Only Girl (In the World)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Only Girl (In the World)“
Сингл од Ријана
од албумот Loud
Издаден 10 септември 2010
(види историја на реализирање)
Формат ЦД сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2010
Roc the Mic Studios,
(Њујорк, САД);
Westlake Recording Studios,
(Лос Анџелес, Калифорнија);
The Bunker Studios,
(Париз, Франција)
Жанр Европоп, денспоп
Должина 3:55
Издавачка куќа Def Jam
Композитор Кристал Џонсон, Микел Ериксен, Тор Хермансен, Сенди Вилхелм
Продуцент Старгејт
Хронологија на синглови на Ријана
Love the Way You Lie
(2010)
Only Girl (In the World)
(2010)
What's My Name?
(2010)

Only Girl (In the World)“ е песна на барбадоската пејачка Ријана, сместена во нејзиниот петти студиски албум Loud. Напишана од страна на Кристал Џонсон, Старгејт и Сенди Вии, со тоа што последните двајца учестуваа и во нејзиното продуцирање, песната беше реализирана на 10 септември 2010, како пилот сингл од Loud. Во песната доминира брзото темпо, проследено со денс и европоп елементи во нејзината продукција и бит. Критиките кон песната беа главно позитивни, посебно кога станува збор за силниот рефрен и музичката продукција. Критиките беа главно насочени ко изборот и вокалната сработеност од страна на Ријана.

„Only Girl (In the World)“ се искачи на врвот на многуте музички светски табели, а особено беше успешна во Нов Зеланд и Австралија, каде што и беше доделен двоен платински албум. Музичкото видео за песната беше режирано од страна на регуларниот соработник на Ријана, Ентони Мендлер. Видеото е со едноставна тематика и се фокусира само на Ријана. Содржи интересни сцени проткаени со црвена и розова боја. Една од доминантните сцени во која се појавува Ријана е снимена на камен рид. Песната беше изведена во живо низ многу светски шоуа, вклучувајќи ги британскиот и италијанскиот X Factor и 2010 Американски музички награди кои се одржаа во Лос Анџелес. Песната доби Греми награда во категоријата Најдобра Денс Песна на 53-тите Греми Награди.[1]

Пишување и композиција[уреди | уреди извор]

„Only Girl“ е напишана од страна на Кристал Џонсон, Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен и Сенди Вилхелм. Продукцијата на песната е извршена од страна на Старгејт и Сенди Ви. „Only Girl“ е брза песна со денс елементи, но исто така и европоп во нејзината продукција и битови.[2][3] Во песната е вклучен силен бас со силна синтетизираност,[3] како и силен рефрен на песната со денс клуб бит.[2] Кога станува збор за вокалите на Ријана, песната е опишана како заводлива и потсетува на посилна и посекси верзија на нејзиниот хит од 2007 „Don't Stop the Music“.[3] Според музичката табела објавена во Musicnotes, песната е напишана со модерен бит рејт од 126 бита во минута. Песната е напишана со клуч во Де-дур и вокалните способности на Ријана се движат од нотата F#3 до нотата D5.[4]

Табели и награди[уреди | уреди извор]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Највисоко
место
Австралија 1
Австрија 1
Белгија (Фландрија) 2
Белгија (Валонија) 1
Американски Bilboard Hot 100 1
Чешка 5
Данска 2
Европа ТОП 100 1
Финска 2
Франција 1
Германија[5] 1
Унгарија 1
Република Ирска 1
Италија 1
Јапонија 15
Норвешка 1
Канада 1
Холандија 2
Нов Зеланд 1
Шкотска 1
Словачка 1
Шпанија 2
Шведска 2
Швајцарија 2
Велика Британија 1
Американски Billboard Dance Chart 1
Американски Billboard Pop Songs 1
Американски Adult Pop Songs 13

Сертификати[уреди | уреди извор]

Држава Сертфиикат
Австралија 4× Платина[6]
Данска Златен сингл[7]
Нов Зеланд Платина[8]
Шведска Платина[9]
Швајцарија Златен сингл[10]
Велика Британија Платина[11]

Историја на реализирање[уреди | уреди извор]

Release history
Држава Датум Формат Продукциска куќа
Австралија[12] 10 септември 2010 Дигитален даунлоад Universal Music
Данска[13]
Холандија[14]
Нов Зеланд[15]
Бразил[16] September 13, 2010
Канада[17]
Финска[18]
Франција[19]
Италија[20]
Норвешка[21]
Португалија[22]
Шпанија[23]
Шведска[24]
Швајцарија[25]
САД Def Jam Records
Германија 8 октомври 2010 ЦД сингл Universal Music

Радио датуми
Држава Датум Формат
САД 21 септември 2010[26]

[27]

Матица и ритмично радио

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-06-04. Посетено на 2010-12-03.
 2. 2,0 2,1 Anderson, D, Sarah (2010-09-07). „Rihanna, 'Only Girl (In the World)' -- New Song“. AOL Radio. Посетено на 2010-09-09.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 3. 3,0 3,1 3,2 Wete, Brad (2010-09-07). „Rihanna released new single 'Only Girl (In The World)', gets us excited about upcoming album“. Music Mix. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2014-11-07. Посетено на 2010-09-09.
 4. „Rihanna, 'Only Girl (In The World)' – Composition Sheet Music“. Musicnotes.com. Alfred Publishing. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 5. "Take That: Rückkehr in die Download-Charts" Архивирано на 9 март 2012 г. (in German). 2010-10-28. media control.
 6. „ARIA Charts — Accreditations – 2010 Singles“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-11-25.
 7. „Danish Singles Chart Week 46, 2010“. IFPI. Посетено на 2010-11-27.
 8. „Latest Gold / Platinum Singles“. RadioScope. Архивирано од изворникот 2008-10-14. Посетено на 2010-11-27.
 9. [1]. Sverigetopplistan - Swedish Singles Chart.
 10. "The Official Swiss Charts and Music Community". swisscharts.com. Hung Medien.
 11. „BPI – Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-08-06. Посетено на 2010-11-27.
 12. „Only Girl (In the World) - Single - Australia“. Itunes. Apple Inc. Посетено на 2010-09-10.
 13. „Only Girl (In the World) - Single - Denmark“. Itunes. Apple Inc. Посетено на 2010-09-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 14. „Only Girl (In the World) - Single - Netherlands“. Itunes. Apple Inc. Посетено на 2010-09-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 15. „Only Girl (In the World) - Single - New Zealand“. Itunes. Apple Inc. Посетено на 2010-09-22. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 16. „Rihanna/Only Girl (In The World) - Músicas - Terra Sonora“. Terra Networks. Посетено на 2010-11-17.
 17. „Only Girl (In the World) - Single - Canada“. Itunes. Apple Inc. Посетено на 2010-09-13. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 18. „Only Girl (In the World) - Single - Finland“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 19. „Only Girl (In the World) - Single - France“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 20. „Only Girl (In the World) - Single - Italy“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 21. „Only Girl (In the World) - Single - Norway“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 22. „Only Girl (In the World) - Single - Portugal“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 23. „Only Girl (In the World) - Single - Spain“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 24. „Only Girl (In the World) - Single - Sweden“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-07-11. Посетено на 2010-09-24.
 25. „Only Girl (In the World) - Single - Switzerland“. 7Digital. Архивирано од изворникот на 2012-06-13. Посетено на 2010-09-24.
 26. „Radio & Records - Going For Adds - CHR/Top 40 - Week Of: September 21, 2010“. Radio and Records. Radio and Records. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2010-09-21.
 27. „Radio & Records - Going For Adds - Rhythmic - Week Of: September 21, 2010“. Radio and Records. Radio and Records. Архивирано од изворникот на 2012-03-31. Посетено на 2010-09-21.