Amazing (песна од Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омотот на синглот

Amazing е песна изведена од американскиот хип-хоп артист и продуцент Кање Вест, издадена како трет сингл од неговиот четврт студио албум808s & Heartbreak“. Песната е издадена на 10 март 2009 и е долга 3:58 минути. Оваа песна е исто така позната по тоа што беше искористена на НБА Плејофот во 2009 година како и по користењето во играта NBA 2K10. Познатиот UFC борец Френк Мир ја користи оваа песна како свое обележје пред да влезе на рингот.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2008/2009) Највисока
Позиција
Billboard Türkiye Top 20[1] 11
Swedish Singles Chart 42
U.S. Billboard Hot 100[2] 81
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[3] 65
U.S. Billboard Hot Rap Tracks[4] 22
Hot Canadian Digital Singles 63

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.billboard.com.tr/pages/Turkiye_top20.aspx
  2. „The Billboard Hot 100 – Amazing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-05-14. Посетено на 2009-05-14.[мртва врска]
  3. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Amazing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-04-18. Посетено на 2009-04-18.[мртва врска]
  4. „Hot Rap Tracks – Amazing“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-04-11. Посетено на 2009-04-13.[мртва врска]