Hold It Against Me

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Hold It Against Me“
Сингл од Бритни Спирс
од албумот Femme Fatale
Издаден 11 јануари 2011
Текстописец Макс Мартин, Луказ Готвалд, Бони Мекки, Метју Џомф[1]
Формат ЦД сингл, спуштање
Снимен Conway Studios, Dr. Luke's, Лос Анџелес
Жанр Денс-поп
Должина 3:49
Издавачка куќа Jive
Продуцент Луказ Готвалд, Макс Мартин, Билборд
Хронологија на синглови на Бритни Спирс
3
(2009)
Hold It Against Me
(2011)
Till the World Ends
(2011)

Hold It Against Me — песна од американската пејачка Бритни Спирс. Издадена е како првиот сингл од нејзиниот седми студиски албум, Femme Fatale. „Hold It Against Me“ е напишана од Макс Мартин, Луказ Готвалд, Бони Мекки и Метју Џомф, а продуцкијата ја завршиле Готвалд, Мартин и Билборд. Песната прво требало да ѝ биде понудена на Кети Пери, но Готвалд и Мартин почувствувале дека не ѝ одговара. Готвалд објаснил дека сакал „Hold It Against Me“ да не звучи како никоја продукција која тој претходно ја направил. Откако демо верзија на песната изведена од Мекки протекла на интернет, завршената верзија премиерно била прикажана на 10 јануари 2011. Синглот бил издаден следниот ден.

Музички, „Hold It Against Me“ меша елементи од индустријалната и транс музиката и грајм. Рефренот содржи синтисајзери кои ги креваат нејзините вокали и прават контраст на силните удари од другите инструменти. Песната исто така користи и дабстеп дел, во кој Спирс испраќа бакнежи и завршува со завршен рефрен со елементи од рејв музиката. Текстот прикажува како пејачката заведува некого на танцувачкиот под, додека рефренот зборува за поврзување. The Bellamy Brothers ја критикувале песната, велејќи дека е слична со нивниот хит од 1979, „If I Said You Had a Beautiful Body Would You Hold It Against Me“. Подоцна биле тужени од Мартин, Готвалд Мекки и Билборд за клевета и навреда.

Повеќето критичари ја пофалиле „Hold It Against Me“, иако некои од нив го критикувале текстот. Песната станала голем комерцијален успех, дебитирајќи на првото место во Валонија, Канада, Данска, Финска и Нов Зеланд како и на табелата Билборд Хот 100, каде што станал четвртиот сингл на Спирс кој го постигнал тоа. Во САД, „Hold It Against Me“ ја направил Спирс вториот артист во историјата на Билборд да дебитира на првото место неколкупати, зад Мараја Кери. Оваа цел исто така ја направила третиот артист кој постигнал број еден сингл во три последователни децении и седмиот артист во целост. Дополнително, синглот се искачил на првите пет места во држави како Австралија, Ирска, Италија, Шкотска, Финска и Норвешка.

Музичкото видео за песната било режирано од Џонас Акерлунд. Премиерно било прикажано на 17 февруари 2011, а пред неговата премиера биле прикажани неколку исечоци. Видеото ја прикажува Спирс како поп ѕвезда која паднала од вселената за да најде слава на земјата. Таму, таа станува пренатрупана од притисокот на нејзината познатост и се срушува. Видеото добило мешани до позитивни критики, а критичарите ја пофалиле концепцијата, но го критикувале рекламирањето на производи. Спирс ја извела песната во Rain Nightclub, Good Morning America и Jimmy Kimmel Live!. Таа исто така ја додала на нејзината Femme Fatale Tour (2011) како првата песна.

Позадина[уреди | уреди извор]

„Hold It Against Me“ е напишана од Макс Мартин, Луказ Готвалд, Бони Мекки и Билборд, а продукцијата ја завршиле Готвалд, Мартин и Билборд.[2][3] Откако била напишана, Лук и Мартин сакале да ѝ ја дадат песната на Кети Пери, но одлучиле дека „дефинитивно не е песна за Кети Пери.“ Продолжиле да работат на песната со Билборд и Лук Готвалд коментирал, „Сакав да бидам сигурен дека нема да звучи како нешто што го имам направено досега. [...] Може да се слушне во стиховите и крајниот дел е супер, но рефренот е супер-поп.“[4] Откако озборуваниот текст на песната бил прикажан на интернет, Готвалд коментирал на неговиот профил на Твитер на 9 декември 2010, „Јас / ние никогаш не напишавме песна наречена 'don't hold it against me'.... ПазеТе се од НеточносТа инфо деца ;-) Ја напишавме 'hold it against me' но текстот не е тој ....“[5] Потоа било изјавено во неколку вести дека „Hold It Against Me“ ќе биде прикажана на 7 јануари 2011.епак, ова било одречено од менаџерот на Спирс, Адам Лебер.[6] Демо на песната изведено од Мекки протекло на интернет на 6 јануари 2011.[7] Истиот ден, Спирс го прикажала омотот и коментирала на Твитер, „Слушнав дека демото на мојот нов сингл протекло. Ако мислите дека тоа е добро тогаш чекајте да ја слушнете вистинската верзија еден четврток.“[8]

На 10 јануари 2011, синглот бил овозможен за стримигн на мрежната страница на Рајан Сикрет, кој премиерно ја прикажал на радио шоу подоцна.[9] Спирс напишала на Твитер, „Не #HOLDITAGAINSTME [го држите за мене] за раното излегување, Не можев да чекам подолго. Се надевам дека не ви смета.....“[10] Радио премиерата предизвикала неколку страници да добијат многу посетители.[11] „Hold It Against Me“ била дигитално издадена во САД и Канада во iTunes Store во 00:00 според Источна часовен појас (05:00 Координирано универзално време), каде била ексклузивно овозможена до 18 јануари 2011.[3] Синглот требало да биде издаден во Обединетото Кралство на 20 февруари 2011, но датумот бил сменет на 17 јануари 2011, поради преголеми барања.[12]

Композиција[уреди | уреди извор]

„Hold It Against Me“ е песна долга три минути и четириесет и девет секунди.[13] Претставува денс-поп песна која содржи индустијал и транс ритми со елементи од грајм.[14][15] Вокалите на Спирс биле опишани како малку средени, но не премногу.[16] Рефренот кој содржи поп елементи во стил на Макс Мартин содржи синтисајзери кои ги придружуваат нејзините вокали но се различни од силните удари.[17][18] После вториот рефрен, ритамот прекинува и Спирс зборува за текстот кон крајот.[16] Ова е проследено со дабстеп прекин, кој трае триесет секунди и Спирс се слуша како испраќа бакнежи пеејќи го тексто „Дај ми нешто добро, не сакам да чекам го сакам сега.“[16] „Hold It Against Me“ продолжува со втор прекин, кој е сличен со звукот на песната. Последниот рефрен содржи рејв акорди и песната има брз крај.[16][18]

Роб Шефил од Роулинг Стоун коментирал дека песната „го повикува синтисајзерскиот амбиент од гемот на Бритнси Спирс од 2007, Blackout.“ Тој исто така го споредил рифот со песната на AC/DC, „Dirty Deeds Done Dirt Cheap“ (1976).[19] Ен Пауерс од Los Angeles Times споредила дел од песната со „(I Just) Died in Your Arms“ (1986) од Cutting Crew.[15] Ник Левин од Digital Spy почувствувал дека песната имала чувство за клуб споредувајќи со „Only Girl (In the World)“ (2010) на Ријана.[20] Според листот со музика објавен на Musicnotes.com од Kobalt Music Publishing Inc., „Hold It Against Me“ е поставена во брзо темпо со модерен денс ритам во метроном од 133 удари во минута.[21] Компонирана е во Це-мол, а вокалите на спитс се движат од ниската G3 до високата нота G5.[21] Песната ја содржи акордната прогресија Cm–Fm–Cm–Fm.[21] Според текстот „Hold It Against Me“ зборува за заведување на некого на танцувачкиот под.[22] Рефренот содржи текст, „Кога би рекла дека го сакам твоето тела сега би го држел против мене?“ и „Бидејќи ти си како рај, а мене ми треба одмор вечерва.“ Џејмс Монтгомери од MTV го споредил текстот со „If U Seek Amy“ (2009).[23]

Откако „Hold It Against Me“ била издадена, The Bellamy Brothers ја критикувале нејзината сличност со нивната песна од 1979, „If I Said You Had a Beautiful Body Would You Hold It Against Me“. Дејвид Белами во изјава рекол, „професионално е добро, но искрено се чувствуваме украдени. Каде е оригиналноста?“[24] Адвокатот на браќата, Кристофер Е. Шмид рекол дека „станува чудно ако го дуплирате битот на песната на Белами Брадерс и го поврзете со верзијата на Бритни“ и кажал дека тоа не било првиот пат Мартин и Готвалд да бидат обвинети за кршене на авторски права.[25] На 2 март 2011, Мартин, Готвалд, Мекки и Билборд пополниле тужба против браќата за клевета и навреда.[26]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Спирс ја изведува „Hold It Against Me“ на Femme Fatale Tour (2011).

„Hold It Against Me“ добила позитивни прегледи од повеќето критичари.[27] Рик Флорино од Artistdirect ѝ дал на песната четири ѕвезди и уште половина, нарекувајќи ја „една од најпривлечните песни за во клуб на Бритни“ и рекол „Гордо стои со другите класици на Бритни како 'Womanizer,' 'Gimme More,' и 'Toxic,' но има елеганција во која Бритни влегува во нова територија и ги турка границите на поп-музиката уште еднаш.“[17] Ник Левин од Digital Spy рекол дека иако „Hold It Against Me“ била продуцирана од Готвалд и Мартин, целосниот производ не бил сличен со неговите вообичаени соработници како Кеша Себерт и Кети Пери, но „звучи како песна на Бритни за 2011.“[20] Бред Вет од Entertainment Weekly рекол дека „'Against Me' е класична Бритни - тоа е вокална изведба која е далеку од ѕвездена. но служи како добар придонес за нивните Еуро и техно ритми [на Готвалд и Мартин].“ Тој исто така додал дека Спирс не влегла во некоја нова територија според текстот и дека немало голема разлика во споредувањето на сингловите како „...Baby One More Time“ (1998) или „I'm a Slave 4 U“ (2001).[28]

Грег Кот од Chicago Tribune коментирал, „Тоа е една од потешките песни на Спирс и треба да заврши работа како танцувачки филтер за слушачите кои ги слуштаат последните синглови на Кети Пери и The Black Eyed Peas“. Сепак, нему не му се допаднал текстот и рекол дека Спирс звучи како да ѝ е „досадно [...] а така е и со нејзините други моментални снимки.“[22] Мајкл Крег од The Guardian ја нарекол „доволно пристојна.“[18] Роб Шефилд од Rolling Stone сметал дека песната е како првите песни на Спирс и изјавил дека „ветува добри песни за нејзиниот албум.“[19] Џим Кантиело од MTV почувствувал дека делот во кој Спирс праќа бакнежи е смешен, но ги пофалил ритамот и вокалите додека го нарекол крајниот дел „одличен.“[29] Џим Фарбер од Daily News ја нарекол „песна спремна за клуб“ и додал, „Со сето тоа зад неа, 'Упс' девојката може повторно да го направи тоа.“[30]

Една Гундерсен од USA Today го критикувала делот во кој Спирс праќа бакнежи, но рекла дека синглот „пренесува доволно денс-поп-музика за да стане уште еден превоз до врвот на табелите.“[31] Бил Лемб од About.com ја нарекол една од најзрелите денс поп песни во кариерата на Спирс, фалејќи ја структурата на рефренот и електропоп музиката во завршниот дел. Лемб изјавил, „Поп-музиката од 2011 има ран удар во раката овде. ['Hold It Against Me'] брзо ќе заземе место заедно со другите најдобри синглови на Спирс.“[32] Popjustice позитивно ја споредил песната со протеченото демо, велејќи дека додека текстот и мелодијата не биле различни, завршената верзија „е најверојатно 1000 пати подобра од демото. Потешка е поитна, екстремно епска песна која звучи како работа на ѕвезда.“[16] Глен Гамбоа од Newsday изјавил дека „Hold It Against Me“ била „малку побезбедна [...] како нејзината ниска не-таблоидна личност.„[33] Џ. Д. Консидин од The Globe and Mail го нарекол преработувањето на песната од Белами Брадер „досадно“, но заклучил дека песната лесно ги привлекувала слушачите.[34]

Настап на табелите[уреди | уреди извор]

После првиот дел од издавањето во САД, „Hold It Against Me“ поставила рекорд на повеќето радио станици за време на првиот ден со 619 регистрирани пуштања на Mediabase и 595 на Nielsen Broadcast Data Systems (BDS).[35] Дополнително, песната го срушила рекордот на Mediabase за најголем број на пуштања во една недела со 3,866 одбројувања.[36] Билборд изјавил дека „Hold It Against Me“ ќе дебитира на првото место на Билборд Хот 100, поради големиот број пуштања и големите продажби кои постигнале дури 400,000 продадени копии.[37][38] На табелата на 29 јануари 2011, „Hold It Against Me“ дебитирала на првото место на Хот 100, со што Спирс станала вториот артист во историјата кој имал неколку песни на врвот на табелата веднаш зад Мараја Кери. Синглот е исто така единаесеттата песна која дебитирала на првото место во историјата на табелата, а четвртата песна која го постигнала тоа во кариерата на Спирс.[39] „Hold It Against Me“ ја направила Спирс третиот женски артист зад Мадона и Џенет Џексон, кој постигнал број-еден хит во три декади и седмиот артист кој го постигнал тоа во својата кариера.[40]

„Hold It Against Me“ исто така дебитирала на првото место на табелата за Хот Дигитални Песни со 411,000 продадени копии. Тоа претставувало најголемиот број на спуштања во првата недела за женски артист победувајчи го претходниот рекорд на „Today Was a Fairytale“ (2010) од Тејлор Свиф.[39] Рекордот на Спирс подоцна го соборила "Born This Way" од Лејди Гага следниот месец.[41] Песната исто така продала најмногу копии во една недела и станала петтата песна која има најмногу продажби само во првата недела во историјата на табелата.[42] За седум недели, „Hold It Against Me“ продала милион копии станувајќи осмата песна на Спирс која продала повеќе од милион копии.[43] „Hold It Against Me“ дебитирала на шеснаесеттото место на табелата за Поп Песни со 4,071 пуштања, највисокиот број за нова песна во историјата на табелата. Исто така се израмнила со песната на Мадона, „Frozen“ (1998) за вториот најголем број на пуштања зад песната на Кери, „Dreamlover“ (1993).[37] Следната недела со поместила на десеттото место, станувајќи седмата песна во историјата која влегла во првите десет места за две медели како и првата која го постигнала тоа за седум години.[44] На табелата за Радио Песни, „Hold It Against Me“ дебитирала на дваесет и третото место со импресии од 45 милиони гледачи во првата недела кои според Nielsen BDS, се највисоката деби положба по песната на Кери, „Touch My Body“ (2008).[39]

Интернационално, песната дебитирала на Таблите во Австралија на десеттото место, а највисоката позиција на песната била четвртото место кое го постигнала следната недела.[45] Оттогаш добила платинска сертивикација од Австралиската музичка индустрска асоцијација (ARIA) за 70,000 продадени копии.[46] На 17 јануари 2011, „Hold It Against Me“ дебитирала на првото место на новозеландските RIANZ табели.[47] На 13 јануари 2011, песната дебитирала на шестото место на Irish Singles Chart и се поместила на петтото место во следната недела.[48] Синглот исто така дебитирал на првото место на Canadian Hot 100, станувајќи четвртиот број-еден сингл на Спирс на таа табела како и четвртата песна во историјата на табелата која дебитирала на првото место. Дополнително, со дигитални продажби од 37,000 копии, „Hold It Against Me“ исто така дебитирала на првото место на дигиталните песни во Канада, највисоките деби продажби во целост и вториот најголем броја продажби на табелата зад песната од The Black Eyed Peas, „The Time (Dirty Bit)“ (2010). Дебитирала на единаесеттото место на Хот 100 Ерплеј табелата, најголемата прва положба од „Haven't Met You Yet“ (2009) од Мајкл Бубле, а исто така влегла и во Top 40/CHR ерплеј табелата на дванаесеттото место, втората најголема прва положба зад песната на Мадона, „4 Minutes“ (2008).[49] После издавањето во Британија, „Hold It Against Me“ дебитирала на шестото место на UK Singles Chart, станувајчи нејзиниот дваесет и прв топ-десет сингл.[50][51] Низ Европа, песната го достигнала првото место во Данска и Финска; се искачила и на табелите во Белгија (Фландрија и Валонија), Франција, Италија, Норвешка, Шкотска, Шпанија, Шведска и Холандија.[52]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Позадина и издавање[уреди | уреди извор]

„Ние го снимавме на сигурно, не пробуваме да се убиеме, но како што видеото станува поблиско и поблиско, дефинитивно ќе си ги повредиме грбовите. Имаше момент во кој пробувавме, ѝ покажав на Бритни секција и беше нешто што навистина сакав да го направи и таа полуди. [...] Лудо е кога прво ќе видите некого толку претрупан со работа како неа, посебно кога не сте влезени во студиото со години. [...] Мислам дека може да го очекувате неочекуваното од Бритни, Зема ризици кога станува збор за модата, за кореографијата, за музиката - толку порасна што наполни 30 години и е силна независна жена и мислам дека сака да го покаже тоа.“

Брајан Фридмен зборува со MTV за музичкото видео.[53]

Музичкото видео за „Hold It Against Me“ било снимено на 22 и 23 јануари 2011.[54] Било режирано од Џонас Акерлунд, додека Брајан Фридмен служел како кореографер.[55][56] Според менаџерот на Спирс, Лари Рудолф, таа станала обожавател од работата на Акерлунд откако го видела видеото за, „Ray of Light“ (1998) од Мадона, но тие не работеле заедно во минатото поради неговиот „недостаток на време“. Спирс и Акерлунд брзо се сретнале за да го смислат концептот со презентирање на идеи сè додека според Рудолф, „почна да изгледа живо“.[57] Отворените аудиции биле одржани на 22 декември 2010 и танчерите морале да ја научат рутината за песната на Робин, „Criminal Intent“ (2010).[58]

На 22 јануари 2011, Спирс испратила дел од снимањето на Твитер, велејќи дека било „неверојатно искуство“ и дека ќе биде „едно од најдобрите видеа кои ги имам направено.“[54] На 2 февруари 2011, дошле обвиненија од TMZ.com дека Акерлунд одлучил да користи двојник на Спирс кога изгледало дека таа ги нема научено танцовите доволно. Двајцата нејзини репрезентативци и режисерот ги негирале озборувањата и Џонас искоментирал, „[Спирс] беше добра за време на целиот процес. [...] Бев долго со луѓе за да знам кога еден артист дава сè од себе и според мене не може да биде подобро од ова. Видеото ќе биде прекрасно! Сè во него е Бритни.“[59] Нејзиниот менаџер, Лери Рудолф подоцна потврдил дека двојник бил користен, но само за сцените во кои таа се бори самата со себе.[60] Сцената со борбата била кореографирана од Стивен Хо.[61] Тој коментирал дека Спирс ги научила танцовите од нејзините проби, но и додала нешто „по нејзин вкус“, со додавање на неколку чекори со нејзините потпетици. Должината на фустаните исто така била голем проблем и имале дискусии за нивно кратење поради безбедносни причини. Подоцна биле додадени како 'оружја' и Хо објаснил, „како да беа остри мечеви кои ѝ даваа на Бритни причина да скока и да ги избегнува.“[62]

Фридмен открил дека жената на Џонас, Б. Акерлунд, била стилистот во видеото. Б. е позната по нејзината работа со Мадона и Лејди Гага, но Фридмен рекол дека „Бритни не пробува да биде Гага.“[63] Б. подоцна коментирала за модата во видеото велејќи, „Ние одевме во панк-рок моден изглед во видеото, со неколку гламурозни додатоци.“[64] За сцената во која Спирс носи венчален фустан, Б. работела со Том Том за да направи таков фустан. Кристалите Сваровски биле користени како творби на раката и ѓердан од Данијо и ракавици од Ла Красија биле додадени како додатоци.[64] За борбената сцена, двете Спирс верзии имале фустани од Б. која соработувала со Фалгуни и Шен Пикок и спортски потпетици од XTC.[64] За време на танцот во видеото, Спирс носи облека направена од Б. и Skin Graft Designs, со накит од Том Бинс. Чевлите биле сопственост на Спирс и биле покриени со Сваровски кристали. За делот во кој е употребен микрофонот, Спирс има црвен фустан дизајниран од Јасмен Хусеин за Сваровски - Runway Rocks.[64] Таа го надополнува изгледот со обетки и ѓердан од Том Бинс и прстени од Лори Родкин. За крајната сцена, Спирс носи тесен црн фустан од Бордел. Таа го дополнува изгледот со ѓердан од Нуар и обувки украсени со Сваровски кристали.[64] После издавањето, музичкото видео ѝ донело на Спирс 500,000 долари за рекламирање на производи од Sony, Make Up Forever и PlentyofFish.[65]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Видеото за песната било споредено со филмот Runaway од Кање Вест.

Главната идеја зад видеото е паѓањето на Спирс на Земјата како метеор, пробувајќи да најде слава на планетата.[66] Видеото започнува со метеор кој паѓа низ вселената до земјата во 2011 и осветлува град кога конечно ќе падне. После тоа, црно-бели сцени ја прикажуваат Спирс како се спрема да снима музика, додека зборовите „Бритни Спирс“ и „Hold It Against Me“ се појавуваат во Def Leppard-инспирирани различно обоени букви. Спирс е потоа прикажана како носи здолништа и ја покажува нејзината дијафрагма, додека нејзините танчерки се облекуваат покрај неа. Тие се опкружени со камери и светла. Кога првиот рефрен започнува, Спирс се појавува носејќи голем венчален фустан во метална соба во облик на цилиндар. Таму, таа е опкружена со телевизиски монитори на кои се прикажуваат нејзините поранешни музички видеа. Сцените во ки е прикажана иднината и венчалниот фустан се слични со музичкото видео за „Bedtime Story“ (1995) од Мадона.[67] Кога вториот стих започнува, Спирс пее носејќи светлечки и црвени алишта со неколку микрофони околу неа.[68]

Следните сцени ја прикажуваат Спирс во снимачката соба, како таа пее на микрофони во сцена со само црвени усни што наведува на филмот од 1975, The Rocky Horror Picture Show.[69] Потоа, Спирс седи во металната соба додека танчерки со четири очи во бело се појавуваат од нејзината наметка. Кога започнува следниот дел, таа почнува да изфрла бои преку интравенските цевки во нејзините прсти во собата со монитори.[70] Потоа, две верзии на Спирс, облечени во сини и црвени фустани се тепаат во истата соба. Потоа, двете верзии на Спирс како и нејзиниот венчален фустан паѓаат на земјата. Додека преплетканите сцени од Спирс се прикажани во металната соба, другите две верзии почнуваат да се будат. Последните сцени ја прикажуваат Спирс во краток и тесен црн фустан со танчери облечени исто како неа, а зад нив се појавуваат конфети и пиротехнички оружја.[68] Видеото завршува со прашалнил (?) прикажан во различни бои.

Издавање и прием[уреди | уреди извор]

Танчерите во металната соба се споредени со Граје, три сестри кои делеле едно око во старогрчката митологија.[67]

На 4 февруари 2011 Спирс објавила преку нејзиниот профил на Твитер дека еден краток дел ќе биде објавуван секој ден во наредните четири дена. Првиот краток дел испратен од Спирс ја прикажувал во бел фустан опкружена со светла и камери насочени во нејзиното лице.[71] Другите делови ја прикажувале Спирс во кратки црвени алишта, со машки танчери и ТВ екрани кои ги прикажувале нејзините поранешни музиччки видеа.[72] Џејмс Монтгамери од MTV ги нарекол деловите „брилијантни“ и коментирал дека тие ѝ „донеле точка во промоционалната историја“, споредувајќи ја Спирс и нејзиниот тим со претходните кампањи на Кање Вест, Radiohead и iamamiwhoami.[73] На 6 девруари, 2011, таа ја испратила пораката на Твитер, „Само што видеов нова снимка од #HIAM. МНОГУ сум возбудена да ја споделам!“[72] Музичкото видео било премиерно прикажано на MTV на 17 февруари 2011, во 21:55 Источна часовен појас (2:55 Универзално време).[74] Било проследено со дискусија во живо и специјални гости на MTV во 23:00 Источна часовен појас (04:00 Универзално време).[75]

Џејмс Монтгамери од MTV рекол дека додека видеото ги претставувало нејзините најиконски видео во некој спектакл, сè уште содржело воздржаност во неговите теми. Тој рекол дека видеото е едно од нејзините најдобри видеа на сите времиња додавајќи дека има „Има оригинална уметност во него, што го прави да изгледа убаво и моќно.“[76] Монтгамери открил дека видеото било инспирирано од Граје, iamamiwhoami, Runaway на Кање Вест, „Bedtime Story“ на Мадона и „Die Another Day“, The Matrix, Mortal Kombat, „Indestructible“ од Робин, The Rocky Horror Picture Show и омотот на албумот од Tool, Ænema.[67] Метју Перпетуа од Rolling Stone го нарекол „целосен визуелен напад“ и дополнил дека е „микс од сè што можеме да очекуваме од Бритни“, а рекол дека тоа се секси костуми и убава кореографија.[77] Ерон Персли од People рекол дека боречката сцена е најубава во видеото, но не му се допаднало рекламирањето на производи.[78] Бил Лемб од About.com рекол дека видеото било визуелна ѕвезда, иако деодал дека било „тешко да се дознае“ дали ќе го постигне истиот успех како видеата за „Baby One More Time“ и „Toxic“.[79] Вила Паскин од New York го сметала како it as „високо енергетско, професионално танчерско видео“, но изјавила дека but stated that „[Сликите] кажуваат факт дека таа не е во танцувачка дорма или настапувачка форма како што беше порано.“[69]

Леа Гренбалт од Entertainment Weekly ја пофалила насоката на Акерлунд, но ја критикувала Спирс за недостаток на застапеност, коментирајќи, „Тешко е да не се запрашате: Дали Бритни се забавува?“[80] Ед Масли од The Arizona Republic изјавил дека видеото живеело од кратките телови и било едно од нејзините најуметнички досега.[68] Дру рант од Salon.com рекол дека покрај рекламирањето на производи, видеото „е визуелно запрепастувачко, со Матрица се запознава со 'The Cell' вибрација која ќе ја натера Лејди Гага да се помисли за интравенските цевки.“[70] Алекс Катаринел од The Huffington Post рекла дека видеото е нејзината најдобта и најзрела работа, велејќи дека има лесен концепт и додала, „Поп ѕвездата со совршената слика се врати и им нуди на обожавателите нова и посилна Бритни отколку таа од вчера.“[81] Користењето на производи во видеото добило неколку критики од медиумите. Меган Гибсон од Time рекол дека видеото е „навредувачко“ и коментирал, „разбираме дека има тепки еконоски времиња, но не можеле да бидат малку посубтилни со тоа?“. Лиз Кели од The Washington Post го нарекла клипот „телевизиска реклама“ и рекла, „Ќе напишев повеќе, но мислам дека треба да ставам Make Up Forever и да купам Sony телевизор.“[82]

Настапи во живо и преработки[уреди | уреди извор]

Selena Gomez & the Scene ја преработиле песната во живо за време на нивната турнеја, We Own the Night Tour

Спирс ја извела „Hold It Against Me“ во Rain Nightclub во Palms Casino Resort на 25 март 2011. По монтажата на нејзините музички видеа, Спирс се појавила на сцената носејќи корсет и попратена со машки танчери. Според Џоклин Вена од MTV, настапот вклучувал „секси галење на коса.“ Таа исто така ги извела и „Big Fat Bass“ и „Till the World Ends“.[83] Спирс исто така ги извела песните во Bill Graham Civic Auditorium на 27 март 2011 и било прикажано на Good Morning America на 29 март 2011.[84] Истиот ден, Спирс ги извела „Hold It Against Me“, „Big Fat Bass“ и „Till the World Ends“ на Jimmy Kimmel Live!.[85] Песната исто така била изведена на турнејата од 2011, Femme Fatale Tour. Откако неонски знак на кој пишувало „Femme Fatale“ бил спуштен на сцената, шоуто започнувало со интродукција во која Спирс била апсена од полицијата. Откако ќе речела „Не сум толку невина“, видеото го снемувало и таа се појавувала на сцената во сребрен костум за да ја изведе „Hold It Against Me“. Била попратени со позадински танџери облечени во сребрени костуми.[86] Ендру Метсон од The Seattle Times рекол дека настапот „го поставил темпото: топло и тешко.“[87]

„Hold It Against Me“ била преработена од американскиот артист Мигел за Билборд.[88] Marine Corps од Rein 266 и HMLA 169 испратиле видео во кое тие ја пеат песната на Јутуб во базата во Авганистан. Спирс го испратила видеото на нејзиниот профил на Твитер и рекла, „Заљубена сум во ова... Знаев дека војниците се жестоки! Ви благодарам за сè што правите.“[89][90] Американскиот поп бенд Selena Gomez & the Scene ја извел песната како знак на почитк кон Спирс за време на нивната турнеја од 2011, We Own the Night Tour. Тие исто така ги извеле и „...Baby One More Time“, „(You Drive Me) Crazy“, „Oops!... I Did It Again“, „I'm a Slave 4 U“ и „Toxic“. За време на настапот тие ја преработиле и „Hold It Against Me“.[91]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 • Дигитално спуштање[13]
 1. „Hold It Against Me“ – 3:49
 • Британо Дигитално Спуштање / ЦД Сингл / Femme Fatale (Премиум Фан Издание) 7" Винил [92][93]
 1. „Hold It Against Me“ – 3:49
 2. „Hold It Against Me“ (Инструментална) – 3:49
 • Дигитално Ремиксови EP[94]
 1. „Hold It Against Me“ (Адријан Лук & Наусе Радио) – 3:05
 2. „Hold It Against Me“ (ЏампСмоукерс Клуб) – 6:02
 3. „Hold It Against Me“ (Окелот Клуб) – 6:14
 4. „Hold It Against Me“ (Смоук ен Мирорс Клуб) – 7:41
 5. „Hold It Against Me“ (Фанк Џенерејшн Радио) – 3:48
 6. „Hold It Against Me“ (Трејси Јанг Ферош Антем Микс) – 8:38
 7. „Hold It Against Me“ (Абе Клементс Радио) – 4:02

Кредити и личности[уреди | уреди извор]

Кредитите за песната се земени од ЦД Синглот на „Hold It Against Me“.[95]

 • Бритни Спирс – вокали
 • Dr. Lukeпродуцент, текстописец, инструменти и програмирање
 • Макс Мартин – продуцент, текстописец, инструменти и програмирање
 • Бони Мекки – текстописец, позадински вокали
 • Билборд – ко-продуцент, текстописец, инструменти и програмирање
 • Маја Мари – позадински вокали

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[45] 4
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[96] 16
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[97] 2
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[98] 1
Бразил (Билборд Хот 100)[99] 1
Бразил (Билборд Хот Поп Песни)[100] 10
Канада (Канадски Хот 100)[101] 1
Чешка (IFPI)[102] 17
Данска (Tracklisten)[103] 1
Финска (Suomen virallinen lista)[104] 1
Франција (SNEP)[105] 31
Германија (Media Control AG)[106] 23
Унгарија (Rádiós Top 40)[107] 33
Ирска (IRMA)[48] 5
Италија (FIMI)[108] 2
Јапонија (Japan Hot 100)[109] 8
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[110] 20
Нов Зеланд (RIANZ)[111] 1
Норвешка (VG-lista)[112] 2
Русија (Tophit Hot 100)[113] 21
Шкотска (The Official Charts Company)[114] 4
Словачка (IFPI)[115] 3
Јужна Кореја (GAON) (International Chart)[116] 1
Шпанија (PROMUSICAE)[117] 6
Швајцарија (Media Control AG)[118] 7
Шведска (Sverigetopplistan)[119] 9
Британски Синглови (The Official Charts Company)[120] 6
САД Билборд Хот 100[39] 1
САД Хот Денс Клуб Песни (Billboard)[121] 1
САД Поп Песни (Билборд)[44] 3

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификации
Австралија Platinum[46]
Нов Зеланд Gold[122]
Шведска Gold[123]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Формат Куќа
САД[124] 10 јануари 2011 Радио премиера Jive Records
Австралија[125] 11 јануари 2011 Дигитално спуштање
Канада[126]
Данска[127]
Финска[128]
Франција[129]
Грција[130]
Италија[131]
Ирска[132]
Мексико[133]
Нов Зеланд[134]
Норвешка[135]
Португалија[136]
Шпанија[137]
Шведска[138]
Швајцарија[139]
Холандија[140]
САД[13]
Полска[141] 12 јануари 2011
Бразил[142]
Обединето Кралство[12] 17 јануари 2011 RCA Records
САД[143] 18 јануари 2011 Мејнстрим ерплеј Jive Records
Германија[144][145] 11 февруари 2011 Дигитално спуштање
18 февруари 2011 ЦД сингл
Обединето Кралство[93] 1 март 2011 RCA Records
Хонгконг[146] 25 март 2011 Columbia Records

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ASCAP entry for song Архивирано на 9 март 2012 г. ASCAP, accessed 27 May 2011
 2. Aswad, Jem (January 11, 2011). „Single Review: Britney Spears, "Hold It Against Me". Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 12, 2011.
 3. 3,0 3,1 „Britney Spears Set To Release New Single "Hold It Against Me" On Tuesday, January 11th“. Jive Records. January 7, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-01-10. Посетено на January 7, 2011.
 4. Knopper, Steve (February 2, 2011). „Exclusive: Britney Spears' Producer Dr. Luke Reveals 'Femme Fatale' Details“. Rolling Stone. Jann Wenner. Архивирано од изворникот на 2018-06-14. Посетено на February 2, 2011.
 5. Dinh, James (December 9, 2010). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Could Be Next Single“. MTV. MTV Networks. Посетено на December 30, 2010.
 6. Herrera, Monica (December 6, 2011). „Britney Spears' New Album Is 'Amazing,' Pauly D Promises“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 6, 2011.
 7. Barshad, Amos (January 6, 2011). „Britney Spears's New Single Is Here! Sort Of!“. New York. New York Media Holdings. Посетено на January 6, 2011.
 8. Celebuzz (January 6, 2011). „Britney Spears Confirms New Single Out Next Tuesday“. Celebuzz. Архивирано од изворникот на 2011-10-04. Посетено на January 6, 2011.
 9. Turner, Sadao (January 10, 2011). „Listen to Britney Spears' New Single "Hold It Against Me" [Audio]“. RyanSeacrest.com. Посетено на January 10, 2011.
 10. „Hear Britney Spears' New Single, "Don't Hold It Against Me". Us Weekly. Jann Wenner. January 10, 2011. Посетено на January 10, 2011.
 11. „New Britney Spears Song, "Hold it Against Me," Is Leaked (Video)“. Slate. January 10, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-01-13. Посетено на January 10, 2011.
 12. 12,0 12,1 Copsey, Robert (January 14, 2011). „Britney changes UK single release date“. Digital Spy. Hachette Filipacchi UK. Посетено на January 14, 2011.
 13. 13,0 13,1 13,2 „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 14. Reporter, Daily Mail (January 10, 2011). „Dowdy Britney Spears is looking frightful again as she releases new single Hold It Against Me“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на January 10, 2011.
 15. 15,0 15,1 Powers, Ann (January 10, 2011). „Snap Judgment: "Hold It Against Me" by Britney Spears“. Los Angeles Times. Tribune Company. Посетено на January 10, 2011.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 Robinson, Peter (January 10, 2011). „So, the new Britney single...“. Popjustice. Посетено на January 10, 2011.
 17. 17,0 17,1 Florino, Rick (January 10, 2011). „Britney Spears "Hold It Against Me" Single Review — 4.5 out of 5 Stars“. Artistdirect. Посетено на January 10, 2011.
 18. 18,0 18,1 18,2 Cragg, Michael (January 10, 2011). „New music: Britney Spears - Hold It Against Me“. The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на January 10, 2011.
 19. 19,0 19,1 Sheffield, Rob (January 10, 2011). „Hold it Against Me by Britney Spears“. Rolling Stone. Jann Wenner. Архивирано од изворникот на 2011-01-12. Посетено на January 10, 2011.
 20. 20,0 20,1 Levine, Nick (January 10, 2011). „Why we're in love with the new Britney single“. Digital Spy. Hachette Filipacchi (UK) Ltd. Посетено на January 10, 2011.
 21. 21,0 21,1 21,2 Gottwald, Lukasz; Jomphe-Lepine, Mathieu; McKee, Bonnie; Martin, Max (2011). „Digital Sheet Music – Britney Spears – Hold It Against Me“. Musicnotes.com. Kobalt Music Publishing Inc. Отсутно или празно |url= (help)
 22. 22,0 22,1 Kot, Greg (January 10, 2011). „Britney Spears debuts new single, 'Hold it Against Me'. Chicago Tribune. Tribune Company. Посетено на January 10, 2011.
 23. Montgomery, James (January 10, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Inspires Our Inner Pickup Artist“. MTV Newsroom. MTV Networks. Архивирано од изворникот на 2011-01-12. Посетено на January 10, 2011.
 24. Staff, The Salt Lake Tribune (January 11, 2011). „Is Britney Spears ripping off the Bellamy Brothers with new single?“. The Salt Lake Tribune. MediaNews Group. Архивирано од изворникот на 2011-01-20. Посетено на July 9, 2011.
 25. Staff, The Salt Lake Tribune (February 22, 2011). „Bellamy Brothers still considering legal action against Britney Spears“. The Salt Lake Tribune. MediaNews Group. Архивирано од изворникот на 2012-10-10. Посетено на July 9, 2011.
 26. Christman, Ed (March 4, 2011). „Britney Spears' 'HIAM': Do Bellamy Brothers Have an Infringement Case?“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на July 9, 2011.
 27. Reporter, AOL (January 10, 2011). „Britney Spears' Critics Not Holding Comeback Song Against Her“. AOL. Посетено на January 10, 2011.
 28. Wete, Brad (January 10, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' leaks early: What do you think?“. Entertainment Weekly. Time Warner. Посетено на January 10, 2011.
 29. Cantiello, Jim (January 10, 2011). „Britney Spears Defies Pop Music Rule Book: Don't Hold It Against Her“. MTV Newsroom. MTV Networks. Архивирано од изворникот на 2011-01-13. Посетено на January 10, 2011.
 30. Farber, Jim (January 10, 2011). „Hold It Against Me“. Daily News. Mortimer Zuckerman. Архивирано од изворникот на 2011-01-13. Посетено на January 10, 2011.
 31. Gundersen, Edna (January 10, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' is an easy pickup“. USA Today. Gannett Company. Посетено на January 10, 2011.
 32. Lamb, Bill (January 10, 2011). „Britney Spears' "Hold It Against Me" Is Out...Early“. About.com. The New York Times Company. Посетено на January 10, 2011.
 33. Gamboa, Glenn (January 10, 2011). „Britney plays it safe with new single“. Newsday. Cablevision. Архивирано од изворникот на 2011-06-29. Посетено на January 10, 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. Considine, J.D. (January 11, 2011). „Essential tracks: Four songs you need to hear“. The Globe and Mail. Phillip Crawley. Посетено на January 12, 2011.
 35. Vena, Jocelyn (January 11, 2011). „Britney Spears Breaks Radio Records, Rumored To Perform At Grammys“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 22, 2011.
 36. „Britney Spears Breaks Mediabase Records With 'Hold It Against Me'. All Access Music Group. January 17, 2011. Посетено на January 17, 2011.
 37. 37,0 37,1 Trust, Gary (January 17, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Soars Onto Pop Songs Chart“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 17, 2011.
 38. Caulfield, Keith; Pietroluongo, Silvio (January 13, 2011). „Chart Moves: Edward Sharpe, Usher, Gwyneth Paltrow, Britney Spears“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 14, 2011.
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 Trust, Gary (January 19, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Debuts Atop Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 19, 2011.
 40. Gary, Trust (February 11, 2011). „Ask Billboard: Britney Spears' '3' Decades of No. 1s“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на February 14, 2011.
 41. Trust, Gary (14 February 2011). „Lady Gaga's 'Born' Blasts Off With Huge Sales & Radio Start“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 14 February 2011. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 42. Paul, Grein (January 19, 2011). „Week Ending Jan. 16, 2011: Songs: Britney Tops Taylor“. Yahoo! Music. Yahoo!. Посетено на January 19, 2011.
 43. Grein, Paul (March 2, 2011). „Week Ending Feb. 27, 2011: Songs: Judge J.Lo“. Yahoo! Music. Посетено на March 21, 2011.
 44. 44,0 44,1 Trust, Gary (January 24, 2011). „Britney Spears Speeds Into Pop Songs Top 10“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на January 24, 2011.
 45. 45,0 45,1 "Australian-charts.com – Britney Spears – Hold It Against Me". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved January 17, 2011.
 46. 46,0 46,1 „ARIA certification - Australian Record Industry Assocation“. Ariacharts.com.au. 2011-02-28. Посетено на 2011-03-05.
 47. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име sc_New_Zealand_Britney Spears.
 48. 48,0 48,1 "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved January 16, 2011.
 49. „Britney Spears Scores Rare N°1 Debut“ (PDF). Billboard. Nielsen Company. January 19, 2011. Архивирано (PDF) од изворникот 2011-01-19. Посетено на January 19, 2011.
 50. „Archive Chart“. The Official Charts Company. Посетено на January 23, 2011.
 51. „Bruno Mars makes it a rare double“. The Official Charts Company. Посетено на January 23, 2011.
 52. „ultratop.be - Britney Spears - Hold It Against Me“. Ultratop. Hung Medien. Посетено на January 23, 2011.
 53. Dinh, James (January 14, 2011). „Britney Spears Taking Risks For 'Hold It Against Me' Video“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 15, 2011.
 54. 54,0 54,1 Vena, Jocelyn (January 24, 2011). „Britney Spears Tweets First Look At 'Hold It Against Me' Video“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 24, 2011.
 55. Vena, Jocelyn (January 18, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Video To Be Directed By Jonas Akerlund“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 18, 2011.
 56. Turner, Sadao (January 6, 2011). „Ryan Gets First Listen To New Britney Spears Single "Hold It Against Me". RyanSeacrest.com. Посетено на January 6, 2011.
 57. Vena, Jocelyn; Cantiello, Jim (February 18, 2011). „Britney Spears' Femme Fatale Is Her Ray Of Light, Manager Says“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 18, 2011.
 58. Dinh, James (December 29, 2010). „Britney Spears To Premiere 'Hold It Against Me' On January 7“. MTV. MTV Networks. Посетено на December 30, 2010.
 59. Vena, Jocelyn (February 2, 2011). „Britney Spears Was 'Great' On Video Set, Jonas Akerlund Says“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 2, 2011.
 60. Dinh, James; Cantiello, Jim (February 18, 2011). „Britney Spears' Manager Breaks Down 'Hold It Against Me' Fight Scene“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 18, 2011.
 61. „Britney Spears Added Her 'Flavor' To 'Hold It Against Me' Fight Scene“. MTV. MTV networks. February 22, 2011. Посетено на February 25, 2011.
 62. „Britney Spears Added Her 'Flavor' To 'Hold It Against Me' Fight Scene“. MTV. MTV Networks. February 22, 2011. Посетено на February 25, 2011.
 63. Vena, Jocelyn (February 1, 2011). „Britney Spears Doesn't Channel Lady Gaga In 'Hold It Against Me' Video“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 1, 2011.
 64. 64,0 64,1 64,2 64,3 64,4 Vena, Jocelyn (February 18, 2011). „Britney Spears 'Hold It Against Me' Fashion: Stylist Tells All!“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 18, 2011.
 65. Roberts, Soraya (2011-02-22). „Britney Spears 'Hold It Against Me' video earns her $500,000; Katy Perry slams product placement“. New York Daily News. Архивирано од изворникот на 2011-02-25. Посетено на 2011-02-28.
 66. Vena, Jocelyn (February 18, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Video: The Key Scene“. MTV Newsroom. MTV Networks. Архивирано од изворникот на 2011-02-20. Посетено на February 18, 2011.
 67. 67,0 67,1 67,2 Montgomery, James (February 18, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Video: A Pop-Culture Cheat Sheet“. MTV Newsroom. MTV Networks. Посетено на June 22, 2011.
 68. 68,0 68,1 68,2 Masley, Ed (February 18, 2011). „Britney goes arty for 'Hold it Against Me' video“. The Arizona Republic. Gannett Company. Посетено на February 18, 2011.
 69. 69,0 69,1 Paskin, Willa (February 17, 2011). „Britney Spears Fights Herself in The 'Hold It Against Me' Video“. New York. New York Media Holdings. Посетено на February 18, 2011.
 70. 70,0 70,1 Grant, Drew (February 18, 2011). „Dissecting Britney Spears' "Hold It Against Me". Salon.com. Salon Media Group. Посетено на February 18, 2011.
 71. Vena, Jocelyn (February 4, 2011). „Britney Spears Drops 'Hold It Against Me' Video Preview“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 6, 2011.
 72. 72,0 72,1 Warner, Kara (February 7, 2011). „Britney Spears' Latest 'Hold It Against Me' Clip Teases Dance Scene“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 13, 2011.
 73. Montgomery, James (February 9, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Clips Earn Her A Spot In Promotional History“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 13, 2011.
 74. Vena, Jocelyn (February 8, 2011). „Britney Spears To Premiere 'Hold It Against Me' Video February 17 On MTV“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 13, 2011.
 75. Vena, Jocelyn (February 14, 2011). „Britney Spears Video Premiere To Be Followed By Live MTV.com Chat!“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 16, 2011.
 76. Montgomery, James (February 18, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Video Premieres“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 18, 2011.
 77. Perpetua, Matthew (February 18, 2011). „Britney Spears' Goes Over the Top in Video For 'Hold It Against Me'. Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на February 18, 2011.
 78. Parsley, Aaron (February 18, 2011). „Britney Spears Debuts Video for 'Hold It Against Me'. People (magazine). Time Warner. Архивирано од изворникот на 2011-02-20. Посетено на February 18, 2011.
 79. Lamb, Bill (February 17, 2011). „Britney Spears Debuts Stunning 'Hold It Against Me' Video“. About.com. The New York Times Company. Посетено на February 18, 2011.
 80. Greenblatt, Leah (February 17, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' video: Watch it here“. Entertainment Weekly. Time Warner. Посетено на February 18, 2011. Text " The Music Mix " ignored (help); Text " EW.com" ignored (help)
 81. Catarinella, Alex (February 18, 2011). „Britney's Beautiful Jonas Akerlund-directed Breakdown“. The Huffington Post. Arianna Huffington. Посетено на February 18, 2011.
 82. Amter, Charlie (February 18, 2011). „Britney Spears' 'Hold It Against Me' Video Criticized for Too Many Product Tie-Ins“. The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Посетено на February 18, 2011.
 83. Vena, Jocelyn (February 25, 2011). „Britney Spears Electrifies Las Vegas With Nightclub Performance“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 26, 2011.
 84. Vena, Jocelyn (February 27, 2011). „Britney Spears Steals Hearts At San Francisco Show“. MTV. MTV Networks. Посетено на February 28, 2011.
 85. Roberts, Soraya (March 30, 2011). „Britney Spears on 'Jimmy Kimmel Live!': Does 'Jackass' Porta-Potty bungee stunt for Johnny Knoxville“. Daily News. Mortimer Zuckerman. Архивирано од изворникот на 2011-04-03. Посетено на March 30, 2011.
 86. Florino, Rick (June 25, 2011). „Live Review: Britney Spears, Nicki Minaj, Jessie and the Toy Boys 'The Femme Fatale Tour' — Anaheim, CA“. Artistdirect. Rogue Digital, LLC. Посетено на July 8, 2011.
 87. Matson, Andrew (June 29, 2011). „Concert review: Britney Spears and Nicki Minaj at the Tacoma Dome 06/29/11“. The Seattle Times. The Seattle Times Company. Посетено на July 8, 2011.
 88. Letkemann, Jessica (March 28, 2011). „Miguel Goes "Against" Britney Spears“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на April 22, 2011.
 89. Blake, Matt (April 22, 2011). „U.S. Marines mock up Britney Spears' latest song… from the middle of Afghanistan“. Daily Mail. Associated Newspapers. Посетено на April 22, 2011.
 90. Oldenburg, Ann (April 22, 2011). „Marines make Britney Spears video“. USA Today. Gannett Company. Посетено на April 22, 2011.
 91. Anthony, Jones (July 29, 2011). „Selena Gomez performs Britney Spears tribute on new tour“. All Headline News. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на July 30, 2011.
 92. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears - Download Hold It Against Me - Single on iTunes“ (англиски). Apple Inc. February 18, 2011. Посетено на January 17, 2011.
 93. 93,0 93,1 „Hold It Against Me: Britney Spears: Amazon.co.uk: Music“. Amazon.co.uk. Посетено на February 7, 2011.
 94. „Hold It Against Me - The Remixes“. Apple Inc. Посетено на February 18, 2011.
 95. (2011) Album notes for Hold It Against Me by Britney Spears [Liner Notes [CD, Single]]. Jive Records (88697 85390 2, 88697 85390 2).
 96. "Britney Spears – Hold It Against Me Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved February 23, 2011.
 97. "Ultratop.be – Britney Spears – Hold It Against Me" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 98. "Ultratop.be – Britney Spears – Hold It Against Me" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 99. "Brasil Hot 100 Airplay". Billboard Brasil (Brasil: bpp) (2): 96. March, 2011. ISSN 977-217605400-2
 100. "Brasil Hot Pop & Popular Songs". Billboard Brasil (Brasil: bpp) (2): 97. March, 2011. ISSN 977-217605400-2
 101. "Spears?f=793&g=Singles Britney Spears Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Britney Spears. Prometheus Global Media. Retrieved January 19, 2011.
 102. "ČNS IFPI" (на чешки). Hitparáda – Radio Top100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 201106 into search. Retrieved 2011-02-09.
 103. "Danishcharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me". Tracklisten. Hung Medien. Retrieved January 20, 2011.
 104. "Finnishcharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me". Suomen virallinen lista. Hung Medien. Retrieved January 20, 2011.
 105. "Lescharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved unknown.
 106. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved February 28, 2011.
 107. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. Retrieved February 13, 2011.
 108. „Federazione Industria Musicale Italiana – Classifiche“ (италијански). FIMI. Архивирано од изворникот на 2012-06-21. Посетено на 2011-01-21.
 109. Japan Hot 100 | Billboard.com
 110. "Dutchcharts.nl – Britney Spears – Hold It Against Me" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved January 16, 2011.
 111. "Charts.org.nz – Britney Spears – Hold It Against Me". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved January 17, 2011.
 112. "Norwegiancharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me". VG-lista. Hung Medien. Retrieved January 18, 2011.
 113. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-19. Посетено на 2011-08-16.
 114. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 115. "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert 201104 into search. Retrieved 2011-02-02.
 116. „가온차트와 함께하세요“ (корејски). GAON. Посетено на 2011-01-21.
 117. "Spanishcharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me" Canciones Top 50. Hung Medien.
 118. "Britney Spears – Hold It Against Me swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 119. "Swedishcharts.com – Britney Spears – Hold It Against Me". Singles Top 60. Hung Medien.
 120. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 121. "Britney Spears Album & Song Chart History" Billboard Hot Dance/Club Play for Britney Spears. Prometheus Global Media.
 122. „Latest Gold / Platinum Singles - RadioScope New Zealand“. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2008-10-14.
 123. „Sveriges Officiella Toplista (Certifikat)“. Sverigetopplistan. Посетено на 2011-04-15.
 124. Vena, Jocelyn (January 11, 2011). „Britney Spears Thanks Fans For 'Hold It Against Me' Support“. MTV. MTV Networks. Посетено на January 11, 2011.
 125. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 126. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 127. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 128. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 129. „Hold It Against Me - Single de Britney Spears“ (француски). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 130. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 131. „Hold It Against Me - Single di Britney Spears“ (италијански). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 132. „Hold It Against Me“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 133. „Hold It Against Me - Single de Britney Spears“ (шпански). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 134. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 135. „Hold It Against Me - Single van Britney Spears“ (норвешки). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 136. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 137. „Hold It Against Me - Single de Britney Spears“ (шпански). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 138. „Hold It Against Me - Single by Britney Spears“. Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 139. „Hold It Against Me - Single von Britney Spears“ (германски). Apple Inc. January 11, 2011. Посетено на January 11, 2011.
 140. „Hold It Against Me - Single van Britney Spears“ (холандски). Apple Inc. January 10, 2011. Посетено на January 12, 2011.
 141. „Britney Spears/Hold It Against Me“. pt:inoruox. Архивирано од изворникот на 2012-03-25. Посетено на January 17, 2011.
 142. „Britney Spears/Hold It Against Me - Músicas“. pt:Terra Sonora. Посетено на January 15, 2011.
 143. „Available for Airplay“. FMQB. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на January 10, 2011.
 144. „HOLT EUCH "HOLD IT AGAINST ME" (германски). Britney.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на February 24, 2011.
 145. „Hold It Against Me: Britney Spears: Amazon.de: Musik“ (германски). Amazon.de. Посетено на January 22, 2011.
 146. „Britney Spears / Hold It Against Me“. HMV Hong Kong. HMV Group. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на April 9, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Hold It Against Me“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).