Good Girl Gone Bad

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Good Girl Gone Bad“
Студиски албум од Ријана
Издаден(Стандарно издание) мај 30 2007 (2007-05-30)
(Ре-реализација) јуни 2 2008 (2008-06-02)
(Ремикси) јануари 27 2009 (2009-01-27)
Снименоктомври 2006– април 2007 (стандарно издание)
ЖанрПоп, Р&Б
Траење46:00 (стандарно издание)
57:06 (Ре- реализирано издание)
61:09 (Ре- реализирано издание Јапонска верзија)
44:49 (Ремикси)
Издавачка куќаDef Jam Recordings, Interscope Records
ПродуцентИвен Роџерс, Карл Стуркен, Кристофер Стјуарт, Stargate, Тимбаленд, Џ.Р. Ротем, Нео Да Матрикс, Не- Јо, Шиа Тејлор, Хенон Лејн
Ријана — Хронологија
A Girl like Me
(2006)
Good Girl Gone Bad
(2007)
Rated R
(2009)
Издадени песни од Good Girl Gone Bad
 1. "Umbrella"
  Издадена: 29 март 2007
 2. "Shut Up and Drive"
  Издадена: 12 јуни 2007
 3. "Hate That I Love You"
  Издадена: 21 август 2007
 4. "Don't Stop The Music"
  Издадена: 15 јануари 2008
 5. "Take a Bow"
  Издадена: 15 април 2008
 6. "If I Never See Your Face Again"
  Издадена: 2 мај 2008
 7. "Disturbia"
  Издадена: 22 јули 2008
 8. "Rehab"
  Издадена: 8 декември 2008

Good Girl Gone Bad (македонски: Добрата девојка стана лоша) е третиот студиски албум на познатата Р&Б пејачка Ријана реализиран на 4 јуни 2007 во повеќето европски држави и на 5 јуни 2007 во САД. Албумот заврши во Топ 10 во 25 земји низ целиот свет. Ријана на албумот има работено со продуценти како Ивен Роџерс, Карл Стуркен и Тимбеленд, а значаен дел од албумот зазема и Не- Јо кој го има напишано текстот за некои од песните на албумот. Албумот е составен од песни со брзо темпо, но исто така и Р&Б балади, кои исто така добија најчесто позитивни критики. Албумот беше номиниран во 6 Греми награди за време на Греми наградите 2008 од вкупно 9 номинации.

Албумот е сметан за покритицизиран и покомерцијален од претходните нејзини напори Music of the Sun (2005) и A Girl Like Me (2006). Заедно со успехот на албумот, синглови од албумот зазедоа високо место во бројот на песните реализирани во Америка и тоа се: „Umbrella[1], „Take a Bow“, „Disturbia“[2], „Don't Stop the Music[3]Shut Up and Drive[4] како и „Hate That I Love You[5]. Албумот заврши на врвот на табелите во земји како Велика Британија, Канада, Јапонија, Бразил, Русија и Ирска, а исто така и на 2. место на Billboard 200. Таа доби и позитивни критики поради сексуалната слика што ја зазеде за време на снимањето на албумот.

Албумот беше ре- реализиран во јуни 2008, година после оригиналната реализација под насловот Good Girl Gone Bad: Reloaded. Албумот претставува двојно ЦД којшто вклучува и ДВД материјал зад сцените и четири живи перфоманси од нејзиниот концерт. Освен тоа албумот вклучува и три нови песни: „Take a Bow[6], „If I Never See Your Face Again[7] (заедно со Марун 5) и „Disturbia“ која што стана и третиот сингл од албумот што го зазеде првото место на Billboard Hot 100. Албумот беше избран за платински двапати и продаден во 2 милиони копии.[8]

Лист на песни[уреди | уреди извор]

Good Girl Gone Bad[уреди | уреди извор]

 1. Umbrella (feat. Jay-Z) - 4:35
 2. „Push Up On Me“ - 3:15
 3. Don't Stop the Music“ - 4:27
 4. „Breakin' Dishes“ - 3:20
 5. Shut Up and Drive“ - 3:33
 6. Hate That I Love You (feat. Не- Јо) - 3:39
 7. „Say It“ - 4:10
 8. „Sell Me Candy“ - 2:45
 9. „Lemme Get That“ - 3:41
 10. Rehab“ - 4:54
 11. „Question Existing“ - 4:08
 12. „Good Girl Gone Bad“ - 3:35
 13. „Cry“ - 3:54 (ВБ/Авс/Јап/Deluxe Edition бонус песна)
 14. „Haunted“ - 4:09 (бонус песна за Јапонското издание)

Good Girl Gone Bad: Reloaded[уреди | уреди извор]

 1. Umbrella (Featuring Jay-Z) - 4:35
 2. „Push Up On Me“ - 3:15
 3. Don't Stop the Music“ - 4:27
 4. „Breakin' Dishes“ - 3:20
 5. Shut Up and Drive“ - 3:33
 6. Hate That I Love You (Featuring Не- Јо) - 3:39
 7. „Say It“ - 4:10
 8. „Sell Me Candy“ - 2:45
 9. „Lemme Get That“ - 3:41
 10. Rehab“ - 4:54
 11. „Question Existing“ - 4:08
 12. „Good Girl Gone Bad“ - 3:35
 13. Disturbia“ - 3:58
 14. Take a Bow“ - 3:46
 15. If I Never See Your Face Again(feat. Марун 5) - 3:20

Bonus tracks[уреди | уреди извор]

 1. „Cry“ (ВБ, Ирска, Австралија бонус трака)
 2. „Haunted“ (Јапонска бонус трака)
 3. „Hate That I Love You“ - feat. Хинс Чунг (Азиска бонус трака)
 4. „Hate That I Love You“ - feat. Давид Бизбал (Латино Американска и Шпанска бонус трака)

DVD[уреди | уреди извор]

 1. „24 Минути зад сцената“
 2. „Breakin' Dishes“ (живо)
 3. „Push Up on Me“ (живо) (или „Push Up“ како што се наведува во ДВД- то)
 4. „Hate That I Love You“ (живо)
 5. „Unfaithful“ (живо)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rihanna and Jay-Z - Umbrella - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Disturbia_(song)#Charts
 3. „Rihanna - Don't Stop The Music - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 4. „Rihanna - Shut Up And Drive - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 5. „Rihanna and Ne-Yo - Hate That I Love You - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 6. „Rihanna - Take A Bow - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 7. „Maroon 5 and Rihanna - If I Never See Your Face Again - Music Charts“. Acharts.us. Посетено на 2008-10-23.
 8. „Music Business News Reports and RIAA Ratings from Billboard.com - Find Ringtone Download Ratings too“. Billboard.com. Посетено на 2008-10-23.