Прејди на содржината

Федерација на италијанската музичка индустрија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Федерација на италијанската музичка индустрија (FIMI) (италијански: Federazione Industria Musicale Italiana) е чадорска организација која ги следи речиси сите аспекти на музичката индустрија за снимање на италијански.

Резултат на намалувањето на ЦД сингловите и продажбите во Италија, FIMI ги заменува неговите табели за физичка синглови со дигитален даунлоад и табела-врз основа на правни Интернет и мобилни преземања на 1 јануари 2008 година.[1]

Сертификации[уреди | уреди извор]

Продажбата на барања за музички снимки во Италија за домашни и меѓународни репертоар се наоѓа во истата нивоа.

Албуми[уреди | уреди извор]

Сертификација Пред 2005[2][3] Пред 2008[3] Пред 2009[3] Од 2009[4]
Злато 50,000 40,000 35,000 30,000
Платина 100,000 80,000 70,000 60,000
Дијамант 500,000 400,000 350,000 300,000

Забелешка: Мулти-платинест се однесува на албумот, кој е продаден во повеќе од 120.000 копии, но сѐ уште не се продадени над 300.000 копии.

Синглови[уреди | уреди извор]

Сертификацијата за синглови започнала во 1999.[5]

Сертификација Пред 2005[5][6] Пред 2009[3] Од 2009[4]
Злато 25,000 10,000 15,000
Платина 50,000 20,000 30,000

Забелешка: Мулти-платинест се однесува на сингл кој е продаден во повеќе од 60.000 копии, без оглед дали на ЦД формат, или со музичко спуштање.

Музички ДВД-а[уреди | уреди извор]

Сертификација Пред 2009[7] Од 2009
Злато 15,000 10,000
Платина 30,000 20,000

Забелешка: Мулти-платинест однесува на музичките ДВД-а кои се продадени во повеќе од 40.000 копии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Worden, Mark (January 14, 2008). „Italy's Singles Chart Goes Digital“. Billboard. Посетено на 2008-02-11.
  2. „Italian Labels Body FIMI“. Billboard magazine. 2005-02-05. Посетено на 2011-04-30.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Mark Worden (January 25, 2008). „FIMI Lowers Gold, Platinum Levels“. billboard.biz. Посетено на 13 March 2011.
  4. 4,0 4,1 „FIMI - Federazione Industria Musicale Italiana - Ricerche e dati di mercato“. fimi.it. Архивирано од изворникот на 2012-09-15. Посетено на 13 March 2011.
  5. 5,0 5,1 „newsline...“. 111. Billboard. Бр. 13. Nielsen Business Media, Inc. Mar 27, 1999. стр. 69. ISSN 0006-2510.
  6. „newsline...“. 117. Billboard. Бр. 6. Nielsen Business Media, Inc. Feb 5, 2005. стр. 45. ISSN 0006-2510.
  7. „√ Calano le vendite, la FIMI abbassa la soglia di dischi d'oro e di platino - Rockol“. rockol.it. Посетено на 15 March 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]