Japan Hot 100

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Japan Hot 100 е музичка табела за синглови во Јапонија. Составувана е од Билборд и Hanshin Contents Link почнувајќи од февруари, 2008.[1] Новите синглови на табелата се прикажуваат секоја среда на billboard-japan.com (JST) и секој четвртој на billboard.com (UTC).

Табелата Japan Hot 100 има слична структура како Билборд Хот 100 во САД. Собира податоци за продажбите на ЦД-ата од Soundscan Japan и слушаност на радијата од Plantech.[1] Иако Јапонија има најмногу дигитални спуштања во светот тие не се сметаат за одредување на позицијата на табелите.[1][2]

Првата број-еден песна на табелата била „Step and Go“ од Араши на 3 март, 2008.[3] Песните кои се искачиле на првото место биле три англиски песни и една јапонска песна. Првата била „Bleeding Love“ од Леона Луис на 8 мај, 2008, втората била „Blame it on the Girls“ од Мика, а третата била „Born This Way“ од Лејди Гага на 11 април, 2011.[4][5]

На изданието на 8 март, 2010, „Hitomi no Screen“ од Hey! Say! JUMP станала 100-тата број-еден песна на табелата.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Press Release“ (на japanese) (PDF). Billboard. Hanshin Contents Link. 28 февруари 2008. http://www.hcl-c.com/topics/20080228.pdf. посет. 30 август 2009 г. 
  2. Gary Trust (21 мај 2008). „Billboard Japan Hot 100 Finds Global Audience“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc.. http://www.billboard.biz/bbbiz/content_display/industry/e3i6003c2212b7640e85af151f8c653ea84. посет. 30 август 2009 г. 
  3. „Billboard Japan Chartsビジネス開始のお知らせ“ (на japanese). Kyodo News PR Wire. 28 февруари 2008. http://prw.kyodonews.jp/open/release.do?r=200802284824. посет. 23 декември 2009 г. 
  4. „Billboard Japan Year-End Press Release“ (на japanese) (PDF). Billboard. Hanshin Contents Link. 12 декември 2009. архивирано од изворникот на 2009-08-30  г.. http://web.archive.org/web/20111004035409/http://www.billboard-japan.com/yearend_release.pdf. посет. 30 август 2009 г. 
  5. http://www.billboard-japan.com/system/jp_charts/hot100

Надворешни врски[уреди | уреди извор]