Can't Tell Me Nothing

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Can't Tell Me Nothing“
Can't Tell Me Nothing.jpg
Сингл од Кање Вест
од албумот Graduation
Страна Б "Barry Bonds"
Издаден 15 мај 2007
Формат 12 инчен сингл, ЦД сингл, музичко симнување
Снимен 2006
Doppler Studios
(Атланта, Џорџија)
Sony Music Studios
(Њујорк)
The Record Plant
(Холивуд, Калифорнија)
Жанр хип-хоп, арена рок
Должина 4:31
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Алдрин Дејвис
Продуцент Кање Вест, DJ Toomp
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Classic (Better Than I've Ever Been)"
(2007)
"Can't Tell Me Nothing"
(2007)
"Stronger"
(2007)

Can't Tell Me Nothing“ е песна на американскиот хип хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена како водечки сингл на неговиот трет студио албум, „Graduation“ („Дипломирање“) на 15 мај, 2007 година.[1] Песната е продуцирана од стран на Кање Вест и DJ Toomp. „Can't Tell Me Nothing“ доби и номинација за Најдобра рап песна на 50-те Греми награди, но беше поразена од уште една песна на Вест „Good Life".[2]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2007) Највисока
Позиција
САД Billboard Hot 100 41
САД Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 20[3]
САД Billboard Hot Rap Tracks 8[4]
САД Billboard Pop 100 55[5]
САД Billboard Rhythmic Top 40 36[6]
UK Singles Chart 107
Canadian Singles Chart 16

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. MTV News staff (2007-05-15). „Kanye Releases 'Nothing,' Plus Mary J., Phil Spector, Bono, Lindsay, Christina, Rihanna & More“. MTV. MTV Networks. Посетено на 2007-05-15.
  2. Harris, Chris (2007-12-06). „Kanye West, Amy Winehouse, Foo Fighters, Jay-Z, Justin Score Big Grammy Nominations“. MTV. MTV Networks. Посетено на 2007-12-08.
  3. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Can't Tell Me Nothing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-11-24. Посетено на 2007-11-24.[мртва врска]
  4. „Hot Rap Tracks – Can't Tell Me Nothing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-11-03. Посетено на 2007-11-03.[мртва врска]
  5. „Pop 100 – Can't Tell Me Nothing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-10-20. Посетено на 2007-10-20.[мртва врска]
  6. „Rhythmic Top 40 – Can't Tell Me Nothing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-10-06. Посетено на 2007-10-06.[мртва врска]