MTV Вести

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од сериите поврзани со

MTV
  во САД  

MTV канали
MTV2 · Tr3́s · mtvU

MTV програми

Личности на MTV

Цензура на MTV

MTV Мрежи

MTV Вести е името на дивизијата на MTV, една од првите најпопуларни музички телевизиски мрежи во САД, како и во некои MTV канали шурум светот. MTV Вестите започнале во 1980-тите со програмата Оваа Недела во Рокот, водена од Курт Лодер, првиот официјален дописник на MTV. Од 1990, отворачкиоот риф на песната „Peace Sells“ од Megadeth бил отворачка тема за Оваа Недела во Рокот.

Емисијата прво започнала со политички вести за изборот на претседател во САД во 1992, преку кампањата „Choose or Lose“.[1][2] Оттогаш, MTV прикажувал „Choose or Lose“ за други избори за претседател во САД. За изборите за претседател во 2008, Барак Обама и Хилари Клинтон се појавиле на MTV за да ја дискутираат војната во Ирак.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. De Witt, Karen (1992-02-08). „MTV Puts the Campaign on Fast Forward“. The New York Times. Посетено на 2008-02-19.
  2. Miller, Judith (1992-10-11). „But Can You Dance to It?: MTV Turns to News“. The New York Times. Посетено на 2008-02-19.
  3. Guthrie, Marisa (2008-03-17). „Clinton, Obama to Participate in MTV "Choose or Lose" Discussion“. Broadcasting & Cable. Посетено на 2008-03-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]