Холандски Топ 40

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханс Бреуковен и Лекс Хардинг слават испринтирано издание од Холандски Топ 40 во 2005

Холандски Топ 40 (холандски: Nederlandse Top 40) е неделна музичка табела, која започнала како „Veronica Top 40“, бидејќи пиратскиот радио канал Radio Veronica бил првиот кој ја претставил. Таа остана под името „The Veronica Top 40“ сè до 1974 година, кога пиратскиот радио канал бил принуден да ја запре. Joost den Draaijer бил иницијатор за да се создаде топ 40 листа во Холандија. Табелата е слична на Билборд Хот 100 во САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]