S&M (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„S&M“
Сингл од Ријана
од албумот Loud
Издаден јануари 21 2011 (2011-01-21)
Формат ЦД сингл, дигитално симнување
Снимен 2010
Roc the Mic Studios (Њујорк Сити)
Westlake Recording Studios (Лоџ Анџелес, Калифорнија)
The Bunker Studios (Париз, Франција
Жанр Еуроденс
Должина 4:03(Верзија од албумот)
4:17 (ремикс со гостување на Бритни Спирс)
Издавачка куќа Def Jam
Композитор Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Кореј Џексон Картер, Сенди Вилхелм, Естер Дин
Продуцент Stargate, Сенди Ви
Хронологија на синглови на Ријана
"All of the Lights"
(2011)
"S&M"
(2011)
"Man Down"
(2011)

S&M“ е песна изведена од страна на барбадоската пејачка Ријана од нејзиниот петти студиски албум, Loud (2010). Песната е напишана од страна на Микел С. Ериксен и Тор Хермансен под нивното сценското име Stargate, Кореј Џексон Картер, Сенди Вилхелм под нејзиното сценско име Сенди Ви, и Естер Дин, и беше продуцеирана од страна на Stargate и Ви. Песната „S&M“ беше издадена на 21 јануари 2011 година, како четврт сингл од САД на албумот, и трет сингл од интернационалната верзија на албумот. „S&M“ е еуроденс песна, и содржи исто така и елементи од денс-поп. Критиките за песната „S&M“ беа измешани, како на пример некои сметаа дека песната содржи сексуален текст, додека пак другите ја сметаа за најдобра песна од албумот Loud. Во април 2011 година, песната беше ре-издадена како ремикс во дигитална форма содржејќи вокали на Бритни Спирс.

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2010–11) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 1
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[2] 4
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 3
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 4
Canada (Canadian Hot 100)[5]
1
Чешка (IFPI)[6] 8
Данска (Tracklisten)[7] 2
Финска (Suomen virallinen lista)[8] 4
Франција (SNEP)[9] 3
Германија (Media Control AG)[10] 2
Унгарија (Rádiós Top 40)[11] 1
Ирска (IRMA)[12] 3
Италија (FIMI)[13] 6
Холандија (Холандски Топ 40)[14] 8
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[15] 7
Нов Зеланд (RIANZ)[16] 2
Норвешка (VG-lista)[17] 2
Полска (ZPAV) 1
Русија (EMI)[18] 5
Шкотска (The Official Charts Company)[19] 3
Словачка (IFPI)[20] 4
South Korea (GAON) (International Chart)[21] 4
Шпанија (PROMUSICAE)[22] 3
Шведска (Sverigetopplistan)[23] 2
Швајцарија (Media Control AG)[24] 2
UK R&B (The Official Charts Company)[25] 1
Британски Синглови (The Official Charts Company)[26] 3
US Billboard Hot 100[27] 1
САД Хот Денс Клуб Песни (Billboard)[28] 1
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[29] 48
САД Поп Песни (Billboard)[30] 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA 4× Платина
Белгија IFPI Злато[31]
Данска IFPI Платина[32]
Германија BVMI Злато[33]
Италија FIMI Злато[34]
Нов Зеланд RIANZ Платина[35]
Шпанија PROMUSICAE Злато[36]
Шведска SRIA Злато[37]
Швајцарија IFPI Платина[38]
Обединето Кралство BPI Сребро[39]

Табели за крај на година[уреди | уреди извор]

Табели (2011) Позиција
Канадски Хот 100[40] 20
German Singles Chart[41] 17
US Billboard Hot 100[42] 12
US Pop Songs[43] 15
US Hot Dance Club Songs[44] 2

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Rihanna – S&M". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved 2011-03-13.
 2. "Rihanna – S&M Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved 2011-03-23.
 3. "Ultratop.be – Rihanna – S&M" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-03-11.
 4. "Ultratop.be – Rihanna – S&M" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-02-18.
 5. „Canadian Hot 100: Week of April 21, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-04-21.
 6. "ČNS IFPI" (на чешки). Hitparáda – Radio Top100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 201116 into search. Retrieved 2011-04-26.
 7. "Danishcharts.com – Rihanna – S&M". Tracklisten. Hung Medien. Retrieved 2011-03-11.
 8. "Finnishcharts.com – Rihanna – S&M". Suomen virallinen lista. Hung Medien. Retrieved 2011-02-05.
 9. "Lescharts.com – Rihanna – S&M" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved 2011-03-14.
 10. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved 2011-04-04.
 11. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. Retrieved 2011-07-21.
 12. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved 2011-01-07.
 13. „Italian Chart by Nielsen Music“. Nielsen SoundScan. 2011-04-17. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-04-22.
 14. "Nederlandse Top 40 – week 12, 2011" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40.
 15. "Dutchcharts.nl – Rihanna – S&M" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-02-05.
 16. "Charts.org.nz – Rihanna – S&M". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 17. "Norwegiancharts.com – Rihanna – S&M". VG-lista. Hung Medien. Retrieved 2011-07-24.
 18. „tophit.ru: Weekly General Airplay Top Hit 100“. Russian Music Charts. EMI Music. Архивирано од изворникот на 2008-12-18. Посетено на 2011-09-02.
 19. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 20. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201114 into search. Retrieved 2011-04-12.
 21. „가온차트와 함께하세요“ (корејски). Gaon Chart. Посетено на 2011-05-28.
 22. "Spanishcharts.com – Rihanna – S&M" Canciones Top 50. Hung Medien. Retrieved 2011-04-22.
 23. "Swedishcharts.com – Rihanna – S&M". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved 2011-02-05.
 24. "Rihanna – S&M swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved 2011-04-26.
 25. "Archive Chart" UK R&B Chart. The Official Charts Company. Retrieved 2011-02-19.
 26. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved 2011-03-05.
 27. „The Billboard Hot 100: Week Ending April 23, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-05-30.
 28. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard Hot Dance/Club Play for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2011-07-20.
 29. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2011-07-20.
 30. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard Pop Songs for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2011-07-20.
 31. „Gold and Platinum Certifications – Singles – 2011“. ultratop.be. Hung Medien. Посетено на 2011-04-28.
 32. „Certificeringer | ifpi.dk“ (дански). International Federation of the Phonographic Industry. Посетено на 2011-06-14.
 33. „Gold certification for S&M“. Bundesverband Musikindustrie. Посетено на 11 December 2011.
 34. „Italian certifications“ (PDF). fimi. FIMI. 2011-05-19. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-18. Посетено на 2011-05-19.
 35. „New Zealand Singles Chart – 09 May 2011“. Recording Industry Association of New Zealand. 2011-05-09. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2011-08-31.
 36. „PROMUSICAE certifications“ (PDF). PROMUSICAE. PROMUSICAE. 2011-07-19. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-08. Посетено на 2011-05-19.
 37. „Sverigetopplistan: Rihanna – S&M“ (To access certification, one must search (Sök) for "S&M" or "S&M Rihanna" and click the "Visa" button.) (шведски). Sverigetopplistan. Grammofonleverantörernas förening. Посетено на 2011-02-22.
 38. „Awards 2011“. swisscharts.com. Hung Medien. Посетено на 2011-04-30. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 39. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. 2011-03-04. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 2011-03-05.
 40. „Best of 2011: Canadian Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-12-10.
 41. „Liste der erfolgreichsten Hits 2011“. RTL Televison (германски). RTL Group. Посетено на 2011-12-10.
 42. „Best of 2011: Hot 100 Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-12-09.
 43. „Best of 2011: Pop Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-12-10.
 44. „Best of 2011: Hot Dance Club Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-12-10.