Прејди на содржината

Judas (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Judas“
Сингл од Лејди Гага
од албумот Born This Way
Издаден 15 април 2011
Текстописец Лејди Гага, Надир Кајат[1]
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен 2010
Жанр Денс-поп, електропоп, техно
Должина 4:10
Издавачка куќа Streamline, Interscope, Kon Live
Продуцент Лејди Гага,Надир Кајат
Хронологија на синглови на Лејди Гага
Born This Way
(2011)
Judas
(2011)
The Edge of Glory
(2011)

Judas“ е песна од американската пејачка Лејди Гага, ос нејзиниот втор студиски албум Born This Way (2011). Песната била издадена на 15 април 2011, четири дена пред закажанио датум на издавање од Interscope Records. Напишана е од Лејди Гага и RedOne и се работи за маж кој изневерува жена. Песната исто така, го отелотворува сите инциденти кои имаат освоен Gaga во минатото, со што неговото јадро што значи се однесува на работи кои се лоши и неизбежен за неа. Gaga понатаму објасни дека песната е исто така и за чест на внатрешната темнина еден, со цел да се донесе во светлината, "Мора да се погледне во она што е прогонувачки вас и треба да научат да се прости со цел да се движат натаму." <Код име = " пост "/>

"Јуда" има слични звук на претходните синглови Гага е како "Poker Face", "LoveGame", "Лош Романтичен", и "Алехандро ", и содржи три различни куки и прекине, под влијание на куќа музика. Анализата содржи и влијанија од племенски-техно музика и dubstep. Gaga објасни дека линии зборува за време на распаѓањето разговори за неа да биде надвор од способноста самата да се откупи, во однос на традиционалните гледишта за тоа што жената е би требало да биде. Уметничкото дело за еден е дизајниран од страна Gaga во Microsoft Word и се одликува со црна позадина со зборот "Јуда", напишана во црвено големи букви. По дизајнирањето на насловната страница, Гага се слика од него со нејзиниот мобилен телефон, да додадете дополнителни текстура.

Критичарите забележаа сличност меѓу "Јуда", и "Лош романса", но го пофали музичка продукција на песната, комплимент својата енергија и роботски се прекине. "Јуда" првично силна продажна отворање, но на крајот беше помалку успешен комерцијално во споредба со претходните синглови Гага е. Песната достигна топ-десет на топ-листите во повеќето големи музички пазари, но не успеа да се постигнат врвот позиција во било кој од нив. Тоа само го достигна врвот на топ листите во Јужна Кореја и во Хот Денс Клуб Песни шема наБилборд, во САД.

А музички спот за песната беше снимен во почетокот на април, ко-во режија на Gaga и Laurieann Гибсон и ко-глуми Норман Reedus. Истата вклучува библиска приказната каде Reedus играно Јуда Искариотски и Gaga играно Марија Магдалена. Видео нив прикажани како модерни ден мисионери ќе Ерусалим. Истата вклучува библиската приказна за Јуда предавство Исус, а заврши со Gaga како Магдалена добивање каменувани до смрт. Пред неговото ослободување, на Католичката лига осуди Гага за наводно користење на религиозни слики и нејзината улога во видео. Сепак, критичарите воопшто пофали спотот за нејзината вкупна испорака и не најде ништо навреда за тоа. На видеото е познат по своите уметнички и културни и имаголошки наводи, како на пример Сандро Ботичели 'sРаѓањето на Венера, симболичното Хорово око, како и неколку филмови, како што сеThe Wild One и Ромео + Јулија, меѓу Gaga ја врши "Јуда" на голем број на телевизиски емисии, вклучувајќи гиВо Греам Нортон Прикажи ,Saturday Night Live ,Добро утро Америка ' е "лето концертната серија", како и францускиотX Factor.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Дигитално спуштање[2]
 1. „Judas“ – 4:10
 1. „Judas“ – 4:10
 2. „Born This Way“ (Twin Shadow Remix) – 4:19
 • Judas – The Remixes[6]
 1. „Judas“ (Goldfrapp Ремикс) – 4:42
 2. „Judas“ (Hurts Ремикс) – 3:57
 3. „Judas“ (Mirrors Une Autre Monde Микс – Nuit) – 6:14
 4. „Judas“ (Guena LG Club Ремикс) – 7:41
 5. „Judas“ (John Dahlback Ремикс) – 6:01
 6. „Judas“ (Chris Lake Ремикс) – 5:09
 7. „Judas“ (R3HAB Ремикс) – 4:56

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Charts and certifications[уреди | уреди извор]

Charts[уреди | уреди извор]

Chart (2011) Peak
position
Australian Singles Chart[7] 6
Austrian Singles Chart[8] 6
Belgian Singles Chart (Flanders)[8] 6
Belgian Singles Chart (Wallonia)[8] 4
Canadian Hot 100[9] 8
Czech Airplay Chart[10] 13
Danish Singles Chart[8] 10
Dutch Top 40[11] 24
Finnish Singles Chart[12] 3
French Singles Chart[13] 6
German Singles Chart[14] 23
Hungarian Singles Chart[15] 3
Irish Singles Chart[16] 4
Italian Singles Chart[17] 3
Japan Hot 100[18] 3
New Zealand Singles Chart[19] 12
Norwegian Singles Chart[8] 3
Scottish Singles Chart[20] 5
Slovak Airplay Chart[21] 4
South Korean Gaon Chart[22] 1
Spanish Singles Chart[23] 6
Swedish Singles Chart[8] 7
Swiss Singles Chart[8] 8
UK Singles Chart[24] 8
US Billboard Hot 100[25] 10
US Adult Pop Songs[26] 40
US Hot Dance Club Songs[27] 1
US Latin Pop Songs[26] 22
US Pop Songs[26] 15

Certification[уреди | уреди извор]

Country Certifications
Australia Platinum[28]
Italy Gold[29]
New Zealand Gold[30]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат
Ширум светот[31] 15 април 2011 Дигитално спуптање
Јужна Кореја[32] 18 април 2011
САД[33] 26 април 2011 Мејнстрим радио
Германија[34] 13 мај 2011 ЦД сингл
Полска[35]
Обединето Кралство[36] May 16, 2011
САД[6] Спуштање на ремиксови
Италија[37] 17 мај 2011 ЦД сингл
САД[5] 24 мај 2011

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Judas (Legal Title) – BMI Work #12598986“. Broadcast Music Incorporated, House of Gaga Publishing, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-01-13. Посетено на 2011-04-16.
 2. „Judas – Single by Lady GaGa“. iTunes. 2011-04-15. Посетено на 2011-04-16.
 3. „Lady Gaga – Judas (2-Track)“ (германски). Universal Music. Архивирано од изворникот на 2011-06-18. Посетено на 2011-05-05.
 4. „Lady Gaga: Judas (CDS)“. HMV Group. Посетено на 2011-05-10.
 5. 5,0 5,1 „Lady Gaga, Judas, CD Single“. Amazon.com. Посетено на 2011-05-12.
 6. 6,0 6,1 „Judas: Lady Gaga: MP3 Downloads“. Amazon.com. 2011-05-16. Посетено на 2011-05-15.
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ausdebut.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 „Ultratop – Lady Gaga – Judas“ (холандски). Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2011-04-26.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име canada.
 10. „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga – Judas“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. Посетено на 2011-05-11.
 11. „Nederlandse Top 40“ (холандски). Radio 538. MegaCharts. 2011-05-07. Архивирано од изворникот на 2012-06-22. Посетено на 2011-05-16.
 12. „Suomen virallinen lista – Artistit – Lady GaGa: Judas“ (фински). International Federation of the Phonographic Industry. YLE. 2011-04-20. Архивирано од изворникот на 2012-10-07. Посетено на 2011-04-22.
 13. „Disque in France – Telechargement Titres“ (француски). Syndicat National de l'Édition Phonographique. Disqueenfrance.com. 2011-06-04. Посетено на 2011-06-04.[мртва врска]
 14. „Suche – Lady GaGa, Judas“ (германски). Charts.de Media Control Charts. Архивирано од изворникот на 2012-07-28. Посетено на 2011-05-24.
 15. „Single (track) Top 10 lista“ (унгарски). Mahasz. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. 2011-05-23. Посетено на 2011-06-02.
 16. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име iredebut.
 17. „Top digital download FIMI – Nielsen Soundscan“ (италијански). Federation of the Italian Music Industry. 2011-04-24. Посетено на 2011-04-29.
 18. „Japan Hot 100: Week Ending June 11, 2011“. Billboard. Prometheus Global Media. 2011-06-11. Посетено на 2011-06-04.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име rianzdebut.
 20. „Archive Chart – Scotland – 28 May 2011“. The Official Charts Company. 2011-04-30. Посетено на 2011-04-25.
 21. „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga – Judas“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.sk. Посетено на 2011-05-11.
 22. „Digital Comprehensive Chart: Overseas Week 17“ (корејски). Gaon Chart. Посетено на 2011-05-21.
 23. „Top 50 Canciones Singles“ (PDF) (шпански). Productores de Música de España. 2011-04-18. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-07-28. Посетено на 2011-04-24.
 24. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име uk.
 25. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име hot100debut.
 26. 26,0 26,1 26,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bbjudas.
 27. „Chart Highlights: Dance, Alternative Songs & More“. Billboard. Prometheus Global Media. 2011-06-13. Посетено на 2011-06-14.
 28. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ariacerti.
 29. „Certification: Nielsen, Week 26, 11“ (PDF). Federation of the Italian Music Industry. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-06. Посетено на 2011-07-09.
 30. „Latest Gold / Platinum Singles“. RadioScope.net. Recording Industry Association of New Zealand. Архивирано од изворникот 2011-08-24. Посетено на 2011-07-22.
 31. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име dwn.
 32. „Lady Gaga – Judas Download“ (корејски). Universal Music Korea. 2011-04-18. Посетено на 2011-04-23.
 33. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име allaccess.
 34. „Lady Gaga : Judas : CD Single“ (германски). Amazon.de. Посетено на 2011-04-24.
 35. „Empik Muzyka: Judas“ (полски). Empik.co. Посетено на 2011-05-13.
 36. „Lady Gaga : Judas : UK CD Single“. HMV Group. Посетено на 2011-05-05.
 37. „Lady Gaga : Judas : Singolo“ (италијански). Internet Book Shop. Посетено на 2011-05-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]