Канадски Хот 100

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Canadian Hot 100)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Канадски Хот 100 е табела за музички синглови, неделно издавана од магазинот Билборд во Канада. Tабелата дебитираше во Билборд na 16 јуни 2007 и беше достапна за прв пат преку нивните интернет услуги на 7 јуни 2007 година. [1] Со ова лансирање, го одбележа првиот пат кога Билборд создаде Хот 100 табела во една земја надвор од САД. Првата број-еден песна на табелата беше „Umbrella“ од Ријана и Џеј-Зи.[2]

Видете исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Billboard Launches Canadian Hot 100 Chart“, Billboard.biz, 7 јуни 2007 (посет. 7 јуни 2007 г).
  2. Cohen, Jonathan. „Rihanna Tops Hot 100 And New Canadian Tally“, Billboard magazine, 7 јуни 2007 (посет. 7 јуни 2007 г).