Прејди на содржината

Disturbia

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Disturbia“
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl Gone Bad:Reloaded
Издаден 17 Јуни, 2008 (САД, Канада)
22 Јули, 2008 (ВБ) (само даунлоад)
2 Септемрви, 2008 (Италија)
3 Октомври, 2008 (Германија)
20 Октомври, 2008 (Франција)
22 Октомври, 2008 (Јапонија)
Формат ЦД сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2008
Жанр Денс- поп
Должина 3:58
Издавачка куќа SRP/Def Jam
Композитор Роберт Ален, Андре Мерит, Крис Браун[1]
Продуцент Брајан Кенеди
Хронологија на синглови на Ријана
"If I Never See Your Face Again"
(2008)
"Disturbia"
(2008)
"Live Your Life"
(2008)

Disturbia e поп песна од ре-реализираната верзија на третиот албум на Ријана насловена како Good Girl Gone Bad:Reloaded. Таа е трет сингл од ре- реализацијата после, „Take a Bow“ и „If I Never See Your Face Again“. Песната е напишана од страна на Роберт Ален, Андре Мерит и Крис Браун, а продуцент е Брајан Кенеди. Песната доби номинација за „Најдобра Денс Песна“ на 51-те Греми награди.

„Disturbia“ беше комерцијален успех, и се искачи на највисокото прво место во Белгија (Фландрија) и Нов Зеланд исто така стана и топ-тен хит во повеќе од дваесет држави вклучувајќи ги Австралија, Канада и Обединетото Кралство. Песната се искачи и стоеше на врвот на американскиот Билборд Хот 100 табела за време од две недели, а со тоа стана третиот број еден сингл на Ријана од албумот Good Girl Gone Bad и четврт од сите на Хот 100. Придружувачката музика за спотот на „Disturbia“ беше режирана од страна на Ентони Мандлер, којшто ја вметнува Ријана во различни локации како на пример затворска ќелија и гасна комора. Ријана регуларно ја изведува „Disturbia“ по своето издавање на многу тури и настапи во живо.

Табели и сертификации

[уреди | уреди извор]

Неделни табели

[уреди | уреди извор]
Табела (2008) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[2] 6
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[3] 4
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[4] 1
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[5] 4
Канада (Канадски Хот 100)[6] 2
Чешка (IFPI)[7] 10
Данска (Tracklisten)[8] 4
Европски Хот 100 Синглови[9] 2
Финска (Suomen virallinen lista)[10] 2
Франција (SNEP)[11] 3
Германија (Media Control AG)[12] 5
Унгарија (Rádiós Top 40)[13] 4
Ирска (IRMA)[14] 4
Италија (FIMI)[15] 14
Холандија (Холандски Топ 40)[16] 10
Нов Зеланд (RIANZ)[17] 1
Норвешка (VG-lista)[18] 3
Словачка (IFPI)[19] 7
Шпанија (PROMUSICAE)[20] 10
Шведска (Sverigetopplistan)[21] 4
Швајцарија (Media Control AG)[22] 4
Британски Синглови (The Official Charts Company)[23] 3
САД Билборд Хот 100[24] 1
САД Хот Денс Клуб Песни (Billboard)[25] 1
САД Поп Песни (Billboard)[26] 1

Сертификации

[уреди | уреди извор]
Држава Сертификација
Австралија Платина[27]
Белгија Злато[28]
Данска Платина[29]
Нов Зеланд Платина[30]
Шпанија Gold[31]
Шведска Злато[32]
Обединето Кралство Сребро[33]
САД 4× Платина[34]
 1. „ASCAP ACE Search Results: Disturbia“. Архивирано од изворникот на 2009-08-04. Посетено на 2009-08-17.
 2. "Australian-charts.com – Rihanna – Disturbia". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 3. "Rihanna – Disturbia Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 4. "Ultratop.be – Rihanna – Disturbia" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2010-09-19.
 5. "Ultratop.be – Rihanna – Disturbia" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2010-09-19.
 6. "Rihanna Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2010-09-19.
 7. "ČNS IFPI" (на чешки). Hitparáda – Radio Top100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 200837 into search. Retrieved 2010-09-19.
 8. "Danishcharts.com – Rihanna – Disturbia". Tracklisten. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 9. "Rihanna Album & Song Chart History" European Hot 100 for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2010-09-19.
 10. "Finnishcharts.com – Rihanna – Disturbia". Suomen virallinen lista. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 11. "Lescharts.com – Rihanna – Disturbia" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 12. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved 2010-09-19.
 13. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. Retrieved 2010-09-19.
 14. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved 2010-09-19.
 15. "Italiancharts.com – Rihanna – Disturbia". Top Digital Download. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 16. "Nederlandse Top 40 – week 39, 2008" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved 2010-09-19.
 17. "Charts.org.nz – Rihanna – Disturbia". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 18. "Norwegiancharts.com – Rihanna – Disturbia". VG-lista. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 19. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 200838 into search. Retrieved 2010-09-19.
 20. "Spanishcharts.com – Rihanna – Disturbia" Canciones Top 50. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 21. "Swedishcharts.com – Rihanna – Disturbia". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 22. "Rihanna – Disturbia swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved 2010-09-19.
 23. "Chart Stats – Rihanna – Disturbia" UK Singles Chart. Chart Stats. Retrieved 2010-09-19.
 24. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2010-09-19.
 25. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard Hot Dance/Club Play for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2010-09-19.
 26. "Rihanna Album & Song Chart History" Billboard Pop Songs for Rihanna. Prometheus Global Media. Retrieved 2010-09-19.
 27. „ARIA Charts - Accreditations - 2008 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-10-11.
 28. „Gold and Platinum Certifications – Singles – 2009“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2010-10-11.
 29. „Tracklisten Top 40“. Tracklisten. IFPI Denmark. Архивирано од изворникот на 2012-08-16. Посетено на 2009-11-25.
 30. „Latest Gold / Platinum Singles“. RadioScope. Recording Industry Association of New Zealand. 2009-08-23. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2010-09-18.
 31. „Promusicae - Certified Awards Search“ (шпански). Productores de Música de España. Посетено на 2010-10-11.
 32. „Sverigetopplistan: Rihanna – Disturbia“ (To access certification, one must search (Sök) for "Disturbia" or "Disturbia Rihanna" and click the "Visa" button.) (шведски). Sverigetopplistan. Grammofonleverantörernas förening. Посетено на 2010-05-04.
 33. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2010-10-11.[мртва врска]
 34. „RIAA - Gold & Platinum: Disturbia“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на 2012-08-16. Посетено на 2011-01-07.