Paparazzi (песна на Лејди Гага)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Paparazzi“ е песна од американската пејачка Лејди Гага, земена од нејзиниот прв студиски албум, The Fame. Напишана од Роб Фусари и Гага, песната ги покажува борбите на Гага за слава како и балансирање на љубовта и успехот. Музички претставува забрзана денс-поп песна која според текстот зборува за човек кој следи некој познаат за да добие слава.

Песната била трет сингл од албумот во Ирска, Италија и Велика Британија, четврт во Канада и САД и петти во Австралија, Франција и Нов Зеланд. Иако издадена на 6 јули 2009 година, во Велика Британија и четири дена подоцна во Австралија, „LoveGame“ првично била планирана како трет сингл во Обединетото Кралство, но поради своите стихови и музичкото видео кои биле потенцијално контроверзни, било одлучено дека „Paparazzi“ ќе биде објавен како таков.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Paparazzi“ (Album Version) – 3:28
 2. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Remix) – 5:21
 • Canadian & Australian iTunes remix EP[5][6]
 1. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix) – 3:19
 2. „Paparazzi“ (Moto Blanco Edit) – 4:05
 3. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Club Mix) – 5:21
 4. „Paparazzi“ (James Carameta Tabloid Club Edit) – 4:27
 • UK & Ireland iTunes remix EP[7][8]
 1. „Paparazzi“ – 3:27
 2. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Club Mix) – 5:21
 3. „Paparazzi“ (Moto Blanco Edit) – 4:05
 4. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix) – 3:19
 5. „Paparazzi“ (Yuksek Remix) – 4:47
 • US iTunes Remix EP[9]
 1. „Paparazzi“ (Demolition Crew Remix) – 3:55
 2. „Paparazzi“ (Moto Blanco Edit) – 4:05
 3. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix) – 3:19
 4. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Club Mix) – 5:21

 • US 'The Remixes' CD single[10]
 1. „Paparazzi“ (Demolition Crew Remix) – 3:55
 2. „Paparazzi“ (Moto Blanco Edit) – 4:05
 3. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix) – 3:19
 4. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Club Mix) – 5:21
 5. „Paparazzi“ (James Camareta Tabloid Club Edit) – 4:27
 6. „Paparazzi“ (Album Version) – 3:29
 7. „Paparazzi“ (Instrumental Version) – 3:29
 • French and German iTunes Remix EP/Germany 'The Remixes' CD single[11][12][13]
 1. „Paparazzi“ (Moto Blanco Edit) – 4:05
 2. „Paparazzi“ (Moto Blanco Bostic Dub) – 6:42
 3. „Paparazzi“ (Demolition Crew Remix) – 3:55
 4. „Paparazzi“ (Stuart Price Remix) – 3:19
 5. „Paparazzi“ (Filthy Dukes Club Mix) – 5:21
 6. „Paparazzi“ (Yuksek Remix) – 4:47
 7. „Paparazzi“ (James Camareta Tabloid Club Edit) – 4:27
 8. „Paparazzi“ (Radio Edit) – 3:28
 • US iTunes Remix EP #2[14]
 1. „Paparazzi“ (Chew Fu Ghettohouse Radio Edit) – 3:39
 2. „Paparazzi“ (Yuksek Remix) – 4:47
 3. „Paparazzi“ (James Camareta Tabloid Club Edit) – 4:27

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Табели, сертификации и процесија[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[15] 2
Austrian Singles Chart[16] 3
Belgian Singles Chart (Flanders)[16] 7
Belgian Singles Chart (Wallonia)[16] 6
Brazilian Hot 100 Airplay[17] 18
Canadian Hot 100[18] 3
Czech Airplay Chart[19] 1
Danish Singles Chart[16] 12
Dutch Top 40[20] 4
European Hot 100 Singles[21] 3
Finnish Singles Chart[16] 9
French Singles Chart[22] 6
German Singles Chart[23] 1
Hungarian Airplay Chart[24] 10
Irish Singles Chart[25] 4
Italian Singles Chart[26] 3
New Zealand Singles Chart[27] 5
Slovak Airplay Chart[28] 5
Spanish Singles Chart[16] 46
Swedish Singles Chart[16] 22
Swiss Singles Chart[16] 4
UK Singles Chart[29] 4
US Billboard Hot 100[30] 6
US Adult Contemporary[31] 15
US Hot Dance Club Songs[32] 1
US Pop Songs[33] 1


Декадни табели[уреди | уреди извор]

Декадна табела (2000–09) Позиција
Australian Singles Chart[34] 78

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификации
Австралија 2× Платина[35]
Германија Злато[36]
Италија Злато[37]
Нов Зеланд Злато[38]
Швајцарија Злато[39]
Обединето Кралство Злато[40]
САД 3× Платина[41]

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Chart (2009) Peak
position
Australian Singles Chart[42] 12
Austrian Singles Chart[43] 21
Belgian Singles Chart (Flanders)[44] 74
Belgian Singles Chart (Wallonia)[45] 59
Canadian Hot 100[46] 18
Dutch Top 40[47] 31
European Hot 100 Singles[21] 34
French Singles Chart[48] 92
German Singles Chart[49] 23
Hungarian Airplay Chart[50] 49
Italian Singles Chart[51] 24
New Zealand Singles Chart[52] 41
Swiss Singles Chart[53] 29
UK Singles Chart[54] 18
US Billboard Hot 100[55] 53
Chart (2010) Peak
position
European Hot 100 Singles [56] 45
US Billboard Hot 100[57] 64
US Adult Contemporary[58] 38

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lady GaGa gagged“. The Sun. News International. 2009-04-11. Посетено на 2009-04-17.
 2. „UK CD Single – Paparazzi“. HMV. Посетено на 2009-07-06.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Australian CD Single.
 4. „Lady Gaga – Paparazzi – UK iTunes CD Single“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 5. „Lady Gaga – Paparazzi – Canadian iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-07-01.
 6. „Lady Gaga – Paparazzi – Australian iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 7. „Lady Gaga – Paparazzi – Ireland iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 8. „Lady Gaga – Paparazzi – UK iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 9. „Lady Gaga – US iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-09-04.
 10. „US 'The Remixes' CD“. Interscope Records. Архивирано од изворникот на 2012-04-22. Посетено на 2009-11-10.
 11. „Lady Gaga – Paparazzi German iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-09-21.
 12. „Lady Gaga – Paparazzi French iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-09-21.
 13. „Lady Gaga – Paparazzi EU The Remixes CD single“. Hyangmusic.com. Посетено на 2010-05-25.
 14. „Paparazzi (The Remixes Part Deux) – EP by Lady GaGa“. iTunes. Посетено на 2010-03-12.
 15. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ARIA chart peak.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 16,6 16,7 „Lady Gaga – Paparazzi – European charts“. Ultratop 50. Hung Medien. Посетено на 2009-09-01.
 17. „Brazil Hot 100 Airplay“. Billboard Brazil (португалски). Brazil: Nielsen Business Media, Inc. 79 (2). 2010-03-01. ISSN 977-217605400-2 Проверете ја вредноста |issn= (help).
 18. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име canada.
 19. „RADIO TOP100 Oficiální – Czech Airplay Chart“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. 2009-11-05. Посетено на 2009-08-19.
 20. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Dutch peak.
 21. 21,0 21,1 „Lady GaGa Album & Song Chart History – European Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2010-01-25.
 22. Reporter, SNEP (2009-12-15). „Mylène Farmer entre en tête“. Syndicat National de l'Édition Phonographique. ChartsinFrance. Посетено на 2010-01-06.
 23. Reporter, MC (2009-10-13). „Tokio Hotel katapultieren sich an die Spitze der Album-Charts“. Media Control Charts. Архивирано од изворникот на 2009-10-16. Посетено на 2009-10-14.
 24. „Rádiós Top 40 játszási lista – Hungarian Airplay Chart“. Mahasz. 2009-09-14. Посетено на 2010-05-19.
 25. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ireland.
 26. „Lady Gaga – Paparazzi“. Ultratop 50. Hung Medien. 2009-08-27. Посетено на 2009-10-11.
 27. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име paparianzdebut.
 28. „RADIO TOP100 Oficiálna – Slovakian Airplay Chart“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. 2009-10-02. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2009-10-14.
 29. „Paparazzi UK Singles Chart peak position“. The Official Charts Company. Chartstats.com. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 2009-04-21.
 30. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име hot100.
 31. „Billboard – Lady Gaga – Adult Contemporary“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2011-02-17.
 32. Taylor, Chuck (2009-09-22). „Chart Highlights: Pop, Country, Rock Songs“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2009-09-23.
 33. http://www.billboard.com/charts/hot-100#/artist/lady-gaga/chart-history/1003999?f=381&g=Singles
 34. McCabe, Kathy (2010-01-07). „Delta Goodrem's talents top the charts“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 2010-01-09. Посетено на 2010-01-12.
 35. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име auscerti.
 36. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2010-01-25. (германски)
 37. „Certificazioni Download FIMI“ (PDF). Federation of the Italian Music Industry. 2010-08-29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-09-23. Посетено на 2010-09-07.
 38. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име nzcert.
 39. „Swiss Certifications – Awards 2009“. International Federation of the Phonographic Industry. Hung Medien. Посетено на 2010-02-17.
 40. „BPI – searchable datadase“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-08-06. Посетено на 2010-01-11.
 41. „Searchable Database – RIAA – Lady Gaga“. Recording Industry Association of America. 2010-01-07. Посетено на 2010-01-13.
 42. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2009“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-01-09.
 43. „2009 Year End Austrian Singles Chart“. Ö3 Austria Top 40. 2009. Посетено на 2010-07-16.
 44. „Jaaroverzichten 2009 (Flanders)“ (холандски). Ultratop. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 45. „Rapports Annuels 2009 (Wallonia)“ (француски). Ultratop. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 46. „Charts Year End: Canadian Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-12-31. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 2010-01-12.
 47. „Dutch Top 40 Year End“. MegaCharts. Посетено на 2010-05-06.
 48. http://proxy.siteo.com.s3.amazonaws.com/disqueenfrance.siteo.com/file/dossierdepresseecomidem2010.pdf
 49. „Single Jahreschart 2009“. Media Control Charts. MTV.de. 2009-12-31. Архивирано од изворникот на 2012-06-08. Посетено на 2009-12-23.
 50. „Éves összesített listák - MAHASZ Rádiós TOP 100 (súlyozott)“. Mahasz. Mahasz.
 51. „Classifiche annuali dei cd, dvd, compilation più venduti e digital download più scaricati online nel 2009“ (италијански). Federation of the Italian Music Industry. 2010-01-19. Архивирано од изворникот на 2010-01-23. Посетено на 2010-12-18.
 52. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-07-10. Посетено на 2011-08-21.
 53. „2009 Year End Swiss Singles Chart“. Swiss Music Charts. 2009. Посетено на 2010-07-16.
 54. „Radio 1 to reveal best-selling singles and“. BBC. BBC Online. 2009-12-31. Посетено на 2010-01-12.
 55. „Charts Year End: The Billboard Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-12-31. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 2010-01-12.
 56. https://archive.today/20120525162732/www.billboard.com/charts-year-end/european-hot-100-singles?year=2010%23/charts-year-end/european-hot-100-singles?year=2010
 57. „The Billboard Hot 100 2010 Year End“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2010-12-08. Архивирано од изворникот 2012-12-08. Посетено на 2010-12-08.
 58. „2010 Year-End Billboard Adult Contemporary Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-07-22. Посетено на 2010-12-09.