Bad Romance

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Bad Romance“
Сингл од Лејди Гага
од албумот The Fame Monster
Издаден 26 октомври 2009
Текстописец Стефани Германота, Надир Кајат[1]
Формат Дигиталнос спуштање, ЦД сингл
Снимен 2009, Record Plant Studios, Лос Анџелес; ФЦ Валвиш, Амстердам
Жанр Електропоп, денс-поп, синтпоп
Должина 4:54
Издавачка куќа Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Продуцент RedOne
Хронологија на синглови на Лејди Гага
Paparazzi
(2009)
Bad Romance
(2010)
Telephone
(2010)

Bad Romance“ е песна од американската пејачка Лејди Гага. Издадена е како водечки сингл од нејзиниот трет EP албум The Fame Monster (2009). Напишана од Лејди Гага и продуцирана од RedOne, песната била инспириран од паранојата која Гага ја искусила за време на турнејата од 2008 до 2009. Откако демо верзијата на песната била прикажана на интернет пред официјалното издавање, Гага премиерно ја прикажала завршената верзија на шоуто на Александер Меккуин за време на модната недела во Париз во 2009 година. Ова било проследено со омотот на песната.

Музички, „Bad Romance“ користи изговорен завршен дел, рефрен и текст кој зборува за вљубување во најдобар пријател. Песната содржи елементи од музиката од 1980-тите и 1990-тите и влијанија од германската хаус-техно музика и била опишана од Гага како експериментална снимка. „Bad Romance“ имала комерцијален успех и се искачила на првото место на Британската Табела за Синглови, Ирската Табела за Синглови, Канадската Табела за Синглови и шведските, австриските и данските табели, а се искачила на второто место во држави како САД, Австралија и Нов Зеланд. Според Интернационалната Федерација на Фонографската Индустрија, песната продала 9.7 милиони копии ширум светот во 2010 година,[2] станувајќи нејзиниот втор најдобро продаван сингл после „Poker Face“ (2008).[3] Песната исто така добила критички успех; „Bad Romance“ била пофалена од повеќето критичари кои ја споредиле со вториот сингл на Гага, „Poker Face“. Исто така била рангирана на деветтото место од Роулинг Стоун во нивниот список на „25 Најдобри Песни од 2009“ и добила Греми Награда за Најдобра Женска Поп Вокална Изведба.[4]

Музичкото видео ја прикажува Лејди Гага во јавна бања. Таму, таа е киднапирана од група на супермодели кои ја дрогираат и ја продаваат на Руската Мафија за сексуално ропство. Музичкото видео завршува со Гага која го убива мажот која ја купил. Видеото добило позитивни одговори од музичките критичари за глумата и визуелните слики во него; критичарите ги пофалиле провокативните содржини. Било номинирано за десет награди на МТВ Видео Музичките Награди од 2010, а освоило седум од нив, вклучувајќи го и она за Видео на Годината. Видеото исто така освоило Греми Награди за Најдобра Кратка Форма на Музичко Видео.

Гага ја извела „Bad Romance“ на неколку телевизиски емисии вклучувајќи ги Saturday Night Live и Озборувачка како и на Американските Музички Награди од 2009 година. Била последната изведувана песна на The Monster Ball Tour, каде Гага настапувала стоејќи во огромен гироскоп.

Позадина[уреди | уреди извор]

„Bad Romance“ бил првиот сингл од The Fame Monster, следниот албум на Гага по The Fame.[5] Пред официјалното издавање, демо верзија на песната била објавена илегално на интернет со што Гага коментирала преку нејзиниот профил на Твитер, „протекувањето на синглот ги натера моите уши да искрварат. Чекајте кога ќе ја слушнете вистинската веррзија.“[6] Таа исто така извела краток дел од песната на Saturday Night Live на 3 октомври 2009, заедно со „Poker Face“ и „LoveGame“.[7][8] Вистинската верзија на „Bad Romance“ премиерно била прикажана за време на финалето на модната недела во Париз на Александер Меккуин во 2010,[9] а потоа песната била издадена на 19 октомври 2009.[10] Гага објаснила дека „Bad Romance“ била една од песните кои ги напишана во 2008 додека била на турнеја. Песните компонирани во тоа време зборувале за различни „чудовишта“ (паранои) кои ги сретнала на турнејата. Едно од нив било „љубовно чудовиште“ и инспирација за „Bad Romance“.[11] Гага објаснила дека генерално се чувствувала осамено додека била во врски и заклучила дека ја привлекуваат мажи со кои романсата никогаш не успева.[12] „Bad Romance“ била песна која кажувала дали таа сака осамени врски или постојано избира погрешни мажи.[12] Во магазинот Grazia, Гага ја објаснила нејзината инспирација,

„Ја напишав ['Bad Romance'] додека бев во Норвешка во мојот автобус за турнејата. Бев во Русија, потоа во Германија и поминав многу време во Источна Европа. Таму има неверојатна германска хаус-техно музика, па сакав да направам експериментална поп снимка. Некако сакав да ги оставам '80-тите малку, па рефренот е мелодија од '90-тите, а тоа е и инспирацијата. Имаше и виски за време на пишувањето. Во песната се работи да бидете заљубени во вашиот најдобар пријател.“[13]

Омотот бил прикажан на 15 октомври 2009 и ја прикажува Гага во црвен фустан, а нејзиното лице е покриеено со материјал од фустанот.[14] Бил Лемб од About.com го пофалил омотот велејќи, „Гага го одржува нејзиниот список на моќни слики за нејзината музика и сценски презентации“.[14]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Дигитално спуштање[15]
 1. „Bad Romance“ – 4:54
 • EP за Дигитално Спуштање[16]
 1. „Bad Romance“ – 4:54
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:11
 3. „Bad Romance“ (Ремикс на Чу Фу) – 7:13
 4. „Bad Romance“ (Ремикс на Старсмит) – 4:55
 5. „Bad Romance“ (Музичко Видео) – 5:14
 • Промо ЦД Сингл[17]
 1. „Bad Romance“ (Кратко Радио Уредување) – 4:00
 2. „Bad Romance“ (Радио Уредување) – 4:22
 3. „Bad Romance“ (Главна) – 4:54
 • ЕУ ЦД Сингл[17]
 1. „Bad Romance“ (Радио Уредување) – 4:24
 2. „Bad Romance“ (Главна) – 4:54
 • Германска Ремикс Верзија[18]
 1. „Bad Romance“ (Радио Уредување) – 4:21
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Чу Фу) – 7:13
 3. „Bad Romance“ (Ремикс на Старсмит) – 4:55
 4. „Bad Romance“ (Ремикс на Грум) – 4:50
 5. „Bad Romance“ (Радио Ремикс на Бимбо Џоунс) – 3:58
 6. „Bad Romance“ (Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:11
 7. „Bad Romance“ (Даб Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:11
 8. „Bad Romance“ (Музичко Видео) – 5:14
 • Француски ЦД Сингл[19]
 1. „Bad Romance“ (Радио Уредување) – 4:21
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Бимбо Џоунс) – 3:58
 3. „Bad Romance“ (Ремикс на Чу Фу) – 7:13

 • Британски ЦД Сингл[20]
 1. „Bad Romance“ (Радио Уредување) – 4:22
 2. Just Dance“ (Микс на Диван со Ашкинг, Ведис, Лаш, Јанг Торо) – 4:16
 • Британски 7" сликачки диск[21]
 1. „Bad Romance“ (Radio Edit) – 4:21
 2. Paparazzi“ (DJ Dan Club Remix) – 6:37
 • САД Дигитален Ремикс EP[22]
 1. „Bad Romance“ (H1N1 Фикс на Чу Фу) – 7:13
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Каскејд) – 4:20
 3. „Bad Romance“ (Радио Ремикс на Бимбо Џоунс) – 3:58
 4. „Bad Romance“ (Ремикс на Скрилекс) – 4:23
 • САД Дигитален 'The Remixes EP' Дел 2[22]
 1. „Bad Romance“ (Ремикс на Грум) – 4:50
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Ричард Вижн) – 5:22
 3. „Bad Romance“ (Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:12
 4. „Bad Romance“ (Даб Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:12
 5. „Bad Romance“ (Ремикс на диџеј Дан) – 3:44
 • САД 'The Remixes' ЦД Сингл[23]
 1. „Bad Romance“ (H1N1 Фикс на Чу Фу) – 7:13
 2. „Bad Romance“ (Ремикс на Каскејд) – 4:20
 3. „Bad Romance“ (Ремикс на Бимбо Џоунс) – 3:58
 4. „Bad Romance“ (Ремикс на Скрилекс) – 4:23
 5. „Bad Romance“ (Ремикс на Грум) – 4:51
 6. „Bad Romance“ (Ремикс на Ричард Вижн) – 5:23
 7. „Bad Romance“ (Ремикс на Hercules & Love Affair) – 5:12

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Кредитите се земени од долните забелешки на The Fame Monster.[24]

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Неделни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009–10) Највисока
позиција
Австралија[25] 2
Австрија[17] 1
Белгија (Фландрија)[17] 2
Белгија (Валонија)[17] 4
Brazil Билборд Хот 100 Ерплеј[26] 6
Бугарија[27] 1
Канада[28] 1
Чешка[29] 1
Данска[17] 1
Холандија[17] 7
Европски Хот 100 Синглови[30] 1
Финска[17] 1
Франција[31] 1
Германија[32] 1
Унгарија[33] 1
Ирска[34] 1
Италија[17] 1
Јапонија[35] 9
Нов Зеланд[36] 2
Норвешка[17] 1
Романија[37] 1
Словачка[38] 1
Шпанија[17] 1
Шведска[17] 1
Швајцарија[17] 2
Британија[39] 1
САД Билборд Хот 100[40] 2
САД Возрасна Современа Табела[41] 20
САД Возрасни Поп Песни[42] 7
САД Хот Денс Клуб Песни[43] 1
САД Хот Латински Песни[44] 15
САД Поп Песни[43] 1

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Позиција
Австралија[45] 31
Белгија (Фландрија)[46] 86
Данска[47] 42
Ирскаt[48] 10
Италија[49] 18
Нов Зеланд[50] 29
Шведска[51] 12
Британија[52] 17
Табела (2010) Позиција
Австралија[53] 26
Австрија[54] 9
Белгија (Фландрија)[55] 31
Белгија (Валонија)[56] 10
Канада[57] 3
Данска[58] 28
Холандија[59] 57
Европски Хот 100[60] 1
Германија[61] 17
Унгарија[62] 5
Италија[63] 9
Јапонски Хот 100[64] 26
Романија[65] 13
Шпанија[66] 6
Швајцарија[67] 13
Британија[68] 26
САД Билборд Хот 100[69] 8
САД Возрасни Современи Песни[70] 48
САД Хот Денс Клуб Песни[71] 2
САД Поп Песни[72] 3

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација
Австралија 4× Платина[73]
Белгија Злато[74]
Канада 7× Платина[75]
Данска Платина[76]
Франција Платина[77]
Германија Платина[78]
Италија Мулти Платина[79]
Јапонија Злато (cell)[80]

Држава Сертификација
Јапонија Злато (PC)[81]
Нов Зеланд 2× Платина[82]
Русија Злато (ring-back tone)[83]
Шпанија 2× Платина[84]
Шведска Платина[85]
Швајцарија Платина[86]
Британија Злато[87]
САД 4× Платина[88]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lady Gaga – "Bad Romance" writing credits“. Broadcast Music Incorporated. Архивирано од изворникот на 2015-12-09. Посетено на 2010-03-19.
 2. „IFPI publishes Digital Music Report 2011“. International Federation of the Phonographic Industry. 2011-01-20. Архивирано од изворникот на 2011-11-11. Посетено на 2011-02-15.
 3. „IFPI Digital Music Report 2010“ (PDF). International Federation of the Phonographic Industry. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-02-22. Посетено на 2011-02-15.
 4. „53rd annual Grammy awards: The winners list – The Marquee Blog“. CNN.
 5. Harding, Cortney (2009-10-01). „Lady Gaga: First Lady“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2009-10-08.
 6. Kaufman, Gil (2009-10-02). „New Lady Gaga Track 'Bad Romance' Leaks“. MTV (MTV Networks). Посетено на 2009-10-20.
 7. Kreps, Daniel (2009-09-29). „Lady Gaga Readies New Single for "SNL," "The Fame" Re-Release“. Rolling Stone. Jann Wenner. 1098 (45). ISSN 0035-791X. |access-date= бара |url= (help)
 8. Pickman, Jonathan (2009-10-05). „Lady Gaga Fights Madonna, Debuts "Bad Romance" on "Saturday Night Live". Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на 2009-10-07.
 9. „SHOWstudio presents Alexander McQueen S/S 2010 Live“. SHOWstudio.com. 2009-10-07. Архивирано од изворникот на 2009-10-11. Посетено на 2009-10-08.
 10. „Ooh-La-La! Lady Gaga's 'Bad Romance'. Extra. Warner Bros. Television Distribution. 2009-10-19. Посетено на 2010-07-22.
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име about.
 12. 12,0 12,1 Robinson, Lisa (September 2010). „Lady Gaga On Sex, Fame, Drugs, and Her Fans“. Vanity Fair: 34. ISSN 0733-8899.
 13. Bryant, Ali (2010-01-15). „Going Ga-Ga“. Grazia. Mumbai, India: Arnoldo Mondadori Editore. 2 (10): 56–58. ISSN 1756-364X.
 14. 14,0 14,1 Lamb, Bill (2009-10-16). „Lady GaGa's 'Bad Romance' Cover Art – Out in Less Than Two Weeks“. About.com. Посетено на 2009-10-20.
 15. „Bad Romance – Single“. iTunes. Посетено на 2009-11-14.
 16. „Bad Romance – EP“. iTunes. Посетено на 2009-11-19.
 17. 17,00 17,01 17,02 17,03 17,04 17,05 17,06 17,07 17,08 17,09 17,10 17,11 17,12 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име hung.
 18. „Bad Romance – German release“. iTunes. Посетено на 2009-12-08.
 19. „Bad Romance – French CD Single“. Musique.fnac.com. Посетено на 2010-01-05.
 20. „Bad Romance – UK CD Single“. Interscope Records. Архивирано од изворникот на 2009-12-30. Посетено на 2009-12-14.
 21. „Bad Romance Vinyl“. Universal Music. Посетено на 2010-10-05.
 22. 22,0 22,1 „Bad Romance (The Remixes, Pt. 2)“. iTunes. Посетено на 2010-02-09.
 23. „US The Remixes CD Single“. Amazon.com. Посетено на 2010-03-05.
 24. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име liner.
 25. „Australia Singles Top 50“. Australian Recording Industry Association. 2009-12-20. Посетено на 2009-12-24.
 26. „Brazil Hot 100 Airplay“. Billboard Brazil (португалски). Brazil: Nielsen Business Media, Inc. 79 (2). 2010-04-01. ISSN 977-217605400-2 Проверете ја вредноста |issn= (help).
 27. „Week05 – Bulgarian Airplay Top 5“. Bulgarian Association of Music Producers. Nielsen Broadcast Data Systems. 2010-02-07. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2010-03-02.
 28. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CAN peak.
 29. „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga Bad Romance – Czech Republic“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. Посетено на 2010-02-21.
 30. „European Hot 100: Week Ending January 23, 2010“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2010-01-23. Архивирано од изворникот 2012-07-21. Посетено на 2010-01-27.
 31. „Tops : Black Eyes Peas et Lady GaGa n°1“. Syndicat National de l'Édition Phonographique. Chartsinfrance. Посетено на 2010-01-26.
 32. „Chartverfolgong > Lady Gaga > Bad Romance“. Media Control Charts. Musicline.de. Архивирано од изворникот на 2012-04-15. Посетено на 2009-12-14.
 33. „Hungary Singles Chart“. Mahasz. Mahasz.hu. 2010-03-21. Посетено на 2010-03-27.
 34. „Ireland Singles Top 50“. Irish Recorded Music Association. 2009-12-10. Архивирано од изворникот на 2012-04-15. Посетено на 2009-11-19.
 35. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име euro.
 36. „Chart #1699: New Zealand Top 40“. Recording Industry Association of New Zealand. 2009-12-21. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2009-12-22.
 37. „Airplay Chart Romania“. Nielsen Business Media. 2010. Посетено на 2010-12-19.
 38. „RADIO TOP100 Oficiálna – Lady Gaga Bad Romance – Slovak Republic“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. 2009-11-05. Архивирано од изворникот на 2015-11-23. Посетено на 2009-11-10.
 39. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име uk.
 40. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име hot100.
 41. „Billboard – Lady Gaga – Adult Contemporary“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Архивирано од изворникот 2012-07-28. Посетено на 2010-11-24.
 42. „Chart Highlights: Pop, Rock, Jazz Songs & More“. Billboard. Nielson. Посетено на March 25, 2011.
 43. 43,0 43,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име top40.
 44. „Billboard – Lady Gaga – Hot Latin Songs“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Архивирано од изворникот 2012-07-22. Посетено на 2010-11-24.
 45. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2009“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-01-09.
 46. „Jaaroverzichten 2009 (Flanders)“ (холандски). Ultratop. Hung Medien. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 47. „Denmark Year-end Singles for 2009“. Tracklisten. Архивирано од изворникот на 2011-10-11. Посетено на 2010-04-19.
 48. „Best of 2009 – Ireland“. Irish Recorded Music Association. Посетено на 2010-07-13.
 49. „Classifiche annuali dei cd, dvd, compilation più venduti e digital download più scaricati online nel 2009“ (италијански). Federation of the Italian Music Industry. 2010-01-19. Архивирано од изворникот на 2010-01-23. Посетено на 2010-11-03.
 50. „Annual Top 50 Singles Chart 2009“. Recording Industry Association of New Zealand. 2009. Архивирано од изворникот на 2010-06-02. Посетено на 2010-12-05.
 51. „Årslista Singlar – År 2009“. Swedish Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2010-10-09.
 52. „2009 UK Official Singles Chart“ (PDF). Charts Plus. Посетено на 2009-12-20.
 53. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2010“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-01-08.
 54. „Jahreshitparade 2010“. austriancharts.at (германски). Hung Medien. Посетено на 2010-12-30. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 55. „Jaaroverzichten 2010 (Flanders)“ (холандски). Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2010-12-26.
 56. „Ultratop Belgian Charts“ (француски). Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2010-12-26.
 57. „2010 Year-End Canadian Hot 100 Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-07-30. Посетено на 2010-12-09.
 58. „Track 2010 Top-50“. Tracklisten (дански). Nielsen Music Control. 2010. Архивирано од изворникот на 2011-01-22. Посетено на 2011-07-25.
 59. „2010 Dutch Year-end chart“ (холандски). MegaCharts. Hung Medien. Посетено на 2010-12-26.
 60. „2010 Year-End European Hot 100 Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. 2009-12-09. Архивирано од изворникот 2012-07-20. Посетено на 2010-12-09.
 61. „2010 Year-End German charts“. Viva.tv. Media Control AG. Посетено на 2011-01-06.
 62. „MAHASZ Rádiós TOP 100 2010“. Mahasz (унгарски). Посетено на 10 March 2011.
 63. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-01-21. Посетено на 2011-07-25.
 64. „2010 Year-End Japan Hot 100 Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-07-23. Посетено на 2010-12-09.
 65. „Topul celor mai difuzate piese în România în 2010“ (романски). România Liberă]]. Архивирано од изворникот на 2011-01-22. Посетено на 21 January 2011.
 66. „Promusicae – Año 2010“ (PDF). Promusicae. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-03. Посетено на 15 April 2010.
 67. „2010 Year End Swiss Singles Chart“. Swiss Music Charts. 2011. Посетено на 2011-01-02.
 68. „UK Year-End Charts 2010“ (PDF). The Official Charts Company. ChartsPlus. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-06-28. Посетено на 2011-06-22.
 69. „2010 Year-End Billboard Hot 100 Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2012-07-24. Посетено на 2010-12-09.
 70. „2010 Year-End Billboard Adult Contemporary Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2010-12-11. Посетено на 2010-12-09.
 71. „2010 Year-End Hot Dance Club Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-09.
 72. „2010 Year-End Pop Songs“. Billboard. Prometheus Global Media. Архивирано од изворникот 2010-12-10. Посетено на 2010-12-09.
 73. „ARIA Charts – Accreditations – 2011 Singles“. Australian Record Industry Assocation. Посетено на 2011-05-02.
 74. „Gold and Platinum Singles – 2009“ (холандски). Ultratop 50. Посетено на 2010-03-19.
 75. „April 2010 Certifications (CRIA)“. Canadian Recording Industry Association. 2010-05-13. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 2010-05-13.
 76. „Tracklisten Top 40 (Check Uge 11-2010)“ (дански). International Federation of the Phonographic Industry. Посетено на 2010-02-17.
 77. „Certifications Singles Platine - année 2010“ (француски). Syndicat National de l'Édition Phonographique. Архивирано од изворникот на 2012-04-13. Посетено на 2 March 2011.
 78. „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2010-04-26. (германски)
 79. „Certificazioni Download FIMI“ (PDF). Federation of the Italian Music Industry. 2010-08-29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-15. Посетено на 2010-09-07.
 80. „Digital sales certification in May, 2010“. Recording Industry Association of Japan. 2010-06-20. Посетено на 2010-06-21.
 81. „レコード協会調べ 2月度有料音楽配信認定 <略称:2月度認定>“. RIAJ (јапонски). February 20, 2011. Посетено на February 21, 2011.
 82. „New Zealand Singles Chart: Chart #1703“. Recording Industry Association of New Zealand. 2010-01-11. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2011-03-08.
 83. „Lenta.ru: Музыка: Имеющие уши“ (руски). Lenta.ru. Посетено на 2011-02-05.
 84. „Top %0 Canciones Publicar W51, 2010“ (PDF) (шпански). Productores de Música de España. Посетено на 2010-12-30.[мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска][мртва врска]
 85. „Swedish Singles Chart Veckolista Singlar – Vecka 6, 12 februari 2010“ (шведски). International Federation of the Phonographic Industry. 2010-02-12. Посетено на 2010-03-31.
 86. „Swiss Certifications – Awards 2010“. International Federation of the Phonographic Industry. Посетено на 2010-12-10.
 87. „BPI – certified awards“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2010-01-11.[мртва врска]
 88. „RIAA – Gold & Platinum – Lady Gaga“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на 2020-03-28. Посетено на 2010-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]