A Girl Like Me

Од Википедија — слободната енциклопедија
„A Girl Like Me“
Студиски албум од Ријана
Издаден19 април 2006(види историја на реализација)
Снименоктомври 2005 - февруари 2006
ЖанрПоп, Р&Б, реге
Траење46:16
Издавачка куќаDef Jam
ПродуцентИвен Роџерс, Карл Стуркен, Poke & Tone, Stargate, Ј.Р. Ротем, The Conglomerate, Мајк Сити
Ријана — Хронологија
Music of the Sun
(2005)
A Girl Like Me
(2006)
Good Girl Gone Bad
(2007)

A Girl Like Me е вториот студиски албум на Р&Б пејачката Ријана. Тој е објавен од страна на рекорд компанијата Def Jam Records на 19 април 2006, 24 во Јапонија и на 25 април во Велика Британија и во САД. За производство на албумот Ријана има работено со Ивен Роџерс, Карл Стуркем, Stargate, и JR Rotem, со помош на уметникот Не-Јо, кој го има напишано вториот сингл од албумот. Албумот е комбинација на поп, реге и балади.

Од албумот се реализирани сингловите „SOS“, „Unfaithful“ и „Break It Off“. „SOS“ го постигна првото место на Билборд Хот 100. Албумот достигнува на петтото место на Билборд 200 во Велика Британија. Во САД има добиено Platinum сертификација.