Салим-Сулајман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Салим Мерчант и Сулајмант Мерчант
Основни податоци
Потекло Гујарат, Индија
Жанр(ови) Филмови, саундтрак
Занимање/ња Музички режисери, пејачи, музички продуценти, инструменталисти, аранжери, програмери
Години активност 1997–сега

Салим и Сулајмант Мерчант се музичко дуо составено од браќа кои се родени во Бхуј, Гујарат, Индија. Припаѓаат на муслиманска фамилија и се инспирирани од нивниот татко Садрудин Мерчан кој водел оркестар во Индија.[1] Навлегле во музичката индустрија како музички режисери по 2003, 6 години по нивната прва композиција во филм од Боливуд.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]