Џеп Лорсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џеп Лорсен Jeppe Laursen
Родено имеЏеп Бром Лорсен
Роден(а)декември 25 1977 (1977-12-25) (42 г.)
Корсбаек, Данска
ЖанровиПоп, денс, рок, електронска
ЗанимањаПејач-текстописец, Продуцент
ИнструментиВокали, пијано, гитара
Период на активност2002–present
СоработнициJunior Senior, Le Tigre, B-52's, Classixx, MEN

Џеп Бром Лорсен (анг. Jeppe Breum Laursen) е дански пејач-текстописец и продуцент кој помогнал во пишувањето и продуцирањето на „Born This Way“ од Лејди Гага.[1] Изведувајќи под името „Сениор,“ Џеп бил водечки вокал на денс-рок бендот Junior Senior.

Лорсен помогнал во пишувањето на песната од Лејди Гага, „Born This Way“ (2011), од албумот Born This Way.[2] Песната се искачила на првото место на Билборд Хот 100 на 16 февруари, 2011.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aswad, Jem (11 February 2011). „Single Review: Lady Gaga, 'Born This Way'. Billboard. Prometheus Global Media. конс. 13 February 2011. 
  2. Aswad, Jem (11 February 2011). „Single Review: Lady Gaga, 'Born This Way'. Billboard. Prometheus Global Media. конс. 13 February 2011. 
  3. Trust, Gary. „Lady Gaga Claims 1,000th Hot 100 No. 1 with 'Born This Way'“, Billboard, 16 февруари 2011 (посет. 16 февруари 2011 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]