Heartless (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Heartless“
Kanyewestheartless.png
Сингл од
од албумот 808s & Heartbreak
Издаден 4 ноември, 2008
Формат Музичко спуштање, ЦД Сингл
Снимен 2008
Жанр поп
Должина 3:31
Издавачка куќа Roc-A-Fella, Def Jam
Композитор Кање Вест, Ернест Вилсон, Скот Мескуди, Малик Џонс
Продуцент Кање Вест, No I.D.
Хронологија на синглови на
"Love Lockdown"
(2008)
"Heartless"
(2008)
"Amazing"
(2009)

Heartless е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, текстописец и продуцент Кање Вест, издадена како втор сингл од неговиот четврт студио албум808s & Heartbreak“. Heartless дебитираше завршувајќи на второто место на Билборд Хот 100. Оваа песна се смета и за една од најмногу продаваните синглови, со продадени над 5,5 милиони дигитални примероци во 2009 година.

Оваа песна е препеана од страна на популарниот денверски бенд The Frey, како и од победникот на Американскиот Идол 8, Крис Ален.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2008/2009) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[1] 40
Austrian Singles Chart[1] 57
Belgian Singles Chart[1] 40
Canadian Hot 100[2] 8
Danish Singles Chart[1] 18
Dutch Singles Chart[1] 20
European Hot 100 Singles[3] 36
German Singles Chart[1] 37
Irish Singles Chart[4] 10
New Zealand Singles Chart[1] 6
Swedish Singles Chart[5] 17
Swiss Singles Chart[1] 46
Turkey Top 20 Chart[6] 2
UK Singles Chart[1] 10
UK R&B Chart[се бара извор] 2
U.S. Billboard Hot 100 2
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[7] 4
U.S. Billboard Hot Rap Tracks[8] 1
U.S. Billboard Pop 100[9] 4
U.S. Billboard Pop Songs[10] 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „Kanye West – Heartless“. aCharts.us. http://acharts.us/song/40316. посет. 9 мај 2009 г. 
  2. Canadian Hot 100 peak position, billboard.com
  3. „European Hot 100 Singles – Heartless“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 7 февруари 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=349&cfgn=Singles&cfn=European+Hot+100+Singles&ci=3106018&cdi=10128011&cid=02%2F07%2F2009. посет. 7 февруари 2009 г. [мртва врска]
  4. „Ireland – Heartless“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 14 февруари 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=802&cfgn=Singles&cfn=Ireland&ci=3106128&cdi=10131491&cid=02%2F14%2F2009. посет. 14 февруари 2009 г. [мртва врска]
  5. „Kanye West– Heartless“. HitParade.se. swedishcharts.com. http://hitparad.se/showitem.asp?interpret=Kanye+West&titel=Heartless&cat=s. посет. 4 декември 2008 г. 
  6. Turkey Top 20 Chart Retrieved on 2009-02-16
  7. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Heartless“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 мај 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=367&cfgn=Singles&cfn=Hot+R%26amp%3BB%2FHip-Hop+Songs&ci=3107764&cdi=10185351&cid=05%2F02%2F2009. посет. 2 мај 2009 г. [мртва врска]
  8. „Hot Rap Tracks – Heartless“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 мај 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=370&cfgn=Singles&cfn=Hot+Rap+Tracks&ci=3107812&cdi=10187140&cid=05%2F02%2F2009. посет. 2 мај 2009 г. [мртва врска]
  9. „Pop 100 – Heartless“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 мај 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=396&cfgn=Singles&cfn=Pop+100&ci=3107804&cdi=10186788&cid=05%2F02%2F2009. посет. 2 мај 2009 г. [мртва врска]
  10. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles