Through the Wire

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Through the Wire“
Сингл од Кање Вест
од албумот The College Dropout
Страна Б „Two Words“
Издаден 30 септември 2003
Формат 12 инчен макси сингл, ЦД сингл
Снимен ноември 2002; „The Record Plant“, Лос Анџелес, Калифорнија
Жанр хип-хоп
Должина 3:41 (верзија од албумот)
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Дејвид Фостер, Том Кејн, Синтија Вејл
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Through the Wire"
(2003)
"All Falls Down"
(2004)

Through the Wireхип-хоп песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест од неговиот прв албум „The College Dropout“ (2004). Издаден е во 2003 година како водечки сингл на албумот. Оваа песна го постигна своето највисоко петнаесетто место на американскиот Билборд Хот 100. Песната содржи примероци од синглот на Чака Кан, „Through the Fire“.

По сообраќајната несреќа во октомври 2002, Вест ја сними „Through the Wire“ со неговата вилица која што била жично затворена. На Греми наградите во 2005 година, песната беше номинирана за Најдобра Соло Рап Изведба, која што ја освои Џеј-Зи со песната „99 Problems“. Музичкиот спот за песната беше финансиран од страна на Вест, кој доби вдахновение од рекламата на Адидас.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2004)[1]<[2] Највисока
позиција
Australian Singles Chart 81
Belgian Singles Chart 48
Dutch Top 40 23
Danish Singles Chart 11
German Singles Chart 61
Irish Singles Chart 24
New Zealand Singles Chart 16
Swedish Singles Chart 27
Swiss Singles Chart 48
UK Singles Chart 9
U.S. Billboard Hot 100 15
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 8
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 4
U.S. Billboard Pop Songs 32

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Through the Wire - Kanye West“ (PDF). Pandora Archive. ARIA. Посетено на 2011-04-01.
  2. "Kanye West Through the Wire @ Top40-Charts.com". Top40-Charts.com. Accessed August 3, 2007.