Салим-Сулајман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салим Мерчант и Сулајмант Мерчант
ПотеклоГујарат, Индија
Жанр(ови)Филмови, саундтрак
Занимање/њаМузички режисери, пејачи, музички продуценти, инструменталисти, аранжери, програмери
Години на активност1997–сега

Салим и Сулајмант Мерчант се музичко дуо составено од браќа кои се родени во Бхуј, Гујарат, Индија. Припаѓаат на муслиманска фамилија и се инспирирани од нивниот татко Садрудин Мерчан кој водел оркестар во Индија.[1] Навлегле во музичката индустрија како музички режисери по 2003, 6 години по нивната прва композиција во филм од Боливуд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Ismaili: Scoring the sounds of Bollywood“. Архивирано од изворникот на 2014-08-17. Посетено на 11 May 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]