Хот Денс Клуб Песни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хот Денс Клуб Песни (анг. Hot Dance Club Songs) табелата од Билборд[1] (позната и како Club Play Singles, а порано позната како Hot Dance Club Play и Hot Dance/Disco) е неделна национална табела на песни кои се најпопуларни во американското диско. Собирани се од диџеи кои прво морат да поминат одредени критериуми за да поднесуваат песни на Билборд.

Моменталната број-еден песна на табелата Хот Денс Клуб Песни од 4 јуни, 2011 е „Original Sin“ од INXS заедно со Роб Томас и Диџеј Јалеидис[2]

Табелатни пресвртници[уреди | уреди извор]

  • Артисти со најмногу број-еден хитови на Хот Денс Клуб Песни:
1. Мадона — 40[3]
2. Џенет Џексон — 19[3]
3. Дона Самер1 — 16[4]
4. Мараја Кери — 15 (изедначено)[3]
4. Кристин В — 15 (изедначено)[3]
6. Бијонсе Ноулс — 14[5]
6. Ријана — 14[6]
8. Витни Хјустон — 13[5]
9. Дебора Кокс — 10 (изедначено)[7]
9. Pet Shop Boys — 10 (изедначено)[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]