Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“
Сингл од Лејди Гага
од албумот The Fame
Издаден 10 јануари 2009
Текстописец Лејди Гага, Мартин Киерсзанбаум
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен Черитри Рекординг Студиос, Санта Моника, Калифорнија[1]
Жанр Еуропоп, синтпоп
Должина 2:57
Издавачка куќа Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Продуцент Мартин Киерсзанбаум
Хронологија на синглови на Лејди Гага
Poker Face
(2008)
Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)
(2011)
LoveGame
(2011)

Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ е песна од американската поп пејачка и текстописец, Лејди Гага од нејзиниот прв студиски албум, The Fame. Била издадена како трет синггл во Австралија, Нов Зеланд и неколку одбрани европски држави, а како четврт сингл во Франција. Песната е калипсо-стилизирана балада со средно темпо и се работи за раскинување со стар партнер и наоѓање некој нов. Песната имала претежно негативни мислења од музичките критичари; била критикувана бидејќи е „сува и безживотна“ и ја доловува „атмосферата на лоша девојка за забави“ од албумот.

Паѓајќи да ја достигне популарноста на претходниот сингл, песната се искачила на петнаесеттото место на австралиската ARIA Charts и на деветтото место на RIANZ charts во Нов Зеланд. За разлика од таму песната се покажала како успешна во Шведска каде се искачила на второто место на табелата Sverigetopplistan. Музичкото видео со италијанско-американска тема од 1950-тите ги прикажува Гага и нејзините пријатели како шетаат низ улиците во италијанска населба; Гага вози Веспа и пее додека е дома со нејзиното момче. Ја испеала песната на нејзината прва турнеја The Fame Ball Tour, носејќи црно-бел леотар и на емисиите од 2009 на The Monster Ball Tour додека стоела во огромен гироскоп.

Позадина[уреди | уреди извор]

Синглот вил прво издаден во Нов Зеланд на 10 јануари 2009[2] а потоа во Австралија на 30 јануари 2009.[3] „Eh, Eh“ била втората најставана песна на австралиското радио во почетокот на 15 декември 2008.[4] Прво почнала да добива ерплеј на сите Today Network станици. Песната била потврдена дека ќе биде австралиски сингл на официјалната страница на Лејди Гага на 15 јануари 2009. Официјален ремиск бил исто така испратен на нејзината страница истиот ден. Друг официјален ремикс бил издаден на 3 март 2009 со нов омот. На 5 март 2009, ремикс од Pet Shop Boys можел да се спишти бесплатно на официјалната австралиска страница на Лејди Гага.[5]

Кредити и лисчности[уреди | уреди извор]

Списоци на песни и формати[уреди | уреди извор]

 • Австралиски ЦД Сингл[3]
 1. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:57
 2. „Poker Face (Space Cowboy Ремикс)“ – 4:56
 • Француски ЦД Сингл[6]
 1. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“ – 2:56
 2. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Pet Shop Boys Radio Edit]“ – 2:49
 3. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Random Soul Synthetic Club Remix]“ – 5:27
 • iTunes Ремикс Сингл[3]
 1. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Random Soul Synthetic Club Remix]“ – 5:29
 2. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Pet Shop Boys Radio Edit]“ – 2:53
 • Италијанско iTunes спуштање[7]
 1. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) (Electric Piano & Human Beatbox Version)“ – 3:03

 • iTunes Ремикс EP[8]
 1. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)" – 2:57
 2. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Pet Shop Boys Radio Edit]“ – 2:53
 3. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Bollywood Remix]“ – 3:29
 4. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [FrankMusik 'Cut Snare Edit' Remix]“ – 3:50
 5. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Electric Piano & Human Beat Box Version]“ – 3:03
 6. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Mattafix Remix]“ – 3:21
 7. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Random Soul Synthetic Club Remix]“ – 5:29
 8. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Pet Shop Boys Club Remix]“ – 6:31

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Највисока
позиција
Австралија[9] 15
Белгија (Тип) (Валонија)[10] 60
Канадски Хот 100[11] 68
Чешка (Ерплеј)[12] 6
Данска[13] 14
Холандија[14] 12
Европски Хот 100 Синглови[15] 40
Франција[10] 7
Унгарија (Денс)[16] 22
Нов Зеланд[17] 9
Словачка[18] 67
Шведска[19] 2

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификации
Австралија Злато[20]
Нов Зеланд Злато[21]
Шведска Злато[22]

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009) Позиција
Австралија[23] 81
Франција[24] 66
Шведска[25] 34

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат
Австралија[2] 10 јануари 2009 Дигитално спуштање
Нов Зеланд[2]
Данска 3 март 2009[26]
Полска
Шведска 16 март 2009[27][28]
Италија
Обединето Кралство 11 јануари 2009[29]
Франција 7 септември 2009[30] ЦД сингл

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Fame liner notes Interscope Records (2008)
 2. 2,0 2,1 2,2 „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“. iTunes. 2009-01-10. Посетено на 2010-10-10.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) – Lady Gaga“. Big W. BIGWentertainment.com.au. 2009-02-02. Посетено на 2008-12-29.[мртва врска]
 4. „Eh Eh goes for add-ons to radio“. MusicNetwork.com. 2008-12-15. Архивирано од изворникот на 2008-03-07. Посетено на 2008-12-31.
 5. „Eh, Eh remix (Pet Shop Boys)“. LadyGaga.com. Australian official site. 2009-03-07. Посетено на 2009-03-10. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 6. „Lady Gaga – Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) – Single(Import)“. Amazon.com. 2009. Посетено на 2010-03-09.
 7. „Lady Gaga – Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)“. iTunes. 2009. Посетено на 2009-10-11.
 8. „Lady Gaga – Eh, Eh Remix EP“. iTunes. 2009-03-13. Посетено на 2009-06-23.
 9. „Australian Singles Chart“. Australian Recording Industry Association. Hung Medien. 2009-03-01. Посетено на 2009-03-04.
 10. 10,0 10,1 „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) on European charts“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на 2009-09-16.
 11. „Canadian Hot 100“. Billboard. acharts.us. 2009-02-21. Посетено на 2009-03-03.
 12. „RADIO TOP100 Oficiální“ (чешки). IFPI Czech Republic. 2009-04-23. Посетено на 2009-05-23.
 13. „Danish Singles Chart“. Tracklisten. acharts.us. 2009-07-31. Посетено на 2009-07-02.
 14. „Nederlandse Top 40 – week 44 – 2009“. Radio 538]] (холандски). top40.nl. Посетено на 2009-12-10. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 15. „Billboard: European Hot 100 Singles“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-05-16. ISSN 0006-2510. |access-date= бара |url= (help)
 16. „Dance Top 40 lista – 2009. 34. hét“ (унгарски). Mahasz. Посетено на 2010-04-01.
 17. „New Zealand Singles Chart“. Recording Industry Association of New Zealand. acharts.us. 2009-03-02. Посетено на 2009-03-03.
 18. „RADIO TOP100 Oficiální“ (словачки). IFPI Slovakia. 2009-05-01. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 2009-05-23.
 19. „Swedish Singles Top 100“. Sverigetopplistan. acharts.sus. 2009-04-16. Посетено на 2009-04-21.
 20. „2009 Single Accreditatios“. Australian Recording Industry Association. 2009-03-31. Посетено на 2009-04-30.
 21. „New Zealand Gold/Platinum Singles“. Recording Industry Association of New ZealandRadioscope.net. 2009-05-24. Архивирано од изворникот 2011-08-24. Посетено на 2009-05-26.
 22. „List of Gold and Platinum certifications in Sweden – 2009“ (PDF). International Federation of the Phonographic Industry. 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-11-04. Посетено на 2010-03-05.
 23. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2009“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-01-09.
 24. „Bilan Economique 2009“ (PDF). Syndicat National de l'Édition Phonographique. Посетено на 2010-01-09.
 25. „Årslista Singlar – År 2009“. Swedish Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2010-10-09.
 26. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Random Soul Synthetic Mix]“. iTunes. 2009-03-03. Посетено на 2009-12-29.
 27. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Electric Piano and Human Beat Box Version]“. iTunes. 2009-03-16. Посетено на 2009-12-29.
 28. „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say) [Electric Piano and Human Beat Box Version]“. iTunes. 2009-03-16. Посетено на 2009-12-31.
 29. „Eh, Eh UK download“. iTunes. 2009-04-20. Посетено на 2010-03-08.
 30. „Eh eh nothing else I can say : Lady Gaga en CD single“. Musique.fnac.com. 2009-06-17. Посетено на 2009-12-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]