TLC (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
TLC
TLC на настап во 2016
Животописни податоци
Познат(а) и како
 • TLC-Skee
 • 2nd Nature
ПотеклоАтланта, Џорџија, САД
Жанрови
Период на активност1990–денес
Издавачи
Мреж. местоofficialtlc.com

TLC (скратено од T-Boz, Left Eye and Chilli или Tender Loving Care) ― американска женска група основана во 1990 година во Атланта, Џорџија. Најпознат состав на групата бил: Тиона „Ти-Боз“ Воткинс, Лиза „Лево око“ Лопес и Розонда „Чили“ Томас. Групата била многу успешна во текот на 1990-тите, кога имала девет топ-10 хитови на Billboard Hot 100, а четири од нив се нашле на самиот врв: „Creep“, „Waterfalls“, „No Scrubs“ и „Unpretty“. [2] Групата снимила четири мултиплатинести албуми, вклучувајќи го и CrazySexyCool (1994), кој добил дијамантски сертификат од Здружение на музички сниматели на Америка (RIAA).[3] TLC станала прва R&B група во историјата која успеала да продаде милион примероци од албум во Јапонија сертифицирано од Здружението на музички сниматели на Јапонија (RIAJ) за албумот FanMail (1999).[4]

Со продадени над 65 милиони плочи во светски рамки, TLC е најпродаваната американска женска група на сите времиња.[5] [6] VH1 ги рангирал TLC како најдобра женска група со тоа што ги ставил на 12 место на списокот од 100 најдобри жени во музиката.[7] Списанието Билборд ги рангирало TLC за едно од најдобрите музички триа,[8] а исто така ги ставило на седмо место на списокот од најуспешни изведувачи од 1990-тите. Групата добила четири Греми награди, пет МТВ Видео Музички Награди и пет Soul Train музички награди.

Дваесет години по основањето, TLC ја добиле Наградата за исклучителен придонес во музиката на 17-те MOBO награди, а во 2013 година ја добиле наградата Легенда на Јапонските МТВ Видео Музички Награди. По смртта на Лопес во 2002 година, таа не била заменета со друга пејачка и групата продолжила да настапува како дуо. Во 2017 година го издале нивниот истоимен петти албум TLC. Во 2022 година, групата била примена во Булеварот на славните на црната музика и забава.[9]

Членови[уреди | уреди извор]

 • Тиона "Ти-боз" Воткинс (1990–денес) – главна пејачка, танцување, придружен вокал
 • Лиза „Лево око“ Лопес (1990–2002; починала во 2002 година) – рапување, танцување, придружен вокал
 • Кристал Џонс (1990–1991) – пејачка, танцување, придружен вокал
 • Розонда „Чили“ Томас (1991–денес) – пејачка, танцување, придружен вокал

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми
 • Ooooooohhh... On the TLC Tip (1992)
 • CrazySexyCool (1994)
 • FanMail (1999)
 • 3D (2002)
 • TLC (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Huey, Steve. „TLC – Artist Biography“. AllMusic. All Media Network. Архивирано од изворникот November 10, 2013. Посетено на July 27, 2016.
 2. Празен навод (help)
 3. „Gold & Platinum Searchable Database – June 04, 2014“. RIAA. Архивирано од изворникот на September 24, 2015. Посетено на June 4, 2014.
 4. „RIAJ Certified Million Seller Albums“. www.hbr3.sakura.ne.jp. Архивирано од изворникот на April 27, 2015. Посетено на February 12, 2016.
 5. Kennedy, Gerrick (November 5, 2012). „TLC Plans First Album in 12 Years“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на November 9, 2012. Посетено на April 17, 2020.
 6. Thomas, Rebecca (April 25, 2012). „TLC's Left Eye Remembered: 10 Years Later“. MTV. Архивирано од изворникот на June 22, 2012. Посетено на July 11, 2012.
 7. Graham, Mark (February 13, 2012). „The 100 Greatest Women In Music | VH1 Tuner“. Vh1.com. Архивирано од изворникот на April 2, 2013. Посетено на May 31, 2013.
 8. „Billboard Greatest Trios of All Time“. Billboard. Архивирано од изворникот на April 30, 2008. Посетено на May 13, 2008.
 9. Nazareno, Mia (2021-12-17). „Smokey Robinson, Berry Gordy, Jr. & More to Be Inducted at 2022 Black Music and Entertainment Walk of Fame“. Billboard (англиски). Посетено на 2021-12-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Ace of Base
Музичар на годината според Billboard
1996
Наследник
Аланис Морисет