LoveGame

Од Википедија — слободната енциклопедија
„LoveGame“
Сингл од Лејди Гага
од албумот The Fame
Издаден 24 март 2009
Текстописец Лејди Гага, Надир Кајат[1]
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен Record Plant и Chalice Recording Studios
(Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија)[2]
Жанр Електроопоп, денс-поп
Должина 3:33
Издавачка куќа Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Продуцент Надир Кајат
Хронологија на синглови на Лејди Гага
Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)
(2009)
LoveGame
(2009)
Chillin
(2009)

LoveGame“ е електропоп песна од американската пејачка Лејди Гага од нејзиниот прв студиски албум The Fame (2008). Продуцирана од RedOne, песната била издадена како трет сингл од албумот во Северна Америка и Европа, а како четврт сингл од албумот во Австралија, Нов Зеланд и Шведкса по „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“. „LoveGame“ била исто така издадена како четвртиот сингл во Обединетото Кралство по „Paparazzi“.

Песната беше критично ценета за својата препречна мелодија и текстот „Сакам да се возам на твојот диско стап“. Гага објаснува дека 'диско стап терминот' е еуфемизам за пенис и бил инспириран од нејзината сексуална привлечност со странец во ноќен клуб. Музички, песната ја носи атмосферата на подземните дискотеки во Њујорк, зборува за љубов, слава и сексуалност која беше централна тема на албумот. „LoveGame“ се нашол во рамките на првите десет во САД, Австралија, Нов Зеланд, Канада и другите европски земји. Станал трет по ред број-еден сингл на Гага на Билборд и поп песни табелата.

Музичкото видео за песната инспирирано од подземниот свет на Њујорк, ја прикажува Гага= како игра на подземна железничка станица и во паркиралиште. Музичкото видео е во чест на Гага и нејзиниот начин на живот во Њујорк, вклучувајќи гламур, навивачите и модата. Видеото има неколку квалитети од музичкото видео за „Bad“ од Мајкл Џексон, кои заземале место во железничка станица. Во Австралија, музичкото ивдео било банирано и не било прикажано на време поради сексуалните снимки. „LoveGame“ била изведувана во живо од Гага, неколкупати вклучувајќи ги настапите за време на турнеите The Fame Ball и Monster Ball, каде таа изведувала додека го држела во една рака нејзиниот заштитен знак - диско стапот.

Пишување и инспирација[уреди | уреди извор]

Faraway image of a stage lit by red light and backdrops of flames. A potlight falls on a female blond woman in the centre who wears a large white headdress and holds a stick in her left hand. She is surrounded by similar dressed male dancers who also wear a half-sleeved jacket.
Гага ја изведува „LoveGame“ на The Monster Ball Tour.

„LoveGame“ е напишана од Лејди Гага и RedOne кој исто така и ја продуцирал песната. Во интервју за Ролинг Стоун магазинот, Гага го објаснила значењето на песната и нејзината инспирација за неа, особено за линијата „Ајде да се забавуваме овој ритам е болен / Сакам да се возам на твојот диско стап“. Таа рекла,

„Тоа е уште една од моите многу внимателни метафори за еден пенис. Бев во ноќен клуб и бев доста сексуално запалена за еден човек и јас му реков: „Сакам да се возам на твојот диско стап“. Следниот ден, јас бев во студио и ја напишав песната во последните четири минути. Кога ја свирам песната во живо, имам вистински стап - изгледа како огромен задоволувачки инструмент - кој се пали.[3]

Додека коментирала во врска со лирската содржина на песната „LoveGame“ на австралиското ток-шоу Роув, Гага рекла дека тоа е категорично околу метафората за нејзиниот „диско стап“ и покрај тоа што доведоа до забраната за спотот на Мрежа Десет во Австралија. Таа понатаму изјави,

„Не мислам дека диско сапот е суптилен. Тоа е многу дека тој текст е за сите. Ако ништо друго, се случи да мислам дека луѓето се тешки кон мене. Многу млада-ориентирана поп-музика е повулгарна од мојаѕа. „Фрли ме на подот, дај ми ја облеката, дај го тоа за мене, срце, ајде танцувај валкано“. Сите овие податоци се толку провокативни, но тоа е во контекст на она што јас го правам што ги тера луѓето да бидат засегнати .[...] Тоа е музика во однос на визуелацијата, во однос на начинот на којшто се движам и начинот на кој јас го артикулирам на текстот. Но, ако сакав да направам музика која ќе ги натера луѓето да пеат 'ла ди да' ќе беше многу досадно.“[4]

Композиција[уреди | уреди извор]

Музички „LoveGame“ е забрзана денс-поп песна со денс-ориентиран такт.[5] Според Кери Месон од Билборд, композицијата „носи атмосфера од центарот на Њујорк, сцена од подземните простори и FM бирање без да губи цинизми и нахалност.“[6] Поставена е во такт од умерено време и компонирана е во ха-мол со 104 удари во минута.[7] Вокалниот капаците на Гага се протега од високата нота B3 до ниската G5.[7] Песната Песната е изградена во акордна прогресија на Am–Dm–C–Am–Dm–C во стихови и рефрени.[7] „LoveGame“, добил голем број на ремиксови, од кои едниот го направила опремената рокерка Мерилин Мансон во вокалите.[8] Гага објаснила дека текстот на „LoveGame“ е многу јасен и се разбира за што се работи во него. Таа рекла дека текстот портретира силна порака за љубов, слава и сексуалност што претставува централна тема на нејзинот албум, The Fame.[4]

Критички оценки[уреди | уреди извор]

A blond woman in a nude colored leotard is flanked by two males in nude body suit and blue jacket. The woman's chest and the hand and head of the two males are covered by skeletal masks. The woman has glitter surrounding her eyes.
Гага ја изведува „LoveGame“ на The Monster Ball Tour, нападната од нејзинитe танчери, кои се облечени во скелетни капи.

Сал Кинкмани од Slant Magazine коментирал дека песната има евтини текстови и болно објавува изјаву без никакви сличности на вистински сексапил.[9] Рецензентот од About.com, Бен Норман, рече дека „LoveGame“ ја продолжува воената опсада на тактичките отчукувања на претходниот сингл „Just Dance“ и напаѓа со луцидни коментари за оваа песна како „Ајде да се забавуваме / Овој бит е болен / Сакам да се возам на твојот диско стап. “[5] Музичкиот уредник Дениел Брукман од The Phoenix рекол дека текстот „'Ајде да се забавуваме овој бит е болен,/Сакам да се повозам на твојот диско стап' можеби е најсилната песна која ја слушнав оваа година, а е од главна издавачка куќа.“[10] Додека го прегледувал The Fame, BBC рекол дека песната звучела како роботска во линија „Сакам да се возам на твојот диско стап“. Но, се сметал за брилијантен, како и крајно студен поради што „ни останува доделување на годишник на Гага поп-ѕвезда.“[11]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Австралиски iTunes сингл[12]
 1. „LoveGame“ – 3:33
 2. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:13
 • Australian iTunes remixes[12]
 1. „LoveGame“ – 3:32
 2. „LoveGame (Dave Audé Radio Edit)“ – 3:32
 3. „LoveGame (Jody den Broeder Radio Edit)“ – 3:53
 4. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 5. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:13
 6. „LoveGame (Dave Audé Club Remix)“ – 8:35
 7. „LoveGame (Jody den Broeder Club Remix)“ – 6:28
 • LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) iTunes сингл
 1. „LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) [со Мерилин Мансон]“ – 5:20
 • ОК iTunes Ремикс EP[13]
 1. „LoveGame“ – 3:37
 2. „LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) [со Мерилин Мансон]“ – 5:20
 3. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 4. „LoveGame (Jody den Broeder Club Remix)“ – 6:27
 5. „LoveGame (Music Video Version)“ – 3:44
 • САД 'The Remixes' ЦД сингл[14]
 1. „LoveGame“ – 3:37
 2. „LoveGame (Instrumental)“ – 3:37
 3. „LoveGame (Acapella)“ – 3:31
 4. „LoveGame (Dave Audé Radio Edit)“ – 3:33
 5. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:21
 6. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:13
 • Германија 'The Remixes' ЦД сингл[15]
 1. „LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) [со Мерилин Мансон]“ – 5:20
 2. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:12
 3. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 4. „LoveGame (Jody den Broeder Club Remix)“ – 6:27
 5. „LoveGame (Dave Audé Club Remix)“ – 8:36
 6. „LoveGame (Chester French Remix)“ – 3:15
 7. „LoveGame" – 3:31

 • САД и Канадски iTunes ремикс сингл[16][17]
 1. „LoveGame (Dave Audé Radio Edit)“ – 3:32
 2. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 3. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:13
 • Француски iTunes ремиксони[18]
 1. „LoveGame" – 3:32
 2. „LoveGame (Dave Audé Radio Edit)“ – 3:32
 3. „LoveGame (Jody den Broeder Radio Edit)“ – 3:53
 4. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 5. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:13
 6. „LoveGame (Dave Audé Club Remix)“ – 8:35
 7. „LoveGame (Jody den Broeder Club Remix)“ – 6:28
 • Француски iTunes ремиксови (бонус песни верзија)[19]
 1. „LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) [со Мерилин Мансон]“ – 5:20
 2. „LoveGame (Robots to Mars Remix)“ – 3:12
 3. „LoveGame (Space Cowboy Remix)“ – 3:20
 4. „LoveGame (Jody den Broeder Club Remix)“ – 6:27
 5. „LoveGame (Dave Audé Club Remix)“ – 8:35
 6. „LoveGame (Chester French Remix)“ – 3:15
 7. „LoveGame" – 3:31
 • ОК ЦД сингл[20]
 1. „LoveGame“ – 3:37
 2. „LoveGame (Chew Fu GhettoHouse Fix) [feat. Marilyn Manson]“ – 5:20

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Chart (2009) Највисока
позиција
Австралија[21] 4
Австрија[22] 6
Белгија (Фландрија)[23] 6
Белгија (Валонија)[24] 5
Канадски Хот 100[25] 2
Чешка (Ерплеј)[26] 10
Холандија[27] 5
Европски Хот 100 Синглови[28] 7
Финска[29] 12
Франција[30] 5
Германија[31] 7
Унгарија[32] 4
Ирска[33] 30
Јапонија Хот 100[34] 56
Нов Зеланд[35] 12
Шведска[36] 12
Швајцарија[37] 15
Обединетото Кралство[38] 19
САД Билборд Хот 100[39] 5
САД Хот Денс Клуб Песни[39] 1
САД Поп Песни[40] 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држави Сертификации
Австралија Платина[41]
Канада 2× Платина[42]
Нов Зеланд Злато[43]
САД 2× Платина[44]

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Позиција
Австралија[45] 39
Австрија[46] 39
Белгија (Фландрија)[47] 30
Белгија (Валонија)[48] 49
Канадски Хот 100[49] 13
Холандија[50] 55
Европски Хот 100 Singles[28] 46
Франција[51] 33
Шведска[52] 53
Швајзарија[53] 89
Обединетото Кралство[54] 110
САД Билборд Хот 100[55] 35
САД Билборд Хот Денс Клуб Плеј[56] 26

Графичка процесија и сукцесија[уреди | уреди извор]

Претходник
„Body Rock“ од Oceana
Број-еден сингл на Билборд Хот Денс Клуб Песни
25 јули 2009 – 1 август 2009
Наследник
Love etc.“ од Pet Shop Boys
Претходник
Don't Trust Me“ од 3OH!3
Број-еден сингл на Билборд Поп Песни
18 јули 2009 – 1 август 2009
Наследник
Waking Up in Vegas“ од Кети Пери

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат
Канада 24 март 2009 Дигитално спуштање[16]
САД 31 март 2009 Дигитално спуштање[17][57]
12 мај 2009 Ерплеј[58]
Дигитално спуштање – The Remixes[59]
9 јуни 2009 ЦД сингл – The Remixes[14]
Германија[60] 26 јуни 2009 ЦД сингл
Франција[61] 11 мај 2009
Обединето Кралство[62] 21 септември 2009

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "LoveGame" writing credits“. BMI. Архивирано од изворникот на 2016-01-13. Посетено на 2010-04-19.
 2. (2008) Album notes for The Fame [Liner Notes (CD)]. Interscope Records.
 3. Scaggs, Austin (2009-02-19). „The "Just Dance" singer on leotards, the first lady and raunchy lyrics“. Rolling Stone. Jann Wenner. ISSN 0035-791X. |access-date= бара |url= (help)
 4. 4,0 4,1 Reporter, Daily Mail (2009-05-21). „It's kisses all round as Lady GaGa gets affectionate with men AND women in risqué new video“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на 2009-05-27.
 5. 5,0 5,1 Norman, Ben (2008-10-02). „Lady Gaga – 'The Fame'. About.com. The New York Times Company. Посетено на 2009-04-06.
 6. Mason, Kerri (2008-11-10). „Lady Gaga: The Fame review“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Архивирано од изворникот на 2009-10-21. Посетено на 2009-03-17.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. 7,0 7,1 7,2 „Lady Gaga: Lovegame“. Musicnotes. Alfred Publishing. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 8. Lamb, Bill (2009-06-11). „Lady GaGa and Marilyn Manson Remix "LoveGame". About.com. Посетено на 2009-06-19.
 9. Cinquemani, Sal (2008-10-25). „Lady Gaga: The Fame review“. Slant Magazine. Архивирано од изворникот на 2010-03-24. Посетено на 2009-04-06.
 10. Brockman, Daniel (2008-10-22). „Lady GaGa:The Fame“. The Phoenix. Phoenix Media/Communications Group. Посетено на 2009-04-06.
 11. Kraines, Talia (2009-01-09). „Lady GaGa The Fame Review“. БиБиСи. ]]BBC Online]]. Посетено на 2009-04-06. Text "BBc" ignored (help)
 12. 12,0 12,1 „Australia release date“. jbhifionline.com.au. Посетено на 2009-04-05.
 13. „UK iTunes Remix EP“. iTunes. Посетено на 2009-09-23.
 14. 14,0 14,1 „LoveGame – US CD Single“. Discogs. 2009-05-12. Посетено на 2009-11-08.
 15. „Lady Gaga – EU 'The Remixes' CD single“. Hyangmusic.com. Посетено на 2010-05-25.
 16. 16,0 16,1 „LoveGame Canadian iTunes remix“. iTunes. Посетено на 2009-04-06.
 17. 17,0 17,1 „LoveGame American iTunes remix“. iTunes. Посетено на 2009-04-06.
 18. „Lady Gaga – French iTunes Remixes“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 19. „Lady Gaga – French iTunes Remixes (Bonus Track Version)“. iTunes. Посетено на 2009-07-06.
 20. „UK CD Single“. hmv.com. Посетено на 2009-04-05.
 21. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AUS.
 22. „Austria Singles Top 75“. Ö3 Austria Top 40]]. acharts.us. July 15, 2009. Посетено на 2009-07-09. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 23. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име flanders.
 24. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име wallonia.
 25. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име canada.
 26. „RADIO TOP100 Oficiální – Lady Gaga LoveGame“. International Federation of the Phonographic Industry. IFPIcr.cz. 2009-06-28. Посетено на 2009-07-29.
 27. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име dutch.
 28. 28,0 28,1 „Lady GaGa Album & Song Chart History – European Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2010-01-25.
 29. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име finland.
 30. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име france.
 31. Kent, Vander (2009-07-07). „Michael Jackson regiert posthum die Charts“. Media Control Charts. Media-Control.de. Архивирано од изворникот на 2011-07-25. Посетено на 2011-05-27.
 32. „Single (track) Top 10 lista – week 2009/30“. Mahasz. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. 2009-07-20. Посетено на 2009-08-11.
 33. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име irishpk.
 34. „Japan Singles Top 100“. Billboard. acharts.us. 2009-08-29. Посетено на 2009-09-27.[мртва врска]
 35. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име rianz.
 36. „Sweden Singles Top 60“. Sverigetopplistan. acharts.us. 2009-09-03. Посетено на 2009-07-10.
 37. „Swiss Singles Top 75“. Swiss Music Charts. acharts.us. 2009-08-09. Посетено на 2009-07-10.
 38. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име UK.
 39. 39,0 39,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име third.
 40. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име top40.
 41. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ariacertification.
 42. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име criasales.
 43. „Latest Gold / Platinum Singles – RadioScope New Zealand“. Музичка Индустриска Асоцијација на Нов Зеланд. RadioScope New Zealand. April 11, 2010. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на April 13, 2010. Text "Recording Industry Association of New Zealand" ignored (help)
 44. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. 2010-01-07. Архивирано од изворникот на 2015-12-20. Посетено на 2010-01-13.
 45. „ARIA Charts - End Of Year Charts - Top 100 Singles 2009“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-01-09.
 46. „Austrian Charts - End Of Year Charts - Top 100 Singles 2009“. Ö3 Austria Top 40. Посетено на 2010-01-09.
 47. „Jaaroverzichten 2009 (Flanders)“ (холандски). Ultratop. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 48. „Rapports Annuels 2009 (Wallonia)“ (француски). Ultratop. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 49. „Charts Year End: Canadian Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-12-31. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 2010-01-12.
 50. „Jaarlijsten 2009“. MegaCharts. 2009. Посетено на 2010-07-28.
 51. „Best selling digital singles in 2009 in France“ (PDF). Syndicat National de l'Édition Phonographique. стр. 30. Посетено на 2010-01-27.
 52. „Årslista Singlar – År 2009“. Swedish Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2010-10-09.
 53. „2009 Year End Swiss Singles Chart“. Swiss Music Charts. 2009. Посетено на 2010-07-16.
 54. „UK Year End Chart 2009“ (PDF). Charts Plus. 2010-01-30. Посетено на 2010-02-06.
 55. „Charts Year End: The Billboard Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-12-31. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 2010-01-12.
 56. http://www.billboard.biz/bbbiz/charts/yearendcharts/2009/hot-dance-club-play-songs. Отсутно или празно |title= (help)
 57. 03:14 (2009-03-31). „Lady Gaga : Releases : LoveGame [Robots To Mars Remix]“. Interscope Records. Посетено на 2009-12-29.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 58. „LoveGame radio airing date“. Radio & Records. 2009-05-12. Архивирано од изворникот на 2012-05-29. Посетено на 2009-04-30.
 59. „LoveGame (The Remixes) - Single by Lady GaGa - Download LoveGame (The Remixes) - Single on iTunes“. iTunes. 2009-05-12. Посетено на 2009-12-29.
 60. „Lady Gaga – LoveGame – Germany CD Single“. Ladygaga.com. Архивирано од изворникот на 2011-08-14. Посетено на 2009-06-08. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 61. „Love game : Lady Gaga en CD single : tous les disques à la Fnac“. Musique.fnac.com. 2009-06-17. Посетено на 2009-12-29.
 62. „music: Lovegame (2009)“. HMV. Посетено на 2009-12-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]