Прејди на содржината

Take a Bow

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Take a Bow“
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl, Gone Bad:Reloaded
Издаден 15 април 2008 (САД)
Формат ЦД Сингл, дигитален доунлоад
Снимен 2008
Жанр Поп, Р&Б
Должина 3:49
Издавачка куќа Def Jam Recordings
Композитор Не-Јо, Т.Е. Хермансен, М.С. Ериксен
Продуцент Stargate
Хронологија на синглови на Ријана
Don't Stop the Music
(2007)
„Take a Bow“
(2008)
„If I Never See Your Face Again“
(2008)

Take a Bow е петтиот реализиран сингл од албумот Good Girl Gone Bad, но исто така и првиот сингл од ре-реализираната верзија на албумот наречена Good Girl, Gone Bad:Reloaded на барбадоската Р&Б пејачка Ријана. Песната е дело на Р&Б композиторот Не-Јо, а во продукција на Stargate.

Реализација на синглот

[уреди | уреди извор]

Песната беше промовирана на 14 март 2008[1], а во медија беше пуштена ден подоцна истиот ден.[2] Официјално беше реализирана во U.S. top 40 радиото на 15 април 2008 и во iTunes на 6 мај 2008 каде што песната се покажа како многу популарна во САД, но исто така и интернационално. Синглот го достигна првото место во американскиот, канадскиот, британскиот, ново зеландскиот, данскиот и ирскиот iTunes, а стигна и на ТОП 10 во уште 18 земји низ целиот свет.[3]. Во Велика Британија синглот беше реализиран на 12 мај. Во Европа беше реализиран месец подоцна на 6 јуни. Во Франција песната беше реализирана скоро 2 месеца, после нејзиното реализирање во Европа и тоа на 21 јули 2008.

Објаснување на текстот

[уреди | уреди извор]

Во песната се работи за несреќната љубов која таа (Ријана) ја има со својот партнер. Таа го „фаќа на дело“ со друга девојка и тој низ песната и се извинува на неа , но таа нема прошка за него.

Музичкото видео за песната е снимено во Венеција, Италија во режија на Ентони Медлер кој има режирано неколку од нејзините претходни видеа. Видеото беше номинирано за „Најдобро женско видео“ и „Најдобра режија“ на МТВ Музичките награди 2008.

Список на песни

[уреди | уреди извор]
САД промо ЦД сингл (DEFR16884-2)[4]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Take a Bow" (инструментална верзија) - 3:46
Интернационален ЦД Сингл (1774172)[5]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
ГР надополнет ЦД сингл (602517719262)[6]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
 3. "Take a Bow" (инструментална верзија) - 3:46
 4. "Take a Bow" (видео)
ГР 12" грамофонски диск (1773578)[7]

Страна A & B

 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08

Take a Bow: Ремикси

[уреди | уреди извор]
ЕУ промо ЦД сингл (RIBOWCDX1)[8]
 1. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Radio Edit) – 03:56
 2. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg Encore Radio Edit) – 04:02
 3. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Radio Edit) – 03:52
 4. "Take a Bow" (Subkulcha Radio Edit) – 04:21
 5. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Club) – 08:34
 6. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg Encore Club) – 09:18
 7. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Club) – 07:21
 8. "Take a Bow" (Subkulcha Club) – 06:16
 9. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dub) – 06:42
 10. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dubstrumental) – 06:42
Дигитално ЦД (ремикси)[9]
 1. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Club Mix) – 08:34
 2. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg's Encore Club Mix) – 09:18
 3. "Take a Bow" (Groove Junkies MoHo Club Mix) – 07:21
 4. "Take a Bow" (Subkulcha Club Mix) – 06:16
 5. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dub) – 06:41
 1. „Take a Bow“. KIIS-FM. 2008-03-14. Посетено на 2008-03-14.[мртва врска]
 2. Hillary Crosley (2008-03-14). „Rihanna Re-Releases "Good Girl" With New Ne-Yo Track“. Billboard.com. Посетено на 2008-03-14.
 3. Apple - iTunes - iTunes Store - Charts - Top 10 Songs
 4. http://eil.com/shop/moreinfo.asp?catalogid=434069
 5. http://www.discogs.com/release/1509559
 6. http://www.discogs.com/release/1369143
 7. http://www.discogs.com/release/1423557
 8. http://www.discogs.com/release/1439754
 9. CD Remixes on Amazon.com.