Touch the Sky

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Touch the Sky“
Kanyewest touchthesky.jpg
Сингл од Кање Вест во соработка со Лупе Фијаско
од албумот Late Registration
Издаден 7 март, 2006
Снимен 2004
Жанр хип-хоп
Должина 3:57
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест
Џастин Смит
Васалу Мухамед Џако
Куртис Мејфилд
Продуцент Џаст Блејз
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Heard 'Em Say"
(2005)
"Touch the Sky"
(2006)
"Drive Slow"
(2006)
Хронологија на синглови на Лупе Фијаско
"Didn't You Know (Remix)"
(2003)
"Touch the Sky"
(2006)
"Kick Push"
(2006)

Touch the Sky“ е песна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена во почетокот на 2006 година како четврт сингл од неговиот втор албум, Late Registration. Во песната пее и раперот од Чикаго, Лупе Фијаско за којшто оваа песна за него е радио дебитирачка. Песната беше продуцирана само од страна на Џаст Блејз, што ја прави оваа песна единствена на албумот која не е продуцирана од страна на Вест. Блејз користи бавен примерок од песната на Куртис Мејфилд, „Move On Up“.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2006)[1][2] Највисока
позиција
Australian Singles Chart 10
European Hot 100 24
Finland Singles Chart 15
German Singles Chart 97
Ireland Singles Chart 14
New Zealand Singles Chart 16
UK Singles Chart 6
U.S. Billboard Hot 100 42
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 23
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 10
U.S. Billboard Pop 100 41
U.S. Billboard Pop Songs 35

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kanye West and Lupe Fiasco - Touch he Sky“. aCharts.us. Посетено на 2007-08-03.
  2. „Kanye West and Lupe Fiasco - Touch The Sky“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2007-08-03.