All of the Lights

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„All of the Lights“
Lights-300x300.jpg
Сингл од Кање Вест во соработка со Ријана
од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Издаден 18 јануари 2011
Снимен 2010
Жанр Хип-хоп
Должина 4:59 (Верзија од албумот)
4:19 (Радио верзија)
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Џеф Баскер, Малик Џонс, Варен Тротер
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест
"H•A•M"
(2011)
"All of the Lights"
(2011)
"E.T."
(2011)
Хронологија на синглови на Ријана
"Raining Men"
(2010)
"All of the Lights"
(2011)
"S&M"
(2011)

All of the Lights“ е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест, издадена на 18 јануари 2011 година, како четврт сингл од неговиот петти студиски албум, My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010). Синглот е продуциран од страна на Вест и содржи дополнителни вокали од други артисти како што се Џон Леџенд, The-Dream, Ели Џексон, Алиша Кис, Ферги, Kid Cudi, Елтон Џон, и Ријана, која што по својата соло изведба во синглот e заслужна да се наведе како артист во соработка на синглот.

Синголт го достигна 18-то место на американскиот Билборд Хот 100 и второто место на Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни табелата во САД, додека пак исто така достигна респектабилни позиции на табелите и во други држави. „All of the Lights“ прими позитивни музички критики, кои поделја комплименти на продукцијата и драматичниот стил. Беше номинирана за Греми Награда за Песна на Годината, која што ќе се одржи на 54 издание на Греми Наградите во 2012 година. Од декември 2011, песната се продаде во преку 1,561,000 дигитални копии во САД.[1]

Табели[уреди | уреди извор]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табели (2011) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[2] 24
Австралија (ARIA Urban Singles)[3] 8
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[4] 68
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[5] 27
Белгија (Ultratip Валонија)[6] 3
Бразил (Billboard Hot 100 Airplay)[7] 8
Бразил (Billboard Hot Pop & Popular)[8] 3
Канада (Канадски Хот 100)[9] 53
Франција (SNEP)[10] 52
German Black Charts[11] 17
Ирска (IRMA)[12] 13
Нов Зеланд (RIANZ)[13] 13
Шкотска (The Official Charts Company)[14] 14
Јужна Кореја (Gaon Chart)[15] 22
Швајцарија (Media Control AG)[16] 46
Британски Синглови (The Official Charts Company)[17] 15
UK R&B (The Official Charts Company)[18] 5
САД Билборд Хот 100[19] 18
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[20] 2
САД Поп Песни (Billboard)[21] 38
САД Рап Песни (Билборд)[22] 2

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација Услужник
Австралија Платина[23] ARIA
Нов Зеланд Злато[24] RIANZ
САД Платина[25] RIAA

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Grein, Paul (December 7th, 2011). [1]. Yahoo! Music. Посетено на 2011-12-8.
 2. "Australian-charts.com – Kanye West – All of the Lights". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved January 20, 2011.
 3. „Top 40 Urban Albums & Top 40 Urban“. ARIA Charts. (Australian Recording Industry Association). March 28, 2011. Посетено на March 30, 2011. Text "Singles " ignored (help)
 4. "Kanye West – All of the Lights Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved March 23, 2011.
 5. "Ultratop.be – Kanye West – All of the Lights" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved April 29, 2011.
 6. "Ultratop.be – Kanye West – All of the Lights" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved April 1, 2011.
 7. "Brasil Hot 100 Airplay". Billboard Brasil (Brasil: bpp) (2): 96. June, 2011. ISSN 977-217605400-2
 8. "Brasil Hot Pop & Popular Songs". Billboard Brasil (Brasil: bpp) (2): 97. June, 2011. ISSN 977-217605400-2
 9. "Kanye West Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
 10. "Lescharts.com – Kanye West – All of the Lights" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved May 10, 2011.
 11. Архивирано на 26 февруари 2010 г.. MTV. Archived from the original on 2011-03-15.
 12. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved April 14, 2011.
 13. "Charts.org.nz – Kanye West – All of the Lights". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved March 29, 2011.
 14. „Top 40 Scottish Singles 09.04.11“. The Official Charts Companyaccessdate=2011-04-03.
 15. „:: 가온차트와 함께하세요 ::“. Gaonchart.co.kr. Посетено на 2011-08-17.
 16. "Kanye West – All of the Lights swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved April 5, 2011.
 17. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved April 10, 2011.
 18. "Archive Chart" UK R&B Chart. The Official Charts Company.
 19. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
 20. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.
 21. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Pop Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.
 22. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Rap Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.
 23. „2011 Singles Accreditations“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-08-05.
 24. „Latest Gold & Platinum Singles“. Recording Induestry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2011-04-14.
 25. http://riaa.com/goldandplatinumdata.php?content_selector=gold-platinum-searchable-database#