Paranoid (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Paranoid“
Paranoidcover.png
Сингл од Кање Вест во соработка со Mr Hudson & Kid Cudi
од албумот 808s & Heartbreak
Издаден 24 март 2009
Формат музичко симнување, ЦД сингл
Снимен 2008
Glenwood Studios
(Брубенк, Калифорнија)
Avex Recording Studio
(Хонолулу, Хаваи)
Жанр Синтпоп, електро поп
Должина 4:37 (верзија од албумот)
4:45 (нов микс)
3:25 (видео верзија)
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Патрик Рејнолдс, Скот Мескуди, Декстер Милс, Џеф Баскер
Продуцент Кање Вест, Џеф Баскер, Плејн Пат
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Knock You Down"
(2009)
"Paranoid"
(2009)
"Kinda Like a Big Deal"
(2009)
Хронологија на синглови на Mr Hudson
"There Will Be Tears"
(2008)
"Paranoid"
(2009)
"Supernova"
(2009)

Paranoid“ е песна изведена од страна на американскиот хип хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Песната беше издадена како четврт и последен сингл од четвтртиот студиски албум на Вест, 808s & Heartbreak. Во продукцијата на песната освен Вест учествувале и Џеф Баскер и Плејн Пат, додека пак заслуги за текстот освен Вест земаа и Consequence и Kid Cudi.[1] Оригиналната верзија на песната, што се појави на албумот, содржи вокали од страна на Мр Хадсон, англиски Р&Б/алтернативен рок пејач кој од неодамна потпиша за издавачката куќа на Вест, GOOD Music.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Дигитален сингл

 1. "Paranoid" (Нов Микс) – 4:45
 2. "Paranoid" (Музички спот) – 3:24

Верзии на песната[уреди | уреди извор]

 • Верзија од албумот – 4:37
 • Нов Микс – 4:45 (за малку поразличен ритам од Верзијата од албумот)
 • Видео Верзија – 3:25 (пократка верзија од Новиот Микс)

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[2] 90
Белгија (Ultratip Фландрија)[3] 15
Белгија (Ultratip Валонија)[4] 14
U.S. Billboard Bubbling Under Hot 100 Singles[5] 18
U.S. Billboard Pop 100 67
U.S. Billboard Pop Songs[6] 34

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (2008) Album notes for 808s & Heartbreak by Kanye West. Roc-A-Fella Records (0-06025-1791919-8).
 2. „Australia Singles Chart“ (PDF). Pandora. Посетено на 2009-07-20.
 3. "Ultratop.be – Kanye West feat. Mr Hudson – Paranoid" (на холандски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 4. "Ultratop.be – Kanye West feat. Mr Hudson – Paranoid" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
 5. „Bubbling Under Hot 100 Singles – Paranoid“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 9 мај 2009. Посетено на 4 мај 2009.[мртва врска]
 6. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles