Born This Way (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Born This Way— песна на американската пејачка Лејди Гага, од нејзиниот втор истоимен студиски албум, Born This Way. Напишана и продуцирана од Гага, Фернандо Гарибеј, Џеп Лорсен и Диџеј Вајт Шадоу, „Born This Way“ била развиена додека Гага била на турнејата Monster Ball. Инспирирана од музиката за женско подобрување од 1990-тите и од геј-заедницата, Гага објаснила дека „Born This Way“ била нејзината песна за слобода. Претходно, таа испеала дел од рефренот на музичките награди на МТВ во 2010. Песната била објавена како водечки сингл од албумот и била издадена на 11 февруари 2011 (два дена пред закажаниот датум) заедно со издавањето на целосниот текст и омотот на синглот.

Музички, „Born This Way“ е електропоп песна, со звуци од синтисајзер и потпевнувачки бас, како и удирачки инструменти додадени во рефренот. Исто така кон крајот Гага пее а капела придружена од оргули. Текстот на песната зборува за самоподобрување и ги користи имињата на LGBT-заедниците како геј, лезбијка и транссексуалец покрај другите зборови. Користењето на поимите „чола“ и „ориент“ во песната предизвикале критички реакции кај некои азиски и хиспански заедници, кои тврделе дека тие поими се употребени со намера да навредат и понижат. За песната биле снимени многу ремиксови, вклучувајќи ја и кантри роуд верзијата снимена од самата Гага и друг ремикс со индиска музика, продуциран од дуото Салим и Сулајмант Мерчант.

„Born This Way“ добила помешани критики од музичките критичари; била пофалена поради тоа што е „клуб-химна“, а добила и многу критики поради сличностите со синглот „Express Yourself“ (1989) на Мадона. Некои критичари се сомневале дека сличностите ќе го оштетат апелот на песната,додека другите критичари рекле дека „Born This Way“ била сосема поразлично парче музика. Песната се искачила на првото место во 19 држави, вклучувајќи ги Австралија, Австрија, Канада, Германија, Ирска, Јапонија, Нов Зеланд, Швајцарија и Шведска. Во САД, песната станала нејзиниот трет сингл кој се нашол на врвот на табелата Билборд Хот 100. Дополнително, „Born This Way“ станала илјадитата број-еден песна на Хот 100-табелата, поминувајќи шест недели на првото место. Станал најбрзо продаваната песна во историјата на iTunes, продавајќи еден милион копии за пет дена.

Музичкото видео за песната било режирано од Ник Најти Лејди Гага. Било инспирирано од уметници како Салвадор Дали и Френсис Бејкон и нивните надреални слики. Главната идеја зад видеото е Гага која дава живот на нова раса, што е прикажано со предговор. По започнувањето на песната и неколкуте танцувачки рутини, видеото продолжува со град кој е пополнет со таа раса. Критичарите забележале дека во видеото има неколку културни наводи и забележале дека работата на Гага е слична со онаа на Мајкл Џексон, Мадона дизајнерот Александер Меккуин, а забележале и елементи од старогрчката митологија и надреализмот. „Born This Way“ за првпат била изведена во живо на 53-тите Греми награди, каде Гага пеела откако излегла од инскубаторски предмет. Песната била исто така изведена на посследната етапа од The Monster Ball Турнејата и на телевизиските емисии како Сабота навечер во живо и Добро утро Америка. Пејачите Кети Пери и Марија Арагон ја преработиле песната.

Позадина[уреди | уреди извор]

„Врската на 'Born This Way' и душата на снимката живеат во идејата дека не мора да родите во еден момент. Го имате целиот свој живот за да се препородите во некоја ултимативна потенцијална визија која ја гледате за себе. Личноста која сте кога излегувате од утробата на вашата мајка не мора да значи дека ќе биде постојано со вас и дека ќе останете како неа. 'Born This Way' вели дека вашето раѓање не е конечно, вашето раѓање е бесконечно.

Гага зборува за значењето на „Born This Way“.[1]

Во 2010, Лејди Гага ја одржувала својата втора светска турнеја, The Monster Ball. Во тоа време таа почнала да создава идеи за нејзиниот втор студиски албум, Born This Way.[2] Првата песна напишана за албумот била „Born This Way“, која Гага ја опишала како песна со „магична порака“. Ја напишала песната за десет минути и го споредила процесот со Безгрешното зачетие.[3] Еден од првите кој ја слушал песната бил пријателот на Гага, Перес Хилтон, кој сметал дека тоа е песна класифицирана за геј заедницата и имал претчуство дека ќе биде успешна.[4] Вајт Шадоу, еден од продуцентите на песната, ја кредитирал Гага за нејзината идеја зад песната. „Ја снимавме насекаде низ светот, на пат или на кое било друго место кога ќе имвме време. Звучи како читање, но не како што мислите додека не го слушнете,“ додал тој.[5] Гага сакала песната да биде нејзина лична песна за слобода и ја објаснила инспирацијата зад песната за време на интервју со Билборд:

„Враќајќи се во раните '90-ти, кога Мадона, Ен Воуг, Витни Хјустон и TLC правеа подобрувачка музика за жени и за геј заедниците и сите беа некако обесправени заедници, текстот и мелодиите беа потресни и госпел и многу спиритуални, па си реков себеси, 'Таква песна морам јас да снимам. Не се работи за снимката. Не се работи за продукцијата. Се работи за песната, Секој може да ја пее 'Born This Way'. Секој може да се пронајде во неа.“[1]

На четириесет и третата епизода на нејзината веб серија, Пренос на Гагавизијата, Гага му кажала на интервјуерот дека најголемиот предизвик со кој се соочила бил пишувањето на „Born This Way“, бидејќи морала да ги остави несигурностите зад себе и да стане самоуверена. „'Born This Way' е тоа што јас навистина сум. Артистот е константна држава на полуфантазија/полуреалност на сите времиња,“ додала таа.[6]

Омот и издавање[уреди | уреди извор]

Лејди Гага ја изведува „Born This Way“ на MuchMusic Видео Наградите од 2011 година.

На 8 февруари 2011, Гага ги испратила на Твитер зборовите „Trois Jours“ („Три Дена“), заедно со слика од официјалниот омот на албумот.[7] Гага е прикажана гола во црно-бела техника и со тетоважи на нејзиниот грб. Нејзината коса се вее и носи тешка шминка, додека големи заоблени делови се прикажани на нејзиното тело и глава.[7][8][9] Омотот бил опишан од Чарли Амтер од The Hollywood Reporter како враќање на класичните омоти од 1980-тите. Тој го споредил со омотите на бендовите како Missing Persons, Roxy Music и Duran Duran.[8] Гордон Смарт од The Sun почувствувал дека „почетната црно-бела слика“ кружела околу светлите осумдесетти.[10] Танер Странски од Entertainment Weekly дала позитивно мислење за омотот, чувствувајќи дека Гага изгледала како „животно“ на сликата и нејзината коса ја направила да изгледа како животно од африканската џунгла. Таа исто така дополнила дека омотот бил „целосен и тотално жесток“.[9] Арчана Рем од истата публикација пронашла сличности меѓу омотот за „Born This Way“ и „2 Hearts“ (2007) од Кајли Миног.[11] Никол Егенбергер од OK! го опишач омотот како рамнотежа меѓу „дивиот“ и гламурозниот изглед на пејачката.[12] Леа Колинс од Dose помислила дека екстремната шминка и рероважите биле иронична игра на насловот на песната.[13]

Гага испеала неколку стихови од песната додека ја земала својата награда за Видео на Годината на 2010 МТВ Видео Музички Награди, за „Bad Romance“.[14][15] Како подарок за Божиќ, Гага преку својот официјален профил на Твитер ги открила датумите на издавање на албумот и на неговиот водечки сингл на отчукувањето за Новата Година, 2011.[16] Синглот требало да биде издадена на 13 февруари 2011, додека албумот требало да биде издаден на 23 мај 2011. Надополнувајќи ја оваа изјава дошла црно-бела фотографија на која Гага, според Џоклин Вена од MTV, е „гола од половината надолу, со нејзината коса која се вее и со спортска јакна заедно со напишаните зборови 'Born This Way' кои се украсени со накит.“[15] Кон крајот на јануари 2011, Гага го издала текстот на песната,[17] пред да изјави дека планира да го издаде синглот два дена пред закажаниот датум.[12] Оттогаш, песната била премиерно прикажана на светските радио станици во шест часот според Источната Временска Зона на 11 февруари 2011 и била овозможежа за дигитално спуптање на онлајн маркетите во девет часот според Источната Временска Зона истиот ден.[18][19]

Композиција[уреди | уреди извор]

„Born This Way“ е напишана и продуцирана од Гага, Џеп Лорсен, Пол Блер (познат како диџеј Вајт Шадоу) и Фернандо Гарибеј,[5][20] додека миксот е направен во Аби Роуд Студиос во Лондон и Германо Студиос во Њујорк.[21] Песната на која влијание има клупскиот ритам започнува со гласот на Гага кој ги изговара почетните стихови „Не е битно дали го сакаш него или главниот Н-Е-Г-О“ со музички циклус, пратен со татнешки синтисајзерски звук и потпевнувачки бас.[22][23] Кога синтисајзерот преминува во удари, Гагаг го пее првиот стих, кој е проследен со бас и удиралки рефрен, „Убава сум на свој начин, бидејќи Бог не прави грешки; на вистинската песна сум, душо, родена сум ваква“, а Џоклин Вена од MTV рекол дека „тоа треба да се слуша на голем простор. Брзо е и силно удира.“[22][23] После рефренот, таа го започнува текстот „Немој да бидеш повлечена, Само биди кралица“ неколкупати, попратено со удари на раце, пред да се префрли на следните стихови.[24] После вториот рефрен следува допирање на музиката, каде Гага ги кажува имињата на различните заедници. Сал Кинкемани од Slant Magazine почувствувал дека интервалот е помешан со музика од американското телевизиско шоу, Гли и песната „There But For the Grace of God Go I“ од Machine.[25] Музиката во одреден момент прекинува додека Гага пее а капела, пред додавањето на орган, а потоа следи крајот на песната.[22] Според листот со музика објавен на Musicnotes.com од Sony/ATV Music Publishing, „Born This Way“ е напишана во такт од вообичаено време, со умерени денс отчукувања и темпо од 120 удари во минута.[26] Компонирана е во скалата Ха дур, а гласот на Гага се протега од нотата F♯3 до нотата C♯5.[26] „Born This Way“ ја следи акордната прогресија од C♯5–F♯5–E5–B5 во стуховите и F♯5–F♯–E–B–Bm7–C♯ во рефренот.[26]

Текстот во стиховите зборува за подобрување, додека рефренот зборува дека луѓето треба да се прифатат такви какви што се.[27] Ги содржи имињата на геј заедницата и други помали заедници, кои се споменати за да се прикажа нивното прифаќање од страна на Гага. Таа исто така објаснила дека од The Fame и The Fame Monster не ги прикажувала заедниците директно, и „Born This Way“ била прилика која не само што ги поддржила политичките и социјалните верувања, туку и ги подобрила уметнички со кажувањето, „'Не пробувам да се скријам зад песната.' Не пробувам да добијам нови обожаватели. Ги сакам обожавателите кои веќе ги имам и ова е за нив.“[1]

По раните издавања на тектстот, тој добил критики од неколку Азијци[28] и Хиспански заедници, вклучувајќи ги и Латино групите MECha и Chicanos Unidos Arizona,[29] тврдејќи дека користењето на зборовите „чола“ и „ориент“ било навредливо и понижувачко.[30] Како одговор на тектстот, Роберт Пол Рејес од Newsblaze.com изјавил дека се согласил за про-геј ставот, но се запрашал во користењето на терминот „чола“, прашувајќи, „Дали Латинците треба да бидат задоволни што една суперѕвезда родена од привилегија, вклучила расизам во нашето здружение? Не се сите латински дами 'чола', некои од нив се учителки, автори, инженери, медицински сестри и доктори.“[30] Радио станиците во Малезија избрале да го тргнат делот од текстот кој се однесува на прифаќањето на геј заедниците, поради цензура во државата и поради навредливата содржина.[31] Како одговор, Гага ги повикала обожавателите во Малеција кои сакаат нецензурираната верзија да виде пуштана, изјавувајќи: „Ваша работа и ваша задача е младите луѓе да ги слушнат вашите гласови. Мора да направите сè што сакате за да го ослободите вашето општество. Мора да се јавувате, да не прекинувате, мора да имате мирен протест.“[32]

Ремиксови[уреди | уреди извор]

Неколку ремиксови на песната биле потпомогнати од издавачката куќа Interscope Records, за да се поддржи песната. Првиот список на ремиксови биле направени од ЛА Риотс, Чу Фу и диџеј Вајт Шадоу. нарелени Born This Way – The Remixes Part 1, ремиксовите биле издадени како ЦД сингл и биле овозможени за дигитално спуштање на 15 март 2011.[33] Другиот список на ремиксови бил направен од Мајкл Вудс, Грум, Дада Лајф, Зед, Бимбо Џоунс и Twin Shadow. Биле издадени на 29 март 2011 и биле овозможени само за дигитално спуштање под името Born This Way – The Remixes Part 2.[34] Гага издала „Кантри Роуд Верзија“ на песната на 15 март 2011, преку нејзиниот профил на Твитер.[35] Верзијата започнува со звук на гитари и потоа прикажува слајд-гитари и хармоникашко зуење, а оригиналните диско битови се заменети со тапански звук и позадинска вибрација. Кога првиот рефрен започнувам песната е прикажана со хармоникашки звук.[35] Пред три-минутната марка, Гагаг пее нов текст „Ако сакам да го направам кантри, душо, тогаш тоа е океј бидејќи јас бев родена, јас бев родена, јас бев родена на овој начин,“ со одбрана мандолина. Според Гил Кофман од MTV, во последниот дел, песната навлегува во кантри-рок звук сличен на подоцните снимки на Бон Џови.[35] Дел од парите заработени за таа верзија отишле во мрежите за хомосексуалците, лезбијките и хетеросексуалците (GLSEN).[35]

Боливудската верзија на песната била направена од индиското продуцентско дуо Салим и Сулајман Мерчант.[37] Ремиксот бил издаден на DesiHits.com, мрежно место за јужноазиска музика и забава.[37] Браќата Мерчантс имале музички проекти со Аџула Ачарија-Бет од DesiHits.com, кога дознале повеќе за Гага, која немала големи познанија во иниската дијаспота и тие се заинтересирале да направат Боливудски ремикс на „Born This Way“.[37] Браќата Мерчантс контактирале со менаџерот на Гага, Трој Картер и ремиксот вил финализиран. Сулајман објаснил дека тие го добиле суровите вокали на Гага од „Born This Way“ и користејќи ги како подлога, создале ремикс. „Ѝ испративме дел од композицијата за моментален коментар на нашиот ремикс во споредба со вистинската верзија. Нејзе ѝ се допадна и така го направивме ова,“ додал тој.[37] Браќата Мерчантс користеле неколку инструменти од индиската музика како дуги, дитар од Сунил Дас и дол и долак во рефренот. Сулајман имал интервју со Џоклин Вена од MTV Вестите:

„Тоа беше многу голема песна, многу популарна и кока ќе го погледнете стилот, многу е агресивна. Ги има сите работи кои се потребни за да се направи добра песна за во клуб, а за нас најважното нешто беше: Како да ја донесете на место кое е опипливо на индискиот вкус? И првото нешто што го направивме е користењето на ситар и го сменивме вкусот малку. Ја зачувавме агресувноста, но го сменивме стилот и ја направивме песната попривлечна за нивниот вкус, повеќе нешто како хаус музика.“[38]

Салим рекол дека тој испел мал дел од алепот за да му даде на ремиксот мал тафи „допира“, бидејќи „тоа е видот на музика кој ние го правиме и кој е исто така за додавање на нашиот потпис.“ Менаџментот на Гага бил задоволен со нивниот ремикс и сакале тие да направат ремикс за нејзината следна песна, „Judas“.[37] Боливудските ремиксови биле дел од списокот на песни на индиската верзија на албумот Born This Way.[37]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Мајкл Крег од The Guardian ја нарекол песната „диско химна“ и рекол дека рефренот се „крши од тежината на фустанот од месо на Лејди Гага“. Тој почувствувал дека музиката го прави текстот да звучи помалку сериозно отколку што навистина е.[39] Рик Флорино од Artistdirect ѝ дал на песната пет од пет ѕвезди и ја нарекол „брза поп класика“, фалејќи ја музичката идеја и рефренот.[23] Алисон Швартс од People додал дека „песната која е спремна да стане диско, надополнета со неколку А Капела вокали и италијански текст, ги прикажува вокалите на Гага и нејзиното моќно пишување.“[40] Џем Асвад од Билборд одговорил позитивно на химната и додал дека песната ќе биде прикажувана на радијата и во ноќните клубови наредните неколку месеци.[41] Ник Левин од Digital Spy ѝ дал на песната пет од пет ѕвезди, опишувајќи ја како „химна која го потврдува животот и е фантастична песна за во клубови, како и фантастична поп песна.“[42] Пишувајќи за Slant Magazine, Сал Кинкемани разбрал дека Гага „е избрана за нешто многу специјално, а можеби и многу важно.“ Тој исто така ја пофалил скриената порака на песната.[25] Меган Касерли од Форбс очекувала „Born This Way“ да стане најголемата геј химна, која според неа е напишана со таа цел.[43] Ани Јуан од The Hollywood Reporter ја етикетирала песната како „хоџ-поџ на различни поп тонови.“[44] Кевин О'Донел од Spin дал помешан преглед за песната, прикажувајќи ги сличностите со песната „Black or White“ (1991) од Мајкл Џексон. Тој додал дека набљудувајќи го проектот, очекувал дека Гага ќе издаде песна која ќе биде „епска и класична како 'A Day in the Life' од The Beatles или 'Bohemian Rhapsody' од Queen. Замислете на што ќе изгледаше песната ако таа поминеше повеќе од десет минути за време на нејзиното пишување.“[45]

„Born This Way“ била споредена со „Express Yourself“ (1989) од Мадона, за што Гага рекла дека е сосема ненамерно.

Неколку критичари забележале сличности меѓу „Born This Way“ и „Express Yourself“ (1989) од Мадона. Мрежното место Popjustice ги прикажало сличностите на „Born This Way“ со други песни од Мадона како „Deeper and Deeper“ (1993) и „Vogue“ (1990).[46] Роб Шефилд од Роулинг Стоун ги признал влијанијата од Мадона, но прикажал дека тие нема да ја прикријат песната, бидејќи таа го „[сумирала] целиот комплекс на митовите на Гага, сите политики, католици и кармини и една брилијантна поп песна.“[47] Карин Ганз, пишувајќи за Yahoo! Music, ја критикувал „Born This Way“, изјавувајќи дека песната била „преработена, пренатрупана, бучна и многу деривативна.“ Таа специјално ги забележила сличностите со песни како „When Love Takes Over“ (2010), „Waterfalls“ (1993) и три песни од Мадона: „Express Yourself“, „Ray of Light“ (1998) и „Vogue“.[48] Меган Фридман од Time и Мариса Мос од The Huffington Post прикажале помешани реакции, поради сличностите кои ги пронашле со „Express Yourself“.[24][49] Нил Меккормик од The Daily Telegraph забележал дека имитатитивната природа на песната ќе влијае на перцепциите на уметностна на Гага, бидејќи „Born This Way“ била „[базично] преработување на 'Express Yourself' од Мадона и имала допир со 'Vogue', што премногу личи на Мадона за некој кој пробува да го прикаже својот идентитет како, новата Мадона.“[50]

Ен Пауерс од Лос Анџелес Тајмс заклучила дека concluded „Born This Way“ имала сосема поразлична порака отколку песните на Мадона со кои е споредена споредила и ја одбранила песната на Лејди Гага изјавувајќи, „Иако звучи како да доаѓа од некоја песна на Мадона, тоа изгледа малку како надвор од точката; кој моментален поп хит не станува зелен со помош на рециклирање на нешто познато?“[51] Шефилд ја одбранила Гага со прикажување дека песната „Express Yourself“ била исто така копирана од страна на Мадона од песна на Staple Singers' наречена „Respect Yourself“.[52] Гага упатила мислења за критиките на The Tonight Show with Jay Leno, објаснувајќи дека добила електронско писмо од репрезентативците на Мадона, кои ја спомнале нивната поддршка за „Born This Way“. Таа додала дека ако кралицата рекла дека треба да биде, тогаш навистина треба да биде.[53] CNN подоцна изјавил дека репрезентативците на Мафона не знаеле дека пејачката, или нејзиниот тим ѝ испратиле електронско писмо на Гага за ситуацијата.[54] Два месеци подоцна, за време на интервју со магазинот NME, Гага зборувала за сличностите со „Express Yourself“:

„Зошто би пробувала да вадам некоја песна и да мислам дека сум ги добила сите? Тоа е ретардирано. Ќе погледнам во вашите очи и ќе ви кажам дека не сум доволно глупава за да мислам дека вие сте доволно глупави, со тоа што ќе помислите дека јас сум украла некоја мелодија. Ако ги ставите песните една до друга, единствените сличности се акордните прогресии. Тие се исти со оние кои беа прикажувани во диско последните 50 години. Бидејќи јас сум првиот артост со 25 години кој ја ставил песната на Топ 40 радија, не значи дека јас сум плагијарист, значи дека сум многу паметна. Извинете.“[55]

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

„Не ми се верува. Јас сум почестена и претрупана со комерцијалниот успех на 'Born This Way'. Ова ми го смени животот. Меѓу Билборд и интернационалните број еден [хитови] и радио достигувањата... Не можев да бидам позадоволна од обожавателите кои ги имам. Знаев дека песната е специјална, но знаев дека можеби моите обожаватели или мојата издавачка куќа се надеваа дека ќе ги доставам 'Третата Bad Romance' или 'Третата Poker Face'. Сакав да биде сосема спротивното.“

Гага зборува за комерцијалниот прием на „Born This Way“.[1]

Во САД, „Born This Way“ за првпат се искачила на првото место на табелата Билборд Хот 100, на 26 февруари 2011, со што станал третиот број-еден сингл на Гага. „Born This Way“ станала деветнаесеттата песна која веднаш се искачила на првото место на Хот 100, и илјадитиот број-еден сингл во историјата на табелата. Песната продала 448,000 диигитални примероци за три дена, со што станала најспуштаната песна од женски артист победувајќи ја „Hold It Against Me“ од Бритни Спирс.[56] „Born This Way“ останал на врвот следната недела, продавајќи други 509,000 копии во целосната недела на издавање, станувајќи првата песна која влегла на Хот 100 на првото место и ја задржала таа позиција и втората недела веднаш по песната од Клеј Ајкен, „This Is The Night“ од 2003.[57][58] Потоа, песната останала на првото место шес недели станувајќи единствената песна која за првпат влегла на табелата и останала таму повеќе од еден месец веднаш по песната на Елтон Џон, „Candle in the Wind 1997“ од 1997.[59] „Born This Way“ го срушила рекордот за најдобро продавана песна во историјата на iTunes, продавајќи милион копии ширум светот за пет дена.[60] Песната продала 2.994 милиони платени диигитални примероци во САД според Nielsen SoundScan, станувајќи нејзиниот осми последователен хит кој продал повеќе од два милиони копии.[61] ЦД синглот на песната продал 24,000 копии во првата недела од издавањето и вкупно 40,000 копии до март 2011.[62] Од јули 2011, „Born This Way“ продал 3.029 милиони диигитални примероци во САД.[63]

„Born This Way“ се искачил на 14 место на Билборд Поп Песни со 4,602 пуштања на радијата по три дена од дозволата, што претставувало највисокиор број на пуштања во историјата на табелата.[64] Било второто највисоко деби искачување на табелата зад песната на Мараја Кери, „Dreamlover“ (1993) чие деби влегување било на 12 место.[64][65] Во седмата недела на табелата, „Born This Way“ достигнал на врвот, станувајќи десмата број-еден песна на Гага на таа табела, со што таа се изедначила со Пинк и Ријана како аристи со најмногу број-еден песни на табелата.[66] Дополнително, песната го срушила целокупниот ерплеј деби влез со публика од 78.5 милиони членови, влегувајќи на шестото место на табелата Радио Песни; ова достигнување ја надминално песната од Џенет Џексон, „All for You“ (2001) чиј деби влез бил со публика составена од 70 милиони членови.[56] „Born This Way“ останал на првото место на табелата по седум недели, станувајќи нејзината втора најдобра број-еден радио песна после topped the chart after seven weeks, becoming her second number-one radio song after „Paparazzi“.[62] „Born This Way“ се искачила на првите места и на Japan Hot 100 и Хот Денс Клуб Песни, го преминала десеттото место на Латински Поп Песни и Возрасни Современи Песни, како и на 11 место на Возрасни Топ 40 табелите.[67][68] „Born This Way“ го зазела првото место во првата недела во Канада, останувајќи седум недели на Канадски Хот 100 Песни.[69]

На 20 февруари 2011, првата позиција на синглот во Австралија била првото место на одицијалните ARIA Табели за Синголви, станувајќи третиот број-еден сингл таму и најпродаваната песна која останала на врвот.[70] „Born This Way“ добила трипати платинска сертификација од Австралиска музичка индустрска асоцијација (ARIA) со продажби од 210,000 копии на синглот.[71] Синглот се искачил и на првото место на новозеландските RIANZ табели, станувајќи вториот број-еден сингл на Гага во тоа место после „Poker Face“ (2008).[72] Добила платинеста сертификација од Музичка Индустриска Асоцијација на Нов Зеланд (RIANZ) за 15,000 продадени копии од синглот.[73] Во Англија, „Born This Way“ продал 60,000 диигитални примероци во првата недела, слетувајќи на третото место на UK Singles Chart, што станало и највисоката позиција на синглот.[74] На другите места песната се искачила на врвовите во Шпанија, Финска, Ирска и Холандија.[75] Деби влезот на „Born This Way“ во Италија, Франција, Шведска, Норвешка, Австрија, Германија и Белгија (Фландрија) бил второто место.[75][76] Во дополнение, се искачила на четвртото место во Данска, а потоа се поместила на второто место.[76] Песната влегла и во првите десет на табелите во Чешка и Унгарија, а на првото место во Јужна Кореја.[77][78][79]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Музичкото видео било снимено во викендот од 22–24 јануари 2011 во Њујорк и било опишано од Гага како „дабоко, инспиративно и неверојатно убаво“ видео.[80] Видеото било режирано од Ник Најт.[81] Кореограферката Лоријан Гибсон кажала за MTV Вестите дека видеото ќе биде „шокантно“ и никој не може да го очекува највисокиот степен на музиката и танцот.[82] Страницата Hollywoodlife.com изјавила дека Гага ја поминала првата недела на февруари уредувајќи го видеото во Гринвич Хотел, Њујорк, работејќи во текот на ноќта бидејќи морала да го помине утрото спремајќи се за нејзиниот настап за Греми Наградите. Репортерите на медиумите предложиле дека пејачката можеби ќе го игра ликот на Џо Калдероне, машки модел кој го прикажувала на семптемвриското издание на Vogue Hommes, Јапонија.[82] Фернандо Гарибеј објаснил дека видеото е „со културно значење и им помага на луѓето кои се отфрлени и малтретирани. Ги тера луѓето да велат дека е ОК да се биде самиот себеси.“[83] Според Гага, таа била инспирирана од цртежите на Салвадор Дали и Френсис Бејкон и нивните надреалистични слики.[84] Гибсон ја објаснил инспирацијата зас музичкото видео на MTV Вестите:

„Кога ми го пушти видеото, ми требаше време за да ја пронајдам визуелната интерпретација која можев да ѝ ја вратам. И, се разбудив една вечер, сфатив и реков, 'Знам: Треба да родиме нова раса.' Од вратата, Гага звучеше, 'Го сакам Ник Најт за ова видео. Сакам визуелност.' Таа секогаш раѓаше нешто визуелно во нејзината глава и Ник Најт е добар, но и толку генијален. Изгледаше на стискање на дугме за тоа како треба да изгледа музичкото видео. [...] Различно време е; различна ера е; нема граници. Тоа е вирална порака. Мислам дека има нешто во него и тоа е толку неверојатно во видеото и специфично околу пораката.“[83]

Гибсон се сеќавалa на работата со Гага и нејзиниот танц во видеото и за да ја направи подобар танчер, таа сакала Гага да биде самоуверена.[83] Гага го одбрала Њујорк за видеото бидејќи градот е нејзиното родно место. Пред снимањето да започне, Гибсон и Гага одлучиле дека имало само едно место за да се работи само на авангардната, модерна танцувачка рутина за видеото, Алвин Алеј, местото во кое Гибсон студирала танцување.[85] „Останавме таму бидејќи кореографијата е многу модерна. Потехничка е отколку сè што е направено претходно,“ се сетила Гибсон. Снимањето зазело место и во Бруклин и траело два дена. Бидејќи Гага не сакала слики од сцената да бидат пратени пред спремното видео, тимот ја скрил локацијата и успеал во тоа, освен во последниот ден кога папараци почнал да кружи околу неа.[85]

Во видеото глумел и целосно истетовираниот модел Рик Џенест (Рико), подобро познат по неговото сценско име Зомби Бој.[86] Гага го избоил нејзиното лице на сличен начин на Џенест во еден дел. Таа рекла дека сцената прикажувала факт дека таа нема да им дозволи на општеството и критичарите да ја диктираат нејзината убавина. „Јас ви кажувам што мислам дека е убавината и затоа сцената нè прикажуваше мене и Рико бранејќи се себеси на уметнички начин, не дозволувајќи општеството да го диктира тоа,“ дополнила Гага.[87] Костумите во видеото биле дизајнирани од Никола Формичети, кој кој ги блогирал различните дизајнерски парчиња во него.[88] Во отворачкиот дел на видеото, Гага носела додатоци од Алексис Битар, дијамаско ланче од Ериксон Беамон со обетки од Памела Лав и стаклен фустан од Петра Сторс. Прстените за раце биле направени од Ериксон Беамон, а шифон алиштата од Тиери Муглер.[88] За скелетонската сцена во „Born This Way“ и таа и Рико носеле одела од Муглер додека лигавите делови за време на орги сцените биле од Барт Хес. За деловите инспирирани од Мајкл Џексон, Гага носела кошула и панталони од Haus of Gaga, обувки од Наташа Маро, ланец од Биликирк и ракавици од Лакрасија.[88]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Розовите триаголници во видеото наведуваат на геј заедницата.

Музичкото видео било издадено во понеделник, 28 февруари 2011[89] и започнува со кратка снимка на силуета на Еднорог коњ во алеја со пареа и во розов триаголник. Триаголникот се впушта во снимка од Гага со две спротивни глави и седи во стакло на престол во ѕвезден вселенски простор. Воведот во филмот Vertigo на Бернард Херман започнува[90] додека Гага потврдува, „Ова е манифестот на мајката чудовиште,“ и започнува да го кажува прологот на видео-приказната за создавање на вонземјанска раса која „не носи предрасуди, без пресуда и безгранична слобода.“ Гага потоа седи на престол над планетата со раширени нозе давајќи му живот на „новата раса над расата на човештвото.“ Како што продожува видеото, Гага објаснува дека раѓањето на новата раса е проследено со раѓањето на злото, поради што Гага е поделена на две половини за добро и лошо. Нејзината нова половина раѓа пушка и почнува да пука. Прологот завршува и Гага вели, „Како можам да заштитам нешто совршено, без зло?“

Кога песната започнува неколку луѓе се прикажани со нивните глави и колена во неподвижна, организирана шема, во бесконечна врна вселена. Гага се појавува во црн градник и црни гаќи, со продолжени делови на лицето и рамената. Таа започнува да оди на ексцентричен начин со подигната рака, пред задоволно да одобри со главата и почне да мрда на рацете и колената за другите да ѝ се придружат. Кога првиот стих започнува сите ги креваат главите и почнуваат да ја танцуваат научената кореогарфија. Сцените се менуваат од танцовите во Гага која седи на престол во вселената. Кога вториот стих започнува, Гага и Рико се покажани во црни одела и со нивните лица истетовирани со исти зомби тетоважи. Другите снимки ја прикажуваат како Гага пробува да танцува со него, но тој не се помрднува и молчи. Кога рефренот започнува по вторпат, Гага пее во соба со огледала и нејзината глава е прикажана во стаклена кутија заедно со други глави распоредени околу неа. Во следните снимки таа е уште еднаш прикажана на нејзиниот престол и им дава живот на другите членови од нејзината раса. Уште неколку искореографирани рутини се изведену од Гага и нејзините танчери и кога песната завршува сите се собираат во круг и се прегрнуваат.

Кон крајот на видеото силуета на личност танцува во алејата што претставува оддавање почит на видеото од Мајкл Џексон, „The Way You Make Me Feel“.[91] Потоа силуетата се открива и тоа е Гага; нејзиното лице е драстично сменето, со остри рогови кои излегуваат од нејзините образи, очи што светат, нерамна коса и простор меѓу нејзините предни заби.[92] Инспирацијата за просторот меѓу нејзините заби дошла од истиот кој фо имала како помала. Лејди Гага коментирала дека таа често била задевана од децата додека била млада и тие ја нарекувал „зајачки заби“.[93] Таа изронува една солза и розовите триаголници повторно се појавуваат и во нив силуета на Гага која седи на еднорог коњ. Во позадината е прикажан град и виножито се појавува над неа, а последната снимка ја прикажува Гага со нејзините зомби тетоважи како пука балон од мастика и розовите триаголници ги снемува.

Прием[уреди | уреди извор]

Камен прикажува маж со две глави една наспроти друга и виткана брада.
Музичкото видео за „Born This Way“ наведувало на грчката и римската митологија, најмногу на Јанус (прикажан на сликата), кој се појавува на почетокот на видеото.[94]

Музичкото видео за „Born This Way“ добило позитивни критики од музичките критичари. Џејмс Монтгомери од MTV го пофалил целиот креативен концепт на видеото, дополнувајќи дека „[видеото] има смисла, нема смисла, но 100 проценти тоа не е важно. Ова е Гага на нејзината нафабулозна најпозната нејзината, па нај-Гага."[89] Во завршниот дел на неговиот преглед, тој напишал дека фантастичните аспекти на видеото се засенети од целосниот спектакл кој верувал дека бил направен аналогно по Гага, „откако целосно доминираше со светот со 'Born This Way,' [таа] изгледа среќна што има нови светови.“[89] Нирдин Гвинед од The New Zealand Herald почувствувал дека Гага е навикната на ексцентрични и провокативни слики во видеата.[95] Рафел Честан од Entertainment Tonight го пофалил настапот на Гага и нејзините танчери во видеото како и нејзината мода.[96] Моника Херера од Билборд забележала дека видеото има сличности со музичкото видео за песните од Мадона како „Vogue“ и „Borderline“ (1984), додека верувала дека видеото ќе има „поголема мода отколку контроверзност“.[97] Џим Фарбер од New York Daily News сакал Гага да додаде хумор во нејзините видеа, дополнувајќи дека иако видеото имало радосна вредност, дефинитивно му недостигало креативност.[98]

Оскар Моралд од Slant Magazine забележал дека во видеото, „Гага целосно го прифаќа нејзинит чудовиштен дел.“ Моралд подоцна објаснил дека претходно пејачката ја признала нејзината улога како мајката чудовиште, но никогаш висцерално на начинот на кој го прави тоа во видеото. "Работите се чудовишни, тие нешта се различни за Гага тие нешта се убави,“ заклучил.[91] Гина Серпе од E! Online го критикувала поради тоа што било слично на песните од Мадона додека Меју Перпетуа од Rolling Stone, забележал сличности на работата со Мадона и сликите од филмот од 1927, Метрополис.[99][100] Ен Пауерс од Los Angeles Times забележала дека видеото им оддавало почит на божествата и феминизмот. Според неа, со видеото Гага го направила божеството достапно за животот, со прикажување на слики позајмени од уметноста, киното и убавите скулптури. Примерите дадени од неа го вклучувале додавањето на Рико како партнер наместо нормален машки или женски партнер. Пауерс додала дека „Гага нашла начин за го смести женското подобрување во центарот на нејзината визија без жртвување на работите кои ги добива од тоа што е девојка на тато или 'бој-тој'.“[101] Меган Пауерс од Time го критикувала видеото за шокирачките слики кои според неа биле чудни.[102] Видеото било забележано за културното наведување на сличности, не само со артисти како Џексон и Мадон туку и грчката и римската митологија, надреализмот и работата со швајцарскиот партнер Х. Р. Гигер и дизајнерот Александер Меккуин.[94] Видеото добило две номинации на МТВ Видео Музичките Награди од 2011, во категориите за Најдобро Женско Видео и Најдобро Видео со Порака; ги освоило двете категории.[103]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Гага ја изведува „Born This Way“ на нејзината турнеја од 2011, The Monster Ball Tour

На 9 февруари 2011, на епизода на The Ellen DeGeneres Show, пејачите Џастин Бибер и Џејмс Блант извеле своја верзија на песната заедно со импровизација на музиката додека го пееле текстот.[104] За времето на шоуто, Гага најавила преку телефон дека таа ќе ја настапи песната во живо на 13 февруари 2011 на 53тите Греми Награди.[105] Гага пристигнала на церемонијата во огромна инкубаторска капсула која ја носеле неколку модели.[106] Таа подоцна излегла од поголемо јајце на сцената облечена во коњска опашка, златен градник и долг фустан со црна и златна шминка и делови кои излегуваат од нејзините рамена и од нејзиното лице слични на оние на омотот.[106][107] Настапот на „Born This Way“ бил најавен од Рики Мартин. Во првите неколку секунди после почетниот дел на песната, Гага излегла од јајцето[1] и откако го испеала првиот рефрен, таа ја тресела косата на сличен начин како пејачката Вилоу Смит. Пред текстот „Без разлика дали си геј, хетеро или би“, орган излегол од подот на сцената.[108] Гага ја извела музиката на органот опкружена од глави од гел, пред да го доврши бриџот попратена од нејзините танчери.[106][108] Пред да ја напушти сцената, Гага го ставила шеширот на главата и кога песната завршувала Гага и нејзините танчери го завршиле настапот со издигање на нивните раце.[106]

Според Гага, Греми настапот бил инспирирнан од неколку работи вклучувајќи ја и грегоријанската музика, танцовите на Алвин Ајли и енергијата на Марта Грахам.[1] На The Tonight Show with Jay Leno таа објаснила дека Смит ја инспирирала да „ја тресам косата назад и напред на сцената,“ наведувајќи на истоимената песна. Гага објаснила дека инкубаторската капсула била донесена за да прикаже уметничка изјава на раѓањето на новата раса без предрасуди.[109] Идејата ѝ дошла додека седела во нејзиниот автобус за турнеи во Амстердам и размислувала за раѓања и ембриони.[1] Таа помислила, „Господе, работата која ја мразам најмногу за наградуте е што може да го одвлекува внимането... Сакам да постојам само за моите обожаватели на сцената. Не сакам да бидам само во оваа машина на циркусот во индустријата. Посакував да се најдам во капсула три дена и да мислам за мојата изведба, да мислам само за албумот, само за иднината на моите обожаватели. Па тоа и го направив.“[1] Жоклин Вена од MTV почувствувал дека настапот бил „изненадувачки“ редок во споредба со другите „драмски“ напори.[106] Сораја Робертс од New York Daily News била разочарана со „високо очекуваниот“ настап, чувствувајќи дека бил ископиран од Мадона и нејзината кореографија за турнејата Blond Ambition World Tour.[110] Џејсон Липскултз од Билборд го опишал настапот како „душевен“ и почувствувал дека инспирацијата на Гага за јајцето била една од најдобрите моменти на Греми Наградите.[107] Џенифер Армстронг од Entertainment Weekly го пофалила настапот велејќи дека покрај тоа што имало дефинирани влијанија од Мадона во него, настапот бил еден од најдобрите на шоуто.[111] Метју Перпетуа од Rolling Stone заклучил дека „Не треба да биде изненадување што настапот на Лејди Гага на нејзиниот нов сингл 'Born This Way' беше највизуелниот и најбизарниот спектакл.“[112]

Лејди Гага им се придружила на нејзините танчери во тенк наполнет со гел додека ја изведувала „Born This Way“ на „Летните Концертни Серии“ на Good Morning America.

На 19 февруари 2011, датум на The Monster Ball Tour, Гага ја извела „Born This Way“ како втора песна, користејќи некои од танцовите и кореографиите кои ги користела за нејзиниот Греми настап, но сепак инкубаторската капсула била испуштена и имало различни облеки за нејзините танчери.[113] Песната била потоа додадена на сет-списокот на нејзината тирнеја. Трис Меккал од The Star-Ledger бил најмногу импресиониран од настапот, нарекувајќи го еден од најдобрите на концертот. Тој дополнил дека „реинтерпретацијата на синглот, беше повеќе отколку Лаура Ниро о Мадона, беше подобрена и механизирана, хит верзија за која беше тешко да не се посака Лејди Гага да се врати во студиото за да ја смените верзијата пред албумот да излезе.“[114] Гага извела акустична верзија на The Oprah Winfrey Show, во мај 2011, заедно со друга песна од Born This Way, „Yoü and I“. Седејќи на висока столица, Гага облечена во црвено кожно палто, капа како диск и корсет со боја на леопард ја отсвирила песната на пијано во високи потпетици. Започнала со акустична пијано верзија на „Born This Way“ и потоа ја симнала капата за да продолжи со „Yoü and I“. Високите потпетици биле дизајнирани од сестрата на Гага, Натали Германота.[115]

На The Graham Norton Show во мај 2011, Гага ја извела „Born This Way“ како последна песна на шоуто,[116] додека на Radio 1's Big Weekend во Карлисл, Кумбрија, ја извела прва. Гага го започнала шоуто излегувајќи од ковчег, со зголемен стомак и облечена во кожни алишта. Започнала да ја пее песната и нејзиниот панк фустан го поместил нејзиниот голем стомак за да ѝ ги прикаже боцкастите алишта.[117] Друг настап зазел место на последната сезона на Saturday Night Live, во кој пејачката носела металик фустан со опашка од коњ. За време на настапот, таа го пиркажувала стомакот и излегла заедно со нејзините танчери.[118] Неколку дена подоцна, Гага ја извела песната на Good Morning America како дел од нвните „Летни Концертни Серии“. Носела златни рогови и златна јакна, а кон крајот на настапот била придружена од нејзините танчери во тенк со гел тежок 1,800 фунти.[119] За време на промоционална посета на Европа во јуни 2011, пијано верзии на песната биле изведени на финалното шоу на шестата сезона на Germany's Next Topmodel,[120] и на EuroPride 2011 во Рим.[121] Сплет од „Judas“ и „Born This Way“ бил последниот настап на Paul O'Grady Live во Лондон. Рајан Лав од Digital Spy направил рецензија на снимањето на поуто и рекол дека најдобриот настап бил изведен од Лејди Гага.[122] Гага ги затворила 2011 MuchMusic Video Awards со „Born This Way“, појавувајќи се на сцената во висечки кожурец и излегувајќи во големи пантолони и износени пердувести маици. Кон крајот на песната, таа ги поместила пердувестите делови и жолтата јакна под нив.[123] Додека ја одржувала турнејата во Јапонија, Гага ја извела „Born This Way“ заедно со „The Edge of Glory“ на 2011 MTV Video Music Aid Japan. Таа била облечена во светлечки градник и долго здолниште поделени кон бедрата. Откако завршила со „The Edge of Glory“, ја изминала сцената и се качила на скалите за да изведува на нејзиното пијано кое изгледало како огромен пајак пред да почне да ја изведува „Born This Way“. После првиот стих, таа заминала од пијаното и им се придружила на танчерите за да ја изведе албум верзијата на песната.[124]

Други верзии[уреди | уреди извор]

Гага и Марија Арагон на сцената во Торонто на 3 март 2011.

На 3 март 2011, за време на концертот во Торонто (Канада), Гага извела а капела верзија на песната со десетгодишната Марија Арагон. Таа била имресионирана од пејачките способности на Арагон откако ја видела нејзината верзија на „Born This Way“ на YouTube. Арагон била повикана од Гага на сцената за да пее заедно со Гага.[125] Таа се појавила носејќи капа и мајмун во рацете. Гага седнала на пијаното со Арагон на нејзините колена, пред да почне да пее соул верзија на пијаното.[126] „Марија репрезентира за што се работи цо песната,“ Гага им кажала на луѓето во публиката по настапот. „Сè е за идната генерација и нивната иднина.“[125] Подоцна, Арагон била повикана на Радиото Hot 103, каде го испеала рефренот на „Born This Way“ преку телефон.[127] Таа исто така ја испеала песната на The Ellen DeGeneres Show на 23 февруари 2011.[128]

Американската пејачка Кети Пери извела забавена верзија на песната на 7 март 2011 за време на нејзината турнеја California Dreams Tour во Париз. Настапот бил придружен од двајца гитаристи кои свиреле на акустични гитари.[125] Карактерите на серијата Хор ја преработиле песната за време на тематска епизода на нивната втора сезона.[129][130] Епизодата била наречена „Born This Way“ и била прикажувана во април 2011, на Fox.[130] Нивната верзија била издадена за дигитално спуштање, продавајќи 73,000 копии што предизвикало да влезе на Билборд Хот 100 на 44 место[131] и на Canadian Hot 100 на 31 место.[132]

Американскиот пејач-текстописец Откачениот Ал Јанковиќ побарал дозвола од Гага за да направи пародија на „Born This Way“, кажувајќи краток опис на концептот на песната. Нејзиниот менаџент одговорил дека таа прво мора да ја слушне песната за да ја потври дозволата. Јанковиќ го сменил текстот во „Perform This Way“, која била издадена на 25 април 2011, како првиот сингл од неговиот тринаесетти албум Alpocalypse, на iTunes Store.[133] После она што Јанковиќ го опишал како „искуство“ во пишувањетп, снимањето и мастерингот на песната во студиото, тој повторно контактирал со менаџментот на Гага со целосната верзија на песната. Неговото барање било одбиено без Гага да ја слушне песната поради што Јанковиќ добил впечаток дека Гага ја одбила песната поради други причини.[134] Останат само со комплетираната песна и запоставените планови за музичко видео за да ја промовира, Јанковиќ ја издал песната на YouTube.[135] Тогаш Гага за првпат ја слушнала песната,[136] и лично му се јавила, за да му даде дозвола да ја стави песната на Alpocalypse.[137][138] Алекс Фул познат како Корниш Фери и пејачката Кирстен Џој Гил снимиле преработка на песната наречена „Cornish This Way“ во август 2011 како модерна корниш химна. Песната била снимена во Maida Vale Studios во Лондон, а музичкото видео во Њукеј, Корнвал на Boardmasters Festival.[139]

Список на песни и формати[уреди | уреди извор]

 • Дигитално Спуштање[140]
 1. „Born This Way“ – 4:20
 • Born This Way – Ремиксови Дел 1[141]
 1. „Born This Way“ (Ремикс на ЛА Риотс) – 6:32
 2. „Born This Way“ (Ремикс на Чу Фу Борн ту Фикс) – 5:52
 3. „Born This Way“ (Ремикс на диџеј Вајт Шадоу) – 4:24
 • Born This Way – Ремиксови Дел 2[142]
 1. „Born This Way“ (Ремикс на Мајкл Вудс) – 6:24
 2. „Born This Way“ (Ремикс на Дада Лајф) – 5:16
 3. „Born This Way“ (Ремикс на Зед) – 6:30
 4. „Born This Way“ (Ремикс на Грам) – 5:48
 5. „Born This Way“ (Ремикс на Бимбо Џоунс) – 6:46
 6. „Born This Way“ (Ремикс на Твин Шадоу) – 4:06

 • Ограничено издание на ЦД Сингл[143]
 1. „Born This Way“ – 4:21
 2. „Born This Way“ (Ремикс на ЛА Риотс) – 6:33
 3. „Born This Way“ (Ремикс на Чу Фу Борн ту Фикс) – 5:53
 4. „Born This Way“ (Ремикс на диџеј Вајт Шадоу) – 4:24
 • Ограничен 12" сликачки диск.[144]
 1. „Born This Way“ – 4:21
 2. „Born This Way“ (Ремикс на ЛА Риотс) – 6:33
 3. „Born This Way“ (Ремикс на Чу Фу Борн ту Фикс) – 5:53
 4. „Born This Way“ (Ремикс на диџеј Вајт Шадоу) – 4:24
 • Born This Way (Кантри Роуд Верзијата) – Сингл[145]
 1. „Born This Way (Кантри Роуд Верзијата)“ – 4:21

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Кредитите и личностите се преземени од албумот Born This Way.[21]

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[75] 1
Austrian Singles Chart[75] 1
Belgian Singles Chart (Фландрија)[75] 1
Belgian Singles Chart (Валонија)[75] 3
Brazil Billboard Hot 100 Airplay[146] 23
Canadian Hot 100[69] 1
Czech Airplay Chart[77] 8
Danish Singles Chart[75] 2
Dutch Top 40[147] 1
Finnish Singles Chart[148] 1
French Singles Chart[75] 2
German Singles Chart[149] 1
Greek Airplay Chart[150] 4
Hungarian Singles Chart[78] 2
Irish Singles Chart[151] 1
Italian Singles Chart[75] 2
Japanese Singles Chart[152] 10
Japan Hot 100[68] 1
Mexican Singles Chart[153] 7
New Zealand Singles Chart[75] 1
Norwegian Singles Chart[75] 2
Polish Airplay Chart[154] 1
Scottish Singles Chart[155] 1
Slovak Airplay Chart[156] 1
Spanish Singles Chart[157] 1
South Korean Gaon Chart[79] 1
Swedish Singles Chart[75] 1
Swiss Singles Chart[75] 1
UK Singles Chart[74] 3
САД Billboard Hot 100[67] 1
САД Adult Contemporary[67] 22
САД Adult Pop Songs[67] 7
САД Hot Dance Club Songs[67] 1
САД Pop Songs[67] 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација
Австралија 4× Платина [71]
Белгија Злато[158]
Данска Злато[159]
Германија Злато[160]
Италија Платина[161]
Јапонија Злато (cell)[162]
Злато (PC)[162]
Нов Зеланд Платина[73]
Шпанија Злато[163]
Шведска Злато[164]
Швајцарија Платина[165]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат
Ширум светот[19] 11 февруари 2011 Дигитално спуштање
Австралија[166] Мејнстрим ерплеј
САД[167][168] 15 февруари 2011 Мејнстрим, ритмички ерплеј
Јапонија[162] 4 март 2011 Дигитално спуштање за мобилен
Австралија[169] ЦД сингл
Германија[170] 11 март 2011
Обединето Кралство[171] 14 март 2011
Грција[172]
САД[144] 15 март 2011
Нов Зеланд[173]
Тајван[174]
Јапонија[162][175] 16 март 2011 ЦД сингл, Дигитално спуштање на компјутер
Полска[176] 18 март 2011 ЦД сингл
Тајван[177] 29 април 2011 12"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Werde, Bill (2011-04-18). „Lady Gaga 'Born This Way' Cover Story“. Billboard. Prometheus Global Media. стр. 4. Посетено на 2011-04-20.
 2. Sheffield, Don (2010-08-09). „Lady Gaga: An Intimate Story“. Rolling Stone. Jann Wenner. 1190 (39): 70. ISSN 0032-791X Проверете ја вредноста |issn= (help).
 3. Van Meter, Jonathan (2011-02-11). „Lady Gaga: Our Lady of Pop“. Vogue. Condé Nast Publications. Архивирано од изворникот на 2012-09-18. Посетено на 2011-02-12.
 4. Vena, Jocelyn (2011-02-02). „Lady Gaga's 'Born This Way' Is 'A Smash,' Perez Hilton Says“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-02-12.
 5. 5,0 5,1 Lipschultz, Jason (2011-02-04). „Lady Gaga Collaborator Talks 'Born This Way' Album“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-12.
 6. Daily Mail Reporter (2011-04-21). „Looks like those horns are spreading... Now Lady Gaga has horned shoulders“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2011-04-21.
 7. 7,0 7,1 Chen, Joyce (2011-02-08). „Lady Gaga gives her 'little monsters' a sneak peak [sic] with Twitpic of single cover for 'Born This Way'. New York Daily News. News Corporation. Архивирано од изворникот на 2011-02-12. Посетено на 2011-02-09.
 8. 8,0 8,1 Amter, Charlie (2011-02-28). „Lady Gaga Reveals 'Born This Way' Cover Art, Revisits Apartment On '60 Minutes'. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-11.
 9. 9,0 9,1 Stransky, Tanner (2011-02-08). „Lady Gaga 'Born This Way' Cover Art: It's Fierce“. Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на 2011-02-09.
 10. Smart, Gordon (2011-02-09). „Topless Gaga was Born This Way“. The Sun. News International. Посетено на 2011-06-21.
 11. Ram, Archana (2011-02-09). „Lady Gaga's 'Born This Way' cover album: A Kylie Minogue rip-off?“. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-02-10. Посетено на 2011-02-09.
 12. 12,0 12,1 Eggenberger, Nicole (2011-02-09). „Lady Gaga Displays Her 'Born This Way' Cover Art“. OK!. Northern & Shell. Посетено на 2011-02-09.
 13. Collins, Leah (2011-02-09). „Music Buzz: Lady Gaga, The Strokes, Foo Fighters and More“. Dose. Paul Godfrey. |access-date= бара |url= (help)
 14. Kreps, Daniel (2010-09-13). „Lady Gaga Names Her New Album 'Born This Way'. Rolling Stone. Jann Wenner. Архивирано од изворникот на 2010-12-25. Посетено на 2011-01-14.
 15. 15,0 15,1 Lee, Joyce (2010-09-13). "Born This Way:" Lady Gaga's New Album Title“. CBS News. Архивирано од изворникот 2012-05-25. Посетено на 2010-11-14.
 16. Vena, Jocelyn (2010-12-27). „Lady Gaga To Make Born This Way Announcement New Year's Eve“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-01-25.
 17. Vena, Jocelyn (2011-01-27). „Lady Gaga Releases Full 'Born This Way' Lyrics“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-01-27.
 18. Vena, Jocelyn (2011-02-04). „Lady Gaga To Release 'Born This Way' Early“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-02-11.
 19. 19,0 19,1 Vena, Jocelyn (2011-02-10). „Lady Gaga 'Born This Way' Release Details Unveiled“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-02-12.
 20. „Born This Way (Legal Title) – BMI Work #12342685“. Broadcast Music Incorporated. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2011-03-19.
 21. 21,0 21,1 Германота, Стефани (2011). Album notes for Born This Way by Lady Gaga, p. 4 [Забелешки на ЦД-то]. Менхетен, Њујорк: Interscope Records (2771838).
 22. 22,0 22,1 22,2 Vena, Jocelyn (2011-02-10). „Lady Gaga's 'Born This Way' Premieres“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-02-12.
 23. 23,0 23,1 23,2 Florino, Rick (2011-02-11). „Lady Gaga "Born This Way" Single Review – 5 out of 5 Stars“. Artistdirect. Архивирано од изворникот на 2012-10-25. Посетено на 2011-02-12.
 24. 24,0 24,1 Friedman, Megan (2011-02-11). „Does Lady Gaga's 'Born This Way' Rip Off Madonna? Who Cares?“. Time. Time Inc. Посетено на 2011-02-15.
 25. 25,0 25,1 Cinquemani, Sal (2011-02-13). „Single Review: Lady Gaga's "Born This Way". Slant Magazine. Посетено на 2011-04-20.
 26. 26,0 26,1 26,2 Germanotta, Stefani; Laursen, Jeppe (2011). „Digital Sheet Music – Lady Gaga – Born This Way“. Musicnotes.com. Sony/ATV Music Publishing. Отсутно или празно |url= (help)
 27. Stransky, Tanner (2011-01-27). „Lady Gaga releases full lyrics to forthcoming single 'Born This Way': Read them here“. Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на 2011-02-12.
 28. Perez, Miguel (2011-01-31). „Asians join Latinos in condemning Lady Gaga“. HispanicallySpeaking.com. Архивирано од изворникот на 2011-02-09. Посетено на 2011-02-04.
 29. Kennedy, Ed (2011-01-31). „Morning Meme: Jesse Tyler and Justin Mikita Celebrate SAG, Betty White Hangs With "Modern Family," and Superman Is British?“. AfterElton. Посетено на 2011-02-11.
 30. 30,0 30,1 Reyes, Robert Paul (2011-02-02). „Is Lady Gaga a Racist?“. Newsblaze.com. Associated Media, Ltd. Архивирано од изворникот на 2011-02-09. Посетено на 2011-02-11.
 31. Young, Sean (2011-03-17). „Malaysia gags Lady Gaga, garbles gay lyrics“. Kuala Lumpur: Msnbc.com. NBCUniversal. Архивирано од изворникот на 2011-03-21. Посетено на 2011-04-12.
 32. MacKinnon, Ian (2011-03-24). „Lady Gaga takes on Malaysia's censors“. The Daily Telegraph. London: Telegraph Media Group. Посетено на 2011-04-12.
 33. „Born This Way – The Remixes Part 1" Coming March 15!“. Ladygaga.com. Посетено на 2011-04-19.
 34. „Born This Way – The Remixes Part 2" Coming March 29!“. Ladygaga.com. Посетено на 2011-04-19.
 35. 35,0 35,1 35,2 35,3 Kaufman, Gil (2011-03-15). „Lady Gaga Releases Country Version Of 'Born This Way'. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-04-19.
 36. Pillai, Pooja (2011-04-15). „Gaga Meets the Dholak“. The Indian Express. Indian Express Group. Посетено на 2011-04-19.
 37. 37,0 37,1 37,2 37,3 37,4 37,5 Das, Mohua (2011-04-15). „Gaga Over Bollywood“. The Kolkata Telegraph. Kolkata, India: Ananda Publishers. OCLC 271717941. Архивирано од изворникот на 2011-04-18. Посетено на 2011-04-19.
 38. Vena, Jocelyn (2011-04-13). „Lady Gaga's 'Born This Way' Bollywood Remix Is 'Magical,' Producers Say“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-04-19.
 39. Cragg, Michael (2011-02-11). „Lady Gaga's Born This Way: first review“. The Guardian. London: Guardian News and Media. Посетено на 2011-02-11.
 40. Schwartz, Alison (2011-02-11). „Lady Gaga New Song Premieres – Born This Way“. People (magazine). Time Inc. Архивирано од изворникот на 2012-10-18. Посетено на 2011-04-19.
 41. Aswad, Jem (2011-02-11). „Single Review: Lady Gaga, 'Born This Way'. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-04-20.
 42. Levine, Nick (2011-02-11). „Music – Singles Review – Lady Gaga: 'Born This Way'. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2012-10-23. Посетено на 2011-02-11.
 43. Casserly, Meghan (2011-02-11). „Lady Gaga's Born This Way: Gay Anthems And Girl Power“. Forbes. Архивирано од изворникот 2011-06-22. Посетено на 2011-02-11.
 44. Yuan, Annie (2011-02-11). „Lady Gaga's 'Born This Way' Criticized for Similarities to Madonna Songs“. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-13.
 45. O'Donnell, Kevin (2011-02-11). „Hear It: Lady Gaga's Single "Born This Way". Spin. Spin Media LLC. Посетено на 2011-02-13.
 46. Popjustice Staff (2011-02-07). „So, 'Born This Way'. Popjustice. Посетено на 2011-03-05.
 47. Sheffield, Rob (2011-02-11). „Born This Way by Lady Gaga“. Rolling Stone. Jann Wenner. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2011-02-11.
 48. Ganz, Caryn (2011-02-11). „Lady Gaga's 'Born This Way':Vogue Yourself“. Yahoo! Music. Архивирано од изворникот на 2011-08-13. Посетено на 2011-02-11.
 49. Moss, Marissa (2011-02-12). „Twitter Killed the Radio Star: Lady Gaga's "Born This Way". The Huffington Post. AOL. Посетено на 2011-02-19.
 50. McCormick, Neil (2011-02-11). „Is "Born This Way" the gayest song ever?“. The Daily Telegraph. London: Telegraph Media Group. Архивирано од изворникот на 2012-05-23. Посетено на 2011-02-12.
 51. Powers, Ann (2011-02-11). „Snap Judgment: Lady Gaga, 'Born This Way'. Los Angeles Times. Tribune Company. Посетено на 2011-02-16.
 52. Sheffield, Rob (2011-02-11). „Lady Gaga's 'Born This Way': Much Better Than 'Express Yourself'. Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на 2011-04-20.
 53. Greenblatt, Leah (2011-02-14). „Lady Gaga talks Grammy egg, Madonna comparisons on 'Leno' tonight“. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-02-16. Посетено на 2011-02-15.
 54. Goldberg, Stephanie (2011-02-17). „Madonna & Gaga: Cut from the same leotard?“. CNN. Посетено на 2011-02-17.
 55. Robinson, Peter (2011-04-23). „Freak Or Fraud? Lady Gaga: "I'm Not Full Of S**t. Are You?“. NME. London: IPC Media. 43: 21–24. ISSN 0028-6362.
 56. 56,0 56,1 Trust, Gary (2011-02-16). „Lady Gaga Claims 1,000th Hot 100 No. 1 with 'Born This Way'. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-16.
 57. Grien, Paul (2011-02-23). „Week Ending February 20, 2011: Songs: Gaga Defies Odds“. Yahoo! Music. Посетено на 2011-02-24.
 58. Caulfield, Keith (2011-02-23). „Justin Bieber Scores Second No. 1 Album with 'Never Say Never' Remixes“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-24.
 59. Grein, Paul (2011-03-16). „Week Ending March 13, 2011: Spears' Second Act“. Yahoo! Music. Архивирано од изворникот на 2011-03-21. Посетено на 2011-03-17.
 60. Kaufman, Gil (2011-02-18). „Lady Gaga's 'Born This Way' Is Fastest-Selling Single In iTunes History“. MTV(MTV Networks). Посетено на 2011-02-18.
 61. Grein, Paul (2011-07-01). „Chart Watch Extra: Top 20 Songs At Mid-Year“. Yahoo. Архивирано од изворникот на 2011-07-10. Посетено на 2011-06-30.
 62. 62,0 62,1 Trust, Gary (2011-03-23). „Lady Gaga, 'Glee' Songs Dominate Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-03-25.
 63. Caulfield, Keith (2011-07-06). „Adele, Katy Perry Rule Mid-Year SoundScan Charts Adele, Katy Perry Rule Mid-Year SoundScan Charts“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-07-06.
 64. 64,0 64,1 Trust, Gary; Caulfield, Keith (2011-02-12). „Lady Gaga's 'Born' Blasts Off With Huge Sales & Radio Start“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-14.
 65. Trust, Gary (2011-02-22). „Lady Gaga's 'Born This Way' Blasts Into Pop Songs Top 10“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-24.
 66. Trust, Gary (2011-03-28). „Lady Gaga Leaps To Record-Tying No. 1 On Pop Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-03-28.
 67. 67,0 67,1 67,2 67,3 67,4 67,5 Billboard – Lady Gaga – Born This Way“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-03-05.
 68. 68,0 68,1 „Japan Hot 100: Week Ending April 11, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2011-04-14. Посетено на 2011-04-07.
 69. 69,0 69,1 „Canadian Hot 100: Week Ending February 26, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. 2011-02-26. Посетено на 2011-02-17.
 70. „ARIA Chartifacts: Week Commencing February 21, 2011: Issue #1095“ (PDF). Australian Recording Industry Association. 2011-02-21. Посетено на 2011-02-22.
 71. 71,0 71,1 „ARIA Charts – Accreditations – 2011 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-04-24.
 72. „ChartsNZ – Lady Gaga – Born This Way“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2011-03-14. Посетено на 2011-04-23.
 73. 73,0 73,1 „Latest Gold / Platinum Singles“. RadioScope.net. Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот 2011-08-24. Посетено на 2011-03-01.
 74. 74,0 74,1 Press Release (2011-02-13). „Jessie J wins Champion chart battle as Lady Gaga swoops into Top 3“. The Official Charts Company. Посетено на 2011-02-13.
 75. 75,00 75,01 75,02 75,03 75,04 75,05 75,06 75,07 75,08 75,09 75,10 75,11 75,12 „Ultratop – Lady Gaga – Born This Way“ (француски). Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2011-03-05.
 76. 76,0 76,1 Debut positions for "Born This Way" in European nations:
 77. 77,0 77,1 „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga – Born This Way – Czech Republic“ (чешки). International Federation of the Phonographic Industry. 2010-05-13. Посетено на 2011-05-11.
 78. 78,0 78,1 „Archívum – Slágerlisták – Top 10 lista“ (унгарски). Mahasz. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. 2011-03-14. Посетено на 2011-04-24.
 79. 79,0 79,1 „가온차트와 함께하세요 – Digital Comprehensive charts“ (корејски). Gaon Chart. Посетено на 2011-02-22.
 80. Montgomery, James (2011-01-25). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video Is 'Profound,' Makeup Artist Says“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-01-25.
 81. Vena, Jocelyn (February 16, 2011). „Lady Gaga 'Born This Way' Video is 'Life-Changing'. MTV. Посетено на February 17, 2011.
 82. 82,0 82,1 Vena, Jocelyn (2011-02-16). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video Is 'Life Changing'. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-25.
 83. 83,0 83,1 83,2 Vena, Jocelyn (2011-03-01). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video, Frame By Frame“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-25.
 84. Vena, Jocelyn (2011-02-08). „Lady Gaga Says 'Born This Way' Video Shows 'The Birth Of A New Race'. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-25.
 85. 85,0 85,1 Vena, Jocelyn (2011-03-01). „Lady Gaga's 'Born This Way' Creative Director Explains: Why NYC?“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-25.
 86. Roberts, Fiona (2011-03-11). „Unmasked, the tattooed freak who's become Lady Gaga's new best friend“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2011-04-22.
 87. Lady Gaga. Google Goes Gaga. 2011-03-26. 61 minutes in. “... This reminds me when Rico, who plays the Zombie Boy in the video, I asked him why did you tattoo yourself?”
 88. 88,0 88,1 88,2 Vena, Jocelyn (2011-03-01). „Lady Gaga's 'Born This Way' Fashions Decoded“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-25.
 89. 89,0 89,1 89,2 Montgomery, James (2011-02-28). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video Premieres“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-02-28.
 90. Blauvelt, Christian (2011-02-28). „Lady Gaga Debuts first 'Born This Way' video“. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-07-10. Посетено на 2011-06-23.
 91. 91,0 91,1 Moralde, Oscar (2011-03-04). „Video Review: Lady Gaga's "Born This Way“. Slant Magazine. Посетено на 2011-04-22.
 92. Bambigboye, Baz (2011-02-28). „Lady Gaga gives birth in her provocative new music video for Born This Way“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2011-04-22.
 93. Fields, Suzanne (2011-02-18). „Superstar meets Supermom“. The Patriot-News. Advance Publications. Посетено на 2011-08-04.
 94. 94,0 94,1 Montgomery, James (2011-02-28). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video: A Pop-Culture Cheat Sheet“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-03-24.
 95. Gwynedd, Myrddin (2011-02-28). „Lady Gaga: 'Born This Way' video premieres“. The New Zealand Herald. APN News & Media. Посетено на 2011-01-01.
 96. Chestang, Raphael (2011-02-28). „Lady Gaga Debuts New 'Born This Way' Music Video“. Entertainment Tonight. 2011-04-22. Архивирано од изворникот на 2011-03-04. Посетено на 2011-08-18.
 97. Herrera, Monica (2011-03-04). „Lady Gaga's 'Born This Way' Video Premieres“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-03-05.
 98. Farber, Jim (2011-02-28). „Lady Gaga 'Born This Way' music video premieres: Graphic birth imagery breaks taboos“. New York Daily News. Mortimer Zuckerman. Посетено на 2011-04-22.
 99. Serpe, Gina (2011-02-28). „Watch Now: Lady Gaga Delivers the World in "Born This Way" Video!“. E! Online. Посетено на 2011-04-22.
 100. Perpetua, Matthew (April 29, 2011). „Lady Gaga Channels Madonna and German Film Director Fritz Lang in 'Born This Way'. Rolling Stone. Wenner Media. Посетено на April 29, 2011.
 101. Powers, Ann (2011-03-01). „Lady Gaga's 'Born This Way' video: Making goddess culture accessible“. Los Angeles Times. Tribune Company. Посетено на 2011-04-22.
 102. Gibson, Megan (2011-03-01). „Lady Gaga's 'Born this Way' Video: In Case You Forgot, Gaga's Still Weird“. Time. Time Inc. Посетено на 2011-04-22.
 103. „2011 MTV VMAs: Winners“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-08-29.
 104. Lipschults, Jason (2011-02-09). „Justin Bieber, James Blunt Cover Lady Gaga's 'Born This Way' On 'Ellen'. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-11.
 105. Herrera, Monica (2011-01-27). „Lady Gaga gives "Born This Way" lyrics“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-01-27.
 106. 106,0 106,1 106,2 106,3 106,4 Vena, Jocelyn (2011-02-13). „Lady Gaga Emerges From Egg To Perform 'Born This Way' At The Grammys“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-04-23.
 107. 107,0 107,1 Lipschultz, Jason (2011-02-14). „Lady Gaga Hits Grammys in Giant Egg, Rocks 'Born This Way'. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-27.
 108. 108,0 108,1 Powers, Lindsay (2011-02-13). „Lady Gaga Hatches From Egg During Grammy Performance (VIDEO)“. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-02-15.
 109. Roberts, Soraya (2011-02-14). „Lady Gaga Grammys 2011 performance egg explained; Says Madonna 'supports' 'Born This Way'. New York Daily News. Mortimer Zuckerman. Посетено на 2011-04-23.
 110. Roberts, Soraya (2011-02-14). „Cee Lo Grammy performance with puppets beats Lady Gaga 'Born This Way' egg arrival“. New York Daily News. Mortimer Zuckerman. Посетено на 2011-04-23.
 111. Armstrong, Jennifer (2011-02-13). „Lady Gaga's Grammy performance: 'Born This Way' hatches from a giant egg“. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2011-05-04. Посетено на 2011-04-23.
 112. Perpetua, Matthew (2011-02-14). „Arcade Fire, Lady Antebellum, Lady Gaga Win Big at the Grammys“. Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на 2011-04-23.
 113. Schoonmaker, Vaughn (2011-02-20). „Lady Gaga Has Her 'Way' With Atlantic City“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-04-24.
 114. McCall, Tris (2011-04-23). „Lady Gaga shows her teeth at Prudential Center“. The Star-Ledger. Advance Publications. Посетено на 2011-04-23.
 115. Vena, Jocelyn (2011-05-05). „Lady Gaga Performs New Version Of 'You And I' On 'Oprah'. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-05-06.
 116. Duncan, Amy (2011-05-12). „Lady Gaga: I'm single and miserably pathetic in a wedding dress“. Metro. Associated Newspapers. Посетено на 2011-05-13.
 117. Sperling, Daniel (2011-05-15). „Lady GaGa closes Radio 1's Big Weekend“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 2011-05-16.
 118. Chiu, David (2011-05-22). „Lady Gaga rocked SNL“. NBC News. Посетено на 2011-05-22.
 119. Marikar, Sheila (2011-05-27). „Lady Gaga Wows Crowd, Ziplines Onto 'Good Morning America' Concert Stage“. ABC News. стр. 2. Посетено на 2011-05-27.
 120. „Keri Hilson and Lady Gaga Perform in Germany“. Rap-Up. 2011-06-12. Посетено на 2011-06-15.
 121. D'Emillio, Francis (2011-06-13). „Lady Gaga sings 'Born This Way' at Rome gay rally“. USA Today. Gannett Company. Посетено на 2011-06-15.
 122. Love, Ryan (2011-06-13). „Lady GaGa 'Paul O'Grady' interview: Behind the scenes“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2011-06-16. Посетено на 2011-06-16.
 123. Johnson, Chris (2011-06-20). „Born again (for the third time)... Lady Gaga hatches from another egg-like cocoon during the MuchMusic Video Awards“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2011-06-20.
 124. Little John, Georgina (2011-06-25). „Back to blonde for Lady Gaga as she ditches the green wig at charity concert in Japan“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2011-06-26.
 125. 125,0 125,1 125,2 Mapes, Jillian (2011-03-04). „Lady Gaga Duets with 10-Year-Old Maria Aragon in Toronto“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-04-24.
 126. Vena, Jocelyn (2011-03-04). „Lady Gaga Cover Artist Maria Aragon Is A 'Born Superstar,' Fan Says“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2011-04-24.
 127. Webb, Lindsay (2011-02-19). „First a tweet, now an invite -“. Winnipeg Free Press. FP Canadian Newspapers. Посетено на 2011-04-24.
 128. Santin, Aldo (2011-02-22). „Canadian tyke sings version of Lady Gaga hit for daytime TV's Ellen“. The Vancouver Sun. Postmedia Network Inc. |access-date= бара |url= (help)
 129. Stack, Tim (2011-01-08). 'Glee' exclusive: Season 2 to feature more Gwyneth and Gaga!“. Entertainment Weekly. Time, Inc. Посетено на 2011-03-19.
 130. 130,0 130,1 Herrera, Monica (2011-01-10). 'Glee' to Feature Gaga's 'Born This Way,' Bieber Song in New Episodes“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-03-19.
 131. Lipshultz, Jason (2011-05-05). „Katy Perry Holds Off Britney Spears Atop Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-05-05.
 132. Tuch, Paul (2011-05-05). „Floor" Returns to Hot 100 Summit“. Nielsen SoundScan. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-05. Посетено на 2011-05-05.
 133. Yankovic, Alfred (2011-04-22). "Weird Al" Yankovic“. WeirdAl.com. Посетено на 2011-06-03. RUSH RELEASE! Al's new Lady Gaga parody "Perform This Way" hits iTunes on 25 April 2011!
 134. Yankovic, "Weird Al" (2011-04-18). „The Gaga Saga“. The Official "Weird Al" Yankovic Blog. Посетено на 2011-04-24.
 135. Billboard Staff (2011-04-20). „Weird Al Leaks Lady Gaga 'Born This Way' Parody, Accuses Star of Rejecting Song“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2011-04-24.
 136. TMZ Staff (2011-04-20). „Lady Gaga – I Didn't Reject Weird Al Yankovic“. TMZ.com. Time Warner. Посетено на 2011-04-20.
 137. Itzoff, Dave (2011-04-20). „Weird Al Yankovic Talks About the Lady Gaga Saga“. The New York Times. Посетено на 2011-04-20.
 138. Kennedy, Gerrick D. (2011-04-21). 'Weird Al' Yankovic gets permission to 'perform this way' after Lady Gaga dustup“. Los Angeles Times. Tribune Company. Посетено на 2011-04-24.
 139. „The Making of Cornish This Way“. Fearne Cotton. BBC. Посетено на 2011-08-22.
 140. „Born This Way – Single by Lady GaGa“. iTunes. Посетено на 2011-04-24.
 141. „Born This Way (The Remixes, Pt. 1) – Single by Lady GaGa“. iTunes. Посетено на 2011-04-24.
 142. „Born This Way (The Remixes, Pt. 2) – Single by Lady GaGa“. iTunes. Посетено на 2011-04-24.
 143. „Born This Way – Limited Edition CD Single“. Amazon.com. Посетено на 2011-03-09.
 144. 144,0 144,1 „The 20 Best Record Store Day Exclusives“. Rolling Stone. Jann Wenner. 2011-04-16. Посетено на 2011-04-24.
 145. „Born This Way (The Country Road Version) – Single by Lady GaGa“. iTunes. Посетено на 2011-04-24.
 146. „Brasil Hot 100 Airplay“. Billboard Brasil (португалски). Sao Paolo. 2 (96). March 2011. ISSN 977-217605400-2 Проверете ја вредноста |issn= (help).
 147. „Nederlandse Top 40 26 Februari 2011“ (холандски). MegaCharts. 2011-02-26. Архивирано од изворникот на 2011-03-10. Посетено на 2011-02-18.
 148. „Tilastot – Suomen virallinen lista – Singlet 7/2011“ (фински). Musiikkituottajat – IFPI Finland. 2011-02-17. Архивирано од изворникот на 2011-02-23. Посетено на 2011-02-17.
 149. „Chartverfolgong > Lady Gaga > Born This Way (digi)“ (германски). Media Control Charts. 2010-07-25. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-04-22.
 150. „Στην 1η θέση αυτή την εβδομάδα:“. Billboard. IFPI Greece. 2011-06-06. Архивирано од изворникот на 2011-06-07. Посетено на 2011-06-28. Text "accessdate-2011-06-06" ignored (help)
 151. „GFK Archive – Top 50 Singles: Week Ending 17 February 2011“. Irish Recorded Music Association. GFK. 2011-02-17. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2011-02-19.
 152. "ボーン・ディス・ウェイ" (single) by レディー・ガガ at Oricon (オリコン)“. Kabushiki-gaisha Oricon (株式会社オリコン). Посетено на 2011-09-01.
 153. „Born This Way [Single] (Album)“ (шпански). Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2011-11-27. Посетено на April 26, 2011.
 154. „ZPAV Top5 Airplay 02.04.2011 – 08.04.2011“ (полски). Polish Music Charts. 2010-04-08. Архивирано од изворникот на 2011-11-14. Посетено на 2011-04-20.
 155. „Archive Chart – Scotland – 26 February 2011“. The Official Charts Company. 2011-02-26. Посетено на 2011-04-24.
 156. „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga – Born This Way – Slovak“ (чешки). International Federation of the Phonographic Industry. IFPI.sk. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 2011-04-15.
 157. „Top 50 Canciones Singles“ (PDF) (шпански). Productores de Música de España. 2011-02-26. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-28. Посетено на 2011-02-16.
 158. „Gold and Platinum Certifications – Singles – 2011“ (холандски). Ultratop. 2011-06-24. Посетено на 2011-06-18.
 159. „Hitlisten.NU“ (дански). Hitlisterne.dk. International Federation of the Phonographic Industry. 2011-04-29. Посетено на 2011-04-30.
 160. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2010-08-18. (германски)
 161. „Certificazoni Download FIMI Week 20, 2011“ (PDF) (италијански). Federation of the Italian Music Industry. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-26. Посетено на 2011-05-27.
 162. 162,0 162,1 162,2 162,3 „Record Association report: April digital music download certifications“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. 2011-05-20. Посетено на 2011-05-20.
 163. „Top 50 Canciones Singles“ (PDF) (шпански). Productores de Música de España. 2011-04-12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-25. Посетено на 2011-04-24.
 164. „Veckolista Singlar – Vecka 13, 1 april 2011“ (шведски). Swedish Recording Industry Association. 2011-04-01. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2011-04-16.
 165. „Schweizer Hitparade – Singles Top 75“ (швајцарски германски). Swiss Music Charts. 2011-05-01. Посетено на 2011-04-30.
 166. „Lady Gaga – Born This Way (INT/UMA)“. The Music Network. Peer Group Media (823). 2011-02-14. Архивирано од изворникот на 2011-09-12. Посетено на 2011-05-15.
 167. „Top 40/M Future Releases“. All Access Music Group. Архивирано од изворникот 2011-02-09. Посетено на 2011-08-21.
 168. „Top 40 Rhythmic Future releases“. All Access Music Group. Архивирано од изворникот 2011-02-09. Посетено на 2011-08-21.
 169. „Born This Way Lady Gaga, Rock & Pop, CD Singles“. Sanity. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2011-03-14.
 170. „Born This Way (Digi): Lady Gaga: Musik“ (холандски). Amazon.de. Посетено на 2011-04-22.
 171. „Born This Way: Lady Gaga: Music“. Amazon.co.uk. Посетено на 2011-04-24.
 172. „Born This Way CD“ (грчки). Diskopolis.gr. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2011-03-12.
 173. „Born This Way [EP]“. CD WOW!. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2011-02-15.
 174. „天生我才“ (кинески). Universal Music Taiwan. Посетено на 2011-07-17.[мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска]
 175. „レディー・ガガ、第二幕、開幕―。“ (јапонски). Universal Music Japan. Посетено на 2011-03-03.
 176. „Empik Muzyka: Born This Way“ (полски). Empik.co. Посетено на 2011-03-18.
 177. „天生完美 (單曲黑膠唱片)“ (кинески). Universal Music Taiwan. Посетено на 2011-07-17.[мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Born This Way (песна)“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).