Radio (песна на Бијонсе Ноулс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Radio“
Песна од Бијонсе од албумот I Am... Sasha Fierce
Снимен 2007–2008
Жанр Еуропоп, техно, синтпоп, електропоп, денс-поп
Должина 3:38
Куќа Columbia
Текст Бијонсе Ноулс, Џејмс Шефер, Рико Лов, Двејн Несмит
Продуцент Џим Џонсин
I Am... Sasha Fierce список на песни
Single Ladies (Put a Ring on It)
(1)
"Radio"
(2)
Diva
(3)

Radio“ е песна од американската пејачка Бијонсе Ноулс земена од нејзиниот трет студиски албум, I Am... Sasha Fierce (2008). Забрзаната еуропоп песна била компонирана од Ноулс, Рико Лов, Двејн Несмит и Џим Џонсин. „Radio“ користи влијанија од '1980тите жанрови на синтпоп, еуропоп, електро и техно. Во песната Ноулс прикажува врска меѓу помлада девојака и нејзината љубов кон песните на радио.

„Radio“ добил позитивен прием од повеќето музички критичари кои гоо пофалиледделувањето на Ноулс од нејзиниот Р&Б стил. Некои критичари дури ја пофалиле ранетоста како и оригиналноста на песната и ја избрале како една од најдобрите песни на стандардното и делукс изданието на албумот. Во септември 2009, „Radio“ била искористена за да се проовира холандската станица 'Radio 538' и тогаш песната се искачила на четиринаесеттото место на Холандски Топ 40 синглови. Исто така се искачила и на петтото место на Холандксата Урбана Табела.

Продукција и композиција[уреди | уреди извор]

„Radio“ е напишана од Џејмс Шефер, Рико Лов, Двејн Несмит и Ноулс, а продуцирана од Џим Џонсин, продуцентот на „Sweet Dreams“.[1] Според листот со музика објавен на Musicnotes.com од Hal Leonard Corporation, „Radio“ е забрзана песна поставена во вообичаено време, компонирана во „виваче“ темпо,[1] in the key of D major.[1] Ја следи акордната прогресија Bm–G–D–A/C♯, а гласот на Ноулс се протега од A3 до E5.[1] Во песната, Ноулс ја прикажува врската мешу девојка и нејзината љубов кон песните кои се пуштани на радио,[2] прикажани во текстот: „Ти си единствениот кој Тато ми го дозволи да го чувам во мојата заторена соба / Бевме сами / И мама никогааш не се лутеѓе кога ќе го слушнеше како прави бум / Видејќи знаеше дека ние сме во зоната...“.[3] Таа го објаснила концептот нес песната на нејзината официјална страница:

Песната содржи забрзан танцувачки техно ритам, поразличен од претходниот стил на Ноулс.

Проблеми со пуштањето? Помош.

Изгледа како добра снимка, но кога го слушате текстот во него се работи за моето растење. Во мојата куќа, јас не одев на забави и не ги правев сите работи кои другите тинејџерки ги праве, бидејќи бев заљубена во моето радио и во мојата музика. Толку бев заљубена во моето радио што моите родители беа среќни што јас правев нешто позитивно.[4]

„Radio“ е поразлична од вообичаениот Р&Б материјал по кој е позната Ноулс.[5] Има влијанија од синтпопот од '1980тите,[6] Еуропоп,[7] електро,[8] и техно.[9] „Radio“ содржи тресечки ритам со навредувачки став. Во дополнение неговите драм енд бејс и техно или хаус прават освежувачки звук ,[5] кој според Џејмс Рид од The Boston Globe, ја прави песната „совршена за ноќ во клубот.“[10] Текстот прикажува љубов испеана со сензуален вокален аранжман и е дел од нејзиното алтер его Саша Фирс.[11] Повеќето критичари забележале дека текстот може да се однесува на „љубовна песна[12] поради „услови на ироничен тестамент на бескрајната љубов“.[11] Некоку музички критичари вклучувајќи го и Бен Вестхоф од OC Weekly, забележале дека „Radio“ е слиен со синглот на Ријана, „Umbrella“ поради фактот што песната на Ноулс е поставена во „синтисајзери ви стил на [19]80тите.“[13]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Песната добила генерално позитивни критики од музичките критичари кои го пофалиле краткото одделување на Ноулс од вообичаениот Р&Б стил, а исто така и ја пофалиле оригиналноста и вистинитоста на песната. Леа Гринблат од Entertainment Weekly, која воопшто не била импресионирана од песната „Diva“, ја пофалила „заострениот [и] Еуропоп ритам“ на „Radio“ и рекла дека песната „експертно го пофаќа чувството на мочињата и девојките за танцувачкиот под“.[7] Алексис Перидис од The Guardian ја забележал поставеноста на песната со синтпопот од 1980тите и дополнила дека „Radio“ може да биде помалку споредена со постарите соул примероци како „Crazy in Love“ (2003) и „Suga Mama“ (2007), поради фактот дека нејзиниот вокален стил е слиќен со женските појачки од 1960тите. Сепак тој завршил велејќи дека „Radio“ е „неодолива поп песна.“[6] Колин Мекгир од PopMatters ја пофалил диверзијата на Ноулс од нејзиниот вообичаен Р&Б стил, пишувајќи дека „Radio“ е нов, поразличен и интересен акт кој ја носи Ноулс до „пат кој е многу поразличен од оној кој го имаме видено“. Тој шпдоцна рекол дека чувството на драм енд бејс и техно како и хаус на песната е освежувачко и може дури да сугерира на „поскапа и експерименталнa страна на нејзиниот следен албум.“[5] Џејмс Рид од The Boston Globe ја нарекол песната „забавна“ и забележал дека електро-поп звукот на „Radio“ е песна која повеќе би ѝ одговарала на Ријана.[10]

Дерил Стердан, пишувајќи за канадската веб страница Jam!, го забелеѓал невообичаениот електро денс-попстил на Ноулс во песната и покажал почитување. Тој исто така рекол дека песната звучела повеќе како нешто што Мадона би го пеела.[8] Сал Кинкемани од Slant Magazine ја одбрал „Radio“за најдобра песна на стандардното и делукс изданието, изјавувајќи дека тоа е најубедливата љубовна песна на целиот албум.[3] Даниел Брокман од The Phoenix ја опишал „Radio“ како „најубедливата песна“ на албумот и го пофалил нејзините „услови на иронични тестаменти до бескрајната љубов и зинизмот на личноста 'Саша Фирс', [која] е со гласови испеани во електронски ситем.“[11] Ова било повторено од Ејми Линден од Вајб магазинот, која напишала дека електропопот и љубовната музика на „Radio“ кажува приказна за алтер егото на Ноулс.[12] Слично, Нана Екуа Бру-Хејмонд од The Village Voice рекла дека „Radio“ „покажува [дека] Саша [е] само добра девојка која игра дека е жестока.“[14] Талија Крајнес од BBC Online кажала дека електро ритамот на „Radio“ ја прави песна која се изделува како најголема на I Am... Sasha Fierce.[15] За разлика од него, Матос Микеланџело од The A.V. Club рекол дека „Radio“ звучи како „срамна маркетинг“ песна на програмирачките режисери.[16]

Табели и настапи во живо[уреди | уреди извор]

На 19 септември, 2009, „Radio“ се искачила на Dutch Top 40 на триесет и првото место, откако бил искористен за да се промовира локалната радио станица.[17] По три недели ја постигнала највисоката позиција на четиринаесеттото место на 10 октомври, 2009.[18] Се искачила на петтото место на холандските урбани табели.[19]

Ноулс ја изведувала песната не нејзината I Am... Турнеја. ВО дополнени на нејзините настапи на турнеите, таа извела акустична верзија во Сингапур за одделението за деца со рак.[20] Во септември 2009, „Radio“ била искористена за промоцијата на холандската станица 'Radio 358'.[21] Песната била вклучена на нејзиниот абум во живо I Am... World Tour, како тринаесетта песна.[22]

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Извор:[23]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Највисока
позиција
Холандски Топ 40[18] 14
Холандска Урбана Табела[19] 5

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Radio digital sheet music (Digital Download)“, „MusicNotes.com“, Hal Leonard Corporation.
 2. J. Freedom du Lac (18 ноември 2008). „Beyoncé's More Fun When She's 'Fierce'“. The Washington Post. Katharine Weymouth. http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/11/17/AR2008111703099.html. посет. 16 јануари 2011 г. 
 3. 3,0 3,1 "Cinquemani, Sal. (2008-11-12) Review: I Am... Sasha Fierce. Slant Magazine. Retrieved on 2009-11-11.
 4. (Posted: 2008) (13 октомври 2009). „Beijing date announced for Beyonce's "I AM..." world tour“. China Daily. Communist Party of China. http://www.chinadaily.com.cn/showbiz/2009-10/13/content_8788039_4.htm. посет. 5 јануари 2011 г. 
 5. 5,0 5,1 5,2 McGuire, Colin. (2009-02-09) Review: I Am... Sasha Fierce. PopMatters. Retrieved on 2009-11-11.
 6. 6,0 6,1 Petridis, Alexis. (2008-11-14) Review: I Am... Sasha Fierce. The Guardian. Guardian News and Media. Retrieved on 2009-11-11.
 7. 7,0 7,1 Greenblatt, Leah. (2008-11-05) Review: I Am... Sasha Fierce. Entertainment Weekly. Time Inc.. Retrieved on 2009-11-11.
 8. 8,0 8,1 Sterdan, Darryl. „Review Album: Beyoncé - I Am... Sasha Fierce“. 'Jam!'. Sun Media. http://jam.canoe.ca/Music/Artists/B/Beyonce/AlbumReviews/2008/11/18/7453821-sun.html. посет. 11 декември 2010 г. 
 9. Hoard, Christian. (2008-11-18) Review: I Am... Sasha Fierce. Rolling Stone. Jann Wenner. Retrieved on 2009-11-11.
 10. 10,0 10,1 James Reed (18 ноември 2008). „Beyoncé branches out“. The Boston Globe. The New York Times Company. http://www.boston.com/ae/music/articles/2008/11/17/beyonceacute_branches_out/?page=2. посет. 7 јануари 2011 г. 
 11. 11,0 11,1 11,2 Daniel Brockman (2 декември 2008). „Beyoncé | I Am . . . Sasha Fierce - CD Reviews - Boston Phoenix“. The Phoenix. Phoenix Media/Communications Group. http://thephoenix.com/Boston/Music/72987-BEYONCe-I-AM-SASHA-FIERCE/. посет. 31 декември 2009 г. 
 12. 12,0 12,1 Linden, Amy (18 ноември 2008). „Beyoncé: I Am...Sasha Fierce“. Vibe. InterMedia Partners. http://www.vibe.com/music/revolutions/2008/11/beyonce_i_am_sasha_fierce_review/. посет. 19 ноември 2008 г. 
 13. Ben Westhoff (20 ноември 2008). „[CD Review Beyoncé, 'I Am . . . Sasha Fierce' (Columbia)“]. OC Weekly. Village Voice Media. http://www.ocweekly.com/2008-11-20/music/cd-review-beyonce/. посет. 7 јануари 2011 г. 
 14. Brew-Hammond, Nana Ekua. (2008-12-17) Review: I Am... Sasha Fierce. The Village Voice. Michael Cohen. Retrieved on 2009-11-11.
 15. Kraines, Talia. „Beyoncé I Am...Sasha Fierce Review“, „BBC“, BBC Music, 17 ноември 2008 (посет. 3 октомври 2010 г).
 16. Michaelangelo Matos (17 ноември 2008). „Music - Album Review - Beyoncé: 'I Am... Sasha Fierce'“. The A.V. Club. The Onion. http://www.avclub.com/articles/beyonce-i-am-sasha-fierce,6733/. посет. 20 јуни 2010 г. 
 17. „Nederlandse Top 40 – 19 September 2009 Week 38“ (на dutch). Top 40 Netherlands. 17 октомври 2009. http://www.top40.nl/index.aspx?&jaar=2009&maand=12&week=38. посет. 2 јануари 2011 г. 
 18. 18,0 18,1 „Nederlandse Top 40 – 17 October 2009 Week 41“ (на dutch). Top 40 Netherlands. 17 октомври 2009. http://www.top40.nl/index.aspx?&jaar=2009&maand=12&week=41. посет. 2 јануари 2011 г. 
 19. 19,0 19,1 „Official Urban Chart Top 100“. MegaCharts Urban Top 100. Week 44, 2009. http://www.urbantop100.nl/?week=44. посет. 10 јуни 2010 г. 
 20. „Kanaal van draftboardAN“. YouTube. http://www.youtube.com/user/draftboardAN#play/all/uploads-all/2/vXXhkkAi9h4. посет. 31 декември 2009 г. 
 21. „Radio 538: TV Commercial“. YouTube. 2 септември 2009. http://www.youtube.com/watch?v=3D_4wUC-K6k&feature=channel_page. посет. 31 декември 2009 г. 
 22. „I Am...World Tour“. Amazon Germany Amazon Inc. http://www.amazon.de/dp/B00496OIYK. посет. 15 ноември 2010 г. 
 23. Knowles, Beyoncé (2008). Album notes for I Am... Sasha Fierce [Deluxe Edition] (Liner Notes) by Beyoncé Knowles, p. 12 [Compact Disc]. Los Angeles, California: Columbia Records (88607 42884 2).