Прејди на содржината

Хот Денс Клуб Песни

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хот Денс Клуб Песни (анг. Hot Dance Club Songs) табелата од Билборд[1] (позната и како Club Play Singles, а порано позната како Hot Dance Club Play и Hot Dance/Disco) е неделна национална табела на песни кои се најпопуларни во американското диско. Собирани се од диџеи кои прво морат да поминат одредени критериуми за да поднесуваат песни на Билборд.

Моменталната број-еден песна на табелата Хот Денс Клуб Песни од 4 јуни 2011 е „Original Sin“ од INXS заедно со Роб Томас и Диџеј Јалеидис[2]

Табелатни пресвртници[уреди | уреди извор]

  • Артисти со најмногу број-еден хитови на Хот Денс Клуб Песни:
1. Мадона — 40[3]
2. Џенет Џексон — 19[3]
3. Дона Самер1 — 16[4]
4. Мараја Кери — 15 (изедначено)[3]
4. Кристин В — 15 (изедначено)[3]
6. Бијонсе Ноулс — 14[5]
6. Ријана — 14[6]
8. Витни Хјустон — 13[5]
9. Дебора Кокс — 10 (изедначено)[7]
9. Pet Shop Boys — 10 (изедначено)[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Trust, Gary (June 12, 2009). „Ask Billboard“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Архивирано од изворникот на 2009-06-16. Посетено на 2009-06-12.
  2. „Chart Highlights: Adult Contemporary, Country Songs & More“. Billboard. Nielsen Business Media. Посетено на 2011-05-23.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Trust, Gray. „The Power Of Kristine W“. Billboard. Посетено на 2010-03-02.
  4. Trust, Gray. „Ask Billboard: Is 'Idol' Ruining Rock?“. Billboard. Посетено на 2010-03-05.
  5. 5,0 5,1 Trust, Gray. „Chart Beat Wednesday: Diva Domination“. Billboard. Посетено на 2010-04-28.
  6. Rihanna Hot Dance Club Songs chart history, Billboard.com
  7. Deborah Cox Hot Dance Club Songs chart history, Billboard.com
  8. Trust, Gray. „Chart Beat Wednesday: Straight No Chaser, Tim McGraw, Depeche Mode“. Billboard. Посетено на 2009-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]