Irreplaceable

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Irreplaceable“
Сингл од Бијонсе
од албумот B'Day
Издаден 5 декември 2006
Формат ЦД сингл, музичко спуштање, макси сингл, 12" сингл
Снимен 2006, Sony Music Studios
(Њујорк Сити, Њујорк)
Жанр Р&Б, поп
Должина 3:47
Издавачка куќа RCA
Композитор Бијонсе Ноулс, Шафер Смит, Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Еспен Линд, Амунд Бјорклунд
Продуцент Stargate, Бијонсе Ноулс, Ne-Yo (ко-продуцент)
Хронологија на синглови на Бијонсе
Ring the Alarm
(2006)
Irreplaceable
(2006)
Listen
(2007)

Irreplaceable“ е песна снимена од американската Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс вклучена во нејзиниот втор студиски албум, B'Day (2006). Песната е напишана од Бијонсе, Шафер „Не-Јо“ Смит, Еспен Линд и Амунд Бјорклунд, а е продуцирана од Stargate и самата Ноулс. Песната оригинално не била напишана за Ноулс и прво била кантри песна. „Irreplaceable“ потоа била трансформирана во поп балада со средно темпо и Р&Б влијанија. Според текстот, песната се однесува на раскинување со неверен маж и се состои од силна женска тема. Песната е издадена на 5 декември 2006 во САД како трет сингл таму, а како втор сингл во интернационалните музички маркети преку издавачката куќа Columbia Records.

„Irreplaceable“ била генерално добро-прифатена од музичките критичари, а некои од нив дури ја нарекле и најнезаборавната песна на албумот и додале дека ова песна успеала да ја поврати „совршеноста“ на деби синглот на Бијонсе „Crazy in Love“. Во 2009, Pitchfork Media и Роулинг Стоун ја рангирале песната на списокот на најдобри песни од 2000-та деценија. „Irreplaceable“ ја освои наградата Soul Train Music Award во 2007 за најдобар Р&Б/соул сингл и наградата од 2007 Nickelodeon Kid's Choice Award за најдобра песна. Синглот бил номиниран и за песна на годината на Греми Наградите од 2008, а исто така и за песна на годината на шоуто за награди VH1 Soul Vibe.

„Irreplaceable“ постигнал светски комерцијален успех. Песната исто така станала вториот најдобро продаван сингл на Ноулс за време на нејзината соло кариера (по „Crazy in Love“), а и најуспешниот сингл од B'Day. Синглот се задржал во првите места на табелата Билборд Хот 100 во САД десет последователни недели. Со мулти-платинска сертификација, „Irreplaceable“ станал најдобро продаваниот сингл во 2007 и дваесет и петтата најуспешна песна на табелата на најуспешни песни од 2000-тите во САД. Синглот ги поминал впечатоците на 200 милионската публика кон крајот на 2006, додека друг сингл на Ноулс, „Check on It“ (2005), го постигнал истиот успех наредната година. Со тоа, Ноулс станала втората женска пејачка која го постигнала тоа во САД, веднаш по Мараја Кери. „Irreplaceable“ се искачил на првото место во Австралија на четвртото место во Обединетото Кралство како и меѓу првите 20 ширум европските музички маркети.

Музичкото видео било режирано од Ентони Мендлер и во него за првпат е прикажана изведбата не женскиот бенд на Ноулс наречен Suga Mama. Видеото се нашло на албумот од 2007, B'Day Anthology Video Album и видео уредување било направено за „Irreemplazable“, шпанската верзија на песната. Видеото ѝ донело на Ноулс награда за видео на годината на наградите Black Entertainment Television (BET) од 2007, а бил номинирано и за видео на годината за време на MTV видео музичките награди во 2007. Песната била промовирана од Ноулс со неколку настапи во живо, вклучувајќи ги и настапите на The Ellen DeGeneres Show и Американските музички награди од 2007. Песната исто така била дел од изведуваните песни на The Beyoncé Experience во Лос Анџелес и на нејзината светска турнеја I Am... Tour. Американското друштво на композитори, автори и издавачи (ASCAP) ја препознало песната како една од најизведуваните песни во 2008 на ASCAP Поп музичките награди.

Позадина и инспирација[уреди | уреди извор]

„Irreplaceable“ оригинално не била направена за Ноулс туку за Крисет Мишел.[1][2] Норвешкиот продукциски тим Stargate и американскиот Р&Б-поп пејач-текстописец Не-Јо пишувале за нејзиниот втор студиски албум B'Day, но Тор Ерик Хермансен од Stargate кажал дека „тие можеби не отидоа во насоката во која ја правеа песната“.[1] Тонот оригинално не се поврзувал со гласот на Ноулс и Не-Јо го напишал текстот од машка перспектива, кој изјавил дека текстот не се однесувал не негово лично искуство. Напишана како кантри песна, тој за време на сесиите помислил дека треба да ја испее некој кантри-ориентиран пејач како Шанаја Твејн и Фејт Хил.[1][3] Кога Не-Јо ги слушнал како за првпат ја изведуваат песната помислил дека звучи како кантри вестерн песна, но потоа кога биле додадени и тапани во музиката, таа добила Р&Б вибрација и Не-Јо сакал да сними Р&Б-кантри вестерн песна.[3]

Понекогаш се случува да мислиш за одреден артист и го ставаш во оваа кутија, песната мора да биде или на овој или на тој начин и тогаш ти си обично затворен за нешто што се случило пред три години.“

Кога тимот работел со него, тие ја снимиле песната со машки вокали. Сепак тие помислиле дека женскиот вокал е посоодветен,[1] и Не-Јо исто така сметал дека тоа е зајакнување ана некоја жена кога го пее.[4] Додека Ноулс работела на материјал за B'Day откако го снимила Dreamgirls, таа била задоволена со демото од песната кое ѝ било презентирано.[1] Ноулс побарала песната да биде малку изменета, а под таа измена влегло додавањето на тапани, вокалните аранжмани и повисоки ноти отколку на демото.[1] Еспен Линд и Амунд Бјорклунд, од норвешкиот продукциски тим Espionage, ја напишале акордната структура и го додале делот со гитари.[5] Песната била инжинирана од Џим Каруана, а миксот го правел Џејсон Голдстејн во Sony Music Studios во Њујорк.[5]

Откако сесиите за „Irreplaceable“ завршиле, Хермансен рекол дека „сите се почувствувале како да доловиле нешто специјално и Бијонсе праведно ја направила песната“. За време на интервју, Не-Јо рекол, „Бијонсе имаше работи кои сакаше да ги извади од своите гради“,[6] а кажал и дека успеал да напише песна со која може да се поврзе некоја жена, но сепак песната да остане со темата на албумот.[7]

Пишувачка контроверзија[уреди | уреди извор]

Песната довела до контроверзија околу пишувањето. Не-Јо зборувал со MTV за да ја расчисти забуната: „Очигледно Бијонсе била на некое шоу и токму пред да излезе песната рекла, 'Јас го напишав ова за моите девојки' и песната дошла. ... Песната е пишувана со помошник. Јас го напишав текстот, јас го напишав сиот текст. Бијонсе ми помогна со мелодиите и хармониите и вокалниот аранжман и тоа ја прави да биде пишувана со помошник. Тоа значи дека мојот придонес и нејзиниот придонес ја направија песната тоа што е.“[8] Во 2011 Не-Јо открил дека ја напишал песната за себеси, но помислил дека би била подобра за Ноулс. Подоцна зажалил што ѝ ја дал нејзе.[9] Кога неговите коментари се појавиле на интернет, некои обожаватели помислиле дека се работи за дискриминација на Ноулс.[10] Неколку часа подоцна тој го расчистил недоразбирањето на Твитер пишувајќи:

„Добро пријателе. Прати ми линк каде имам кажано ШТО БИЛО омаловажувачки за Бијонсе, ТЕ МОЛАМ! Умирам да го слушнам тоа [...] Само што слушнав аудио каде јас наводно ја омаловажувам Бијонсе. ДАЛИ СТЕ СИТЕ СЕРИОЗНИ!?! Дали сте слушнале некогаш што имам кажано!?! Кажав дека оригинално ја напишав песната за себе. Тоа е вистина, па СЕКАКО јас оригинално не планирав да ја дадам некому. БЕШЕ ЗА МЕНЕ. Кога сфатив како песната изгледа испеана од маж, тогаш одлучив да ја предадам. КАКО ТОА ПРЕТСТАВУВА ОМАЛОВАЖУВАЊЕ НА БИЈОНСЕ!?! Таа ја зеде песната и ја направи хит, НИКОЈ не може да го одрече тоа [...] Бијонсе ми е пријателка. Сите кои не се доволно ПАМЕТНИ за да разберат што навистина сакав да кажам нека одат по ЃАВОЛИТЕ.[10]

Музика, тема и текст[уреди | уреди извор]

„Irreplaceable“ е поп балада во средно темпо со Р&Б влијанија.[11] Напишана во Бе-дур тоналитет,[12] темпото на песната е во вообичаено време и има 88 отчукувања во минута.[12] Гласот на Ноулс во песната се движи меѓу две и половина октави, од B♭2 до E♭5.[12] Додека повеќето песни во албумот се агресивни и со побрзо темпо, нејзиниот глас во „Irreplaceable“ е потивок и побавен.[13] „Irreplaceable“ користи нежна акустична гитара,[14] следејќи го акордот B♭5-F5-Cm7-E♭6/9.[12] Хермансен и Ериксен комбинирале класична прогресија на акустичната гитара, модерен 808 тапан и виолончела.[1] Ал Шипли од Stylus Magazine забележал дека гитарските акорди во „Irreplaceable“ биле ископирани и во синглот од 2007 „Hate That I Love You“ на барбадоската Р&Б пејачка Ријана, песна ко-продуцирана од Stargate и Не-Јо.[15] Роб Шефилд од Роулинг Стоун забележал дека синглот на американскиот Р&Б пејач Крис Браун наречен „With You“, а продуциран од Stargate ги содржел истите елементи.[16] Тој напишал дека „Stargate пробуваа само повторно да ја истакнат 'Irreplaceable“,[16] додека во Билборд магазинот кажале дека „навалуваат малку премногу тешко“ на песната.[17]

Бил Лемб од About.com коментирал дека женското подобрување кое претставува тема на „Irreplaceable“ има сличности со централниот концепт на новелот од 1995 наречен Waiting to Exhale од Тери МекМилан.[18] Од друга страна, Џим ДеРогатис од Chicago Sun-Times забележал дека „Irreplaceable“ носи сличности со баладите испеани од Витни Хјустон во 1990-тите[19] додека Спенс Д. од IGN кажал дека песната ја црпела инспирацијата од претходната работа на Арета Френклин поради неколку варијации во зборовите и октавите.[13] Според текстот, „Irreplaceable“ се однесува на жена која раскинала со своето момче бидејќи открила дека ја изневерува и стиховите се сметаат како изјава за независност.[14] Лемб забележал дека песната има силен текст „со непогрешлива точка во врска со женската издржливост“.[18] Според Сара Родман од The Boston Globe, Ноулс комбинира „душевна болка, смелост и бес“ додека му кажува на мажот дека тој е далеку од незаменлив[20] и дека нејзиниот нов маж ќе стигне неколку минути подоцна.[21] Хермансен кажал дека „тоа е песна во која уживаат луѓе од сите возрасти“,[1] додека Ноулс кажала дека е „малку искрена“.[22] Кога давала интервју за песната, таа кажала: „Ние не можеме да ја заборавиме својата моќ и корисност. И понекогаш ... толку сте вљубени, што го заборавате тоа. И понекогаш се чувствувате како да не сте ... ценети. И ... понекогаш тие забораваат дека можат да бидат заменети.“[22]

Стиховите на песната се конструирани во форма стих-пред-рефрен-рефрен.[12] Почнувајќи со гитара, Ноулс го пее почетниот дел: „To the left, to the left“ (налево, налево),[23] повторувајќи го тактот трипати,[24] а потоа дополнува: „Everything you own in a box to the left“ (сè што поседуваш е во кутијата налево).[14] Во седмиот такт таа го пее првиот стих, карајќи се со нејзиното момче за рамнодушноста во нивната врска и кажувајќи му да си замине. Потоа следи делот пред рефренот и рефренот: „You must not know [a]bout me (мора да не знаеш за мене) [...] I can have another you by tomorrow (можам да имам друг како тебе до утре)/ I could have another you in a minute (можам да имам друг како тебе за една минута)[...] Don’t you ever for a second get to thinking (немој ни за секунда да помислиш)/ You’re irreplaceable (дека си незаменлив)... “.[14] Ноулс потоа преминува во вториот стих кажувајќи дека нејзиното момче ја изневерува.[14] Потоа се случува истата шема како во првиот стих која води до рефренот. Кон крајот Ноулс го пее завршниот дел, каде што му кажува на својот дечко: „Многу е лесно да те заменам...“.[14] Таа го повторува почетниот дел и рефренот во многу повисок регистар со што ја нагласува ранливата сензибилност на текстот.[21] На крајот завршува со рефренот.[14]

Издавање[уреди | уреди извор]

За време на продукцијата на „Irreplaceable“, Хермансен помислил дека песната нема да биде прикажувана на радијата поради нејзините акустични гитари и сметал дека песната е многу поп-ориентирана. Хермансен не очекувал „Irreplaceable“ да биде вклучена во каков било жанр. Покрај неговите предвидувања, песната станала многу успешна на урбаните табели; била пуштана во Њујорк и на кантри-заснованите радио станици.[1] Кратко по издавањето на Irreplaceable“, Ноулс им кажала на MTV News:

Јас ја сакам 'Irreplaceable.' Мислам дека е важно да ги имате тие песни. Ми доаѓаа многу луѓе насолзени, велејќи, 'повторно доживеав раскинување. Ако не беше песната немаше да бидам доволно сила за да не се јавам. Јас немаше да знам колку вредам.' Среќна сум што сум дел од тие изјави.

Следејќи го водечкиот сингл од B'DayDéjà Vu“ (2006), „Irreplaceable“ била издадена како вториот сингл во интернационалните маркети преку Columbia Records. Две сингл верзии биле издадени во Обединетото Кралство на 26 октомври 2006: стандарден ЦД сингл, кој ја содржи верзијата од албумот на песната и миксот на песната „Ring the Alarm“ од Freemasons; и подобрено ЦД, кое ја содржи албум верзијата, три ремикса на „Ring the Alarm“ и музичко видео од „Ring the Alarm“.[25] 12" сингл бил издаден во истата држава наредната недела.[25] Во Австралија, макси сингл бил издадена на 5 декември 2006 и содржел две албум верзии и два ремикса на „Déjà Vu“.[26] Две недели подоцна бил овозможен и ремикс на песната од Маурис Џошуа во Австралија.[27] Во Обединетото Кралство, „Irreplaceable“ служел како трет сингл на B'Day, следејќи го „Ring the Alarm“ (2006).[1] Синглот бил издаден на 5 декември 2006 и ја содржел албум верзијата како и инструменталната верзија на песната.[28] Ноулс снимила шпанска верзија на песната наречена „Irreemplazable“ и била вклучена во вториот диск на делукс верзијата на B'Day издаден на 12 јуни 2007.[29] EP албум наречен Irreemplazable бил издаден во САД на 28 август 2007[30] а на 10 септември 2007 во Обединетото Кралство.[31] EP албумот ја содржи „Irreemplazable“ и Norteña ремикс од „Irreplaceable“, „Amor Gitano“, три верзии од „Beautiful Liar“, ремиксот на Тимбаланд од „Get Me Bodied“ со Волтио, и „Oye“, шпанската верзија на „Listen“.[30][31] „Песната се појавила и во компилациониот албум издаден на 25 март 2011 наречен Songs for Japan, кој бил издаден за помош на земјотресот од 2011 во регионот Тохоку.[32]

Оценки на критичарите[уреди | уреди извор]

Пристапот на Бијонсе кон скршеноста на срцето секогаш беше буквална, нејзините зборови и нејзините чувства со проучена застареност кои понекогаш се тешки за верување, а не пак да се поврзеш со нив. 'Irreplaceable' е првата песна во која Бијонсе се лаже самата себеси, а начинот на кој нејзиниот глас совршено ја изневерува таа лага (откривајќи откажувачко треперење во нејзината горна усна на текстот) истовремено ја прави неа најсофистицирана и најчесна нејзина изведба до денес.“
—Тим Фини од Pitchfork Media зборува за темата на „Irreplaceable“.[33]

Додека повеќето песни на B'Day се со побрз ритам, „Irreplaceable“ била добро прифатена од критичарите поради нејзината гитарска мелодија. Бил Лемб од страницата About.com го пофалил Stargate за „едноставната, поп-ориентирана продукција“,[18] и ја ранкирал на четвртото место на списокот на најдобрите Р&Б песни од 2006.[34] Во преглед на магазинот Entertainment Weekly, Џоди Роузен рекла дека песната е „светлечка песна и не наликува на ништо што Бијонсе изведувала“.[35] Сара Родман од The Boston Globe напишала дека песната е „нежна, но лесно зафатлива“,[21] а Бил Лемб ја нарекол „прекрасно, нежно веење на аранжманот на Stargate“.[36] Спенс Абот од мрежната страница IGN забележал дека „Irreplaceable“, заедно со „Resentment“, „одат кон потрадиционална Р&Б вибрација“ за разлика од другите песни на албумот и кажал дека тоа би направило „издвојување на песната ако била снимена одделно од другите песни на албумот“.[13]

Роџер Фридмен од Fox News Channel ја нарекол „Irreplaceable“ паметна балада и најзапомливата песна на целиот албум. Тој исто така рекол дека песната има најголем потенцијал за да ги „привлече брзо обожавателите“ и дека е „единствената песна на B'Day која би посакал да ја пееш“.[37] Ова е исто така повторено од Мајк Џозеф од PopMatters кој кажал дека песната има значително посилни пишувачки способности отколку претходните песни кои Ноулс ги одбрала за албумот.[23] Тим Фини од Pitchfork Media го пофалил целокупното производство на „Irreplaceable“, нарекувајќи ја најдобрата песна и „најголемото исплаќање“ на албумот.[33]

Лемб ја сместил „Irreplaceable“ на нивната страница како една од најсилните песни на албумот и забележал дека е „предмет на женска сила и независност“.[18] Тој ја ранкирал песната на третото место на списокот на топ 100 поп песни од 2006[38] додека Марк Едвард Неро од About.com ја ранкирал како деветта најдобра Р&Б песна од 2006, пишувајќи: „Оваа песна е составена од модерна класика. Сите кои ја мразат Бијонсе треба да се движат 'налево, налево.'“[39] Инди-ориентираното мрежно место Pitchfork Media's Ryan Schreiber ја нарекол песната „најсофистицираната“ и нејзиниот „најискрен настап до денеска“.[40] Бери Шварз од Stylus Magazine напишал дека „Irreplaceable“ ја повторил „блиската совршеност [на „Crazy in Love“] и ги содржи нејзините најискрени емоционални вокали до денеска, содржи еднакви ранети, вознемирени, налутени, кривични и антипатични делови“.[41]

Во 2009, Pitchfork Media's Ryan Schreiber ја ранкирал песната на 183 место на списокот на топ 500 песни на деценијата.[42] Бил Лемб од About.com ја ранкирал песната на деветнаесеттото место на списокот на топ 100 поп песни од деценијата во 2000-тите, пишувајќи: „Елементот кој ја прави 'Irreplaceable' на Бијонсе да одекнува повеќепати е тоа што предметот кој е за женската сила е во сржта на целиот нејзин албум B'Day како и во песната. 'Irreplaceable' ќе потсетува многу слушачи на централните концепти од Waiting to Exhale (1995) од Тери Мекмилан кој останува културно мерило 15 години по неговото издавање.“[43] Роулинг Стоун ја ранкирал песната на шеесеттото место на нивниот список на 100 најдобри песни од 2000-тите.[44] „Irreplaceable“ ја освоил наградата Soul Train Music Award во 2007 за најдобар Р&Б/соул сингл, жеснки,[45] и во 2007 ја освоил Nickelodeon Kid's Choice Award наградата за омилена песна.[46] Синглот бил номиниран на Греми Наградите од 2008 за снимено дело на годината,[47] како и за песна на годината на шоуто за награди VH1 Soul Vibe.[48] Песната била доделена меѓу првите пет најголеми изведени песни во 2008 година на ASCAP Поп Музички Награди.[49]

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

Песната „Irreplaceable“ се искачила на различни табели ширум светот и станала најуспешниот сингл издаден од B'Day. Синглот за првпат се искачил на Билборд Хот 100 табелата во САД на 4 ноември 2006 на осумдесет и седмото место.[50] „Irreplaceable“ се искачувал на табелите брзо поради тешкиот ерплеј и ја добил сертификацијата за најдобар ерплеј освојувач бидејќи останал шест последователни недели почнувајќи од декември 2006.[51][52] Три недели по неговото издавање, му помогнал на B'Day повторно да влезе во првите десет на табелата Билборд 200.[1] Синглот се искачил на првото место на 16 декември, со што станал четвртиот број-еден сингл на Ноулс како соло артист,[53] и нејзиниот втор број-еден сингл во 2006, следејќи го „Check on It“ со Slim Thug. Синглот поиминал десет последователни недели на врвот,[51][54] а потоа бил заменет од синглот на канадската пејачка Нели Фуртадо, „Say It Right“ на 24 февруари 2007.[55] Овој подвиг бил постигнат и во 2006 година откако синглот од 2005 на Кање Вест и Џејми Фокс, „Gold Digger“ останал десет недели на врвот.[55] „Irreplaceable“ исто така го срушил девет-неделниот рекорд на поранешниот сингл на Ноулс „Baby Boy“, но не успеал да го сруши единаесет-неделниот рекорд на синглот од 2000 на нејзината поранешна група Destiny's Child наречен, „Independent Women Part I“.[55] На списокот на број-еден синглови од женски текстописци, „Irreplaceable“ ѝ донел трето место на Ноулс, победувајќи ги американските пејачки Џенет Џекосн и Керол Кинг и израмнувајќи ја со Дајан Ворем со девет број-еден синглови. Ноулс добила три пишувачки кредити за една година со што станала единствената жена која го постигнала тоа по Кинг во 1971 и Кери во 1991.[56] Синглот останал на табелата триесет недели,[54] и добил 2x Платина од Снимачката индустриска асоцијација на Америка на 20 јули 2007.[57] Исто така дополнително добил 3x платина за Master Ringtones на 27 јули 2007. Според Mediabase и Nielsen Broadcast Data Systems, „Irreplaceable“ ги поминал впечатоците на 200 милионската публика на 11 декември 2006.[58] Претходниот сингл на Ноулс, „Check on It“ (2005) го постигнал истиот успех на 31 јануари 2006.[58] Ноулс станала вториот женски артист кој го постигнал ова во САД по двата синглови на Мараја Кери, „We Belong Together“ (2005) и „Shake It Off“ (2005) кои според Mediabase ги поминале впечатоците на 200 милионската публика во 2005.[58] „Irreplaceable“ останал единаесет недели на првото место на Хот 100 Ерплеј табелата во САД.[59] Шпанската верзија на песната, „Irreemplazable“ се искачила на табелите, заземајќи го четвртото место на табелата Хот Латински Песни.[60] EP албумот Irreemplazable се појавил на второто место на Латински Поп Албуми, на третото место на Топ Латински Албуми, на четириесет и првото место на Топ Р&Б/Хип-Хоп Албуми и на 105 место на Билборд 200.[61][62] „Irreplaceable“ бил најдобар сингл во САД во 2007, искачувајќи се на првото место на Топ Хот 100 Хитови.[63][64] Од септември 2009, синглот достигнал повеќе од 2,697,000 дигитални спуштања во САД.[65] Во февруари 2010, Снимачката Индустриска Асоцијација на Америка го вброила „Irreplaceable“ како најпродаваниот мастер рингтон од 2000-тите од женски соло артист.[66]

„Irreplaceable“ се искачил добро и на интернационалните табели. Во Океанија, „Irreplaceable“ за првпат се искачил на осмото место на австралиската ARIA табела за синглови, а потоа останал три последователни недели на првото место со што станал првиот број-еден хит на Ноулс во тој регион. „Irreplaceable“ добил платинска сертификација од ARIA со 70,000 продадени копии.[67] Синглот се појавил двапати на годишните табели на ARIA рангиран на дваесет и третото место во 2006,[68] и четириесет и второто место во 2007.[69] „Irreplaceable“ за првпат се искачил на табелата за синглови во Нов Зеланд на 6 ноември, а потоа на првото место и останал на табелата осумнаесет недели. Синглот исто така останал 13 недели на второто место во Индонезија. „Irreplaceable“ се искачил на четвртото место во Обединетото Кралство, а во топ 15 ширум земјите во Европа.[54] Покрај тоа што останал на 4 место во Обединетото Кралство, синглот поминал 12 недели во топ 20, а целосно поминал 25 недели на различни места на табелата со што станал петтиот најдолго искачуван сингл на Ноулс „Crazy in Love“ и „Déjà Vu“, но помалку од нејзините понови хитови како „If I Were a Boy“, „Single Ladies (Put a Ring on It)“, „Halo“ и „Sweet Dreams“. На табелата UK iTunes, „Irreplaceable“ е момоментално најспуштаната песна која не е од албумот I Am... Sasha Fierce и сè уште се искачува табелата топ 30 од Р&Б/Соул песни.[70]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

An image describing two persons arguing. The man wears a white coat, and holds a basketball trophy. The woman wears a floral dress and holds a nile filer with her right hand.
Ноулс се кара со поранешното момче во музичкото видео

Музичкото видео за „Irreplaceable“ било режирано од Антони Мандлер, кој исто така помогнал во режирањето на „Get Me Bodied“. Во видеото исто така е прикажана изведбата на женскиот бенд на Ноулс, Suga Mama, кој исто така се појавил и во музичкото видео за „Green Light“. Моделот кој го глуми нејзиното поранешно момче во видеото е Боби Роуч кој исто така имал улога на полициски офицер во видеото за „Ring the Alarm“, а исто така настапувал со Џеј-Зи и Ноулс на нивната изведба на шоуто од 2006, Fashion Rocks.[71] Видеото се нашло на B'Day Anthology Video Album во 2007 и видео уредување било продуцирано за „Irreemplazable“. Делот од видеото во кој Ноулс танцува пред стаклена врата е инспириран од филмот за Џејмс Бонд.[72] Подоцна на јануари 2008, „Irreemplazable“ бил прикажан на MiTRL, а видео одбројување имало на двојазичниот канал MTV Tr3s.[73]

Музичкото видео ја следи приказната од песната. „Таа ми рече да ги спакувам сите мои работи и ме избрка - видеото започнува така“, рекол Роуч.[71] Започнува со Ноулс која ги стружи ноктите во тишина, додека нејзиниот поранешен партнер ги собира неговите работи и се подготвува да замине бидејќи Ноулс така му наредила. Кон средината на видеото, Ноулс го следи нејзиното поранешно момче надвор од куќата и се потпира на Jaguar XK од 2007. Таа почнала да го милува претенциозно, само за да дознае дали го интересираат работите кои таа ги купила за него. Тој ги напушта нејзе и колата и заминува со такси. Помеѓу овие сцени Ноулс е прикажана како се гледа во огледало; става кармин, носи големи витлери и здолниште. Кон крајот на видеото таа пее заедно со нејзиниот женски бенд, Suga Mama. Завршува со поздравот на нејзиниот нов дечко на предната врата.

На Black Entertainment Television (BET) Наградите, Ноулс освоила награда за видео на годината за „Irreplaceable“, награда за која бил номиниран и синглот „Beautiful Liar“.[74][75] Било номинирано за видео на годината и на 2007 MTV Видео Музички Награди,[76] но наградата отишла кај синглот на Ријана, „Umbrella“.[77] На Soul Train Music Awards од 2007, видеото било номинирано за Мајкл Џексон награда за најдобро Р&Б/Соул или рап музичко видео, но наградата отишла кај нејзиниот маж, раперот Џеј-Зи за видеото за песната „Show Me What You Got“.[45][78]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Песната била изведувана во неколку јавни појавувања на Ноулс. Шетајќи околу сцената со светло мини здолниште, таа ги отворила Американски Музички Награди од 2006 изведувајќи ја „Irreplaceable“.[79] Ноулс исто така изведувала на The Ellen DeGeneres Show на 5 септември 2006.[80] Американскиот кантри бенд Sugarland, кој бил познат по тоа што ги преработувал песните на Ноулс во неговите настапи во живо, бил придружен од неа за време на изведбата на кантри верзијата на „Irreplaceable“ на Американските Музички Награди од 2007.[81][82] Поради нејзините настапи во живо на „Irreplaceable“ на наградните церемонии и телевизиските емисии, песната била дел од сет-списокот на The Beyoncé Experience во Лос Анџелес и на I Am... Tour за време на различни допирања во Odyssey Arena во Северна Ирска, the O2 Arena во Лондон, Атина во Грција и Сиднеј во Австралија.[83] На 5 август 2007, Ноулс ја изведувала песната во Madison Square Garden во Менхетен.[84][85] Песната „Irreplaceable“ завршила ноќта, но пред тоа, таа ѝ кажала на публиката дека последните два часа кои ги пеела биле за нив и дега дошло време тие да пејат за неа.[84] Затоа целата сала го пеела првиот стих од песната; „To the left, to the left (налево, налево)/ Everything you own in a box to the left (сè што поседуваш е во кутијата налево) / In the closet, that's my stuff (во плакарот се моите работи)/ Yes, if I bought it, please don't touch (да, ако ги имам купено јас, те молам не ги допирај).[84] Ноулс подоцна продолжила довршувајќи ја песната.[84] Џон Парелс од Њујорк Тајмс ја пофалил ефикасноста на настапот, кажувајќи: „Бијонсе нема потреба од одвлекување на вниманието од нејзиното пеење, кое може да биде воздушесто или металично, насолзено или опасно, скорострелно со продолжени слогови. Но, таа беше во постојано движење, во костими [...]“.[85]

Во Лос Анџелес, Ноулс имала целосна изведба на песната. Била извршена без резервни танчери и без инструменти во живо. Кога концертот завршувал, Ноулс ѝ дала на публиката да пее станувајќи грациозна позната личност, покажувајќи на поединечни обожаватели во публиката велејќи им : „Те гледам!“ опишувајќи ги нивните алишта или знаците кои ги држеле, давајќи впечаток дека изведувачот станува набљудувач. Потоа ја довршила песната сама. „Irreplaceable“ служела како затворачка песна на нејзината турнеја од 2007, The Beyoncé Experience. Оригинално била изведувана кон крајот на турнејските датумите, но била пренесена кога Ноулс се оддала на етапата во САД.[86] Кога Ноулс ја изведувала песната во Санрајс, Флорида на 29 јуни 2009, носела трико од сјајно злато. Додека пеела зад неа и нејзиниот бенд се појавувале слики од маси кои се превртуваат.[87] Ноулс била придружена од нејзините два тапанари, перкусионист, дувачка секција, 3 резервни вокалисти наречени the Mamas и водечки гитарист, Биби Мекгил.[88] Снимката од изведбата на Стејплс Центар, Лос Анџелес била вклучена на ДВД-то во The Beyoncé Experience Live! (2007),[89] и на делукс изданието од I Am... World Tour (2010).[90] Во мај 2007, песната била искористена во последната сцена од „When the Chickens Come Home to Roost“, првата сезона од CW/BET серијата Играта.[91]

Список на песни и формати[уреди | уреди извор]

 • Ремиксови во САД – EP[92]
 1. „Irreplaceable“ (Ralphi Rosario & Craig J Housed Radio Микс) – 4:08
 2. „Irreplaceable“ (Ralphi Rosario & Craig J Housed Club Микс) – 8:51
 3. „Irreplaceable“ (Ralphi Rosario Hydrate Dub) – 9:27
 4. „Irreplaceable“ (Радио микс на Маурис Џошуа) – 4:05
 5. „Irreplaceable“ (Клуб микс на Маурис Џошуа) – 7:06
 6. „Irreplaceable“ (Со Ghostface Killah) – 4:45
 7. „Irreplaceable“ (DJ Speedy Ремикс) – 4:20
 • Австралиски EP[26]
 1. „Irreplaceable“ (Албум Верзија) – 3:47
 2. „Déjà Vu“ (Freemasons Club Микс) – 8:05
 3. „Déjà Vu“ (Ремискот) – 3:54

 • Германски Базичен Сингл[93]
 1. „Irreplaceable“ (Албум Верзија) – 3:47
 2. „Ring the Alarm“ (Freemasons Club Mix Радио Уредување) – 3:27
 • Германски Премиум ЦД-сингл
 1. „Irreplaceable" (Албум Верзија) – 3:48
 2. „Ring the Alarm" (Freemasons Club Mix Радио Уредување) – 3:26
 3. „Ring the Alarm" (Karmatronic Ремикс) – 3:10
 4. „Ring the Alarm" (Tranzformas Ремикс со Коли Бадз) – 4:12
 5. „Ring the Alarm" (Подобрено Музичко видео)

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Кредитите се преземени од B'Day.[5]

 • Вокали од Бијонсе Ноулс
 • Напишано и композирано од Бијонсе, Не-Јо, Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Еспен Линд и Амунд Бјорклунд
 • Продуцирано од Stargate и Бијонсе
 • Ко-Продуцирано од Не-Јо
 • A&R: Макс Гус (Music World Productions Inc.)
 • Снимено од Џим Каруана
  • Помошник: Роб Кинелски

 • Мискинг од Џејсон Голдстејн
 • Гитари: Еспен Линд
 • Сите други инструменти: Ериксен и Хермансен

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Неделни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2006) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[54] 1
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[54] 11
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[54] 13
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[54] 25
Canadian Hot 100[94] 2
Данска (Tracklisten)[95] 9
Европски Хот 100 Синглови[96] 7
Франција (SNEP)[54] 10
Германија (Media Control AG)[54] 11
Унгарија (Rádiós Top 40)[97] 1
Ирска (IRMA)[98] 1
Италија (FIMI)[54] 10
Холандија (Холандски Топ 40)[54] 3
Нов Зеланд (RIANZ)[54] 1
Норвешка (VG-lista)[54] 8
Шведска (Sverigetopplistan)[54] 19
Швајцарија (Media Control AG)[54] 9
Британски Синглови (The Official Charts Company)[99] 4
САД Билборд Хот 100[100] 1
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни[101] 1
САД Хот Денс Клуб Песни[102] 1
САД Латински Песни (Билборд)[103] 4
САД Поп Песни[104] 1
САД Поп 100[105] 1

Табели кон крајот на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2006) Позиција
Австралиска Табела за Синглови[106] 23
Австралиска Урбана Табела за Синглови[106] 16
Ирска Табела за Синглови[107] 17
Швајцарска Табела за Синглови[108] 96
Британска Табела за Синглови[109] 29
Табела (2007) Позиција
Австралиска Табела за Синглови[110] 42
Австралиска Урбана Табела за Синглови[110] 19
Холански Топ 40[111] 99
Германска Табела за Синглови[112] 79
Унгарска Ерплеј Табела[113] 44
Британска Табела за Синглови[114] 120
САД Билборд Хот 100[115] 1
САД Хот Р&Б/Хип Хоп Песни 2007[116] 7
САД Хот Денс Клуб Песни[117] 43
САД Поп 100[118] 3
САД Ритмички Песни[119] 8

Табели кон крајот на декадата[уреди | уреди извор]

Декадна табела (2000–09) Позиција
САД Билборд Хот 100[120] 25
САД Хот Р&Б/Хип Хоп Песни[121] 45
САД Поп Песни[122] 40

Сертификации[уреди | уреди извор]

Регион (доделувач) Сертификации
Австралија (ARIA) Платина[123]
Канада (CRIA) Платина[124]
Данска (IFPI) Злато[125]
Нов Зеланд (RIANZ) Платина[126]
САД (RIAA) 3× Платина[127]
3× Платина (MT)[128]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 Kaufman, Gil (February 5, 2008). „Beyoncé's 'Irreplaceable' Could Have Gone Country: Behind The Grammys“. MTV Вести. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011. Text "MTV News" ignored (help)
 2. Chrisette Michele – Epiphany. Allmusic. Rovi Corporation. Retrieved: June 27, 2009.
 3. 3,0 3,1 Morales, Wilson (January 12, 2007). „Stomp The Yard: An Interview with NEYO“. Black Film Review. Посетено на January 4, 2011.
 4. Shastri, Rashmi (April 14, 2007). „Ne-Yo“. British hip hop (United Kingdom). Посетено на January 4, 2011.
 5. 5,0 5,1 5,2 (2007) Album notes for B'Day deluxe edition. Sony Music Entertainment. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „B'Day“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. Reid, Shaheem (December 1, 2006). „Singer, Dancer, Girl-Power Ally? Beyoncé Brings Out New Side Of Ne-Yo“. MTV News. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011.
 7. Williams, Ben (August 27, 2006). „Beyoncé Takes Over: Look past the movies and the new fashion line—she's making the best music of her career“. New York (magazine). New York Media Holdings. Посетено на January 4, 2011.
 8. Geoge Rushe & Joanna Rush Molloy (May 2, 2007). мај 02_beyonces_dad_denies_neyo_is_a_big_nono_.html „Ne-Yo clears up Beyoncé confusion“ Проверете ја вредноста |url= (help). Daily News (New York). Mortimer Zuckerman. Посетено на January 4, 2011.[мртва врска]
 9. Kelly, Kirsty (March 10, 2011). „Ne-Yo 'regrets giving Beyoncé track'. Digital Spy. Hachette Filipacchi Médias. Посетено на March 11, 2011.
 10. 10,0 10,1 Jocelyn Vena (March 15, 2011). „Ne-Yo Defends Beyonce 'Dis' Statements“. MTV News. MTV Networks. Посетено на March 26, 2011.
 11. Zuel, Bernard (September 8, 2006). „B'Day“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Посетено на January 8, 2011.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 Sheet music for "Irreplaceable". Sony/ATV Music Publishing (2005).
 13. 13,0 13,1 13,2 D., Spence (September 5, 2006). „Beyoncé – B'Day: Sophomore slump narrowly avoided“. IGN (Imagine Games Network). Архивирано од изворникот на 2011-07-13. Посетено на January 4, 2011.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 Sanneh, Kelefa (November 23, 2006). „Beyoncé Bounces Back: Film, Album and Warning“. The New York Times. The New York Times Company. Посетено на January 4, 2011.
 15. Shipley, Al (August 29, 2007). „Rihanna ft. Ne-Yo – Hate That I Love You and a song whose video also features Rihanna in a bra and skirt, an idea taken from Beyoncé's performance in Irreplaceable's video“. Stylus Magazine. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на January 4, 2011.
 16. 16,0 16,1 Sheffield, Rob. „Album Reviews: Chris Brown“. Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на January 4, 2011.
 17. „Exclusive: Chris Brown“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2008-03-02. Посетено на 4 January 2019.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 Lamb, Bill. „Single Review: Beyoncé – Irreplaceable“. About.com. The New York Times Company. Посетено на January 4, 2011.
 19. DeRogatis, Jim (September 3, 2006). „Spins - Beyonce, "B'day" (Sony)“. Chicago Sun-Times. John Barron. Архивирано од изворникот 2007-10-23. Посетено на January 9, 2011.
 20. Harrison, Phil (August 25, 2006). „Beyoncé: B'Day“. Timeout. Архивирано од изворникот 2008-02-12. Посетено на January 8, 2011.
 21. 21,0 21,1 21,2 Rodman, Sarah (September 4, 2006). „Beyoncé shows rage and range on new release“. The Boston Globe. The New York Times Company. Посетено на January 4, 2011.
 22. 22,0 22,1 Reynolds, Star Jones (April 2, 2007). јануари html „CNN Larry King Live: Interview With Beyoncé“ Проверете ја вредноста |url= (help). CNN. Turner Broadcasting System, Inc. Посетено на January 4, 2011.[мртва врска][мртва врска]
 23. 23,0 23,1 Joseph, Mike (September 11, 2006). „Beyoncé: B-Day“. PopMatters. Посетено на January 4, 2011.
 24. Lamb, Bill. „Album Review: Beyoncé – B'Day“. About.com. The New York Times Company. Посетено на January 4, 2011.
 25. 25,0 25,1 „Irreplaceable out now!!“. RCA/Jive Label Group. October 26, 2006. Архивирано од изворникот на 2008-12-24. Посетено на January 23, 2011.
 26. 26,0 26,1 „Irreplaceable - EP Beyoncé“. iTunes Store. Apple Inc. December 5, 2006. Посетено на January 23, 2011. Text "Itunes Australia" ignored (help)
 27. „Irreplaceable (Maurice Joshua Remix Edit) - Single Beyoncé“. iTunes Store. Apple Inc. December 19, 2006. Посетено на January 23, 2011. Text "Itunes Australia" ignored (help)
 28. „Irreplaceable“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2007-12-22. Посетено на January 23, 2011.
 29. „B'Day (Deluxe Edition)“. Amazon.com. Amazon Inc. Посетено на January 4, 2011. Text "Amazon US]] " ignored (help)
 30. 30,0 30,1 Ben-Yehuda, Ayala (July 31, 2007). „Beyoncé To Release 'Irreemplazable' As Wal-Mart Exclusive“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 31. 31,0 31,1 „Irreemplazable“. RCA/Jive Label Group. September 10, 2007. Архивирано од изворникот на 2008-12-24. Посетено на January 4, 2011.
 32. „Songs for Japan“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на March 25, 2011.
 33. 33,0 33,1 Tim Finney (September 7, 2006). „Review: B'Day. Pitchfork Media]]. Ryan Schreiber. Посетено на January 4, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 34. Nero, Mark Edward. „10 Best R&B Songs of 2006“. About.com. ]]The New York Times Company]]. Посетено на January 4, 2011.
 35. Rosen, Jody (1 септември 2006). „Music Review: B'Day (2006) – Beyoncé Knowles“. Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на 28 декември 2006.
 36. Lamb, Bill. „Beyoncé – B'Day: Beyoncé Steps Several Steps Forward on Her B'Day“. About.com. ]]The New York Times Company]]. Посетено на January 4, 2011.
 37. Friedman, Roger (August 17, 2006). „First Look: Beyonce's New Album 'B'Day'. Fox News Channel. ]]Fox Entertainment Group]]. Посетено на January 4, 2011.
 38. Lamb, Bill. „Top 100 Pop Songs of the 2006“. About.com. ]]The New York Times Company]]. Посетено на January 6, 2011.
 39. Nero, Mark Edward. „10 Best R&B Songs of 2006“. About.com. ]]The New York Times Company]]. Посетено на January 6, 2011.
 40. Finney, Tim (September 7, 2006). „Record Reviews: Beyoncé – B'Day“. Pitchfork Media]]. Ryan Schreiber. Посетено на January 4, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 41. Schwartz, Barry (December 11, 2006). „Top 50 Singles of 2006“. Stylus Magazine. Todd Burns. Архивирано од изворникот на 2012-12-10. Посетено на January 23, 2011.
 42. „Staff Lists: The Top 500 Tracks of the 2000s: 200-101“. Pitchfork Media]]. Ryan Schreiber. August 18, 2009. Архивирано од изворникот на 2011-05-11. Посетено на January 4, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 43. Lamb, Bill. август htm „Top 100 Pop Songs of the 2000s“ Проверете ја вредноста |url= (help). About.com. ]]The New York Times Company]]. Посетено на December 28, 2010.[мртва врска]
 44. „100 Best Songs of the Decade: Rolling Stone“. Rolling Stone. Jann Wenner. December 9, 2008. ISSN 0035-791X. |access-date= бара |url= (help)
 45. 45,0 45,1 Mitchel, Gail (March 12, 2007). „Hudson, Beyoncé Star At Soul Train Awards“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 46. Finn, Natalie (April 2, 2007). „Beyoncé Apparel Suit Unravels“. E!. ]]Comcast]]. Посетено на January 4, 2011. Text "E! Online" ignored (help)
 47. Nudd, Tim (December 6, 2007). „Kanye West, Amy Winehouse Lead Grammy Nods“. People (magazine). Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-02-01. Посетено на January 4, 2011.
 48. „Beyoncé and Jay-Z Lead the Pack of ASCAP Members Nominated for VH1 Soul Vibe Awards“. Американско друштво на композитори, автори и издавачи. Архивирано од изворникот на 2008-02-03. Посетено на January 4, 2011. Text "American Society of Composers, Authors and Publishers" ignored (help)
 49. „ASCAP Celebrates 25 Years of Honoring Pop Music's Top Music Creators“. Американско друштво на композитори, автори и издавачи. April 9, 2007. Посетено на January 4, 2011. Text "American Society of Composers, Authors and Publishers" ignored (help)
 50. ноември 04&order=gainer „Hot 100 – Week of November 4, 2006“ Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Prometheus Global Media. November 4, 2006. Посетено на January 4, 2011.
 51. 51,0 51,1 Hasty, Katie (February 8, 2007). „Beyoncé Makes It Ten Weeks At No. 1 With 'Irreplaceable'. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 52. Hasty, Katie (December 14, 2006). „Beyoncé's 'Irreplaceable' Secures Second Week At No. 1“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-05-26. Посетено на January 4, 2011.
 53. Hasty, katie (December 7, 2006). „Beyoncé 'Irreplaceable' At No. 1 On Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот на 2011-04-05. Посетено на January 4, 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 54. 54,00 54,01 54,02 54,03 54,04 54,05 54,06 54,07 54,08 54,09 54,10 54,11 54,12 54,13 54,14 „Irreplaceable“. Федерација на италијанската музичка индустрија. Hung Medien. Посетено на January 4, 2011. Text "Federation of the Italian Music Industry" ignored (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Hung Medien“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 55. 55,0 55,1 55,2 Cohen, Jonathan (February 15, 2007). „Nelly Furtado scores 2nd No. 1 on singles chart“. Ројтерс. ]]Thomson Reuters]]. Посетено на January 4, 2011. Text "Reuters" ignored (help)
 56. Bronson, Fred (December 8, 2006). „Chart Beat Chat“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 57. „Gold and Platinum“. Здружение на музичките сниматели на Америка. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на January 4, 2011. Text "Recording Industry Association of America]]" ignored (help)
 58. 58,0 58,1 58,2 „Top Female Artist of 2007“. Aagizer888 (Wordpress). Посетено на January 7, 2011.
 59. Caulfield, Keith (May 6, 2011). „Lady Gaga & Beyonce Singles Stall on the Charts: Cause for Alarm?“. Billboard. Nielsen Business Media. Посетено на May 7, 2011.
 60. „Beyoncé: Billboard Singles“. Allmusic. ]]Rovi Corporation]]. Посетено на January 4, 2011.
 61. „Beyoncé: Billboard Albums“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на January 4, 2011.
 62. „Beyoncé: Albums Chart History“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 63. Billboard staff reporter (December 13, 2007). „The Year In Charts 2007: An Early Peek“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 4, 2011.
 64. „Billboard 2007: The Year in Music – The Billboard Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2007-12-30. Посетено на January 4, 2011.
 65. Grein, Paul (September 23, 2007). „Week Ending Sept. 20, 2009: Bring On 'The Blueprint 4'. Yahoo! Music. ]]Yahoo. Архивирано од изворникот на 2010-01-30. Посетено на January 4, 2011. Text "Yahoo!]]" ignored (help)
 66. Lamy, Johnathan, Cara Duckworth and Liz Kennedy. (February 17, 2010). "RIAA Tallies the Decade's Top Gold and Platinum award Winners". Recording Industry Association of America. Retrieved January 25, 2011.
 67. „ARIA Charts – Accreditations – 2007 Singles“. Австралиска музичка индустрска асоцијација. Посетено на January 4, 2011. Text "Australian Recording Industry Association]] " ignored (help)
 68. „ARIA Charts – End of Year Charts – Top 100 Singles 2006“. Australian Recording Industry Association. Посетено на January 4, 2011.
 69. „ARIA Top 100 Singles 2007“. Australian Recording Industry Association. Посетено на January 4, 2011.
 70. „Beyonce Singles“. The Official Charts Company. ChartsPlus. Архивирано од изворникот 2012-05-27. Посетено на January 4, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 71. 71,0 71,1 Reid, Shaheem (September 6, 2011). „Beyoncé's 'Irreplaceable' Guy Had A Tough Time Getting Dumped: VMA Lens Recap“. MTV Вести. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011. Text "MTV News" ignored (help)
 72. Weinstein, Farrah (November 16, 2006). „James Bond's Women: Five Decades Of Treacherous Hotties And Their Spywear“. MTV Вести. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011. Text "MTV News" ignored (help)
 73. {{наведени вести |last=Ayala |first=Ben-Yehuda |title=Beyoncé enjoys Spanish-language crossover hit |url=http://www.reuters.com/article/idUSN2738638520070128 |work='[[Ројтерс|Reuters|publisher=Thomson Reuters|date=January 27, 2007 |accessdate=January 4, 2011}}
 74. Grossberg, Josh (May 17, 2007). „Beyoncé Bests BET Noms“. E!#E.21 Online. Comcast. Посетено на January 4, 2011. Text "E! Online" ignored (help)
 75. Mark Edward Nero (June 27, 2007). [BET Awards 2007 Winners „BET Awards 2007 Winners“] Проверете ја вредноста |url= (help). About.com. The New York Times Company. Посетено на January 4, 2011.
 76. Kristin, Boehm (August 7, 2007). „Justin Timberlake, Beyoncé Top VMA Nominations“. People (magazine). Time Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на January 4, 2011.
 77. „2007 VMA Winners“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011. Text "MTV On Tv" ignored (help)
 78. Mitchel, Gail (February 6, 2007). „Beyoncé Reigns Over Soul Train Nominations“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот на 2012-07-30. Посетено на January 4, 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 79. „Black Eyed Peas Top American Music Awards With 3 Wins“. Fox News Channel. Fox Entertainment Group. Associated Press. November 22, 2006. Посетено на January 4, 2011.
 80. „The Ellen DeGeneres Show: Ellen in Central Park“. TV.com. CBS Interactive. Архивирано од изворникот на 2008-06-23. Посетено на December 13, 2010.
 81. NME Los Angeles staff (November 19, 2007). „Beyoncé gives surprise performance at Music Awards“. NME (New Musical Press). IPC Media. Посетено на January 4, 2011.
 82. Kaufman, Gil (November 19, 2006). „Daughtry, Carrie Underwood Stage 'Idol' Takeover At American Music Awards; Usher Offers Support To Kanye“. MTV Вести. MTV Networks. Посетено на January 4, 2011. Text "MTV News" ignored (help)
 83. „Beyoncé - Irreplaceable (Live)“. Nuts (magazine) (United Kingdom). IPC Media. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на January 9, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 84. 84,0 84,1 84,2 84,3 Shaheem Reid (August 7, 2007). „Beyonce Puts On Flawless — And Fall-Less — NYC Show With Robin Thicke“. MTV Вести. MTV Networks. Посетено на January 31, 2011. Text "MTV News]] " ignored (help)
 85. 85,0 85,1 Jon Pareles (August 6, 2007). „Romance as a Struggle That She Will Win“. The New York Times. Arthur Ochs Sulzberger, Jr. Посетено на January 11, 2011.
 86. Beyoncé Knowles. (2007). The Beyoncé Experience Live. Columbia Records. 
 87. Parke Puterbaugh (June 29, 2009). „Review: Beyonce is ... Fierce talent“. New Records. Архивирано од изворникот на 2012-03-08. Посетено на January 10, 2011.
 88. Ben Ratliff (June 22, 2009). „Flash, Concepts and, Yes, Songs“. The New York Times. Arthur Ochs Sulzberger, Jr. Посетено на January 10, 2011.
 89. „The Beyoncé Experience (Live) [Audio Version]“. Itunes Belgium (холандски). Apple Inc. November 19, 2007. Посетено на January 9, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 90. „I Am...World Tour“. Itunes Belgium (холандски). Apple Inc. November 26, 2010. Посетено на January 9, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 91. "When the Chickens Come Home to Roost". Mara Brock Akil & Salim Akil (writers); Salim Akil (director). The Game (U.S. TV series). The CW. May 14, 2007. No. 22, season 1.
 92. "iTunes Store – Beyoncé – Irreplaceable – Remixes". Itunes US. Apple Inc.. 4 јануари 2011.
 93. "iTunes Store – Beyoncé – Irreplaceable – single". Itunes Germany. Apple Inc.. Retrieved 4 јануари 2011.
 94. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Canadian Hot 100 for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 95. "Beyoncé – Irreplaceable Hitlisten.nu" (на дански). Tracklisten. IFPI Danmark & Nielsen Music Control.
 96. "Beyoncé Album & Song Chart History" European Hot 100 for Beyoncé. Prometheus Global Media.
 97. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 98. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK.
 99. "Chart Stats – Beyoncé – Irreplaceable" UK Singles Chart. Chart Stats.
 100. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot 100 for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 101. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 102. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot Dance Club Play for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 103. "Beyoncé Album & Song Chart History" Billboard Latin Songs for Beyoncé. Prometheus Global Media.
 104. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Pop Songs for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 105. „Beyoncé – Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на December 11, 2010.
 106. 106,0 106,1 „Pandora Archive Year End Charts 2006“ (PDF). ARIA Charts. ]]Pandora Archive]]. Посетено на December 15, 2010.
 107. „2006 Year End Charts“. International Recording Media Association. Посетено на January 4, 2011.
 108. „Swiss Year End Charts 2006“. Swiss Music Charts. Hung Medien. Посетено на January 4, 2011.
 109. „UK Year-End Chart 2006“ (pdf). The Official Charts Company. Посетено на 11 април 2011.
 110. 110,0 110,1 „Pandora Archive Year End Charts 2007“ (PDF). ARIA Charts. ]]Pandora Archive]]. Посетено на December 15, 2010.
 111. Steffen Hung. „Dutch Year end Charts 2008“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на January 4, 2011.
 112. „Germany Top 100 Singles ~ 2007“. Music Charts. Архивирано од изворникот на 2010-11-02. Посетено на January 29, 2011.
 113. „Éves összesített listák – MAHASZ Rádiós TOP 100 (súlyozott)“ (унгарски). Mahasz. Посетено на December 15, 2010.
 114. „UK Year-End Chart 2007“ (pdf). The Official Charts Company. Посетено на 11 април 2011.
 115. „The Billboard Hot 100 Singles & Tracks - 2007 Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 116. „The Billboard Hot R&B/Hip Hop Singles & Tracks - 2007 Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 117. „The Billboard Hot Dance Club Play Titles - 2007 Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 118. „The Billboard Pop 100 - 2003 Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 119. „The Billboard Rhythmic Top 40 Titles - 2003 Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 120. „The Billboard Hot 100 Singles & Tracks - Decade Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 121. „The Billboard Hot 100 Singles & Tracks - Decade Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 122. „The Billboard Pop Songs - Decade Year End Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 123. „ARIA Charts - Accreditations - 2007 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 4 јануари 2011.
 124. „Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2016-01-11. Посетено на 4 јануари 2011.
 125. „IFPI Danmark – 2007“. International Federation of the Phonographic Industry (Denmark. Посетено на 4 јануари 2011.
 126. „Latest Gold / Platinum Singles – RadioScope New Zealand“. Музичка Индустриска Асоцијација на Нов Зеланд. Radioscope. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 4 јануари 2011. Text "Recording Industry Association of New Zealand" ignored (help)
 127. „earch Results – Irreplaceable – Beyonce“. RIAA. Архивирано од изворникот на 2013-02-25. Посетено на 4 јануари 2011.
 128. „Search Results – Irreplaceable – Beyonce“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на 2013-02-25. Посетено на 4 јануари 2011.
Претходник
Bad Day“ од Даниел Паутер
Број-еден сингл на годината на Билборд Хот 100
2007
Наследник
Low“ од Flo Rida со T-Pain

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

„Irreplaceable“ - музичко видео на Јутуб