California King Bed

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„California King Bed“
California King Bed.jpg
Сингл од Ријана
од албумот Loud
Издаден 13 мај, 2011
Текстописец Ендру Хар, Џермен Џексон Прискила Ренеја, Алекс Деликата
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен 2010
We The Best Studios,
(Мајами, Флорида);
Burst HQ,
(Милвауке, Висонзин)
Жанр Рок[1][2]
Должина 4:11
Издавачка куќа Def Jam
Продуцент The Runners
Хронологија на синглови на Ријана
Man Down
(2011)
California King Bed
(2011)

California King Bed“ е песна на барбадоската пејачка/тексописец Ријана, вклучена во нејзиниот петти студиски албум, Loud (2010). Песната е напишана од The Runners, Прискила Ренеја и Алекс Деликата, а продуцирана од продукциското дуо The Runners. Била испратена на Хот АЦ радијата во САД на 16 мај, 2011 а на мејнстрим радијата на 31 мај, 2011 како шест сингл од албумот во САД. „California King Bed“ исто така служи како четврт интернационален сингл од албумот. Песната се наоѓа на рекламата од Ниве] во 2011 наречена „100 Години Грижа на Кожата3.[3]

Позадина и издавање[уреди | уреди извор]

Од почетокот на март, 2011, Ријана ги прашала нејзините фанови да ѝ помогнат да го избере нејзиниот нов сингл. Таа преку твитер ги прашала фановите да одберат меѓу „Cheers (Drink to That)“, „Man Down“, „California King Bed“ и „Fading“. За најпопуларниот избор би се снимило видео кон крајот на март, 2011.[4] На 12 март, 2011 било потврдено дека фановите к=ја одбрале песната „California King Bed“ да биде следниот сингл од албумот[5] Но во САД, „Man Down“ била издадена на радијата пред „California King Bed“.[6] Сепак како што било изјавено, „California King Bed“ служел за четврт интернационален сингл од албумот.[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rihanna brings her 'California King Bed' to 'Idol'“. USA Today. 14 април 2011. http://content.usatoday.com/communities/idolchatter/post/2011/04/rihanna-brings-her-california-king-bed-to-idol/1. посет. 28 април 2011 г. 
  2. „Rihanna Hops Into ‘California King Bed’ on Tonight’s ‘American Idol’“. Pop Crush. http://popcrush.com/rihanna-california-king-bed-american-idol/. посет. 28 април 2011 г. 
  3. „California King Bed Featured in Nivea's TV AD!“. Rihannanow.com. http://www.rihannanow.com/story/news/california-king-bed-featured-niveas-tv-ad. посет. 24 мај 2011 г. 
  4. „Rihanna Asks Fans To Help Choose Her Next Single | Rihanna | News | MTV UK“. Mtv.co.uk. 1 март 2011. http://www.mtv.co.uk/artists/rihanna/news/260355-rihanna-new-single-loud-v-festival-eminem. посет. 2 април 2011 г. 
  5. Saturday, March 12 2011, 10:27 GMT (12 март 2011). „Music - News - Rihanna announces next single“. Digital Spy. http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a308595/rihanna-announces-next-single.html. посет. 2 април 2011 г. 
  6. „Rihanna switches new single release dates?“. Digital Spy. 27 април 2011. http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a316646/rihanna-switches-new-single-release-dates.html. посет. 27 април 2011 г. 
  7. „Singles Release Diary“. Digital Spy. архивирано од оригиналот на 5 мај 2011. http://www.webcitation.org/5yRMEHEvD. посет. 5 мај 2011 г. 
  8. „California King Bed Germany Release“. Universal Music.com. 17 мај 2011. http://www.universal-music.de/musik/rihanna/detail/product/175943/california-king-bed/. посет. 18 мај 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]