Stargate (продукциски тим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Stargate
Потекло Трондхејм, Норвешка
Жанрови Р&Б, поп, хип хоп
Занимања Продукција
Период на активност 1997-сега
Издавачи Def Jam, Roc Nation, StarRoc
Членови
Микел Сторлир Ериксен
Тор Ерик Хермансен
Поранешни членови
Халгејр Рустан
Оваа статија се однесува на норвешки продукциски тим. За other uses, погл. Stargate (појаснување).

Stargate е Греми-освојувачки норвешки продукцсики и пишувачки тим, составен од Тор Ерик Хермансен (анг. Tor Erik Hermansen; роден 14 октомври, 1972) и Микел Сторлир Ериксен (анг. Mikkel Storleer Eriksen; роден во 1972), базиран во Њујорк Сити. Жанровите во кои е застапен тимот се Р&Б, поп и хип хоп. Stargate е основан во Трондхејм, Норвешка.

Stargate навлегле во музичката индустрија во 2006, со издавањето на број-еден синглот на Билборд Хот 100, „So Sick“, продуциран од тимот, а изведен од Не-Јо. Тие исто така помогнале во пишувањето на „Irreplaceable“, од пејачката Бијонсе Ноулс кој останал на врвот на Билборд Хот 100 десет последователни неели, станувајќи најголемата песна од 2007 и давајќи им го на Stargate нивниот најуспешен сингл до денеска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]