Umbrella

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Umbrella
Umbrella-rihanna.jpg
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl Gone Bad
Издаден 29 март 2007
Формат ЦД Сингл, макси сингл, дигитален даунлоад
Снимен февруари 2007
Жанр Поп, Р&Б, хип-хоп
Должина 4:35 (Верзија на албумот)
4:14 (Радио уредување)
Издавачка куќа Def Jam Recordings
Композитор The-Dream, Трики Стјуарт, Кук Херел, Jay- Z
Продуцент Трики Стјуарт, Кук Херел
Хронологија на синглови на Ријана
„Roll It“
(2007)
Umbrella
(2007)
Shut Up and Drive
(2007)

Umbrella е песна со брзо Р&Б темпо изведена од страна на Ријана заедно со Jay- Z од албумот Good Girl Gone Bad на Ријана. Напишана е од страна на Трики Стјуарт, Кук Херел и Jay- Z. Релизирана е на 29 март 2007 како дигитален даунлоад и сингл. Песната стана многу успешна во голем број на земји низ светот и го зазеде првото место. Нејзиното траење изнесува 4 минути и 35 секунди.

Реализација[уреди | уреди извор]

Авторите на „Umbrella“ ја имале понудено песната на голем број продукциски куќи пред Ријана конечно да ја прифати и да ја сними. Песната најпрво и била понудена на Бритни Спирс која што ја одбила. Иако официјално е реализирана на 29 март во некои делови на САД била пуштена ден пред нејзината реализација. Во Велика Британија како дигитален даунлоад синглот е реализиран на 14 Мај.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Ријана обоена со сива боја во музичкото видео за „Umbrella“

Музичкото видео за „Umbrella“ е режирано од страна на Крис Еплбаум на 13 април 2007. Премиерно беше прикажана на 26 април на web страната thisisrihanna.com[1]. Видеото е официјално реализирано на 11 мај и го достигнува првото место за осум недели.

Во видеото се појавува и Jay-Z кој рапува на почетокот. Ријана е покажана тогаш како пее во место зачадено со гас. Во првиот рефрен Ријана оди низ дождот. Во вториот дел таа танцува со чадор на различни места. Подоцна таа обоена целата во сиво и позира во неколку позиции додека е тотално гола. На крајот на видеото Ријана повторно танцува со чадор додека се наоѓа во туш од кој излегуваат искри во вид на дожд.

Формати и список на песни[уреди | уреди извор]

Umbrella[уреди | уреди извор]

САД промо сингл ; само ЦД сингл
 1. "Umbrella" featuring Jay-Z (радио уредување) - 4:14
 2. "Umbrella" (не рап верзија) - 4:00
Австралиски, Европски ЦД сингл
 1. "Umbrella" (радио уредување) - 4:14
 2. "Umbrella" (Seamus Haji & Paul Emanuel радио уредување) - 3:59
ЕУ зголемен макси-ЦД сингл
ГР зголемен ЦД сингл
 1. "Umbrella" (радио уредување) - 4:14
 2. "Umbrella" (Seamus Haji & Paul Emanuel ремикс) - 4:01
 3. "Umbrella" (The Lindbergh Palace ремикс) - 7:54
 4. "Umbrella" (видео)
Американска 12" плоча

Страни A & B

 1. "Umbrella" (радио уредување) - 4:14
 2. "Umbrella" (радио инструментал) - 4:17
Европска 12" плоча

Страна A

 1. "Umbrella" (Seamus Haji & Paul Emanuel ремикс) - 4:01

Страна B

 1. "Umbrella" (радио уредување) - 4:14
 2. "Umbrella" (инструментал) - 4:37

Umbrella: Ремикски[уреди | уреди извор]

Американски, Бразилски промо ЦД сингл
 1. "Umbrella" (Seamus Haji & Paul Emanuel радио уредување) - 3:59
 2. "Umbrella" (Jody Den Broeder Lush радио уредување) - 4:42
 3. "Umbrella" (Jody Den Broeder Destruction радио уредување) - 4:25
 4. "Umbrella" (The Lindbergh Palace радио уредување) - 3:54
 5. "Umbrella" (Seamus Haji & Paul Emanuel Клуб ремикс) - 6:35
 6. "Umbrella" (Jody Den Broeder Lush Клуб ремикс) - 9:11
 7. "Umbrella" (Jody Den Broeder Destruction Remix) - 7:56
 8. "Umbrella" (The Lindbergh Palace ремикс) - 7:54
 9. "Umbrella" (The Lindbergh Palace Dub ремикс) - 6:46
Британски промо ЦД сингл
 1. "Umbrella" (Seamus Haji Клуб микс) - 6:37
 2. "Umbrella" (Jody Den Broeder Клуб микс) - 9:13
 3. "Umbrella" (The Lindbergh Palace ремикс) - 7:54
 4. "Umbrella" (Jody Den Broeder Electric Клуб ремикс) - 7:57
 5. "Umbrella" (The Lindbergh Palace Dub ремикс) - 6:46
 6. "Umbrella" (Seamus Haji радио уредување) - 4:01
 7. "Umbrella" (The Lindbergh Palace радио уредување) - 3:54

Наводи[уреди | уреди извор]