUL), Бразил (BRA), и United World Chart (WW).

Година Сингл Позиција[1] Албум
U.S. U.S.
Pop
CAN UK EUR BEL IRE FIN NL GER AUT FRA NOR ISR SUI AUS NZ CZE SWE DEN ITA BUL BRA WW
2007 "Apologize (Remix)"
(feat. Timbaland)
2 1 1 3 1 2 2 4 1 1 1 7 2 2 1 1 1 2 1 2 1 1 9 1 Dreaming Out Loud
2008 "Stop and Stare" 12 9 19 4 4 - 5 - 18 7 18 - - 28 19 11 16 5 10 - 44 34 68 5

Други песни[уреди | уреди извор]

Овие се песни кои не се пуштени официјално на топ листите од страна на OneRepublic, но биле рангирани и продавани.

Година Сингл Позиција[1] Албум
U.S. U.S. Pop CAN
2007 "Say (All I Need)" 108 68 75 Dreaming Out Loud

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Песна Режисер
2007 "Apologize" Aaron Platt
"Apologize (Remix)" Timothy "Timbaland" Mosley
2008 "Stop and Stare" Anthony Mandler

Забалешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 [1]. aCharts.us. Accessed March 2 2008.
  2. U.S. and Canadian Album Chart Positions. All Music Guide. Accessed March 2 2008.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-03-24. Посетено на 2008-04-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]