Best Thing I Never Had

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Best Thing I Never Had“
Best Thing I Never Had.jpg
Сингл од Бијонсе
од албумот 4
Издаден 1 јуни 2011
Текстописец Антонио Диксон, Кенет Едмондс, Лери Грифин Џуниор, Бијонсе Ноулс, Калеб Меккепбел, Патрик Смит, Ши Тејлор
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен МСР Студио, КМА Студио
(Њујорк Сити)
Жанр Р&Б, поп
Должина 3:47
Издавачка куќа Columbia
Продуцент Бејбифејс, S1 и Калеб, Антонио Диксон, Бијонсе Ноулс, Ши Тејлор
Хронологија на синглови на Бијонсе
Run the World (Girls)
(2011)
Best Thing I Never Had
(2011)

Best Thing I Never Had“ е песна од американската пејачка Бијонсе Ноулс од нејзиниот четврт студиски албум, 4 (2011). Била издадена на 1 јуни 2011, преку Columbia Records како вториот сингл од албумот. „Best Thing I Never Had“ е напишана од Патрик „Ј. Ке“ Смит и ко-напишана од Кенет „Бејбифејс“ Едмондс, Symbolyc One, Калеб Меккембел, Атонио Диксон, Ноулс и Ши Тејлор.Р&Б-поп баладата, „Best Thing I Never Had“ содржи текст кој зборува за освета и карма. Не чекајќи да остане со скршено срце, женскиот протагонист ја прикажува својата нова среќа, која ја има добиено откако раскинала со нејзиниот бивш љубовник кој не го познавал чувството на среќа со неа.

Критичките одговори на „Best Thing I Never Had“ биле генерално позитивни, а неколку музички критичари ја споредиле песната со претходниот сингл на Ноулс од 2006 година, „Irreplaceable“. Тие исто така ги пофалиле и вокалите на Ноулс како и текстот на песната. „Best Thing I Never Had“ се има искачено на неколку светски табели. Музичкото видео режирано од Дајан Мартел било премиерно покажано на 7 јуни 2011 година. Во него е прикажана Ноулс на свадбена церемонија.

Позадина и снимање[уреди | уреди извор]

„Best Thing I Never Had“ е напишана од Ноулс и Кенет „Бејбифејс“ Едмондс[1] и Патрик „Ј. Ке“ Смит,[2] а продуцирана од Symbolyc One.[3] Слушачка приватна забава за четвртиот студиски албум на Ноулс била одржана на 12 мај 2011. Ноулс им понудила на присутните преглед на пет песни од новиот албум како и официјалното музичко видео за „Run the World (Girls)“. На забавата, „Best Thing I Never Had“ била една од петте песни кои им биле прикажани на избраната група обожаватели.[4] На 1 мај 2011, песна наречена „End of Time“ протекла на интернет како демо[5] додека целосното демо на песната, со Ноулс која му се исповеда на нејзиниот љубовник, протекло на 20 мај 2011, со тагот „само за користење на интернет“.[6][7] Неколку мрежни места, вклучувајќи ја и MTV News почнале да известуваат потенцијален следбеник на водечкиот сингл, „Run the World“.[8] Сепак, тие шпекулации биле засенети со издавањето на промоционалниот сингл, „1+1“ на 25 мај 2011.[9] Во почетокот на јуни 2011, Columbia Records изјавила дека „1+1“ нема да биде испратен до радијата, а „Best Thing I Never Had“ служел како вториот сингл од 4, следејќи го „Run the World“.[10]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Ноулс за првпат ја извела „Best Thing I Never Had“ во живо на концерт во Палаис Никаија во Ница, Франција на 20 јуни 2011.[11] Таа исто така ја извела песната на Гластонбери Фестивалот од 2011 година на 26 јуни.[12] На 28 јуни 2011, Ноулс ја извела „Best Thing I Never Had“ на финалето на X Factor во Франција.[13]

Формати и списоци на песни[уреди | уреди извор]

 • Дигитално спуштање[14]
 1. „Best Thing I Never Had“ – 4:12
 • Германски ЦД сингл[15]
 1. „Best Thing I Never Had“ – 4:13
 2. Run the World (Girls)“ (Клуб Ремикс на Kaskade) – 5:03

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Кредитите се земени од долните забелешки на албумот 4.[16]

 • Серге Нудел – инженер асистент
 • Symbolyc One – продуцент, текстописец
 • Роб Сучески – гитара
 • Патрик „Ј. Ке“ Смит – текстописец
 • Ши Тејлор – продуцент, текстописец
 • Пит Волфорд – инженер асистент
 • Џордан „Диџеј Свивел“ Јанг – снимач

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат
Австралија[17] 1 јуни 2011 Дигитално спуштање
Канада[18]
Нов Зеланд[19]
САД[14]
Австрија[20] 9 јули 2011
Белгија[21]
Бразил[22]
Данска[23]
Финска[24]
Франција[25]
Германија[26]
Ирска[27]
Италија[28]
Холандија[29]
Норвешка[30]
Португалија[31]
Шпанија[32]
Шведска[33]
Швајцарија[34]
Германија[15] 8 јули 2011 ЦД сингл

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dinh, James (June 1, 2011). „Beyonce Premieres 'Best Thing I Never Had'. MTV News. MTV Networks. Посетено на June 1, 2011.
 2. Gyant (June 3, 2011). "Best Thing I Never Had" Songwriter Inspired by Beyonce“. BET News. BET Networks. Посетено на June 4, 2011.
 3. „New Music: Beyoncé – 'Best Thing I Never Had'. Rap-Up. Devin Lazerine. June 1, 2011. Посетено на June 2, 2011.
 4. MTV News Staff (May 11, 2011). „Beyonce Previews 4, 'Run The World (Girls)' Video“. MTV News. MTV Networks. Посетено на June 2, 2011.
 5. „Listen To Snippets Of Beyonce's Supposed Next Single "End Of Time" | Music News, Reviews, and Gossip on“. Idolator. Buzz Media. May 1, 2011. Посетено на June 6, 2011.
 6. „Beyonce Will Love You "Till The End Of Time" In New Single“. Idolator. Buzz Media. May 20, 2011. Посетено на June 6, 2011.
 7. Buchanan, Kyle (May 21, 2011). „Listen to Beyoncé's Next Single, 'Till the End of Time' - Vulture“. New York. New York Media Holdings. Посетено на May 24, 2011.
 8. Dinh, James (June 1, 2011). „Beyonce's 'Till The End Of Time' Hits The Internet“. MTV News. MTV Networks. Посетено на June 1, 2011.
 9. Corne, Lewis (May 26, 2011). „Beyoncé releases new song '1+1'. Digital Spy. Hachette Filipacchi Médias. Посетено на June 6, 2011.
 10. Trust, Gary (June 1, 2011). 'Idols' Scott McCreery & Laura Alaina Top Hot 100 Debuts, Adele Still No. 1“. Billboard. New York: Prometheus Global Media. Посетено на June 6, 2011.
 11. „Beyonce Invades the Stage at European Concert Kickoff (Video)“. Rap-Up. June 20, 2011. Посетено на July 1, 2011.
 12. „Beyonce covers Kings Of Leon and Prince at Glastonbury“. IPC Media (Time Inc.). 2011-06-27. Посетено на 2011-06-27. Text "workNME" ignored (help)
 13. Littlejohn, Georgina (June 29, 2011). „Beyonce gyrates on the judges' table on X Factor France“. Daily Mail. Посетено на June 30, 2011.
 14. 14,0 14,1 „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 2, 2011.
 15. 15,0 15,1 „Beyoncé - Best Thing I Never Had - Sony Music Entertainment Germany GmbH“. Sony Music Entertainment Germany GmbH. Архивирано од изворникот на 2011-06-26. Посетено на 2011-07-10.
 16. (2011) Album notes for 4 by Beyoncé Knowles. Columbia Records.
 17. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 6, 2011.
 18. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на 6 јуни 2011.
 19. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 6, 2011.
 20. „Best Thing I Never Had - Single“ (германски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 21. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 22. „Best Thing I Never Had - Single“. Sonora.com. Посетено на June 9, 2011.
 23. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 24. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 25. „Best Thing I Never Had - Single“ (француски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 26. „Best Thing I Never Had - Single“ (германски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 27. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 28. „Best Thing I Never Had - Single“ (италијански). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 29. „Best Thing I Never Had - Single“ (холандски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 30. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 31. „Best Thing I Never Had - Single“ (португалски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 32. „Best Thing I Never Had - Single“ (шпански). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 33. „Best Thing I Never Had - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.
 34. „Best Thing I Never Had - Single“ (германски). iTunes Store. Apple Inc. Посетено на June 26, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]