The Monster Ball Tour

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Monster Ball Tour
Турнеја од Лејди Гага
Поврзан албум The Fame Monster
Почетен датум ноември 27 2009 (2009-11-27)
Етапи 8
Емисии 201
Бруто приход $227.4 милиони
Хронологија на турнеи од Лејди Гага
The Fame Ball Турнеја
(2009)
The Monster Ball Турнеја
(2009–11)
Born This Way Ball Турнеја[1]
(2011)

The Monster Ball Турнејата е втората светска и првата водечка концертна турнеја од американската пејачка Лејди Гага. Започната за поддршка на албумот The Fame Monster (2009) и содржејќи песни од нејзиниот прв студиски албум The Fame (2008), турнејата траела од 2009 до 2011 година. Опишана како „првата поп електро опера“ од Гага, турнејата била објавена во октомври 2009 откако испланирана концертна турнеја со хип-хоп артистот Кање Вест била одложена. The Monster Ball Турнејата започнала четири дена по издавањето на The Fame Monster, во ноември 2009.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banzon, Camille (2011-05-27). „Lady Gaga to perform exclusive show for Australian fans on July 13th“. International Business Times. Архивирано од изворникот на 2011-06-22. Посетено на 2011-06-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]