Gold Digger

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Gold Digger“
Сингл од Кање Вест во соработка со Џејми Фокс
од албумот Late Registration
Издаден јули 5 2005 (2005-07-05)
Формат Дигитално симнување
Компакт Диск
Снимен 2004
Жанр хип-хоп, Р&Б
Должина 3:28
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Реј Чарлс, Реналд Ричард
Продуцент Кање Вест, Џон Брион
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Brand New"
(2005)
"Gold Digger"
(2005)
"Heard 'Em Say"
(2005)
Хронологија на синглови на Џејми Фокс singles
"Slow Jamz"
(2003)
"Gold Digger"
(2005)
"Georgia"
(2005)

Gold Digger“ е песна изведена од американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест во соработка со американскиот глумец и пејач Џејми Фокс. Издаден како втор сингл од вториот албум на Вест, Late Registration (Доцна Регистрација), „Gold Digger“ го освои највисокото прво место на американскиот Билборд Хот 100 на 6 септември 2005 година, станувајќи со тоа втор сингл на Вест и на Фокс којшто завршил на првото место. Ко-продуцирана од стран на Џон Брион, песната содржи интерполација од песната на Реј Чарлс, „I Got a Woman“ од страна на Фокс.

Синглот собори рекорд со најмногу дигитални симнувања за време од една недела,[1] продавајќи преку 80,000 дигитални симнувања, и исто така собори рекорд со тоа што беше и најбрзото дигитално симнување на сите времиња; двата рекорди од тогаш се соборени. Во 2005 година беше вториот најдолг сингл којшто бил на првото место на американскиот Билборд Хот 100 веднаш зад синглот на Мараја Кери, „We Belong Together“ („Ние си Припаѓаме Еден на Друг“). Песната „Gold Digger“ исто така беше номинирана и за Песна на Годината на Греми наградите во 2006-та година, додека пак ја освои номинацијата за Најдобра соло рап изведба. „Gold Digger“ заврши на 49 место на списокот на најдобри 100 песни според магазинот Билборд,[2] и на 9 место на списокот на 100 песни на декадата според истиот магазин.[3] Песната беше изгласана на 20 место на списокот на VH1 за Најдобри 100 хип-хоп песни. Од јануари 2011 година, песната е продадена во преку 3,000,000 копии ширум САД. „Gold Digger“ стана 9-от најуспешен сингл во САД за 2000-те.

Позиции и табели[уреди | уреди извор]

Табели (2005)[4] Највисока
позиција
Австралија (ARIA Charts)[5] 1
Австрија (Ö3 Austria Top 40)[6] 47
Канада (Canadian Singles Chart)[7] 5
Франција (SNEP)[8] 71
Германија (Media Control AG)[9] 35
Ирска (IRMA)[10] 3
Холандија (Dutch Top 40)[11] 20
Норвешка (VG-lista)[12] 14
Нов Зеланд (RIANZ)[13] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[14] 34
Швајцарија (Schweizer Hitparade)[15] 52
ОК Синглови (The Official Charts Company)[16] 2
САД Billboard Hot 100[17] 1
САД Hot R&B/Hip-Hop Songs (Billboard)[18] 1
САД Pop 100 (Billboard)[7] 1
САД Pop Songs (Billboard)[19] 1
САД Rap Songs (Billboard)[20] 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA Платина[21]
Нов Зеланд RIANZ Злато [22]
САД RIAA 3x Платина[23]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Duets: When Stars Collide," ABC News“ (php). Посетено на 2007-12-08.[мртва врска]
 2. Billboard's All Time Top 100
 3. Hot 100 Decade Songs
 4. „Gold Digger - Kanye West“. Билборд (магазин). Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2011-09-22. Text "Billboard" ignored (help)
 5. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. australian-charts.com. Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 6. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. austriancharts.at (германски). Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 7. 7,0 7,1 „Kanye West > Charts & Awards > Billboard Singles“. Allmusic. Macrovision. Посетено на 19 August 2011.
 8. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. lescharts.com (француски). Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 9. „Kanye West feat. Jamie Foxx, Gold Digger“. charts.de (германски). Media Control Charts. Архивирано од изворникот на 2012-04-02. Посетено на 19 August 2011.
 10. „Discography Kanye West“. irish-charts.com. Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 11. „Nederlandse Top 40 – week 47, 2005“. top40.nl (холандски). Dutch Top 40. Архивирано од изворникот на 2011-08-22. Посетено на 19 August 2011.
 12. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. norwegiancharts.com. Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 13. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. charts.org.nz. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-05-26. Посетено на 19 August 2011.
 14. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. swedishcharts.com. Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 15. „Kanye West feat. Jamie Foxx - Gold Digger“. hitparade.ch (германски). Hung Medien. Посетено на 19 August 2011.
 16. „Chart Stats - Kanye West - Gold Digger“. Chart Stats. The Official Charts Company. Архивирано од изворникот 2012-01-25. Посетено на 19 August 2011.
 17. „Kanye West Album & Song Chart History: Billboard Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 19 August 2011.
 18. „Kanye West Album & Song Chart History: R&B/Hip-Hop Songs“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 19 August 2011.
 19. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
 20. „Kanye West Album & Song Chart History: RAp Songs“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 19 August 2011.
 21. http://www.aria.com.au/pages/aria-charts-accreditations-singles-2005.htm
 22. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2011-12-11.
 23. http://riaa.com/goldandplatinumdata.php?resultpage=1&table=SEARCH_RESULTS&action=&title=&artist=kanye%20west&format=&debutLP=&category=&sex=&releaseDate=&requestNo=&type=&level=&label=&company=&certificationDate=&awardDescription=&catalogNo=&aSex=&rec_id=&charField=&gold=&platinum=&multiPlat=&level2=&certDate=&album=&id=&after=&before=&startMonth=1&endMonth=1&startYear=1958&endYear=2011&sort=Artist&perPage=25[мртва врска]