If I Were a Boy

Од Википедија — слободната енциклопедија
„If I Were a Boy“
Сингл од Бијонсе
од албумот I Am... Sasha Fierce
Страна А Single Ladies (Put a Ring on It)
Издаден 12 октомври 2008
Текстописец Биси Џин, Тоби Гад
Формат ЦД сингл, макси сингл, спуштање
Снимен 2008
Жанр Поп, Р&Б
Должина 4:08
Издавачка куќа Columbia
Продуцент Тоби Гад, Бијонсе Ноулс
Хронологија на синглови на Бијонсе
Love in This Club, Pt. II
(2008)
If I Were a Boy
(2008)
Single Ladies (Put a Ring on It)
(2008)

If I Were a Boy“ е поп песна снимена од американската Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс. Компонирана е од Тоби Гад и Биси Џин. Џин веднаш снимила своја верзија на песната, но била одбиена од нејзината снимачка компанија. Ноулс потоа снимила нова верзија за нејзиниот трет студиски албум, I Am... Sasha Fierce (2008). Песната била издадена како водечки сингл од албумот до радијата во САД на 12 октомври 2008 заедно со „Single Ladies (Put a Ring on It)“. Шпанската верзија на песната е насловена „Si Yo Fuera un Chico“ и е вклучена во албумот кој се продавал ексклузивно во iTunes Store во Шпанија и Мексико.

„If I Were a Boy“ е поразлична од нејзините претходни песни бидејќи не е традиоционална Р&Б песна. Текстот на песната наведува на изразување на тага поради недоразбирањата меѓу половите и обвинение на машката страна во врската. Песната е единствена на I Am... Sasha Fierce за која Ноулс не помогнала во пишувањето. По нејзиното издавање, „If I Were a Boy“ била генерално добро-прифатена од музичките критичари кои ја пофалиле изведбата на Ноулс, емоционалните и страсните вокали и ја нарекле нејзина најдобра работа до денеска.

Синглот имал голем комерцијален успех, заземајќи ги првите места на табелите во преку осум европски земји како и на третото место на Билборд Хот 100 во САД. Исто така се искачил на првото место во Обединетото Кралство со што станал најдобро продаваниот сингл на Ноулс до денес. Освоил мулти-платинеста сертификација во Австралија, во Канада, во Данска, во Нов Зеланд, во Шпанија, во Швајцарија и во Обединетото Кралство.

Музичкото видео за песната е режирано од Џејк Нава во црно-бела техника. Видеото било премиерно покажано заедно со „Single Ladies“ на шоуто Total Request Live на MTV на 13 октомври 2008. Постои и видео за шпанската верзија на песната. Песната била промовирана од страна на Ноулс за време на неколку настапи во живо во телевизиски емисии вклучувајќи ја изведбата на The Oprah Winfrey Show, на неколку церемонии, вклучувајќи ги 52рите Греми Награди и нејзината светска турнеја I Am... Турнеја. „If I Were a Boy“ била преработена од американската кантри пејачка Риба Мекентајр за телевизиската програмаCMT Unplugged и студио верзија била издадена како втор сингл од нејзиниот албум од 2010, All the Women I Am.

Позадина[уреди | уреди извор]

„If I Were a Boy“ била напишана од Биси Џин како и од Тоби Гад, а продуцирана од Гад и Ноулс.[1] Џин го напишала поголемиот дел од текстот на песната земајќи инспирација од тешко раскинување.[2] Еден ден додека Џин и продуцентот Тоби Гад се шетале во Тајмс Сквер, стигнале во пицерија. Додека била во искушение, Џин успеала да не јаде пица бидејќи била на диета. Потоа почнала да мисли дека кога би била момче би ја изела пицата без да жали. По идејата, таа помислила дека кога навистина би била момче, би била подобар маж кон нејзиниот бивш љубовник.[2] Гад ја охрабрил да ги сними нејзините идеи во студиото. Таму, таа дошла со текстот и мелодијата и ја снимила песната за помалку од половина час. По комлетирањето на верзијата, нејзината компанија ја одбила песната.[2] Ноулс потоа снимила нова верзија и ја ставила во првиот диск на нејзиниот трет студиски албум, I Am... Sasha Fierce.[3]

Контроверзија[уреди | уреди извор]

Ноулс била обвинета за крадење на „If I Were a Boy“ од идната пејачка Биси Џин. Роџер Фридмен, коментирајќи на Fox News Channel, објавил профил на 14 октомври 2008 со страната на приказната од Биси Џин изјавувајќи дека таа дури и не знаела дека Ноулс ја снимила песната сè додека нејзиниот татко Метју Ноулс агресивно барал издавачки права на нејзината песна, така што тој ќе може да го стави името на Ноулс на пишувачките кредити.[4] Биси Џин на својот профил на Myspace го изразила своето незадоволство:

„Читав некои коментари и сакам верзијата да дојде директно од устата на коњот – IF I WERE A BOY е моја песна; ДА, јас ја напишав; Тоа е моја приказна; болна приказна и песната ми е многу мила. Можете да ја слушнете оригиналната верзија на мојата мајспејс страница.“[4]

Откако верзијата на Џин на „If I Were a Boy“ била одбиена од нејзината снимачка компанија, Тоби Гад ја зел песната назад и почнал да им ја претставува на големи артисти.[5] На Ноулс ѝ се допаднала песната и снимила своја верзија за нејзинот албум, I Am... Sasha Fierce.[3] Fox News подоцна изјавиле дека Ноулс и Џин ги поправиле односите. Дел од нивниот договор бил дека Ноулс требало да сними дует со Џин за нејзиниот прв албум, откако таа ќе најдела сопствена издавачка куќа. Сепак, овој договор никогаш не бил спроведен.[5]

Композиција[уреди | уреди извор]

„If I Were a Boy“ е поп балада поставена во вообичаено време компонирана од забрзано темпо со 90 удари во минута,[6] и напишана во Ге-дур скалата. Стихот ја следи акордната прогресија vi-IV-I-V.[7] Вокалите на Ноулс се движат од G♯3 до E5.[6] Песната е прва на дискот I Am ... и стои како единствена песна за која Ноулс не помогнала во пишувањето. Ноулс објаснила за Essence Magazine дека „If I Were a Boy“ е поразлична од нејзините претходни песни[8] бидејќи не е традиционална Р&Б песна.[9] Таа сакала да проба нешто со посилен текст бидејќи луѓето имаат големи очекувања.[10] Ноулс потоа објаснила дека морала да ја проба песната бидејќи се сетила дека Арета Френклин рекла дека добра пејачка е онаа која знае да пее сè и да го направи свое.[8] Музичките критиачри забележале дека песната изгледа како мешавина од нејзиниот хит од 2006, „Irreplaceable“, синглот од 2007 „Big Girls Don't Cry“ од Ферги и синглот од 2007 на Кјара, „Like a Boy“.[11]

Спред Леа Гринблат од Entertainment Weekly, „If I Were a Boy“ расте со мелодични настапи и непоколебливи чувства во неговиот текст.[12] Песната претежно е за тажна улога за замена на експериментот,[13] со Ноулс која раскажува за момче и како може да го третира, покажувајќи ја ранливоста на жените.[3] Таа исто така се прашува како би било да пие пиво, да брка девојки,[14] и продолжува да пее за нејзиното „ставање на прво место“ и го пее рефренот за тоа како таа би била „подобар маж“ бидејќи знае „колку боли кога [ние] ги губиме [оние] кои ги сакаме, [бидејќи] тој [нè] има земено здраво за готово.“[15] Како целост, текстот на песната наведува на изразување на тага поради недоразбирањата меѓу половите и обвинение на машката страна во врската.[11] Песната дава одличен измачен настап на Ноулс,[16] а Бил Лемб од About.com ги квалификувал нејзините вокали како исконтролирани, емоционални[11] и страсни, според Ник Левин од Digital Spy.[17]

Издавање[уреди | уреди извор]

„If I Were a Boy“ и „Single Ladies (Put a Ring on It)“ биле издадени истовремено како два водечки синглови од албумот за да ги демонстрираат различните личности на Ноулс: едната која ја претставува нејзината интимна страна и другата наречена „Саша“, нејзиното алтер его кое ја претставува поагресивната и поживата личност.[18] „If I Were a Boy“, заедно со „Single Ladies“, биле веднаш насочени кон радио станиците во САД на 7 октомври 2008.[19] Сепак, двете песни биле премиерно прикажани наредниот ден.[20] Двата синглови потоа биле испратени до ритмичките радија,[21] мејнстрим радијата и до возрасните современи радија на 12 октомври 2008.[22] Дигиталната компонента на песната била овозможена на 18 ноември 2008 во САД.[23] Во Германија, „If I Were a Boy“ бил издаден како ЦД сингл со „Single Ladies“ како Б-страна на синглот на 7 ноември 2008.[24] Во Обединетото Кралство, „If I Were a Boy“ добил официјално издавање како ЦД сингл и дигитален сингл заедно со „Single Ladies“ како Б-страна на 10 ноември 2008.[25] Поради зголемената популарност, „Single Ladies“ бил издаден само како сингл за спуштање заедно со пет ремиксови на 16 февруари 2009.[25] Неколку денс ремиксови на „If I Were a Boy„ биле овозможени за набавка во САД подоцна на 10 февруари 2009.[26][27]

Ремиксови[уреди | уреди извор]

Шпанската верзија на песната, насловена како „Si Yo Fuera un Chico“, е вклучена на верзијата на албумот кој бил продаван на iTunes Store во Шпанија и Мексико.[28] Шпанската верзија имала официјално музичко видео уредено од оригиналниот клип исто како и за нејзината претходна песна „Irreemplazable“, шпанската верзија на „Irreplaceable“.[29] „Si Yo Fuera un Chico“ била издадена како самостоен сингл во Шпанија, маркетирана како „Si Yo Fuera un Chico (If I Were a Boy)“ за да се избегнат забуни.[30] На 23 октомври 2008, се појавил ремикс на песната со Ли Кар кој се соочил со песната, но од машка перспектива.[31] Друг ремикс со Р.Кели бил испратен на интернет на 24 ноември 2008. Во ремиксот, пејачот ѝ одговара на прашањата на Ноулс поставени во вистинската верзија. Ремиксот е поставен како тие двајца да водат разговор.[32]

Критички прием[уреди | уреди извор]

„If I Were a Boy“ била генерално добро прифатена од музичките критичари кои ја пофалиле изведбата на Ноулс и ја нарекле нејзината најдобра песна досега. Рецензентот од Билборд, Чак Тејлор ѝ дал на песната позитивна оценка, пишувајќи дека „If I Were a Boy“ е „највлијателна песна“ на Ноулс по 'Listen'. Тој го пофалил нејзиниот вокален настап нарекувајќи го „воодушевувачки, ексклузивно емотивен, меланхоличен и зрел“. Тој исто така рекол дека песната „испушта мирис на Греми Награда.“[33] Бил Лемб од About.com на почетокот во прегледот на албумот изјавил дека „If I Were a Boy“ била обврзана да стане еднакво голем сингл како и 'Irreplaceable'. Сепак, „Single Ladies (Put a Ring on It)“ имала потенцијал да ја прикрие со своето силно отскокнување.[34] Во посебниот преглед на самиот сингл, Лемб ја наградил песната со пет ѕвезди од можи пет, нарекувајќи ја најдобро достигнување на Ноулс и најголем напор до денес. Потоа забележал дека песната се совпаѓа совршено со нејзиниот „голем репертоар“ и содржи одличен настап кој е контролиран, но емоционален. Тој ги потврдил и изјавите на Чак Тејлор велејќи дека „If I Were a Boy“ може да ја врати Грени Наградата за Снимка на Годината за кое „Irreplaceable“ бил номиниран во 2008.[11] Сал Кинкемани од Slant Magazine рекол дека песната содржи „еден дел од 'Irreplaceable', еден дел од 'Big Girls Don't Cry' и еден дел од 'Like a Boy' од Кјара.“ Исто така напишал дека песната има потенцијал да стане успешна исто колку и „Irreplaceable“ и изјавил дека дефинитивно ќе биде голем хит на радијата.[35]

Пишувачот од Allmusic, Анди Келман рекол дека „If I Were a Boy“ звучи како „водна позадина за финалето на натпревар по пеење“ и изгледа како најситакнатата песна на I Am... Sasha Fierce благодарение на текстот и измачениот настап на Ноулс.[16] Матос Микеланџело од The A.V. Club забележал дека „If I Were a Boy“ има „проформулиран“ текст кој совршено се вклопува во возрасните улоги на англиската глумица, Хејли Милс од доцните 1960-ти.[36] Ник Левин од Digital Spy на прегледот на албумот рекол дека „If I Were a Boy“ има најинтересен текст во целиот албум.[37] Подоцна, во прегледот на самиот сингл, Ник ја наградил песната со четири од пет ѕвезди изјавувајќи дека вокалите ма Ноулс во „If I Were a Boy“ се страсни и го пофалил фактот што текстот не е препишан, содржи „емоционален удар“ и многу силна мелодија која ги тера луѓето да се чувствуваат како да ја знаат песната.[17] Џона Вејнер од Blender рекол дека „If I Were a Boy“ е чудо од „бавно-готвена шунка, тажен експеримент за замена на улогите“ кој може да с докаже како корисен ако Ноулс и Џеј-Зи имале професионален успех во случај на некои проблеми во нивниот брак.[13] Рајан Домбал од Pitchfork Media ја нарекол песната „афективно и делотворно влијание на полот“.[38] Колин Мекгуир од PopMatters ја одбрал „If I Were a Boy“ за една од најубавите песни на првиот диск I Am....[39]

За разлика од добрите критики, Џулијан Марсзалек од Dotmusic ѝ дал измешан преглед на песната, пишувајќи дека „If I Were a Boy“ е навистина интересно мислење за балада која ги истражува слабостите на човековата природа. Сепак, рекол дека покрај најдобрите намети на Ноулс да открие какви се мажите, таа ќе биде најдобро посоветувана да ги остави разликите меѓу половите како слатка мистерија, пред мажите да изразат желба да откријат како би било да бидат жени.[40] Слично, Стејси Андерсон од Spin не бил многу импресиониран од „If I Were a Boy“ нарекувајќи ја „сјајна“ и досадна балада.[41] Бил Лемб од About.com ја рангирал песната на петтото место на неговиот спосок на Топ 100 Поп Песни од 2008, пишувајќи: „Без разлика дали ќе се согласите или нема да се согласите со изјавите во песната, настапот на Бијонсе е зачудувачки. Ова е пример како поп-музиката може да биде предизвикувачка и значајна.“[42] „If I Were a Boy“ била номинирана во категоријата за Најдобра Странска Песна на музичките награди од 2009 во Хрватска, Porin Awards.[43]

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

Ноулс ја изведува „If I Were a Boy“ во O2 Арената, во Лондон, Англија.

„If I Were a Boy“ се искачил на стоттото место на Билборд Хот 100, според продажбите засновани на радијата на 25 октомври 2008.[44] Потоа во третата недела (8 ноември 2008), значително се искачил од шеесет и осмото место на третото место[45] и според дигиталните спуштања се искачил директно на првото место на Хот Дигитални Песни со 190,000 копии.[46] „If I Were a Boy“ станал десеттиот топ-пет синг на Ноулс на Хот 100 табелата како соло артист.[46] На 15 ноември 2008, песната паднала на петтото место,[47] каде останала уште една недела.[48] Сепак, успеала да продолжи на третото место на 29 ноември 2008,[49] а за тоа време се враќала на првото место на Хот Дигитални Песни[50] со 170,000 продадени копии.[51] „If I Were a Boy“ продал 654,000 диигитални примероци за помалку од четири недели.[51] Следната недела, песната паднала на второто место на табелата за Хот Дигитални Песни, со 160,000 спуштања бидејќи првото место го зафатил другиот сингл на Ноулс „Single Ladies (Put a Ring on It)“, кој за првпат се појавил на табелата со 204,000 продадени копии.[52] „If I Were a Boy“ ја одржувал својата позиција на третото место додека „Single Ladies“ се искачил на второто место на Хот 100 Табелата. Ноулс станала шестиот женски изведувач кој имал две песни во првите пет места.[53] „If I Were a Boy“ се искачил на третото место на Хот 100,(воедно и неговата највисока позиција) и останал таму уште две недели.[54] На 13 октомври 2009, синглот продал преку 2,000,000 копии и добил дупла-платинеста сертификација од Снимачката Индустриска Асоцијација на Америка.[55] Од јули 2010, „If I Were a Boy“ продал повеќе од 2,393,000 копии во САД.[56]

На 2 ноември 2008, „If I Were a Boy“ бил најголемиот деби сингл на неделата на Австралиската Табела за Синглови, искачувајќи се на дванаесеттото место само според дигиталните спуштања.[57] Песната подоцна се искачила на третото место за три непоследователни недели во ноември 2008.[58] Песната за првпат се искачила на осмото место во Нов Зеланд на 27 октомври 2008[59] а највисоката позиција била второто место на која останала четири непоследователни недели во ноември и декември 2008.[60] Песната добила Платина после дванаесет недели со продадени 15,000 копии.[61] Во Обединетото Кралство, „If I Were a Boy“ се искачил на второто место на Британската Табела за Синглови со 64,554 спуштени копии на 9 ноември 2008.[62] Во втората недела, песната паднала на третото место со 57,917 копии.[63] Сепак, следната недела „If I Were a Boy“ се искачил на првото место на 23 ноември 2008 со 47,949 копии,[64] правејќи го нејзиниот четврт број-еден сингл во Обединетото Кралство како соло артист и нејзиниот шест број-еден сингл, броејќи ги и оние на Destiny's Child.[65] „If I Were a Boy“ останал во топ 5 кон крајот на 2008,[66] и станал 16 најдобро продаван сингл на годината.[67] Покрај првото место на табелата во Британија, „If I Were a Boy“ поминал 5 непоследоварелни недели на ОК Р&Б Табелата. На 18 јануари 2009, бил победен од другиот сингл на Ноулс „Single Ladies (Put a Ring on It)“. Во десеттата недела на табелата, продажбите се зголемиле на 400,000 копии и песната станала првиот Златен сингл на Ноулс во Обединетото Кралство,[68] нејзиниот најдобро продаван соло сингл и 68 најдобро продаван сингл на минатата декада.[69]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Позадина и концепт[уреди | уреди извор]

Ноулс портретира NYPD офицер во официјалното музичко видео за „If I Were A Boy“.

Музичкото видео за „If I Were A Boy“ е режирано од Џејк Нава и е снимено во црно-бела техника во Њујорк Сити заедно со видеото за „Single Ladies (Put a Ring on It)“.[70] Шпанската верзија на песната е исто така издадена под насловот „Si Yo Fuera Un Chico“ следејќи го истиот концепт на англиското видео само со шпанскиот наслов врз него.[29] Ноулс рекла дека видеото е и релевантно и рефлексивно на ставот на независна жена која e изложена на многу нешта во нејзината кариера.[71] Во интервју со Билборд, Ноулс објаснила дека видеото е главно за сите мали работи кои се витални во врската и дека ќе ги отсликува сите обични нешта кои мажите ги прават за да ги повредат другите во врската, како на пример кога не се јавуваат на нивниот телефон.[72] Прикажува раскажување за еден обичен ден на еден пар (игран од NFL играчот Еди Гоинес како машки карактер и Ноулс како женскиот карактер) во заменувачка улога која е постигната и во текстот. Ова е визуелно откриено кон крајот на видеото каде се открива дека всушност мажот е полицаец и нештата што ги правел женскиот карактер за време на видеото ѝ се всушност секојдневно правени нејзе.[71] Ноулс објаснила дека гледачите на видеото прво ќе го гледаат од друга перспектива, нејзиното однесување личи на абнормално. И кога на крајот ќе сфатат дека мажот ги правел сите тие работи во претходните сцени, станува многу јасно.[18] Ноулс премиерно го прикажала музичкото видео заедно со видеото за „Single Ladies“ на шоуто Total Request Live на MTV на 13 октомври 2008.[18] Видеото и неговата кореографија биле вклучени во нејзиниот ремикс албум, Above and Beyoncé.[73]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Видеото започнува со Ноулс и нејзиниот маж и нивниот разговор составен од неколку зборови – „интимност,“ „искреност,“ „посветеност“ – и потоа ги велат зборовите – „Ти.“ „Јас.“ „Ние.“ – заедно. Кога почнува песната, Ноулс работи како полицаец и нејзиниот маж е толку поддржувачки што го прави својот доручек сам, поминува време на работа барајќи совршен подарок за нејзиниот ден и се воздржува од одење со неговите привлечни колешки за да може да биде слободен кога на неговата жена ќе ѝ заврши смената. Но таа воопшто не мисли на него. Наместо тоа, таа поминува време со нејзините колеги, претежно со нејзиниот машки партнер кој е вљубен во неа. Нејзиниот маж пробува да ѝ се јави, но таа го игнорира и му го исклучува телефонот. Подоцна, кога нејзиниот маж ќе ѝ го даде подарокот — обетки — таа ги остава и оди да танцува со нејзините колега. Нејзиниот маж се вознемурува и се соочува со неа за случката во нивниот дом, а таа глуми како тој да преувеличува за ништо: „Кога се одесуваш така,“ ѝ кажува тој, „Јас мислам дека не разбираш како правиш да се чувствувам.“ Ноулс потоа го прашува: „Зошто си толку љубоморен?. Јас не спијам со момчето.“ Потоа ситуацијата се менува и Ноулс почнува да плаче. Ситуацијата во која таа го ставаше мажот, испаѓа дека всушност е нејзината ситуација — тој е полицаец, а таа е жената која го поддржува.

Признанија[уреди | уреди извор]

Видеото се појавило на седумдесет и второто место на BET: Notarized Топ 100 Видеа од 2008 и на дваесет и деветтото место на Последен Повик 2008! Топ 50 Одбројувања BET J. Како додаток видеото е рангирано на 13 место на одбројувањето Заверено: Топ 100 Видеа за 2009 на BET.[74] Видеото бил номинитано на BET Наградите во категоријата за „Видео на Годината“, но наградата отишла кај „Single Ladies“.[75] Исто така добило номинација за „Најдобро Женско Видео“ на МТВ Видео Музички Награди во Јапонија во 2009 година[76] и за „Најдобро Музичко Видео“ на NAACP Сликачките Награди во 2009.[77] Музичкото видео добило Златна сертификација од Канадската Снимачка Индустриска Асоцијација во јули 2009.[78]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Ноулс за првпат ја извела „If I Were a Boy“ на 6 ноември 2008 на MTV Европските Музички Награди.[79] Таа потоа ја зазела сцената на The Oprah Winfrey Show за да ја изведе песната на 13 ноември 2008.[80] На 16 ноември 2008, придружена со бенд во живо, Ноулс испеала сплет од „If I Were a Boy“, „Single Ladies (Put a Ring on It)“ и завршила со „Crazy in Love“ за време на последната епизода на Total Request Live.[81] Потоа ја извела песната на финалето на The X Factor во Обединетото Кралство.[82] Ноулс исто така ја извела „If I Were a Boy“ на 31 јануари 2010 на 52ите Греми Награди и го преработила хит синглот од Аланис Морисет, „You Oughta Know“ на истиот настан. Носела футуристична, црна облека со чевли.[83] Како додаток на тие настапи на песната во телевизиските појави, Ноулс ја вклучила песната во сет-списокот на I Am... Tour. Кога Ноулс ја извела песната во Санрајс, Флорида на 29 јуни 2009, носела златно трико. Додека пеела зад неа се појавувале различни анимации и друга екипа од танчери и музичари.[84] Ноулс била придружена од двајца тапанари, двајца клавијатуристи, еден тапанар, дувачка секција, три позадински вокали наречени Mamas и водечки гитарист, Биби Мекгил.[85] Песната била вклучена на албумот во живо на Ноулс, I Am... World Tour како дваесет и деветта песна.[86]

Лажна касета[уреди | уреди извор]

На 21 април 2009, Хауард Стерн пуштил неуреден микс на настапот во живо на „If I Were a Boy“ на појава во Today во ноември 2008:[87] „Ако некогаш сте се запрашале како звучи мачка кога е задавена тогаш ќе го сакате неуредениот настап на Бијонсе Ноулс на Today Show минатата година.“[88] Според статија издадена од MTV Networks, настапот бил жалосен во тоа време.[87] Следното утро, Ноулс коментирала за обвиненијата ексклузивно на MTV Вестите и рекла дека изјавата била смешна: „[...] Само што слушнав за ова денеска — и ја немам слушнато [снимката] но звучи целосно смешно. Сите ме имаат слушнато и тоа претставува совршен тајминг, бидејќи ќе одам на шоуто Today утре и ќе ја пеам 'Halo' или утре можете да ме гледате во живо на Дејвид Летерман! Претставува совршена промоција, на кого и да му дошла идејата.“[87]

Подоцна за време на истиот ден, менаџерот и таткото на Ноулс, Метју Ноулс дал изјава дека снимката била менувана:

Ако никој не погледнал во најголемата инагурација во историјата ма Америка тогаш тој нека се засрами,“ напишал. „Ако никој немал време да ја гледа Ноулс како ја пее 'At Last' на 'Убавата Америка' и на Соседскиот Бал за првиот танц на Претседателот Обама и Првата Дама и ако сè уште се прашуваат за вокалната способност на Бијонсе, тие мора да бидат идиоти. За време на 12-годишна кариера, последната работа за прашување е нејзината вокална способност. Тоа е како да се запрашувате дали Коби Брајант може да даде кош. Вокалите очигледно биле менувани. Метју Ноулс [87]

За време на попладнето, страницата TMZ.com изјавила дека касетата била измама.[87] TMZ рекла дека човекот кој сакал да ја направи измамата не успел, велејќи, „Малку е лудо. Никој кој е при својот мозок нема да звучи така и никој нема да охрабри некој таков да пее.“[89] На крај, Ноулс била официјално оставена од гласините за нејзиното лошо пеење.[87]

Верзија на Риба Мекентајр[уреди | уреди извор]

„If I Were a Boy“
Сингл од Риба Мекентајр
од албумот All the Women I Am
Издаден 24 јануари 2011
Формат Музичко спуштање
Жанр Кантри
Должина 3:32(радио уредување)
3:52(албум верзија)
Издавачка куќа Valory/Starstruck
Продуцент Дан Хаф
Хронологија на синглови на Риба Мекентајр
Turn On the Radio
(2010)
If I Were a Boy
(2011)
When Love Gets a Hold of You
(2011)

Песната била преработена од американската кантри пејачка Риба Мекентајр на телевизиската програма Unplugged на Кантри Музичката Телевизија.[90] Преработката била придружена со музичко видео кое премиерно било прикажано на 18 јуни 2010 и ја прикажува Мекентајр која ја пее песната во живо.[91] Кон крајот на 2010, таа снимила студио верзија и ја издала како втиориот сингл од нејзиниот албум од 2010, All the Women I Am, кој е нејзиното второ издавање на дивизијата на Valory Music Group, Big Machine Records.[92] Мекентајр открила дека оригинално сакала да преработува само нејзини сопствени хитови. Сепак, нејзиниот сопруг-менаџер, Нарвел Блаксток сакал таа да ја преработи песната. Блаксток дошол со помислата дека таа може да сними сопствена верзија на „If I Were a Boy“ од Ноулс.[93]

Зборувајќи за нејзината верзија на песната, Мекентајр рекла:

„Кога ја добив песната и текстот, помислив дека е неверојатна песна... И, за мене, испадна кантри песна кога ги добивме инструментите и сè друго. И некои луѓе велеа, 'Добро, зошто ти би сакала да снимиш поп песна?' Мислам дека музиката е музика. Имате добро и имате лошо и јас пробувам да стојам на добрата страна.“[94]

Мекентајр ја извела песната на CMA наградите на 10 ноември 2010.[95]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Официјалното музичко видео било премиерно покажано на Oprah.com на 28 февруари на полноќ, а веднаш по него следувало ексклузивно интервју.[96] Видеото било режирано од Петер Завадил.[93]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Верзијата на Мекентајр била добро прифатена од музичките критичари. Џесика Филипс од магазинот Country Weekly ја нарекла верзијата на Мекентајр „душевен, кантри поглед на љубовта од машка перспектива“.[97] Стив Морсе од The Boston Globe рекол дека Мекентајр ја „превела“ песната „уметнички на кантри начин“,[98] и Алисон Стјуарт од Washington Post рекол дека е „фантастична“.[99] Том Јурек од Allmusic бил помалку поволен, велејќи дека е „непрепознатлива“ во споредба со оригиналната, додавајќи, „Не содржи ништо од оригиналната драма; на неговото место падна со обидот да биде нежна рок балада.“[100] Пишувајќи за The 9513, Блејк Болдт помислил дека песната била „погрешен чекор“ и рекол дека „докажува дека дури и музичка легенда не може да издржи секаква тупаница“.[101]

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

Следејќи го настапот во живо на CMA наградите, песната се искачила на шестото место на табелата Хот Кантри Песни на 27 ноември 2010.[102] Повторно влегла на табелата на шеесетто место кон крајот на неделата на 29 јануари 2011,[103] а највисоката позиција била на 22 место во април 2011.

Табела (2011) Највисока
позиција
САД Билборд Хот Кантри Песни[104] 22

Формати и списоци на песни[уреди | уреди извор]

 • Денс миксови EP Vol. 1[26]
 1. „If I Were a Boy“(Maurice Joshua Mojo UK Main Remix) – 6:30
 2. „If I Were a Boy“ (Maurice Joshua Mojo UK Dub Remix) – 6:28
 3. „If I Were a Boy“ (Karmatronic Main Remix) – 6:25
 4. „If I Were a Boy“ (DJ Escape & Dom Capello Main Remix) – 8:28
 5. „If I Were a Boy“ (Maurice Joshua UK Remix Radio Edit) – 3:14
 6. „If I Were a Boy“ (Karmatronic Remix Radio Edit) – 3:31
 7. „If I Were a Boy“ (DJ Escape & Dom Capello Remix Radio Edit) – 4:07
 • Денс миксови EP Vol. 2[27]
 1. „If I Were a Boy“ (Lost Daze Main Remix) – 5:08
 2. „If I Were a Boy“ (Mark Picchiotti Club Remix) – 7:15
 3. „If I Were a Boy“ (Mark Picchiotti Dub Remix) – 7:15
 4. „If I Were a Boy“ (Chase "Girls" Club Remix) – 8:28
 5. „If I Were a Boy“ (Lost Daze Remix Radio Edit) – 3:05
 6. „If I Were a Boy“ (Mark Picchiotti Remix Radio Edit) – 3:42
 7. „If I Were a Boy“ (Chase "Girls" Remix Radio Edit) – 3:31

 • Дигитален сингл[23]
 1. „If I Were a Boy“ – 4:09
 • Si Yo Fuera un Chico (Шпански дигитален сингл)[30]
 1. „Si Yo Fuera un Chico (If I Were a Boy)“ – 4:09
 2. „Si Yo Fuera un Chico (If I Were a Boy)“ (Видео) – 5:02
 • ЦД Сингл во Европа, ОК и Германија[24][25][105]
 1. If I Were A Boy – 4:09
 2. Single Ladies (Put A Ring On It) – 3:12

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

If I Were a Boy[1]

Si Yo Fuera un Chico[106]
 • Андрес Бермудез – миксер, снимање на вокали
 • Бритни Џин Карлсон – текстописец
 • Џенс Гад – тапани во живо
 • Тоби Гад – аранжмани, инструменти, снимач, продуцент, текстописец
 • Бијонсе Ноулс – продуцент, вокали
 • Руди Перезпреведувач, вокален продуцент
 • Реги Сјиенс Пери – гитара, дополнителни тапани

Табели[уреди | уреди извор]

Неделни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2008/2009) Највисока
позиција
Австралија[58] 3
Австралија (Урбана)[107] 1
Австрија[58] 3
Белгија (Фландрија)[58] 4
Белгија (Валонија)[58] 9
Канадски Хот 100[108] 4
Данска[58] 1
Холандија[109] 1
Еврпоски Хот 100 Синглови[110] 1
Финска[58] 11
Франција[58] 5
Германија[111] 3
Грција[112] 9
Унгарија[113] 5
Ирска[111] 2
Италија[58] 4
Japan Hot 100[114] 10
Нов Зеланд[58] 2
Норвешка[58] 1
Шпанија[58] 4
Шведска[58] 1
Швајцарија[58] 3
UK Singles Chart[64] 1
UK R&B Chart[115] 1
САД Билборд Хот 100[116] 3
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни[117] 16
САД Хот Денс Клуб Песни[118] 2
САД Поп Песни[119] 9
САД Поп 100[120] 6

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Доделувач Сертификација
Австралија ARIA Платина[121]
Канада CRIA 2× Платина[122]
Данска IFPI Платина[123]
Германија BVMI Злато[124]
Нов Зеланд RIANZ Платина[61]
Шпанија PROMUSICAE Платина[125]
Шведска IFPI Злато[126]
Швајцарија IFPI Платина[127]
Обединето Кралство BPI Злато[68]
САД RIAA 2× Платина[55]

Табели кон крајот на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2008) Позиција
Австралија[128] 44
Австралија (Урбана)[129] 20
Холандија[130] 35
Фрабција[131] 80
Германија[132] 70
Ирска[133] 16
Нов Зеланд[134] 27
Шведска[135] 21
Швајцарија[136] 46
Обединето Кралство[67] 16
Табела (2009) Позиција
АвстралијаChart[137] 27
Австрија[138] 37
Белгија (Фландрија)[139] 51
Белгија (Валонија)[140] 66
Канадски Хот 100[141] 31
Холандија[142] 68
Европски Хот 100 Синглови[143] 11
Франција[144] 41
Германија[145] 46
Унгарија[146] 32
Шпанија[147] 31
Шведска[135] 43
Швајцарија[148] 27
Обединето Кралство[67] 74
САД Билборд Хот 100[149] 48
САД Хот Р&Б/Хип Хоп Песни[150] 90
САД Хот Денс Клуб Плеј Песни[151] 45

Табели кон крајот на декадата[уреди | уреди извор]

Табела (2000–09) Позиција
Австралиска Табела за Синглови[152] 100
Топ 100 Песни во Обединетото Кралство[69] 58

Табеларна процесија и сукцесија[уреди | уреди извор]

Ред на првенство во
Претходник
Womanizer“ од Бритни Спирс
Chinese Democracy“ од Guns N' Roses
Oro jaska, beana“ од The BlackSheeps
Број-еден сингл на Norwegian VG-lista
4 ноември 2008 – 18 ноември 2008
25 ноември 2008 – 9 декември 2008
16 декември 2008 – 6 јануари 2009
Наследник
„Chinese Democracy“ од Guns N' Roses
„Oro jaska, beana“ од The Blacksheeps
Hot n Cold“ од Кети Пери
Претходник
Silly Really“ од Per Gessle
Број-еден сингл на Шведската Табела за Синглови
7 ноември 2008 – 27 ноември 2008
Наследник
Radio“ од Дани
Претходник
Love Lockdown“ од Канје Веср
Live Your Life“ од T.I. и Ријана
„Live Your Life“ од T.I. и Ријана
Број-еден сингл на ОК Р&Б Табела
16 ноември 2008 – 30 ноември 2008
20 декември 2008 – 27 декември 2008
4 јануари 2009 – 18 јануари 2009
Наследник
„Live Your Life“ од T.I. и Ријана
„Live Your Life“ од T.I. и Ријана
Single Ladies (Put a Ring on It)“ од Бијонсе
Претходник
Hero“ од The X Factor Финалисти
Број-еден сингл на UK Singles Chart
23 ноември 2008 – 30 ноември 2008
Наследник
Greatest Day“ од Take That
Претходник
Live Your Life“ од T.I. и Ријана
Број-еден сингл на Австралиската Урбана Табела
24 ноември 2008 – 1 декември 2008
Наследник
„Live Your Life“ од T.I. и Ријана
Претходник
„Hot n Cold“ од Кети Пери
Број-еден сингл на Данската Табела за Синглови
28 ноември 2008 – 5 декември 2008
Наследник
„Hot n Cold“ од Кети Пери
Претходник
Infinity 2008“ од Гуру Џош Проект
„Hot n Cold“ од Кети Пери
Број-еден сингл на Европски Хот 100 Синглови
6 декември 2008 – 19 декември 2008
12 јануари 2009 – 19 ануари, 2009
Наследник
„Womanizer“ од Бритни Спирс
„Hot n Cold“ од Кети Пери
Претходник
„Dochters“ од Марко Борсато
Број-еден сингл на Dutch Top 40
6 декември 2008 – 2 јануари 2009
Наследник
„Hot n Cold“ од Кети Пери

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Радио издавање[уреди | уреди извор]

Радио датуми и формати
Држава Датум Формат
САД 12 октомври 2008 Ритмичко[21]
Мејнстрим[22]
Возрасно Современо[22]

Продажно издавање[уреди | уреди извор]

Датуми на издавање, издавачка куќа и формати
Држава Датум Формат Куќа
САД[23][26][27] 18 ноември 2008 Дигитално спуштање Columbia Records
10 февруари 2009 Денс ремиксови
Европа[105][153] 17 октомври 2008 Дигитално Спуштање
18 ноември 2008 ЦД сингл
Австралија[154][155] 17 октомври 2008 Дигитално Спуштање
7 ноември 2008 ЦД сингл
Германија[24] 7 ноември 2008 ЦД сингл
Обединето Кралство[25] 10 ноември 2008 ЦД сингл
Шпанија[30] 3 февруари 2009 Дигитално Спуштање (Шпанкса Верзија)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Knowles, Beyoncé (2008). Album notes for I Am... Sasha Fierce (Liner Notes) by Beyoncé Knowles, p. 2 [Compact Disc]. New York City, New York: Columbia Records (88607 42884 2).
 2. 2,0 2,1 2,2 Видран, Џонатан. „BC Jean Co-Writes #1 Hit "If I Were A Boy" for Beyonce, Signs With J Records and Releases Debut Single“. Songwriter Universe. Посетено на 2010-12-24.
 3. 3,0 3,1 3,2 Меккормик, Нил (2008-11-10). „Beyoncé vs BC Jean: girls behaving badly“. Daily Telegraph. David and Frederick Barclay. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2009-02-27.
 4. 4,0 4,1 „Between Beyonce and BC Jean...“. The Insider. Neri & Associates NeriVerbanac Public Affairs. 2008-10-15. Архивирано од изворникот на 2010-01-09. Посетено на 2010-05-13.
 5. 5,0 5,1 Роџер Фридман (2008-10-14). „Beyonce's 'Stolen' New Hit Record“. Fox News Channel. News Corporation. Посетено на 2010-05-13.
 6. 6,0 6,1 „If I Were a Boy digital sheet music (Digital Download)“. MusicNotes.com. Cherry Lane Music Co., Inc. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 7. Хирш, Марк. "Striking a Chord", The Boston Globe, 31 декември 2008.
 8. 8,0 8,1 Jennifer Vineyard (2008-10-08). „Beyonce Releases Two Tracks From 'I Am ...' , Inspired By Jay-Z And Etta James“. MTV News. MTV Networks. Посетено на 2010-07-03.
 9. „Beyonce Knowles biography“. Hip Online. 2009-11-09. Посетено на 2010-07-28.
 10. „Beyonce Biography“. Amazon.com. Amazon Inc. 2008-11-18. Посетено на 2010-07-28. Text "Amazon" ignored (help)
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 „Review of the Beyoncé Single "If I Were a Boy". About.com. The New York Times Company. Посетено на 2010-01-15.
 12. Гринблат, Леа. (2008-11-05) Review: I Am... Sasha Fierce. Entertainment Weekly. Time Inc.. Посетено на 2009-11-11.
 13. 13,0 13,1 Вејнер, Џона (18 ноември 2008). Review: I Am... Sasha Fierce. Blender. Dennis Publishing. Посетено на 2010-09-10.
 14. Стердан, Дарил. „Review Album: Beyoncé – I AM ... SASHA FIERCE“. Jam!. Sun Media. Посетено на 2010-12-11. Text "Canoe Jam!]] " ignored (help)
 15. Тапер, Кристина (8 октомври 2008). „Beyoncé's Double Debut“. People (magazine). Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-01-08. Посетено на 15 декември 2010.
 16. 16,0 16,1 Келман, Анди. Review: I Am... Sasha Fierce. Allmusic Rovi Corporation. Посетено на 2009-11-11.
 17. 17,0 17,1 Левин, Ник (2008-11-10). „Music – Beyoncé: 'If I Were A Boy'. Digital Spy. Hachette Filipacchi (UK) Ltd. Посетено на 2010-12-14.
 18. 18,0 18,1 18,2 Винјард, Џенифер (2008-10-13). „Beyonce's Very Different New Videos: One Has Dancing, One Has Relationship Problems“. MTV News. MTV Networks. Посетено на 2010-12-11.
 19. Вена, Џоклин (12 септември 2008). „Beyoncé's New LP, Featuring Justin Timberlake, Due November 18“. MTV News. MTV Networks. Посетено на 15 декември 2010.
 20. „New Music: Beyoncé – 'Single Ladies' AND 'If I Were a Boy'. Rap Up. Девин Лазерин. 2008-10-08. Посетено на 2010-12-14.
 21. 21,0 21,1 Rhythmic – Week Of: October 12, 2008 Архивирано на 15 март 2014 г. Radio and Records. 2008-10-12. Retrieved 2010-12-09.
 22. 22,0 22,1 22,2 Крис Вилман (2008-10-15). „Split personality for new Beyoncé album“. Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на 2010-12-15.
 23. 23,0 23,1 23,2 „If I Were A Boy“. Amazon US. Amazon Inc. 2008-11-18. Посетено на 2010-05-13.
 24. 24,0 24,1 24,2 „If I Were a Boy [Single]“. Amazon.com (германски). Amazon Inc. Посетено на 2009-11-30. Text "Amazon Germany" ignored (help)
 25. 25,0 25,1 25,2 25,3 „If I Were a Boy“. Amazon.com. Amazon Inc. 2008-11-07. Посетено на 2010-12-10. Text "Amazon Uk" ignored (help)
 26. 26,0 26,1 26,2 „If I Were A Boy – Dance Mixes – Volume I“. Amazon US. Amazon Inc. 2009-02-10. Посетено на 2010-05-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 27. 27,0 27,1 27,2 „If I Were A Boy – Dance Mixes – Volume II“. Amazon US. Amazon Inc. Посетено на 2010-05-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 28. „Beyonce in Mexico“. Saharis Online. 2008-11-08. Архивирано од изворникот на 2012-03-06. Посетено на 2010-02-04.
 29. 29,0 29,1 „Beyoncé – Si Yo Fuera Un Chico“. MTV. MTV Networks. 2009-10-02. Посетено на 2010-12-14. Text "MTV Uk" ignored (help)
 30. 30,0 30,1 30,2 „Si Yo Fuera un Chico (digital single)“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на 2010-12-15. Text "Itunes Spain]] " ignored (help)
 31. Cleon (2008-10-23). „Beyonce feat. Lee Carr – "If I Were A Boy" remix“. Rhythm N Blues (WordPress). Архивирано од изворникот на 2008-10-28. Посетено на 2010-12-14.
 32. „New Music: Beyoncé Feat. R. Kelly – 'If I Were a Boy (Remix)'. Rap Up. Devin Lazerine. 2008-11-24. Посетено на 2010-12-14.
 33. Тејлор, Чак (2008-10-17). „Billboard singles reviews: Beyonce, Britney“. Билборд. Reuters Group Limited, Reuters Group PLC. Посетено на 2008-10-20.
 34. Лемб, Бил (2008-10-09). „Beyoncé Swings for the Fences on New Singles "If I Were a Boy" and "Single Ladies". About.com. The New York Times Company. Посетено на 2008-10-20.
 35. Cinquemani, Sal. (2008-11-12) Review: I Am... Sasha Fierce. Slant Magazine. Посетено на 2009-11-11.
 36. Michaelangelo Matos (2008-11-17). „Music – Album Review – Beyoncé: 'I Am... Sasha Fierce'. The A.V. Club. The Onion. Посетено на 2010-06-20.
 37. Левин, Ник (2008-11-17). „Music – Album Review – Beyoncé: 'I Am... Sasha Fierce'. Digital Spy. Hachette Filipacchi (UK) Ltd. Посетено на 2010-05-30.
 38. Домбал, Рајан. (2008-11-21) Review: I Am... Sasha Fierce. Pitchfork Media. Посетено на 2009-11-11.
 39. Мекгуир, Колин. (2009-02-09) Review: I Am... Sasha Fierce. PopMatters. Посетено на 2009-11-11.
 40. Julian Marszalek (2008-11-14). „Beyoncé If I Were A Boy Single Review, New single reviews and latest single releases on Yahoo! Music“. Dotmusic. Yahoo!. Посетено на 2010-01-15.
 41. Андерсон, Стејси (12 декември 2008). Review: I Am... Sasha Fierce Архивирано на 17 јуни 2011 г.. Spin. Spin Media LLC. Посетено на 2010-09-10.
 42. Lamb, Bill. „Top 100 Pop Songs 2008“. About.com. The New York Times Company. Посетено на 2010-11-27.
 43. „Institut Hrvatske Glazbene Industrije – Nominacije "Porin 2009" (хрватски). Croatian Phonographic Association. Посетено на May 30, 2010.
 44. „Hot 100 – Week of October 25, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. November 1, 2008. Посетено на December 11, 2010.
 45. „Hot 100 – Week of November 8, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-11-08. Посетено на 2010-07-19.
 46. 46,0 46,1 Paul Grein (2008-10-28). „Week Ending Oct. 26, 2008: Headbangers Beat Out High-Schoolers“. Yahoo! Music. Yahoo!. стр. 2. Архивирано од изворникот на 2008-12-17. Посетено на 2010-08-07.
 47. „Hot 100 – Week of November 15, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-11-15. Посетено на 2010-07-19.
 48. „Hot 100 – Week of November 22, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-11-22. Посетено на 2010-07-19.
 49. „Hot 100 – Week of November 29, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-11-22. Посетено на 2010-07-19.
 50. „Digital Songs – Week of November 29, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-11-29. Посетено на 2010-07-19.
 51. 51,0 51,1 Paul Grein (2008-11-19). „Week Ending Nov. 16, 2008: Teens On Top“. Yahoo! Music. Yahoo!. Посетено на 2010-08-07.[мртва врска]
 52. David Jenson (2008-11-30). „Beyoncé: I Am... Bigger Than Nickelback, David Cook“. New Sabah Times. Архивирано од изворникот на 2011-09-30. Посетено на 2010-12-17.
 53. Jonathan Cohen (November 27, 2008). „T.I. Fends Off Beyonce, Remains Atop Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на December 15, 2010.
 54. „Hot 100 – Week of December 13, 2008“. Billboard. Prometheus Global Media. 2008-12-13. Посетено на 2010-07-19.
 55. 55,0 55,1 „Gold and Platinum“. Recording Industry Association of America. Посетено на 2008-04-02.
 56. Paul Grein (2010-07-23). „Chart Watch Extra: Gaga's Nice Round Number“. Yahoo! Music. Yahoo!. Архивирано од изворникот на 2010-08-14. Посетено на 2010-08-07.
 57. „Australia Single Top 50 (November 2, 2008)“. ARIA Charts. Hung Medien. 2008-11-02. Посетено на 2010-08-07.
 58. 58,00 58,01 58,02 58,03 58,04 58,05 58,06 58,07 58,08 58,09 58,10 58,11 58,12 58,13 „Beyoncé – If I Were A Boy (Song)“. ARIA Charts. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 59. „New Zealand charts portal“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. 2008-10-27. Архивирано од изворникот на 2012-01-29. Посетено на 2010-07-19.
 60. „Beyoncé – IF I Were a Boy (Song)“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-07-07. Посетено на 2010-07-19.
 61. 61,0 61,1 „September 13, 2009: New Zealand Gold Certification“. Radioscope. Архивирано од изворникот 2011-08-24. Посетено на 2009-09-22.
 62. „UK Singles Top 75 (November 9, 2008)“. The Official Charts Company. Chart Stats. 2008-11-02. Архивирано од изворникот 2011-07-26. Посетено на 2010-07-13.
 63. „UK Singles Top 75 (November 16, 2008)“. The Official Charts Company. Chart Stats. 2008-11-09. Архивирано од изворникот 2012-07-17. Посетено на 2010-07-13.
 64. 64,0 64,1 „Chart Stats – Beyoncé – If I Were a Boy“. The Official Charts Company. Chart Stats. Архивирано од изворникот 2009-03-06. Посетено на 2010-03-07.
 65. Sexton, Paul (2008-11-24). „Lewis Back Atop UK Album Chart“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-07-19. Посетено на 2008-11-25.
 66. „UK Singles Top 75 (December 28, 2008)“. The Official Charts Company. Chart Stats. 2008-11-02. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2010-07-13.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 67. 67,0 67,1 67,2 „Charts Plus Year end 2009“ (PDF). The Official Charts Company. Charts Plus. Посетено на 2010-07-19.
 68. 68,0 68,1 „Certifified Awards Search“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-05-11. Посетено на 2009-12-17.
 69. 69,0 69,1 Radio 1 Official Chart of the Decade, as broadcast on BBC Radio 1 on Tuesday 29th December 2009, presented by Nihal Tyagi
 70. Montgomery, James (2009-09-12). „Beyoncé's VMA-Nominated 'Single Ladies' Video Began As An Afterthought“. MTV News. MTV Networks. Посетено на 2009-10-14.
 71. 71,0 71,1 Sidney Miller (2008-11-27). „I Am... Sasha Fierce“. Respeconize.com. Посетено на 2010-08-01.
 72. „Beyonce Turns The Tables In 'Boy' Video“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-24.
 73. „Beyoncé to Release Above and Beyoncé – Video Collection & Dance Mixes!“. Beyoncé Knowles Official Website. 2009-05-26. Архивирано од изворникот на 2012-03-14. Посетено на 2009-11-30.
 74. Black Entertainment Television's (2008-12-16). „Notarized: Top 100 Videos 2008“. BET. Архивирано од изворникот на 2009-01-21. Посетено на 2010-01-09.
 75. Mark Edward Nero. „2009 BET Awards“. About.com. The New York Times Company. Посетено на February 28, 2011.
 76. „MTV Video Music Awards Japan“. MTV Japan. Архивирано од изворникот на 2011-12-11. Посетено на 2010-07-19.
 77. „Nominees for 40th NAACP Image Awards Announced“ (PDF). NAACP Image Awards. 2009-02-13. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-03. Посетено на 2009-02-15.
 78. „Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2016-01-11. Посетено на 2010-07-19.
 79. „2008 MTV Europe Music Awards: Show“. Rap-Up. Devin Lazerine. 2008-11-06. Посетено на 2010-09-16. Text "Rap Up" ignored (help)
 80. „Beyoncé Sings "If I Were a Boy". The Oprah Winfrey Show. 2008-11-13. Посетено на 2010-05-30.
 81. Montgomery, James (November 17, 2008). „Justin Timberlake, Beyonce, Eminem, Fall Out Boy Mark End Of An Era At 'TRL' Finale“. MTV News. MTV Networks. Посетено на December 12, 2010.
 82. Mike Larkin (December 21, 2008). „Alexandra Burke claims X Factor title after seeing off rivals in final“. Daily Record (Scotland). Trinity Mirror. Посетено на February 4, 2011.
 83. Jayson Rodriguez (January 31, 2010). „Beyonce Covers Alanis Morissette At Grammys“. MTV News. MTV Networks. Посетено на December 12, 2010.
 84. Parke Puterbaugh (June 29, 2009). „Review: Beyonce is ... Fierce talent“. New Records. Архивирано од изворникот на 2012-03-08. Посетено на January 10, 2011.
 85. Ben Ratliff (June 22, 2009). „Flash, Concepts and, Yes, Songs“. USA Today. Gannett Company. Посетено на January 10, 2011.
 86. „I Am...World Tour“. Amazon Germany. Amazon Inc. Посетено на 2010-12-10.
 87. 87,0 87,1 87,2 87,3 87,4 87,5 Jocelyn Vena (April 22, 2009). „Beyonce Comments On Fake 'Screeching' Tape“. MTV News. MTV Networks. Посетено на April 15, 2011.
 88. TMZ Staff (April 21, 2009). „Howard Stern Exposes a Screeching Beyonce“. TMZ.com. Time Warner. Посетено на April 15, 2011.
 89. TMZ Staff (April 22, 2009). „Beyonce's Dad Was Right -- Hoax, Hoax, Hoax!!!“. TMZ.com. Time Warner. Посетено на April 15, 2011.
 90. „Video: Reba McEntire Covers Beyoncé“. Rap-Up. Devin Lazerine. 2010-05-25. Посетено на 2010-09-16. Text "Rap Up" ignored (help)
 91. „Reba McEntire : If I Were a Boy“. The Boot. June 18, 2010. Посетено на December 14, 2010.
 92. Dunham, Nancy (August 13, 2010). „Reba McEntire Introduces Us to 'All the Women I Am'. The Boot. Посетено на October 11, 2010.
 93. 93,0 93,1 „Reba's Exclusive Premiere Of 'If I Were A Boy'. WYCD (99.5 FM, "Detroit's 99.5 WYCD"). Посетено на 2011-03-02.
 94. Stevenson, Jame (October 27, 2010). „Reba McEntire takes on Beyonce“. Jam!. Sun Media. Посетено на December 21, 2010.
 95. „CMA Awards 2010 live: All the performances as they happen“. Los Angeles Times. Eddy Hartenstein. 10 November 2010. Посетено на 11 November 2010.
 96. „Reba's "If I Were A Boy" Video to World Premiere on Oprah.com“. Reba McEntire Official Website. 2011-02-24. Архивирано од изворникот на 2011-10-01. Посетено на 2011-03-02.
 97. Phillips, Jessica (2010-11-05). „All the Women I Am : Reba McEntire - Reviews - Country Weekly Magazine“. Country Weekly. Посетено на 2010-11-22.
 98. Morse, Steve (2010-11-08). „Reba McEntire, 'All the Women I Am' - The Boston Globe“. The Boston Globe. The New York Times Company. Посетено на 2010-11-22.
 99. Stewart, Allison (2010-11-09). „Album review of Reba McEntire's 'All the Women I Am'. Washington Post. Katharine Weymouth. Посетено на 2010-11-22.
 100. Jurek, Thom. „All The Women I Am - Reba McEntire“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 2010-11-22. Text " AllMusic " ignored (help)
 101. Boldt, Blake (2010-11-11). „Album Review: Reba McEntire – All the Women I Am“. The 9513. Посетено на 2010-11-22. Text " The 9513 " ignored (help)
 102. „Hot Country Songs – Week of November 27, 2010“. Billboard. Prometheus Global Media. 2010-11-27. Посетено на 2010-12-16.
 103. „Hot Country Songs – Week of January 29, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. 2011-11-29. Посетено на 2011-01-22.
 104. „Hot Country Songs – Update“ (PDF). Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-08-12. Посетено на 2011-03-14.
 105. 105,0 105,1 „If I Were a Boy – Single“. Itunes Belgium. Apple Inc. 2008-07-17. Посетено на 2010-05-13.
 106. Knowles, Beyoncé (2008). Album notes for I Am... Sasha Fierce [Deluxe Edition] (Liner Notes) by Beyoncé Knowles, p. 8 [Compact Disc]. New York City, New York: Columbia Records (88607 42884 2).
 107. „Week Commencing 24th November 2008 ~ Issue #978“ (PDF). ARIA Charts. Pandora Archive (980). 2008-11-24. Посетено на 2010-09-12.
 108. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Canadian Hot 100 for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 109. „Nederlandse Top 40–6 December 2008 Week 49“ (холандски). Top 40 Netherlands. 2008-12-06. Архивирано од изворникот на 2011-03-10. Посетено на 2010-12-21.
 110. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard European Hot 100 Singles for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 111. 111,0 111,1 „Deutsche Charts – Singles Top 10–21.11.2008“. Media Control Charts. Hung Medien. Посетено на 2009-07-10.
 112. „Greece Singles Chart (2008-12-21)“. Billboard. 2008-12-21. Посетено на 2010-10-19.
 113. „Rádios Top 40 játszási lista (2009. 02. 23. – 2009. 03. 01.)“. Mahasz (унгарски). Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. Посетено на 2009-10-24.
 114. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Japan Hot 100 for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 115. „UK R&B Chart“. The Official Charts Company. 2010-01-24. Посетено на 2010-01-31.
 116. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot 100 for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 117. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 118. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Hot Dance Club Play for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 119. „Beyonce Album & Song Chart History“. Billboard Pop Songs for Beyonce. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-14. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 120. „Beyoncé – Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на December 11, 2010.
 121. „2009 Singles Accreditations“. Australian Recording Industry Association. 2009-11-30. Посетено на 2010-01-15.
 122. „Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на June 6, 2010.
 123. „IFPI Danmark – 2009“. International Federation of the Phonographic Industry (Denmark). Посетено на June 6, 2010.
 124. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2010-01-15. (германски)
 125. „Chart: Promusicae 06 2009“ (PDF). Productores de Música de España. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-05-21. Посетено на October 5, 2010.
 126. „IFPI Sweden – Guld & Platina – År 2009“ (PDF) (шведски). International Federation of the Phonographic Industry (Sweden). 2009-07-22. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-11-04. Посетено на 2010-03-20.
 127. „2010 Certifications“ (германски). Hung Medien. Посетено на 2010-09-21.
 128. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2008“ (PDF). Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-01-09.
 129. „Pandora Archive Year End Charts 2008“ (PDF). Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-07-19.
 130. Steffen Hung. „Dutch Year end Charts 2008“. MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 131. „Classements-Annuels 2008“ (француски). Syndicat National de l'Édition Phonographique. 2010-07-06. Архивирано од изворникот на 2010-12-24. Посетено на 2010-07-19.
 132. „Germany Top 100 Singles ~ 2008“. Musicharts.net. Архивирано од изворникот на 2019-07-10. Посетено на 2010-07-19.
 133. „2008 Year End Charts“. International Recording Media Association. Посетено на June 17, 2010.
 134. „RIANZ Singles Chart annual“. Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот на 2010-07-10. Посетено на 2010-07-19.
 135. 135,0 135,1 „Swedish Year End Singles Chart“. Sverigetopplistan. Посетено на 2010-02-04.
 136. „Swiss Year End Charts 2008“. Swiss Music Charts. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 137. „Pandora Archive Year End Charts 2009“ (PDF). Australian Recording Industry Association. Pandora Archive. Посетено на 2010-07-19.
 138. „Austria Top 75 Singles of 2009“. Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 139. „Ultratop Belgian Charts 2009“. Ultratop 50. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 140. „Ultratop Belgian Charts 2009“. Ultratop 40. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 141. „Canadian Hot 100 Music Chart“. Billboard Canadian Hot 100 Year End Charts. Prometheus Global Media. 2009-12-31. Архивирано од изворникот на 2012-11-07. Посетено на 2010-07-19. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 142. „Dutch Top 40 Year End“. MegaCharts. Top 40 Web (Netherlands). Посетено на 2010-05-06.
 143. „European Hot 100 Singles ~ 2009“. Musicharts.net. Архивирано од изворникот на 2012-03-02. Посетено на 2010-07-19.
 144. „Best selling physical albums in 2009 in France“ (PDF). Syndicat National de l'Édition Phonographique. стр. 22. Посетено на 2010-01-27.
 145. „Charts Year End: German Singles Chart“. Viva (TV station). Media Control Charts. Посетено на January 15, 2011. Text "Viva]]" ignored (help)
 146. „Éves összesített listák – MAHASZ Rádiós TOP 100 (súlyozott)“. Mahasz. Посетено на 2010-11-09.
 147. „Chart: PROMUSICAE 2009“ (PDF). PROMUSICAE. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-05-21. Посетено на 2010-02-04.
 148. „Swiss Year End Charts 2009“. Swiss Music Charts. Hung Medien. Посетено на 2010-07-19.
 149. „Top 100 Music Hits, Top 100 Music Charts, Top 100 Songs & The Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2010-07-19.
 150. „Top Hip-Hop and R&B Songs & Singles Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот на 2009-12-20. Посетено на 2010-07-19.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 151. „Club Music, Hot Dance Songs, Club Songs, Dance Club Music Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот на 2012-07-20. Посетено на 2010-07-19.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 152. „Top 100 singles of the decade (ARIA)“. Adelaide Now. 2010-01-07. Архивирано од изворникот на 2011-08-13. Посетено на 2010-07-19.
 153. „If I Were a Boy – Single“. Itunes Belgium. Apple Inc. 2008-10-17. Посетено на 2010-05-13.
 154. „If I Were a Boy – Single“. Itunes Australia. Apple Inc. 2008-10-17. Посетено на 2010-05-13.
 155. „If I Were a Boy – Single“. Itunes Australia. Apple Inc. 2008-11-07. Посетено на 2010-05-13.
Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „If I Were a Boy“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).