Прејди на содржината

Dangerously in Love

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Dangerously in Love“
Студиски албум од Бијонсе
Издаденјуни 22 2003 (2003-06-22)
(видете историја на издавање)
Снимен2002–март 2003
Patchwerk Studios
(Атланта, Џорџија)
SugarHill Studios
(Хјустон, Тексас)
South Beach Studios
(Мајами, Флорида)
Baseline Studios, SoHo Studios, Sony Music Studios
(Њујорк Сити, Њујорк)
COE.BE.3 Studios
(Стоун Маунтан, Џорџија)
ЖанрР&Б, соул
Траење69:47
Издавачка куќаColumbia
ПродуцентБијонсе Ноулс, Рич Харисон, Скот Сторч, Миси Елиот, Крег Брокман, Нисан Стјуарт, Брус Вилсон, Focus..., Андреао „Фантастик“ Херд“, Шррод Бернс, Д-Рој, Мр. Б, Нет Адерли, Џр., Ерол „Попи“ Меккала, Џр., Марк Батсон
Бијонсе — Хронологија
Dangerously in Love
(2003)
B'Day
(2006)
Издадени песни од Dangerously in Love
 1. "Crazy in Love"
  Издадена: 28 април 2003
 2. "Baby Boy"
  Издадена: 14 октомври 2003
 3. "Me, Myself and I"
  Издадена: 16 декември 2003
 4. "Naughty Girl"
  Издадена: 30 март 2004

Dangerously in Love е првиот соло студиски албум на американската Р&Б пејачка, Бијонсе Ноулс, издаден на 22 јуни 2003 преку издавачката куќа, Columbia Records. Снимачките сесии за албумот траеле од 2002 со март 2003 во неколку снимачки студија, за време на паузата на нејзината поранешна група Destiny's Child. Албумот е Р&Б и соул-ориентиран, со повеќе брзи песни и балади, а содржи и елементи од хип-хопот и арабиската музика. Иако Ноулс остана дискретна околу прашањето за нејзината интерпретација на песните, музичките автори ги сметале текстовите за нејзините блиски односи со раперот Џеј-Зи во тоа време.

Dangerously in Love ја постигнал целта на Ноулс да стане забележлива соло ѕвезда, како и една од најпознатите дела во снимачката индустрија. Се исчаил на првото место на табелата во САД, Билборд 200, продавајќи 317,000 копии во првата недела. Албумот станал светски комерцијален успех, носејќи ѝ мулти-платинска сертификација во Австралија, Обединетото Кралство и САД. Dangerously in Love добил различни и позитивни критики од музичките критичари по неговото издавње и ѝ донел на Ноулс пет Греми Награди.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]