Us Placers

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Us Placers“
Песна од Child Rebel Soldier заедно со Том Јорк
од албумот Can't Tell Me Nothing
Пуштена27 мај 2007
Снимена2007
ЖанрАлтернативен рап
Должина3:53
Марка1st & 15th, GOOD, Star Trak
ПеснописецВасалу Мухамед Џако, Кање Вест, Фарел Вилијамс, Том Јорк
Продуцент(и)Лупе Фијаско

Us Placers“ е дебитантската песна изведена од стран на Child Rebel Soldier (CRS), супергрупа во која што членуваат хип-хоп артистите Лупе Фијаско, Кање Вест и Фарел Вилијамс.[1] Песната е продуцирана од странана Лупе Фијаско и содржи примерок од песната на Том Јорк, „The Eraser“.[2] Траката се појави на миксот на песни на Кање Вест, Can't Tell Me Nothing како и на многу други места на интернет.[3] Поради тоа што беше реализирана на ексклузивен микс на песни, песната не завзеде место на табелите, но стана онлајн хит и прими позитивни критики, успевајќи да го заземе четриесет и третото место на најдобрите 100 песни од 2007 година според магазинот „Rolling Stone“.[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Can't Tell Me Nothing“. Amazon. Amazon.com, Inc. 2008. Посетено на 2008-04-12.
  2. Reid, Shaheem (2008-04-18). „Lupe Fiasco Wants To Quit Music Biz, But Promises More Collabos With Kanye, Pharrell; Fabolous Makes The Band: Mixtape Monday“. MTV. MTV Networks. Посетено на 2008-04-18.
  3. „Kanye West - Cant Tell Me Nothing - The Official Mixtape“. Plain Pat.
  4. Cohen, Jonathan (2008-01-30). „Kanye Touring With Rihanna, Lupe, N.E.R.D.“. Billboard. Nielson Business Media, Inc. Посетено на 2008-02-02. Text "+#/news/kanye-touring-with-rihanna-lupe-n-e-r-d-1003703937.story" ignored (help)
  5. „The 100 Best Songs of 2007“. Rolling Stone. RealNetworks, Inc. 2007-12-27. Архивирано од изворникот на 2007-12-23. Посетено на 2007-12-21.