Devil in a New Dress

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Devil in a New Dress“
"Devil in a New Dress" cover
Песна од Кање Вест заедно со Рик Рос од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Реализиран3 септември, 2010
Снимен2010
ЖанрХип хоп
Должина5:52
КуќаRoc-A-Fella, Def Jam
ТекстКање Вест, Рузвелт Харел, Дејн Робертс, Малик Џонс[1]
ПродуцентBink!, Мајк Дејн
My Beautiful Dark Twisted Fantasy список на песни
"So Appalled"
(7)
"Devil in a New Dress"
(8)
"Runaway"
(9)

"Devil in a New Dress" е песна изведена од американскиот хип хоп рапер и продуцент Кање Вест. Се појавува како осма песна на листата од неговиот петти студиски албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy („Мојата Прекрасна Темна Болна Фантазија“).[2] Оригинално песната е издадена како четврта песна од проектот G.O.O.D. Fridays на 3 септември, 2010, песната подоцна се најде на албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy во придружба со соло гирата и дополнета со гостувањето на раперот Рок Рос.[3] Оваа песна е единствена песна на албумот што не е продуцирана од Кање Вест, наместо него ја продуцирал Bink!, додека пак како текстописец се јавуваат Вест, Рос, Малик Џонс и Bink! (Бинк!).[4] Базирана на примерок од песната на Смокеј Робинсон, „Will You Still Love Me Tomorrow“ („Дали Утре Уште ќе ме Сакаш“), „Devil in a New Dress“ содржи стихови за страста и срцевата болка.[5]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока позиција
UK Singles Chart[6] 187
South Korean Gaon Chart[7] 99

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Credits: My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Allmusic. Retrieved on 2010-11-21.
  2. Lipshutz, Jason. „Kanye West Announces 'Dark Twisted Fantasy' Title and Details“, „Billboard“, Nielsen Business Media, Inc, 5 октомври 2010 (посет. 5 октомври 2010 г).
  3. Staff (October 24, 2010). Kanye West to Take Fans to ‘Church’ of Hip-Hop on Next Tour. Rap-Up. Retrieved on 2010-11-28.
  4. (2010) Album notes for My Beautiful Dark Twisted Fantasy by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  5. Cole, Matthew (November 20, 2010). „Kanye West My Beautiful Dark Twisted Fantasy“. Slant Magazine. конс. July 27, 2011. 
  6. "Kanye West - The Official Charts Company". theofficialcharts.com. Retrieved September 16, 2010.
  7. „Digital Comprehensive charts“ (Korean). Gaon Chart. конс. 2011-06-10.