Hot R&B/Hip-Hop Songs

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни е табела неделно прикажувана од Билборд во САД. Табелата, отворена во 1942 година, била користена за да се прикаже успехот на музиката во урбаните или афро-американските населби. Доминирана со различни жанрови како џез, ритам и блуз, рокенрол, ду-вуп, соул и фанк денеска се потпира на современ Р&Б и хип хоп музика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]