Прејди на содржината

Russian Roulette

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Russian Roulette“
Сингл од Ријана
од албумот Rated R
Издаден 20 октомври 2009
(види историја на издавање)
Формат ЦД сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2009
Жанр поп[1][2]
Должина 3:48
Издавачка куќа Def Jam
Композитор Ријана,[1] Не-Јо[3]
Продуцент Чак Хермони, Не- Јо[4][5]
Хронологија на синглови на Ријана
Run This Town
(2009)
„Russian Roulette“
(2009)
Wait Your Turn
(2009)

Russian Roulette е првиот сингл на бахамската пејачка Ријана од нејзиниот четврти албум насловен како Rated R.[6] Автор на песната е самата Ријана заедно со Р&Б изведувачот Не-Јо. За првпат е објавена на радио на 20 октомври 2009 во 11:23 часот.

Позадина

[уреди | уреди извор]

На 14 октомври, Ријана на нејзината официјална страна на Twitter изјавила „The Wait Is Ova. Nov 23 09“ (на македонски: Чекањето е завршено. 23 ноември 09)[7]. Тоа беше почеток на шпекулациите дали таа издава нов албум во блиска иднидна или тоа е неговиот наслов. На 16 октомври 2009 часовник со одредено време беше поставено на нејзиното официјално мрежно место, а тоа всушност го претставуваше времето кога нејзиниот нов сингл ќе биде издаден.[8] На 20 октомври, официјалното мрежно место на Ријана постави целосен клип за „Russian Roulette“.

Не-Јо за врската меѓу Ријана и „Russian Roulette“ изјави дека: „Таа сакаше да биде темно, но не само темно заради темното“ изјави за MTV News. „Темно со некое значење, темно со нешто поврзано со него“. Тој за песната изјави дека тоа неговата прва песна во која не се работи само за љубов туку е целосна театарска и измислена приказна.

Историја на издавање

[уреди | уреди извор]
Држава Датум Формат Издавач
Свет 20 октомври 2009.[9] Радиска премиера Universal Music
САД 27 октомври 2009.[10] Еарплеј Def Jam
3 ноември 2009 дигитален даунлоад
Велика Британија 16 ноември 2009 [11] ЦД сингл Mercury
 1. 1,0 1,1 (англиски)„Rihanna, novi singl, 'Russian Roulette'.
 2. (англиски)Guha, Rohin (21 октомври 2009). „Rihannin "Russian Roulette": Savršeni Comeback“. BlackBook Magazine. Архивирано од изворникот на 2009-10-27. Посетено на 21 октомври 2009.
 3. (англиски)Ryan Seacrest (RyanSeacrest) on Twitter
 4. (англиски)Kreps, Daniel (20 октомври 2009). „Rihanna Teams With Ne-Yo For Ominous "Rated R" Single "Russian Roulette". Rolling Stone. Jann Wenner. Архивирано од изворникот на 2009-10-22. Посетено на 20 октомври 2009.
 5. (англиски)Concepcion, Mariel (20 октомври 2009). 'Russian Roulette' новиот сингл на Ријана“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 20 октомври 2009.
 6. (англиски)„New Rihanna Single Dropping Tuesday“. FMQB. 19 октомври 2009. Архивирано од изворникот на 2009-10-23. Посетено на 20 октомври 2009.
 7. „Is Rihanna Releasing A New Album On November 23?“. MTV. 13 октомври 2009. Архивирано од изворникот на 2010-03-16. Посетено на 14 октомври 2009.
 8. Vena, Jocelyn (19 октомври 2009). „Is Rihanna Releasing A New Single Tomorrow?“. MTV. Архивирано од изворникот на 2010-10-10. Посетено на 19 октомври 2009.
 9. Cochrane, Greg (20 октомври 2009). „Rihanna track gets worldwide premiere“. BBC. Посетено на 21 октомври 2009.
 10. „®R&R :: Going For Adds™ :: CHR/Top 40“. Radio & Records. Архивирано од изворникот на 2014-02-22. Посетено на 2021-08-10.
 11. „hmv.com: music: Russian Rouletter (2009)“. HMV.com.