Дискографија на Лејди Гага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дискографија на Лејди Гага
Гага на 2010 Consumer Electronics Show
Гага на 2010 Consumer Electronics Show
Изданија
Студиски албуми 2
Компилациски албуми 2
EP-а 3
Синглови 12
Видео албуми 1
Видео спотови 13
Промоционални синглови 6

Дискографијата на Лејди Гага, американска поп пејачка се состои од 2 студиски албуми, 2 компилациски албуми 3 EP албуми, дванаесет синглови, шест промоционални синглови, еден видео албум и тринаесет музички видеа. Од август 2010, има продадено повеќе од 51 милиони синглови и 15 милиони албуми ширум светот.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Spotted: Lady Gaga Celebrates Success In Los Angeles“. MTV News. MTV Networks. 2010-08-12. Архивирано од изворникот на 2011-08-10. Посетено на 2010-08-12.
  2. Molloy, Joanna (2010-06-12). „Word of advice to Lady Gaga: Madonna did it first and she did it better“. Daily News. Архивирано од изворникот на 2010-06-15. Посетено на 2010-08-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]